N°. 5787. A0. 1878. 27 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 4 Januari a. s. op het Leidsclt Dagblad wenschen te abonneeren, ontvangen de van heden af tot dien datum verschijnende nummers gratis. Van het kwar taal December-Februari worden dan alleen de beide laatste maanden tegen 74 cents in reke ning gebracht. ADS-BERICHÏË LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regel#-....ƒ 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grootere letter# naar plaatsruimte. BURGEWEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- geu ter algemeene kenois dat van eeDe belastingschuldige is ontvangen de som van Een honderd en tien gulden, we gens te min betaalde plaatselijke directe belasting over bet jaar 1878. Burgemeester en Wethonders voornoemd. Leiden, V. d. BR AN DELER, Burgemeester. 24 December 1878. E. KIST, Secretaris. JLEIBEÜV, 34 December. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is lieden tot arts bevorderd de heer C. P. C. Bosch, het getuigschrift uitgereikt aan de heeren R. T. J. Wijkerheid Bisdom en J. R. Meyeringb, en tot tandmeester bevorderd de heer J. Schoonder- mark. Daarmede is de eerste zitting gesloten. De alhier gevestigde afdeeling van de Ne- derlanrlsche Toonkunstenaarsvereeuiging zal, naar wij vernemen, den 8den Januari a. s. een con cert geven, onder leiding van het correspondee- rend lid deu heer A. J. Wetreus. Zij die de laat ste uitvoering dezer vereeniging bijwoonden zul len deze mededeeling zeker met genoegen ontvan gen, zoomede dat thans o. a. het beroemde Sep- tett van Beethoven, voor viool, alt, klarinet, fagot, hoorn, violoncel en contrabns, oorspronkelijk zal worden uitgevoerd. Behalve de heeren L. J. Becht cn De la Fuente nit Den Haag, hebben ook hunne gewaardeerde medewerking toegezegd onze stad- genooten mej. A. Schulz-Lessig, piano, en de hee ren G. B. Duyster Jr., fluit, D. Couweuhoven, viool, C. G. Locher, violoncel, en B. J. De Goey, zang. Omtrent het advies, door de commissie, voor dit jaar belast met het hier te lande afnemen van het groot O.-L ambtenaars-examen, uitgebracht aan den minister van koloniën naar aanleiding van het adres der curatoren der Leidsche gemeente- instelling voor Indisch onderwijs wordt nog mede gedeeld, dat volgens het eenstemmig gevoelen der commissie, waarin ook prof. Kern zitting heeft, het geheele adres der curatoren bestaat uit een tal van onjuiste beweringen en beschuldigingen, gelijk de commissie uitvoerig aantoont; terwijl zij voorts aanwijst „dat de statistieken, in het adres gegeven, onjuist zijn, en dat de persoonlijke be schuldiging, daarin voorkomende, allen grond mist." De commissie meent dan ook het adres slechts te kunnen qualificeeren als onjuist, ongepast en niet ernstig, welk oordeel in het breede is gemotiveerd. Blijkens achterstaande aankondiging wil van medio Maart af de Leidsche melkinrichting onver- valschte melk leveren, en wordt hun die hier van gebruik wenschen te maken, verzocht daarvan vóór 10 Januari a. s. aan den directeur kennis te geven. Men is alzoo weder een schrede verder. De aangevangen wedstrijd toch tusschen de melk- boereu onderling en deze inrichting om beste waar te leveren kan natuurlijk niet anders dan ten goede voor de ingezetenen komen. Tot leeraren aan de hoogere burgerschool te Breda zijn benoemdin de Fransche taal de heer S. Stellingwerf?, te 's-Hage; in de Neder- landsche taal en geschiedenis de heer F. Albers, te Nijmegen, en in de wiskunde dr. Th. B. Van Wettum, te Leiden. Als leeraar in de aardrijkskunde aan de inrichting voor hooger en middelbaar onderwijs te Deventer zijn aan den gemeenteraad ter be noeming voorgedragen de heeren D. A. D. De Neyn van Hoogwerf!' te IJselstein en D. Sluiter te Leiden. De inzameling voor het nationaal huwelijks geschenk aan H. M. de Koningin heeft te Nieuw- veen f 57.23 en te Zevenhoven f 41.40 opgebracht. Voor de sedert 1861 te Nieuwveen gehou den wordende uitdeeling van levensmiddelen op den Nieuwjaarsdag, waardoor de bedelarij op dien dag geweerd wordt, is f 120 gecollecteerd. Tot het driejarig onderhond van de groote en andere rijkswegen in de provincie Zuid-Holland was de minste inschrijver voor perceel 5 de heer Ph. Verbruggen, te Waddingsveen, voor f 15,989; tot idem van de Gouwesluis en verder daarbij behoorende werken, te Alphen, gedurende 1879, 1880 en 1881, de heer P. Van Rooyeu, te Wad dingsveen, voor f 1030 per jaar. Ten gevolge van de tegen Mei a. s. bevolen garnizoensverandering zullen Harlingen, Terueuzen, Heusden en Woerden als garnizoensplaats vervallen. De garnizoensplaatsen Vlissingen, Amsterdam, Gouda, 's-IIertogenbosch en Deventer ondergaan eenc vermindering aan garnizoen resp. van 4, 2, 2, 1 en 1 comp.terwijl van de garnizoenen Naarden, Breda, Bergen-op-Zoom, Utrecht, Does burg, Roermond ea Geertruidenberg de sterkte wordt vermeerderd resp. met 7, 3, 3, 2, 2, 2 en 1 compagnie. De minister van oorlog heeft bepaald dat aan elke compagnie van het wapen der infanterie twee pikkouweelen verstrekt en te velde door de soldaten boven de gewone uitrusting medegevoerd zullen worden. Op last van Z. M. den Koning heeft de opper-ceremoniemeester aan het bestuur der kon. Vereeniging van gepensioneerde officieren kennis gegeven, dat, ofschoon daartoe geen bepaalde uit- noodiging gedaan is, het Z. M. bijzonder aange naam zal zijn, als ook door de gepensioneerde officieren deelgenomen wordt aan de cours, die in Januari a. s. te Amsterdam en te 's-Hagc zullen plaats hebben, en dat Hd., rekening houdende met de moeilijkheid voor sommigen, om daarbij in uniform te verschijnen, hen ook gaarne in ge wonen rok (en frac) zal zien, mits daarop dra gende hunne decoratiën van groot model. De leening van f 140,000, ten behoeve der Vrije Gemeente te Amsterdam, is volteekend en er werd zelfs aanzienlijk meer aangeboden dan het gevraagde bedrag. De hoogleeraar Donders is benoemd tot huitenlandsch lid van de kon. academie van weten schappen te Stokholm, in plaats van den beroemden Von Rokitansky, vóór eenige maanden te Weenen overleden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Torrington", van Rotter dam naar Batavia, is gistermiddag van Southamp ton vertrokken de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nienwediep, arriveerde gistermorgen te Napels en vertrok van daar des namiddags te óón unr. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen de hoofdstukken I, Vila en de middelen der staatsbegrooting voor 1879 en voorts de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinci ale belastingen iu Friesland en Limburg, tot wij ziging der begrooting van het domeinfonds voor 1877 en tot wijziging der Indische begrooting van dat jaar. De Kamer is vervolgens gescheiden tot Donderdag 9 Januari, des avonds te acht uren. Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. ge meente te Leirauiden zij» gekozen de heeren A. Van Poelgeest en A. Treur. Het ontwerp van een wetboek van straf recht is met het advies van den raad van state bij het departement van justitie terugontvangen. Men mag dus verwachten dat binnen weinige maanden de indiening bij de Tweede Kamer zal plaats vinden. Z. M. heeft aan Hd. adj. in buitengew. dienst, den kol. E. J. Van Bel, command, van het reg. grenadiers en jagers, de vergunning ver leend tot het aannemen en dragen van de versier selen als off', van het Legioen van Eer; bij de algemeene rekenkamer benoemd tot hoofdcommies F. M. Van der Wulp, thans commies; tot com mies J. A. Van Maarschalkerweerd, thans adj.- commies; tot adj.-commies F. W. Heintz, thans eerste klerk; aan den commies bij de algemeene rekenkamer A. Den Engelse Wiemans verleend den personeelen titel van hoofdcommiesaan J. D. Fiene, gewezen magazijnmeester bij het beheer vaa den arbeid in het hnis van mil. detentie nabij Leiden, verleend een pensioen ten laste van dea Staat van f 354 'sjaars. Gemengd Nieuws. Te Wassenaar zijn sedert eendrie- tal weken de scholen, ten gevolge van de aldaar heerschende mazelen, gesloten. De ziekte is er thans aan het afnemen. Voor de vacante betrekking van ge meenteveldwachter te Bodegraven hebben zich maar 162 adspiranten aangemeld. Te Delft brak Zondag-morgen om streeks halfnegeu een hevige binnenbrand uit ten huize van den bakker W. Magedans in de Choor- straat. De brand was aangekomen op een zolder, de bewaarplaats van eene aanzienlijke hoeveelheid spaanders, zoodat de vlammen al spoedig het dak uitsloegen. Door de spoedige aanwezigheid van de brandweer en de politie is het mogen gelnkken, den brand te isoleeren en alzoo verdere gevaren te voorkomen. De Lemmersche stoomboot, dieVrij- dag-avond van Amsterdam vertrokken is, heeft Zaterdag-nacht bij dikken mist in de nabijheid van Marken een Oostzaauder kotter aangevaren, met het ongelukkig gevolg dat de schipper door den helmstok over boord geslagen en verdronken is. De man laat vrouw en kind na. Op den Rijnspoorweg is gisteroch tend nabij Gouda een melkboer met zijne kar onder een trein geraakt. De man werd overreden en bleef op de plaats dood, terwijl de kar ver brijzeld werd. Zondag-morgen tusschen negen en tien uren is aan den Hoek van Holland een rie ten keet afgebrand. Een huisgezin, bestaande nifc tien personen, waarvan acht kinderen, is daar door geheel van have en goed ontbloot. Niet» i3 gered of verzekerd. De liefdadige hand bood terstond hulp en voorzag het gezin van hetaller- noodigste. Onlangs was te Tilburg op een der kermisavonden een jongmensch op verraderlijke wijze overvallen en door messteken gewond, aan de gevolgen waarvan hij overleden is. De dader, 18 jaren oud, is onder aanneming van verzach tende omstandigheden, wegens moedwilligen man-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1