V. 5792. Vrijdag A". 1879. 3 Januari. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nmndeiil.li. Franco per post....1AO. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1C regel......1®5. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters Daar plaatsruimte. LKIDEN, 2 Januari. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de tijdstippen bepaald voor den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten der provincie voor 1879. O. a. zal het zijn voor Leiden eiken Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7 Januari tot 26 Maart. De heer C. G. Nieuwveen herdenkt heden den dag dat hij vóór 40 jareu als ambtenaar ter secretarie der gemeente in dienst trad. Ieder, die met den ijverigen, nanwijezètten en tevens wel willende» ambtenaar in zijne betrekking in aan raking kwam, zal voorzeker in bet. voorrecht be langstellen dat hij geniet, met nog als 't ware jeugdige krachten zijne betrekking te kunnen waarnemen; en met den wensch instemmen, dat hij nog lang ten nutte der gemeente en hare burgerij moge werkzaam zijn. Tevens geniet de heer A. Montagne Iz. het voorrecht zijn gouden feest als beambte ter secretarie te vieren. Moge het ook hem gegeven worden nog vele jaren in zijne betrekking voor de belangeu der gemeente nuttig te zijn. In het afgeloopen jaar zijn aan de weke- lijksche veemarkt alhier aangevoerd 123,604 stuks vee, als 150 paarden, 24 veulens, 20,575 runderen, 4481 kalveren, 51,460 schapen, 34,59S lammeren, 2943 magere varkens en 9373 biggen, tegen 137,406 in 1877. De vermoedelijk verhandelde •waarde bedroeg in 187S f 7,098,946.55, in 1877 7,671,528.10. In 1878 zijn aan de Stadswaag gewogen 462,970 KG. boter, 21,500 KG. kaas en 1934 vette varkens. De 24ste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap zal gehouden worden op Zaterdag 11 Januari e. k, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's-Gravenbage. Onder de punten van behandeling komen voorIets over het vermenigvuldigen van kaarten, door den heer W. F. Versteeg, Reisindrukken ter Z.- en O.-kust van Borneo of een tocht naar de Sampit- en Medawe rivier in het jaar 1861, door den heer J. II. De Fremery; over ethnologische verzame lingen, door prof. P. J. Veth. Maandag had te Rijnsaterwoude eene ver gadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van den Wassenaarschen polder, gelegen oneer de gemeenten Rijnsaterwoude, Leimuiden en Ter Aar. Van de 988 stemmen die uitgebracht kunnen worden, waren er 777 tegenwoordig. Hiervan ver klaarden zich 598 vóór eene bemaling van den polder door middel van stoom, 145 tegen, terwijl 34 zich buiten stemming hielden. In dezelfde vergadering werd aan het polderbestuur eene com missie toegevoegd, bestaande uit de heeren J. Van der Breggen, J. Hogeveen en C. J. Kempenaar, om plannen te beramen, op welke wijze de stoom toe te passen, tot verkrijging van een beteren water stand in den polder. Met bet oog op de dringende behoefte aan eene bewaarschool in die gemeente, zijn burg. en weth. van Bodegraven door den gemeenteraad uitgenoodigd een onderzoek in te stellen, hoeveel kinderen van zoodanige inrichting kunnen gebruik maken. Tevens is hun opgedragen eene opgave te doen van de vermoedelijke kosten voor den aan koop of de huur van eene geschikte localiteit. Prins Prederik en prins en prinses Von Wied hebben Oudejaarsavond in de kerk te Was senaar de godsdienstoefening bijgewoond, waarbij ds. Schuurman als voorganger optrad. Gisteren be vond de prins zich ten paleize te 's-Hage ten einde de nieuwjaars-felicitatiën van de leden zij ner hofhouding te ontvangen. Gisteren is in werking getreden de wet- van 5 Juni 1878 tot vernieuwing van de bestaande hypothecaire inschrijvingen en van de overschrijvin gen van processen-verbaal van inbeslagneming. Art. 1 der wet luidt: „Met afwijking van de bepaling van art. 1236 B. W. zijn alle bij het in werking treden dezer wet bestaande hypothecaire inschrij vingen binuen twee jaren na het in werking treden onderworpen aan vernieuwing." De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Dins dag besloten tot goedkeuring der door burgemeester en wethouders voorgestelde regeling der kostelooze geneeskundige kuip aan het personeel der politie, nu ook op voorstel van een der raadsleden uit gebreid tot de hoofdcommissarissen, commissarissen en inspecteurs, en alzoo besloten tot, de aanstelling van een genees- en heelkundige, op eene jaar wedde van f 2000 en later van f 2200, die met dien dienst te gelijk met dien van het personeel der brandweer is belast. Voorts werd besloten tot het sluiten eener overeenkomst met het rijk omtrent het gebruik der hulpmiddelen voor het, onderwijs in de aesthetiek en kunstgeschiedenis aan de gemeente-universiteit. Het voorstel van burge meester en wethouders om aan de vereeniging tot verkondiging van het evangelie aan Scandinavische zeelieden in buitenlandsehe havens kosteloos een gedeelte gemeentegrond in het aangeplempte Wes terdok in gebruik af te staan, ten einde daarop eene kerk en pastorie te bouwen, is, na langdurige beraadslaging, niet aangenomen. Eindelijk werd nog besloten, dat ten behoeve van het onderwijs in de gezondheidsleer aan de universiteit een laboratorium zal worden opgericht, tijdelijk te vestigen in hel Oudemannenhuis. Door de Krite Ljouwert, van het „Selscip for Frysce tael en Scriftenkennisse" te Leeuwarden, is eene openbare uitvoering gegeven van Skaerbaes docter, naar het Eransch van Moliëre's „Le médecin malgré lui", door Waling Dijkstra, die groot succes behaalde. Met het begin van het nieuwe jaar is een nieuwe stoombootdieust tusschen Nieuw-York en Liverpool, Havre, Antwerpen en Hamburg aange vangen, in verband met den Nieuw-Y'ork Central spoorweg. Het doel is, rechtstreeks graan en andere artikelen uit het Westen naar Europa te vervoeren, en de zoogenaamde Vanderbiltsche spoorweg-com binatie staat voor volle ladingen en snel vervoer in. De stoombootdieust zal met IS booten beginnen. S. W. Baiuts en W. J. Angenent zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden beuoemd tot derden stuurman bij de gouvernementsmarine daar te lande. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren van Aden vertrokken de „Madura", van Nieuwediep naar Batavia, ver trok gisteravond van Southampton. Z. M. heeft met 14 Februari a. s. aan dr. C. A. Tebbenboff eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks h. b. s. te Gouda; met ingang van 19 Januari benoemd tot burgemeester van Brand wijk c. a., Molenaarsgraaf en Wijngaarden, A. C. Groeneveldt Hz., secretaris; tot Hd. buitengewoon kamerheer jhr. W. L. De Casembroot. Gremeng-d Nieuws. Gisteravond is de goederentrein, komeude van Rotterdam, met zulk eene snelheid het slalion alhier binnengereden, dat hij vier wagens welke voor de veeladiDg stonden, op, in elkan der en zelfs over de ruim een meter hooge veeladiDg heeft geworpen. Aan den trein was niets beschadigd, terwijl de conducteurs licht gekwetst waren in het aangezicht. De vermoedelijke oor zaak wordt aan onvoorzichtigheid van den machi nist toegeschreven. Gistermorgen is nabij het Haagsche- schouw onder de gemeente Voorschoten het lijk gevouden van een man van middelbaren leeftijd, zekeren B. uit Leiden. Men veronderstelt dat hij zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt, daar hij in een sloot een eind van den weg gevonden is. Gisteravond is het lijk per rijtuig naar Voor schoten vervoerd. Het gerechtshof te 's-Gravenbage veroordeelde heden M. M., uit Kampenland, wet- gens poging tor moed willigen doodslag, tot zes jaren tuchthuisstraf; F. S., uit Gorcum, terzake van brandstichting, tot vijf jaren tuchthuisstraf; J. V. en D. G. uit Katwijk, ter zake van dief stal van haringen, tot drie maanden eenzame, op sluiting; J. M. M. en J. W., uit Delft, wegens diefstal van een bankbiljet van f 40, tot achttien maanden en één jaar eeuzame opsluiting; A. D. F. E. S., te Rotterdam, een Rus die laatstelijk te Hamburg woonde na uit den Russischen krijgs dienst te zijn gedeserteerd, wegens het vervaar digen van valsche quitanties tot zes maanden eeuzame opsluiting en twee boeten van f 50en J. II. A. De K., die te Delft op eene valsche quitautie zich f 3 70 deed afgeven, tot één jaar eeuzame opsluiting en twee boeten van 50. De Haagsche politie heeft Maandag nacht in het Bosch een gevaarlijk persoon geval. Zekere K., die reeds 15 jaar tuchthuisstraf ach ter den rug heeft, werd in het bezit gevonden van timmermansgereedschap, dat uit liet in aan bouw zijnde justitie-gebwuw was verdwenen. Dat de man ook nog van andere zaken wordt ver dacht, laat zich begrijpen. De veetrein die Dinsdag om twee uren. van de Dell'tsciiepoort te Rotterdam vertrok, derailleerde bij IJselmonde, waardoor eenig op onthoud in den dienst veroorzaakt werd. De trein van Brussel, die 2.10 van de Beurs vertfekt, was op dien tijd niet aangekomen, zoodat de Teizigers van Rotterdam met een extratrein van daar naar 's-Hage enz. werden vervoerd. Te Rijnsaterwoude had gistermorgen te zeven uren de gewone nieuwjaars-uitdeeling aan de minvermogenden plaats, waaronder ook bewoners van den Woudschen dijk, gem. Woit- brugge. behooren. Aan 81 gezinnen, 279 perso nen uitmakende, werden uitgedeeld 279 brooden (wittebrood), 279 liters boonen, 69.75 kilo rijst en 69.75 kilo verscb spek. Door ingezetenen van Rijnsaterwoude met. die van den Woudschen dijk waren de noodige gelden daartoe bijeengebracht. Door de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij zijn gedurende het jaar 1878 ver voerd 6,404,806 personen, tegen 4,90S,961 in 1877. Uit Vlissingen wordt gemeld: Het Engelsche driemastschip „Cromwell" is gisternacht van de reede op drift geraakt, heeft den Noord- schen schoener Orion" en de Belgische loodsboot beschadigd en is daarna bij Rammekens gestrand de „Orion" verloor den fokkemast. Reizigers, die Dinsdag met den te 4 u. 27 in. uit Emmerik vertrekkenden trein aankwamen, deelen mede, dat tusschen Elten en Zevenaar twee schoten op dien trein waren ge lost. Een glasruit van een der wagens moet ver brijzeld zijn. Waarschijnlijk valt hier weer aan het nieuwjaarschieten te denken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1