V. 5788. A*. 1878. Zaterdag 28 December. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon* en Feestdagen, uitgegeven. iDS-B E'RICHTEN. LEIDSCE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Vin 1t regels.....1.05. ledera regel meers 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. '6 T Vevgmlerlniy van «lcn Gemeenteraad van Lelden, op MeoBcbig 30 December 1S78, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling B eoeiuing van een leeraar in de wisknnde aan het Gym nasium. (246) 2°. Idem van een onderwijzer 2de kl. aan dc Jongensschool der 2de klasse. (247) 3°. Idem van vier leden van de plaatselijke schoolcommissie. (250) 4°. Idem van een Commissaris van de Stedelijke Gasfabriek. (253 en 265) 5*. Verzoek van do Regentessen van de R. K. Armen en het Wees- en Oudeliedenhnis om ontslag. (254) 69. Benoeming van drie Regentessen van voorschreven inrich ting. ',255) 7®. Idem van een hnlponderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de klasse. (256) 8°. Idem van twee hulponderwijzers aao de school N®. 1 voor minvermogenden. (257) 0®. Idem van eene stads-vroedvronw. (259) 10°. Idem vaB twos leden der Commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidknnde en de geschiedenis der kunst. (260) 11®. Idem vaa twee leerareD in de wis-, natuur- en werktnig- kr.ude en in de natuurlijke historie aan de gemeente instel lingen voor hooger en middelbaar onderwijs. (268) 12*. Voordracht aangaande de verhuring van bet raamland buiten dc voormalige Marepoort. (235 en 240) 13®. Staat van af- en overschrijving op de gemeentchegrooting dienst 1878. (248 en 268) 14®. Verzoek van dr. Jacs. Van Kaathoven om belast te worden met de werkzaamheden van stadsgvneeekoodige. (252) 15®. Voordracht van Commissarissen der Gasfabriek betrekkelijk den verkoop van Cokes. (253 en 265) 16®. Snpp'etoire staat van begrooting, dienst 1878. (258 en 268) 17®. Verzoek van A. L. De Stnrler, om eene waterleiding te doen leggen. (261) 18®. Voordracht betrekkelijk de geldleening. (267) 19°. Tweede soppletoir kohier dor plaatselijke directe belasting dienst 1878. 20°. Verzoek van do firma Crans Co. tot overdracht van de concessie tot het aanleggen en exploiteeren van paardenspoor wegen in deze gemeente. (266) 21®. Verzoek van mej. J. P. M. H. Gordon, om ontslag uit hare betrekking van hulponderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (264) PATENIBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weien, dat de ingevulde patentbladcn over het 2de kwar taal van het dienstjaar 1878/79, van art. 3351 tot en met 3816, bij het College van Zetters, In eeu der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hun aanslag biljet, Verkrijgbaar zjjn, dagelijks, uitgezonderd den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel tot en met den laat8ten December 1878; terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wordeu afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor honne moeite mogen eischeo Hen ccnfe, zoDdcr meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 27 December 1878. Mr. P. C. LIBRECHT LEZW1JN. LEIDEN, 37 December. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen van de kon. acad. v. w. zal morgen een gewone vergadering houden. Mr. B. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen is' Dinsdag door den dood aan de zijnen ontrukt. Hoewel hij zich niet op publiek terrein bewoog, was hij een nuttig werkzaam man, die zich een eigenaardigen werkkring had gescha pen, waarin hij veel goeds heeft gesticht en zich tallooze vrienden heeft verworven. Hij werd den 14den Augustus 1809 geboren en bekleedde, na to Franeker zijne studiën te hebben volbracht, korten tijd na in 1880 de wapenen voor 't vader land te hebben gedragen een openbaar ambt in Friesland. Zijn fortuin stelde hem echter in staat het ambtelijk leven vaarwel te zeggen en zich geheel te wijden aan zijne lievelingsstudie, de geschiedenis en oudheidkunde. Als een gevolg zijner stadie legde hij langzamerhand keurige ver zamelingen van kostbare en historische antiqui teiten aan, te 's-Hage zoowel als op zijn kasteel Schierstins, bij Veenwoude. Beide verzamelingen warden vaak door geleerde*, ook uit den vreemde, bezocht en verwierven daardoor een welverdiende bekendheid. De heer Van Heemstra bewoog zich bovendien gaarne op genealogisch gebied en was dientengevolge honorair of correspondcerend lid van vele binnen- en bnitenlandsche genootschap pen voor genealogie en oudheidkunde. Vooral zul len de talrijke kunst- en letterlievende kringen, waarvan de overledene beschermheer was en waar aan hij zoo gaarne zijne krachten moreel eu materieel wijdrie. veel in hem verliezen. Die ver- eeuigingen, te 's-Hage, te Leiden, zijn vroegere woonplaats, in België en zelfs in de Kaapstad, hadden voor een deel haar opkomst of bloei aan hem te danken. Heden werd door ,eene commissie, bestaande uit leeraren bij het middelbaar onderwijs, het ge schenk aangeboden bij monde van dr D. Van Lan keren Matthes, directeur der hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Amsterdam, aan den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, bij gelegenheid van zijn vijfen twintigjarig huwelijksfeest. De spreker herinnerde in eene hartelijke toespraak o. a. dat de leeraren eeue gelegenheid hadden aangegrepen, al ware het dau eeu huiselijk feest, om aan den inspectenr een bewijs van achting en toegenegenheid aan te bieden. Diep getroffen antwoordde de heer Parvé op de korte toespraak e* sprak het vertrouwen uit, dat steeds dezelfde samenwerking tusschen leeraren onderling en leeraren en idspectenr mocht blijven bestaan, tot bevordering van den bloei van het middelbaar onderwijs. Het geschenk bestaat uit eene gebeeldhouwde boekenkast, verscheidene plaatwerken en gravures. Naar men verneemt moet ook bij de ver- eeniging „Harmonie" alhier het voornemen be staan in de helft van Januari een voorstelling te geven ten voordeele van de weduwe van den tooneelist Wijnstok, die zich ook door verschil lende vertalingen ten opzichte van rederijkerska mers en liefhebberij-tooneelgezelschappen verdien stelijk heeft gemaakt. Er zou o. a. worden opgevoerd „De rijzweep", waarmede de werkende leden op hunne laatste voorstelling zulk eeu gunstig succes behaalden. Heden is het 25 jaar geleden dat de wissel wachter Plesraan aan het station der Hollandsche spoorwegmaatschappij alhier in dienst trad. De directie vereerde hem om zijn langdurige trouwe werkzaamheid een prachtig zilveren remontoir horloge, terwijl hem door de heeren ambtenaren een zilveren sigarentoestel Verd toegedacht. Zijne kameraden gaven hem een zilveren portemonnaie ten geschenke met een gedicht en hadden ter zijner eer om een der wissels een eereboog met een toepasselijk opschrift gemaakt. Het jaar spoedt ten einde en de landman, die met nieuwjaar zijne rekening opmaakt, zal in het algemeen tot de slotsom komen, dat 1878 hem niet voordeelig is geweest. Toch was dit jaar voor den landbouw en de veeteelt gunstig. Een bijzonder sehoone Aprilmaand bracht alles vroegtijdig tot ontwikkeling. Er groeiden uitmuntende wintergranenhet weide- en hooiland gaf eene buitengewoon groote hoeveelheid gras; vele zomergewassen gaven redelijke uitkomsten en voor de zuivelbereiding was volop melk ter be schikking. Het nadeelig slot ligt dan ook hoofd zakelijk in de marktprijzen, vooral in de lage graanprijzen. Als uitmuntende tarwe, wegende 80 kilogram per hectoliter, 10 gulden en minder opbrengt, dan is dat voor de tegenwoordige om standigheden te weinig. Naar stroo, dat i* do vorige jaren veel op kon brengen, was voor matige prijzen heel weinig vraag. Enkele laudbouwers hadden een buitenkansje door de teelt van bijzon dere gewassen. De een besomde ruim 500 glcf. per hectare van karwij, anderen maakten van 400600 gld. per hectare voor suikerbieten. Ge lukkig de boer, die, met het verloopen van het tij, ook de bakens weet te verzetten. De Staatscourant behelst de statuten der vennootschap „de Leidsche Melkinrichting", die alhier gevestigd zal zijn aan den Singel tusschen de voormalige ïtijnsburger en Marepoorten. Het domicilie der vennootschap wordt gekozen ten kantore der „Leidsche Melkinrichting". Het doel der vennootschap is het koopeD en verkoopen van melk en het daarvan maken van boter en kaas en den handel daarin voor gezamenlijke rekening der aandeelhouders. De vennootschap wordt aan gestaan voor den tijd van vijf en twintig jareD, ingaande met den lsten Januari 1879. Het kapi taal wordt bepaald op f 70,000, verdeeld in zeventig aandeelen, ieder van duizend gulden, op naam der aandeelhouders of in blanco. Door curatoren van het gymnasium te 's-Hage zijn den gemeenteraad ter benoeming aanbevolenvoor de betrekking van leeraar in Latijn en Griekschdr. J. H. Van Benten, tijde lijk leeraar aan het gymnasium te 's-Hage, en dr. H. J. Helderman, rector der Latijnsche school te Veendatnvoor de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en in aardrijks kunde: de heer Th. Nolen, litt. hum. et phil. theor. candidatus, leeraar aan de h. burgerschool te Haarlem. Voor laatstgetnelde betrekking is de aanbevolene de eenige sollicitant. Het Nederlandsch museum te 's-Hage zal tot en met 12 Januari voor het publiek gesloten blijven. Dr. Beynen heeft Arolsen, na tien weken, verlaten. De vorst van Waldeck-Pyrmont heeft hem zijn tevredenheid betuigd over het onderwijs, aan prinses Emma in onze taal en geschiedenis gegeven, en hem als een bewijs daarvan vereerd met de Waldecksche orde van verdienste 2de klasse. De extra-treinen, die op 22, 23 en 25 Januari a. s. ter gelegenheid der feesten te Am sterdam tijdens het verblijf aldaar van den Ko ning en de Koningin te elf uren 's avonds naar Den Haag zullen loopen, zullen alleen nit wag gons 1ste ea 2de klasse bestaan eu sneltreinen zijn, die aan geen der tusscheustations stoppen. De koninklijke militaire kapel zal van 20 tot 25 Januari, onder leiding van den heer Völlmar, te Amsterdam vertoeven, ter opluistering van de fees ten ter gelegenheid van de komst des Konings en der Koningin ia de hoofdstad. Z. K. H. prins Alexander bracht Woensdag aan Z. M. den koning een afscheidsbezoek vóór Hd. vertrek naar Arolsen. Denzelfden dag heeft Z. M. een afscheidsvisite bij Z. K. H. prins Frederik op het huis de Pauw afgelegd. Het comité voor de regeling der Vondel tentoonstelling heeft een brief aan alle belang stellenden verzonden met het verzoek om tijdelijk bijdragen te willen afstaan. De tentoonstelling moet bestaan uit portretten van Vondel en voor werpen, die herinneren aan den dichter ei zijn gezin; uit handschriften van Vondel en brieven aan hem gericht; uit uitgaven van werken van Vondel, voor zooverre die bij zijn leven zijn ver schenen (vooral ook de drukken van gedichten, die op losse blade* in plano of folio werden uit gegeven) uit herinneringen aan personen, die met Vondel in betrekking hebben gestaan, en wel van elk hunner een enkel portret, of, zoo dit ontbreekt,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1