dieui' in de overzeescke bezittingen; bevorderd tot offic. van adm. 1ste klasse, den offic. van adin. 2de kl. F. A. Frederikstot offic. van adm. 2de kl., den offic. van adm. 3de kl. P. Gallas. Gr©mengd Nieuws. 1 it Amsterdam meldt men aan het U. D.Zekere C. werd nu ruim drie jaren ge leden in staat van faillissement verklaardhet sche -n dat zijne zaken in zeer verwarden toestand waren en dat er voor de schuldeischers niets zou overschieten. Eene strafvervolging werd ingesteld en C vertrok naar het buitenland. Inmiddels werd hij door een erfenis in siaat gesteld zijne schul den *en volle te kwijten. Dezer dagen zijn fami lie alhier willende bezoeken, werd hij echter in heckl mis genomen, zoodat hij, ofschoon 100 pet. hebbende betaald, waarschijnlijk nog ter zake van bedrieglijke bankbreuk zal moeten terechtstaau. De Nieuwjaars-commissie te Wad ding-veen zal den 31slen dezer weder eene uit- deeling van levensmiddelen houden. Voor dat doel is vun de ingezetenen een som van ruim f 420 ingezameld. Donderdag-avond hadden te Domburg eenige ongeregeldheden plaats ten gevolge van de toepassing der verordening op het sluiten der herbergen. Het huis van den burgemeester werd door een dertig- of veertigtal personen omsingeld en hij zelf uitgejouwd en gescholden. Een persoon, die iu dronken toestand verkeerde, werd uit eene herbirg verwijderd en door de politie in arrewt genomen, doch door het volk, meestal werklieden, ontzet. Van een en ander werd proces-verbaal opg maakt. Aangezien den volgenden avoud vonr eene herhaling der wanordelijkheden werd gevreesd, werd namens den burgemeester de hulp der. jus titie te Middelburg ingeroepen. Daarop vertrok- keu te ongeveer negen uren van daar een drietal) rijksveldwachters per rijtuig en vier maréchaus sees te paard, die te ongeveer tien uren te Dom-- burg aankwamen. De burgemeester doed toen de 'Jierbergen ontruimen en toen ten gevolge daar- Vaü Samenscholingen plaats hadden, word hei volk I gesommeerd uiteen te gaan. Na eeuig- dTalcn, en nadat de maréebanssées stapvoets door het dorp ■.gereden waren, werd daaraan voldaan. Een. der rijksveldwachters en de maréebausséas zijn. des morgens te Middelburg teruggekeerd,, doch daar te Uomburg eene zekere spanning bleaf heerschen, is weder eene patrouille der maréchaussees daar- hern vertrokken. Zaterdag-namiddag zijn te Middel-, burg vijf knaapjes door het ijs in de Buitenvest gezakt. Drie zijn verdronken, waaronder één, die het eenige kind zijner ouders washei vierde werd nog levend opgehaald, doch men vreest dat ook dit er het, leven niet zal afbrengen. Gedurende 1878 werden 19 8 2 mili tairen naar Oost-Indië uitgezondan. Daaronder bevonden zich 668 Nederlanders, 666 Belgen (Vlamingen), 403 Duitschers, 20 Oostenrijkers, 132 Zwitsers, 59 Luxemburgers, 10 Franschen, 9 Zweden, 9 Elzassers, 4 Denen, 1 Pool, 1 Rus en 1 Afrikaan. De dwerg Hannema, algemeen be kend onder den naam van generaal Tom Pouce, is te Bergum aan waterzucht overleden, in den ouderdom van 39 jaren. Op Kerstmis heeft te Hongkong een vreeselijke brand, die twee dagen woedde, groote verwoestingen aangericht. De Fransche bladen zijn vol van een vreeselijk drama, dat te Parijs rue Vintimille heeft plaats gegrepen. Daar woonde op de vierde verdie ping zekere heer Filliette met zijn vrouw. Hij was geëmployeerd op een wisselkantoor, zij gaf pianoles. 'Zij leefden gelukkig samen en zagen weinig men- schen, behalve een jongmensch, vriend van den heer ues huizes, die er zeer veel kwam. Sedert "Zondag-middag waren beiden niet uitgegaan, Maan dag en Dinsdag bemerkte men niets van hen. Woensdag-morgen deed men de deur openbreken en toen vond men drie lijken. Bij het bed lag mevrouw Filliette, half gekleed, naast haar echt genoot in een bloedplas; in het aangrenzend ver trek bij de piano de vriend des huizes, door twee kogels getrollen. Meu vond een revolver met zes loopen, waarmee Filliette blijkbaar uit jaloerschheid dorpje, Chapelle- dan 48 kinderen ver- i school en wilden zich zijne vrouw en zijn vriend en daarna zich zeiven gedood heeft. Een koopman in oude ijzerwaren, een oudgediende, van wien een der beenen was geam puteerd, had zich reeds sinds geruimen tijd met zijn uitstalling op de Pont de l'Archevëché geves tigd, naast een der hekken van de Morgue. Hij wae weduwnaar en zelden sprak hij over iets an ders dan het verlies zijner wederhelft. Hen, die daarbinnen worden gedragen, beaijd ik, placht hij dikwijls te zeggen, terwijl hij dan op de Morgue wees. Eindelijk had het slechte weer hem van de brug verjaagd en zijn zaken stonden stil. Daar vond een zijner makkers op zekeren morgen de deur van zijn verblijf gesloten. De politie, daar van verwittigd, vond dei» grijsaard door verstik king van het ieven beroofd. Op de tafel lag een brief aan den commissaris van politie met verzoek dat zijn lijk naar de Morgue zou worden over gebracht. Aan dien laatsten wensch kon echter niet worden voldaan, daar de man in zijn eigen woning was overleden en de Morgue alleen bestemd is voor lijken van onbekende personen. Onlangs werd te Kopenhagen een drama opgevoerd, getiteld „Erik XIV." De schrij ver, Kurl BahDson, trad zelf in de titelrol op, toen hij plotseling werd aangetast door een aanval van krankzinnigheid. Hij is terstond naar een ge sticht overgebracht. In een Fransch Moche, zijn niet mindi dronken. Zij kwamen vi vermaken op een dichtgevroren vijver. Het ijs brak onder hun gewicht en allan verdwenen in de diepte. Zoo verhaalt althans de iLexovien", een te Liseux uitkomend dagblad. De ilnderprefect. van Dom front beeft echter aan den minister van binnealandsche zaken getelegrapheerd, dat geen ongeval van dien aard in zijn arrondissement is voorgevallen. Te Parijs heeft men een bonne en het tienjarige kind dat zij verzorgde, dood in haar slaapkamer gevonden. Beiden waren gestikt, waar schijnlijk ten gevolge vau een gebrek aan den schoorsteen, waaronder men gedurende den nacht vuur had laten branden. Maria Goguct, in dienst bij een wel gestelde landbouwersfamilie te St.-Denis, was een goedhartige meid. Dat bleek toch zoo duidelijk bij gelegenheid dat baar meester, een wissel van omstreeks 2000 franken moetende voldoen, daar voor gebruik wilde maken van een door hem be spaarde som van ruim 3000 franken, doch die tot zijn schrik niet meer vond op de plaats, waar bij ze bewaarde. Wat noodMaria Goguet was immers goedhartig, en ook zij had een welvoor- zienen spaarpot. Zij aarzelde dan ook niet haren meester van haar eigendom aan te bieden wat hij voor het oogenblik te kort kwam, 200, ja, 500 franken. Hij kon bet haar immers later te ruggeven. Treffend voorbeeld van toewijding. Geen wonder, dat de landbouwer zijn erkentelijkheid betuigde, maar zich tevens de vraag deed, hoe zij toch wel in liet bezit van een zoo aanzienlijke som mocht zijn gekomen. Een onderzoek had dan. ook plaats, en wel voor het hof van assises der Seine, en daarbij bleek, dat de goedhartige dienst- hode haar meester zoo edelmoedig had onder steund met een gedeelte der som, die zij zelve hem had ontstolen. Eenigen tij'd geleden werd per tele graaf. bericht gegeven van den moord, op den oud-president der republiek Peru, den voorzitter van den senaat, Mauuel Pardo gepleegd. De „Courrier des Etats-Unis" deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede. Den 16den Nov. 11. stapte de heer Pardo, van twee vrienden vergezeld, uit zijn rijtuig aan het senaatsgebouw af en door de gang, welke naar het binnenhof geleidt, toen een sergeant van de wacht, welke daar in het gelid geschaard stond, zekere Melchior Montaya, tegen den heer Pardo, die hem juist voorbij was, zijn geweer afvuurde. De kogel drong hem in den rug, doorboorde de borstkas en sloeg voorts in den muur tegenover hem. De heer Melgar, die achter den president ging, vloog den moor denaar naar de keel en eene worsteling ontstond tusschen het tweetal, terwijl de soldaten van de wacht werkeloos toezagen. De sergeant rukte zich eindelijk los, doch werd door een sergeant der gendarmerie ingehaald en opgesloten. Tal van geneesheereu waren inmiddels toegesneld en ver klaarden eenstemmig de wonde voor doodelijk. Een uur na den aanslag blies Pardo dan ook den adem nit. Montaya is een jongmensch van Indiaan- sche afkomst. Hij moet bekend hebben dat de moord de vrucht was van eene samenzwering, waaraan al de sergeanten van zijn bataljon en zelfs eenige officieren hadden deelgenomen. ut u i t «o x l a. is 13. Italië. Italië wordt overstroomd door Duitsche inter nationalisten. lederen dag worden daar in ver schillende steden Duitschers in hechtenis genomen, die geen middel van bestaan hebben, en hun aantal neemt zoo verbazend toe, dat de legaties en consulaten niet weten, hoe zich in deze zaak te gedragen. Spanje. Uit particuliere bron wordt bericht dat op de grenzen van Catalonië zich een gewapende bende van 40Ó man vertoond heeft blijkbaar met het plan om op Barcelona aan te rukken. Een telegram uit Madrid spreekt het bericht tegen, dat er een huwelijk beraamd zou zijn tus schen de infante Maria del Pilar met den zoon van den prins de Joinville. Groot-Britannië. Volgens een telegram uit Tiflis zou Shir Ali te Tashkend zijn aangekomen. De Berlijnsche correspondent van de „Daily News" meldt dat er een conflict ontstaan is tus schen de Britsche overheid op Cyprus en den heer Magni, consul voor Duitscbland en Italië op dit eiland. De heer Magni heeft namelijk geweigerd eeii Eugelsch exequatur aan te vrageD, en naar het heet woidt hij bij die weigering in het gelijk gesteld èu door Duitsehland èn door Italië, die beiden mèt hem volhouden, dat Engeland onder de Anglo-Tizrksche conventie geen souvereiniteits- rechten over Cyprus verkregen heeft. Oostenr.-Hong. IVEon archie. Het Heerenhuis heeft het ontwerp tot verlenging van de wet op de legerorganisatie en dat op de lichting van 1879 aangenomen. In den loop der discussie zeide de minister van financiën, dat het streven der regeering wa3 in alle takken bezuini gingen aan te brengenhij kwam nadrukkelijk op tegen het denkbeeld dat Oostenrijk zijne ver plichtingen niet zou nakomen, en verklaarde over tuigd te zijn, dat binnen niet langen tijd volkomene orde in de staatshuishouding mogelijk was. Tusschen de ministers van financiën te Weenen en te Pest is ten aanzien van de betaling der invoerrechten iu goud, welke 1 Januari a. s. met het in werking treden van het Oostenrijksch- Hougaarsche autonoom-tarief verplichtend is gesteld, overeengekomen, dat coupons der Oostenrijksche zilver-rente en der Oostenrijksche en der Hon- gaarsche goud-rente niet in betaling worden aan genomen. Daarentegen zal de betaling, behalve'in Oostenrijksche 8 fi.-stukken en randdukaten, ook kunnen geschieden in 20 fr.-stukken der Latijnsche munt-unie en iu Duitsche 20 mark-stukken. Het officieuze blad „Ellenör" verklaart het sensatiebericht van versterking der politiemacht te Gödöllö en van het onderzoek naar een sociaal democraat voor ongegrond. Zwitserland. De Eransche anarchist Brousse, schrijver der bekende artikelen in de „Avantgarde", is te Vevey gearresteerd. De bondsregeering heeft besloten eeue com missie te benoemen tot het beramen van maat regelen tegen het gevaar van trichinenziekte. In middels heeft zij de kantonnale besturen verzocht,- de bevolking te waarschuwen tegen het gebruik van Amerikaansck spek, vooral wanneer het niet gekookt wordt. Turkije. De sultan ontving gisteren de gelukwensclien van Khereddin-pacha en de overige hooge ambte naren bij gelegenheid van den Turkschen nieuw jaarsdag. Hij zeide in zijn antwoord, dat hij op de medewerking van allen rekent voor de getrouwe uitvoering der hervormingen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2