BUITENLAND. slag door het gerechtshof te.'s-Bosch veroordeeld tot twee jaren ceilolaire gevangenisstraf. Voor de Haagsche rechtbank werd heden bepleit eene vordering, oorspronkelijk en wel in 1875 voor de Leidsche rechtbank ingesteld door den timmerman W. Van Cappellen te 's-Hage tegen den houtkooper Boele te Leiden. Deze vor dering strekte tot ontbinding van een koopcon tract eener aanzienlijke partij hout, door den eischer benoodigd voor het in aanbouw zijnde Oudeman nen- en vrouwenhuis der Hervormde gemeente te 's-Hage. De vordering was door de Leidsche rechtbank toegewezen en de heer Boele veroor deeld tot schadevergoeding, op te maken bij staat. Inmiddels werd de eischer in staat van faillisse ment verklaard en de Leidsche rechtbank opgeheven. De zaak werd overgebracht naar de Haagsche rechtbank en door den curator des gefailleerden eischers, jhr. mr. E. N. De Brauw, voortgezet. Vóór hare opheffing echter had de Leidsche recht bank nog één nader vonnis in deze zaak gewezen. De zaak werd heden bepleit van de zijde des eischers en declarant, namens wien de advocaat mr. J. J. Bergsma optrad. Pleiter bepaalde zich er toe om, na eene korte mededeeliug der feiten, aan te toonen dat thans alle posten der schade rekening als genoegzaam gejustificeerd waren te be schouwen. De gedaagde en gedeclareerde had er zich toe bepaald slechts voor enkele posten vergoeding aan te bieden, tegen de overige echter geeue gegronde bedenkingen aanvoerende. Pleiter vertrouwde dat de rechtbank dit sinds zoo langen tijd hangende geding eindelijk teu gunste van den declarant be slissen zou. Tn de gemeente Leimuiden is een kwaadaardige hoest heerschende, gevolgd door ma zelen. De openbare school is bijna ontvolkt. Sterf gevallen zijn reeds voorgekomen. Maandag-middag trok met woeste vaart een hollend paard met arreslede door de gemeente Leimuiden. De personen, die er mede uit toeren gingen, hebben er zich uit laten vallen, zonder kwetsuren te bekomen. Voor de woning van den heer Repelius werd eeHige schade aange richt. Op een half uur afstands buiten het dorp is het paard tot staan gekomen. De zoon van den watermolenaar Cozijn, zich Zondag-middag naar Nieuwe Wetering wil lende begeven, nam daartoe zijn weg over de piassen van de veenderij Noordveen, bij de Nieuwe Wetering gelegen,, met het noodlottig gevolg dat hij door het ijs zakte. De op zijn hulpgeroep toe geschoten personen konden hem niet spoedig genoeg bereiken, zoodat hij naar de diepte zonk en verdronk. Onder het garnizoen te Grave zijn de mazelen uitgebroken. De zieken ziju in de infir merie opgenomen, terwijl de verdachte personen zooveel mogelijk afzonderlijk worden gehouden. De noodige maatregelen tot stuiting der ziekte en tot ontsmetting der lokalen zijn met zorg genomen. Gisterochtend barstte vlak boven; Amsterdam een onweersbui los. De bui was zeer spoedig voorbijgedreven, zoodat slechts twee don derslagen werden gehoord. Het opmerkelijke daarbij was, dat het licht zich eerst vertoonde in een ronden rooden bal, zooals de zon achter een nevel. Plotse ling barstte deze in verschillende stralen uiteen, waarop onmiddellijk een donderslag volgde. Het onweder ging van hagel vergezeld. Dezer dagen werd door de politie te Zwolle ontdekt dat een op de Thorbeckegracht aldaar liggend schippersgezin sedert verscheidene dagen geen ander voedsel gebruikte dan gekookte aardappelschillen, die uit de vuilnisbakken werden weggehaald. De slechte verdiensten der schipperij en eergierigheid, die de menschen beletten om te vragen, deden hen zoo voortleven. Thans wordt in hunnen dringendsten nood voorzien door kaart jes voor de gaarkeuken. Te 's-Hertogenbosch blijft het water wassende; de stand bedraagt 3.37 meter boven A. P. De gemeenschap met St.-Michiels-Gestel en den Dungen over den Pettelaarschen weg is hersteld. De zadelmaker S. en de trein smid E., beiden van de staatsspoorwegen te Bokstel, zijn 'gevankelijk naar 's-Bosch overgebracht, beschuldigd uit een valies, door een reiziger die een oogen- blik de coupé verlaten had achtergelaten, behalve andere voorwerpen een bankbiljet van f 40 te hebben ontvreemd. Een van hen heeft reeds bekend. Het Politienieuws meldt dat te A m- sterdam een niet zeer gunstig bij de politie aan geschreven knaapje van nauwelijks vijftien jaren, die reeds voor diefstal en inbraak een vonnis achter den rug heeft, dezer dagen in den vroegen morgen betrapt werd bij een winkelier, waar hij poogde met een valschen sleutel de buitendeur te openen. Hij gaf voor, zich in den omtrek bezig te moeten houden met „porren", hetgeen echter gebleken is onwaar te zijn; bij zijn overbrenging naar het politiebureel werden een aantal soorten van sleutels in zijn bezit gevonden. Er is bevel tot voorloopige gevan- genhoudiDg uitgevaardigd tegen drie personen, die verdacht zijn, zich dezer dagen te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met bedreiging van moord op de hofstede van den landbouwer Kodde, onder Meliskerke, tijdens deze afwezig was en zijne 70-jarige, gebrekkig ter been zijnde vrouw zich alleen met een jongen en eene dienstmeid op de hoeve bevonden. Aan de cordaalheid der oude vrouw is het gelukkig te danken, dat de drie brutale dieven slechts f 20 aan geld door middel van inbraak hebben kunnen bemachtigen. De verdachten ontkennen. Te Harderwijk is door de politie aangehouden een Duitscher, beschuldigd te Bes- sungen bij Darmstadt een moord te hebben ge pleegd op een meisje, waarmede hij liefdesbetrek kingen had aangeknoopt. Nadat hij deswege was aangehouden, is hij ontvlucht en had de wijk naar België genomen. Zijn voornemen was zich voor den dienst der overzeesche bezittingen te engageeren. Zij hadden besloten elkaar wederkeerig in de polsen te snijden, om zoo het leven te eindigen. Het meisje is aan de bekomen wonden overleden, terwijl hij eene diepe wonde aan den pols der linkerhand heeft. Zes studenten zouden, volgens de „Frankfurter Zeitung", den kapitein van het gar nizoen te Würzburg hebben uilgedaagd, omdat hij het gedrag prees vau een soldaat, die den student Sicken heeft gedood. Het stoomschip „Rinaldo", zoo wordt uit Pera van 20 December gemeld, gisteravond alhier aangekomen, had aan boord 04 passagiers van het gezonken stoomschip „Byzantin"; 150 waren er omgekomen. De gezagvoerder van de „Rinaldo" rapporteert, dat, terwijl hij den lSden dezer te één uur namiddag in de Dardanellen bij Lampsaki voor twee ankers lag, wegens stormweder en op een gezondheidspas wachtende, het Eransche stoomschip „Byzantin", trachtende tén anker te komen, voor den boeg van de „Rinaldo" kwam, waardoor eene verschrikkelijke averij ontstond, en toen, langs zijde komende, met het anker dat op den boeg was veel schade veroorzaakte. De kapitein van de „Rinaldo" riep den passagiers op de „By zantin" toe om op ziju schip over te springen, doch zij waren zoo verschrikt, dat slechts 90 zich op deze wijze gered hebben. De „Byzantin" zakte toen achteruit en zonk achter de „Rinaldo" met het achterschip het eerst naar beneden. Door den gezagvoerder van de „Rinaldo" werd alles in het werk gesteld om zooveel mogelijk menschen te redden, doch de booten, die men uitgezet had, werden door den storm uit de Dardanellen in de zee van Marmora gedreven. De Helsingoër stoomboot „King Rung", die bij Skagen aangevaren werd, is geheel weg. Al de opvarenden zijn gered, de goederen en 42,000 pond sterling aan goud uit de Zweed- sche rijksbank zijn verloren. Luxemburg. In de Luxemburgsche Kamer van afgevaardigden is door den heer Pescatore een rapport ingediend van de commissie, belast met het ontwerpen van een felicitatie-adres aan 3en Koning-Groothertog enz., bij gelegenheid van diens huwelijk. Tevens deelde hij mede dat de commissie, daar Luxem burg toch voornamelijk van landbouw bestaat, voor een nationaal geschenk aan Z M. hare keuze heeft gevestigd op een span Ardenner paarden. Op voorstel der regeering is over dit een en ander in geheime zitting beraadslaagd. Servië. Rusland wil, naar uit Belgrado wordt gemeld, zich verbinden tot het verleenen eener-jaarlijksche toelage van 60,000 roebels voor de vestiging van Russische leerstoelen en scholen in Servië. De Servische minister van financiën zal een voorstel doen tot het sluiten eener leening van 24 millioen franken. Rusland. In de „Golos" komt een brief voor uit Kaboel, waarin gezegd wordt dat nadat de ouderhandelingen tusschen het Russische gezantschap en den emir over het toelaten van dat gezantschap geëindigd waren met de toelating van het laatste, de emir aan generaal Stoljetoff te kennen gaf, dat Engeland ook eene zending naar Kaboel wilde afvaardigen en aan den emir had laten vragen, ot hij gezind was, die te ontvangen. De emir maakte de opmer king, dat naar zijne meening Engeland in Kaboel niets te doen had en dat hij daarom besloten had, Engelands verzoek te weigeren. Hij vroeg evenwel, hoe generaal Stoljetoff over de zaak dacht. Deze antwoordde ontwijkend en onthield zich van het uitspreken van eene meening omtrent de vraag, of Engeland iets in Kaboel te doen had. Maar hij gaf den emir te verstaan, dat de gelijktijdige aanwezigheid in Kaboel van de gezantschappen van twee mogendheden, die bijna op voet vau oorlog mei. elkaar waren, niet zeer gepast zon zijn. Daar op besloot de emir definitief, de Eugelsche zending te weigeren. Turkije. Het vraagstuk eener gemengde bezetting van het Balkan-schiereiland is, volgens de „Temps", voorloopig ter zijde gesteld. Tot dusver zijn nog slechts twee stappen gedaan ter uitvoering van het Berlijnsche verdrag, namelijk: de eerste door Frankrijk, betrefi'ende de verbetering der Griek- sche grens; de tweede door Rusland, strekkende om aan de mogendheden voor te stellen gemeen schappelijk bij de Porte aan te dringen op de uit voering van het verdrag. Uit Philippopel wordt gemeldDe Oosten- rijksche commissaris heeft voorgesteld den gezan ten te Konstantinopel Ie verzoeken, om tusschen beiden te komen ten gunste van verscheidene in woners van Jeni-Zagra, die nog in Klein-Azië in ballingschap verkeeren. Dit voorstel kon echter niet in overweging worden genomen, ten gevolge van de onthouding der Russische en Duitsche commissarissen, ofschoon het door de andere com missarissen was goedgekeurd. De commissie heeft met algetneene stemmen hare gotdkeuring verleend aan de maatregelen van het comité van financiën om den noodlijdenden te hulp te komen, zonder onderscheid van ras of godsdienst. Zij heeft boven dien aan een comité opgedragen om een finauciëel plan in gereedheid te brengen, strekkende om de te gronde gerichte bevolking van zaaizaad, vee en geld voor het bouwen van nieuwe en het herstel der beschadigde woningen te voorzien. Telegrammen. LONDEN, 24 December. Uit Lahore wordt gemeld dat de hoofden vau den Chilais-stam Jakoeb-Khan tot emir hebben uitgeroepen. De majoor Cavagnari heeft een belangrijken brief van den emir ontvangen. De inhoud is nog niet bekend. De ouderhandelingen tusschen de Porte en graaf Zichy zullen onmiddellijk een aanvang nemen. De nieuwe grootvizier, Khereddin-pacha, is door den sultan gemachtigd, met Oostenrijk een schikking betreflende Bosnië en Novi-Bazar te sluiten. Savfet-pacha zal spoedig als ambassadeur naar Parijs gaan. SYRA, 23 December. Een telegram uit Sofia meldt, dat zekerheid is verkregen aangaande het vermoorden van 610 mannen, vrouwen en kinderen door geregelde Turksche troepen. Naar gemeld wordt, ziju meer dan dertig dorpeivin de districten Razlog, Meiluik en Maleshovo geplunderd. Er be vinden zich meer dan 20,000 vluchtelingen in die districten, meereudeels vrouwen en kinderen, allen aau het hoognoodige voor hun onderhoud gebrek hebbende. De overheid doet alles wat zij kan oin de ellende te verzachten.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2