TH'. 5783. A0. 1878. 23 December. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Gremengd Nieuws. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden pei? 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Naar de Locóm. mededeelt ontmoette de controleur te Oenarang, met eenige inlandsche ambtenaren in het district Oenarang op de tijger- jacht zijnde, in het bosch van Gamang Poetjang onverwachts een mensch, die uit eigen beweging zich èen hol in dat bosch tot woonplaats had ver kozen en er nu drie jaar in had gewoond. De man is ongeveer 50 jaar oud. De heer Hughes, een Protestantsch leeraar, die sedert kort uit Afghanistan is terug gekeerd, waarheen hij als zendeling vertrokken was, heeft dezer dagen, in een redevoering te Chester gehouden, de volgende mededeelingen ge daan omtrent Shir Ali: De emir is geen onder wezen man, zegt hijhij kan lezen noch schrijven en vraagt, waartoe dat zou dienen, als men daar- voor over honderden personen kan beschikken. Hij is intusschen zeer goed op de hoogte der ge schiedenis, zooals alle Oostersche prinsen. Hij kent haar door zijn omgang met wetenschappelijke per sonen, dien hij op hoogen prijs stelt. In het openbaar is de emir matig, maar in zijn paleis is hij een dronkaard. Hij is oorlogzuchtig van aard en een echt soldaat. Zij, die hem te Um- balla hebben lceren kennen, zeggen dat hij al de eigenschappen heeft van een uitstekend generaal. Maar eveneens kan men verzekeren, dat bij een wreed karakter heeft. Toen de emir den troon be klom na den burgeroorlog, heeft hij de drie per sonen, aan wie hij zijn succes te danken had, allen verwijderd. "Van dezen liet hij zijn broeder worgen zijn neef zond hij naar Lahore, waar hij in de gevangenis stierf, terwijl hij zijn zoon liet opsluitenin de gevangenis te Kaboel, waar hij krankzinnig werd. De emir, zegt de missionaris, is geen interessant man om mede te spreken, en ik, die hem ken, zeg, dat hij een barbaar is. Aan den St.-Gothardtunnel wordt ijverig voortgewerkt. Hij is nu reeds 11,650 meter lang, zoodat tog 22601 meter rots moeten doorboord worden. Te Calatagirone, op Sicilië, werd Zondag 11. gedurende den kerkdienst een hevige aardschok gevoeld. Ieder in de kerk wilde naar buiten en een hevig gedrang ontstond, waarbij twee vrouwen onder den voet' geraakten en het leven verloren. Twintig andere personen werden ernstig gewond. Als de ijsbaan bij de Lilliebridge te Londen niet spoedig wegsmelt, zal er een wedstrijd tusschen een velocipedist op den oever en een schaatsenrijder plaats hebben. De afstand is een kwart Engelsche mijl. Het gezin van zekeren Bazin iD de Pransche gemeente Thiers was een waar huishouden van Jan Steen; de man dronk en mishandelde dikwerf zijn eerzame wederhelft, die zelden nuch- teren was. Op zekeren avond dat beiden het dan weer erg „beet" hadden, ging de man naar de herberg, na zijn vrouw gelast te hebben zich te bed te begeven om uit te slapen. Toen deze na verloop van eenigen tijd weer tot bewustzijn was gekomen, stond zij op om een nieuwen voorraad wijn te gaan koopen. Wat er verder voorviel laat zich gemakkelijk radenwant te één uur na mid dernacht kwam Bazin bij zijn buren vertellen, dat hij zijn vrouw dood in de sneeuw had gevonden ten gevolge van dronkenschap en koude. Inderdaad lag de vrouw te zieltogen, en bij onderzoek bleek, dat het lichaam letterlijk overdekt was met oude en versche wondenniet minder dan zeven ribben waren ingedrukt, aan de borst ontdekte men vree- selijke kwetsuren; bovendien verkeerde de vrouw in een staat van verdooving ten gevolge van hevige slagen in den nek en eindelijk was haar een doo- delijke wond in den buik toegebracht. Het spreekt van zelf, dat de (den drank) liefhebbende echtgenoot terstond in arrest werd genomen. Ten gevolge eener klacht bij de justitie ingediend door het huis L. Prere te Parijs, eigenaar van het fabriekmerk van Guyot's teerkapsules, hebben de rechter van instructie te Brussel en de procureur des konings zich naar den koopman M. A. Durieax, rue de Blaes 35, begeven, op wien hun aandacht gevestigd was als verkooper van producten met valsche fabriek merken. Bij gelegenheid der huiszoeking gaf de justitie last een klein bureau in het kantoor te openen. Op hetzelfde oogenblik maakte Durieux zich meester van een rolletje nagemaakte etiquetten, dat hij snel ineenrolde, in zijn mond stak en trachtte in te slikken. Geen gehoor gevende aan de bevelen van den rechter van instructie om het weder te geven, moest de hulp van eenige agenten van justitie worden ingeroepen om den hevigen en wanhopigen tegenstand van Durieux te overwinnen. Eindelijk werd men bet corpus delicti machtig. Durieux werden wegens zijn tegen stand de handboeien aangelegd en ten gevolge van zijn gedrag werd hij naar de gevangenis gebracht. Bij verschillende apothekers vond men onderschei dene flacons met teerkapsules, met valsche eti quetten, alle van Durieux afkomstig. Ook een der bedienden van den heer Durieux, bij wien men bij huiszoeking een groot getal dier valsche etiquetten aantrof, is gevangengenomen. Het on derzoek duurt nog voort. De vervalsching schijnt op buitengewoon groote schaal gedreven te worden. Terwijl twee ambtenaren in den post waggon in een van Dresden naar Eeichen- bach wederkeerenden avondtrein dezer dagen met het sorteeren der brieven bezig waren, ver scheen plotseling tusschen de stations „Edle Krone" en „Klingenberg" een man in den wagen, die met een revolver in de hand de brieven met geld eischte. Men zeide hem dat die zich in een anderen wagen bevonden, doch de man merkte op dat hij beter wist, greep met de linkerhand, terwijl hij met de rechter- de beambten steeds met den revolver dreigde, een pakket brieven uit een der loketten achter zich en verwijderde zich. Bij nader onderzoek bleek dat een der pas sagiers zich de retirade-coupé, welke onmiddellijk aan den postwaggon aansloot, had doen openen en sedert Diet meer gezien was. De seindraden boven den waggon waren doorgesneden en uit een en ander maakt men op, dat de roover iemand moet geweest zijn, die met de dienstzaken vrij goed bekend was. Yan de gestolen brieven waren acht aangeteekendin twee andere bevond zich ongeveer 200 mark. Zondag-avond werd te Würzburg een student gearresteerd omdat hij de wacht op de brug plaagde. Hij zou naar de hoofdwacht worden getransporteerd en trachtte op weg daar heen, ten gevolge van de aansporingen zijner vrienden, die hem vergezelden, te ontsnappen. De onderofflcier, die bevel over het transport voerde, schoot op den student, die badende in zijn bloed neerviel. De kogel was in den rug ingegaan en door de borst uitgekomen. De ongelukkige stierf eenige oogenblikken later. Een plaatsje kan het op één dag al heel slecht treffen. Uit St.-Dénis meldt men dat daar op één dag vier moorden of moordaanslagen zijn gepleegd. Een inwoner kwam thuis en den sleutel in de deur stekende, werd hij door vier onbe kende personen aangevallen, waarvan een hem met een pistool een doodelijk schot toebracht. Bijna tegelijkertijd viel een herbergier, die een hevigen twist met zijne vrouw had gehad, op deze aan, sloeg haar vreeselijk, zoodat de buren te hulp snelden, waarvan er een van den woeden den man vijf messteken in het gezicht bekwam. De woestaard zette het op een loopen met zijn vijfjarig kind op den arm en is nog niet opge spoord. Een derde geval viel voor midden op de straat vlak voor den schouwburg, waar een her bergier van een zijner klanten, dien hij om be taling aansprak, een messteek ontving. Eindelijk ontdekten eenige voorbijgangers des avonds een ongelukkige, met bloed bevlekt, die zich met moeite voortsleepte. Hij verklaarde door een bende per: sonen te zijn aangevallen en mishandeld. Als men dit alles gelezen heeft, zou men zich in de mid deleeuwen verplaatst denken. „Havas" geeft dit verhaal nochtans als een ware gebeurtenis in het jaar 1878. Te Périgueux is de thermometer tot 13 graden onder nul gedaald; na 1870 had men daar geen zoo strengen winter. De uitvoer voor het in Suriname ge vonden goud bedroeg gedurende het eerste half jaar eene aangegeven waarde van f 183,396; in de elf maanden van dit jaar beliep de waarde f 370,490 tegen f 293,800 in het geheele jaar 1877 en f 49,000 in 1876. In eene correspondentie uit Parama ribo meldt men het volgende: Het Boschneger- opperhoofd Adrai van het boschnegerdorp Mari- paston in de Boven-Saramakken, heeft een an deren boschneger laten ophangen na hem vooraf te hebben laten geeselen. De zaak, zooals mij die kortelijk is medegedeeld, komt hierop neder. Een boscbneger, die geruimen tijd lepreus was, kreeg niet lang geleden een hersenontsteking, waarop de dood volgde. Het opperhoofd Adrai zou daarna gedroomd hebben, dat een boschneger, dien hij vroeger goedgevonden had wegens beweerde ver giftiging uit zijn dorp te bannen, de bewerker zou zijn van den dood des overledenen. Hij liet hem buiten zijn eigen»dorp en in een ander district door andere boschnegers gevangennemen en vóór zich brengen, en dwong hem te bekennen dat hij den overledene vergiftigd (gewiesied) had. Op grond dezer afgedwongen bekentenis bracht hij hem voor den disiricts-commissaris v. M., maar deze, geen bewijs van schuld vindende, weigerde den beschul digde te vervolgen. Adrai scheen hiermede niet tevreden en liet den beschuldigde gevankelijk naar zijn eigen dorp voeren en daar geeselen en ophangen. Men zegt dat de strop tot driemaal toe gebroken is en dat Adrai, bemerkende dat de gehangene nog niet geheel dood was, hem door middel van een apoetoe den doodslag toebracht. Wat de bijzon derheden betreft, hoop ik nadere berichten tehooren, maar het hoofdfeit, het ophangen van den eenen boschneger door den ander, is vast en zeker. Deze gebeurtenis heeft hier een zeer pijnlijken indruk gemaakt, en men hoopt, dat het bestuur dezen gruwel niet ongestraft zal laten, ook in het belang van den rechtmatigen en noodigen invloed van het gezag, zoowel bij de boschnegers als vooral bij de overige negerbevolking. Ik verwacht daaromtrent echter niets, daar zelfs de couranten het stilzwijgen bewaren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1