Gremengd Nieuws. KOLONIËN. stenographic zal openen. Aanmelding bij genoemden heer, De Ruyterstraat 14, te 's-Hage, van den 6den tot den 19den Januari. Dezer dagen veTscheen bij de uitgevers Ge broeders Belinfante teVGravenhage het „Jaarboekje van het Nederlandsche Vredebond." Het grootste gedeelte van den inhoud is gewijd aan een uitge breid verslag van het internationaal congres te Pa rijs, door mi. G. Belinfante. Verder vindt men er in een opstel gewijd aan de nagedachtenis van dr. P. Bleeker en J. P. Bredius, die beiden ijverige leden van het Bond waren. In de gemeente Noordwijkerhout is voor het nationaal huldeblijk, bij gelegenheid van het huwe lijk van den Koning, ingezameld de som van /80.46. De Koning heeft hedennamiddag te halfzes op zijn paleis ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer, die hem het adres van gelukwensch van dien tak der volksvertegenwoordiging overhandigde met zijn voorgenomen huwelijk. De commissie bestond uit de vijf leden der com missie van redactie en de heeren Mackay, De Vos van Steenwijk en Reekers, met den voorzitter aan het hoofd, die het woord voerde. Voorts ontving ■de Koning hedenmiddag de commissie uit de Eerste Kamer, welke commissie bestond uit de leden der commissie van redactie en de heeren Huydecoper van Maarsseveen en Teding van Berkhout, met den voorzitter aan het hoofd, die Z. M. toesprak. Z. M. zal morgen de gelukwenschen ODtvangen van den raad van state, tot welk einde de vice- president en de leden van dat hooge staatscollege zich ten paleize zullen vervoegen. Tweede Kamer. Na discussie is de ont eigeningswet voor de lijn StavorenLeeuwarden onveranderd aangenomen met 51 tegen 16 stem men, na verwerping met 37 tegen 30 van het amendement-Bergsma om de richting over IJlst te nemen. De begrooting der staatsspoorwegen is na discussie unaniem aangenomen; de motie- Van Kerkwijk, afkeurende het voornemen van den minister om het vervallen waarborgkapitaal aan de concessionarissen der lijn Rotterdam Munster terug te geven, is verdaagd tot later, na verklaring van den minister dat intusschen de zaak niet geprejudiciëerd zal worden. Bij het voortge zet debat over het hoofdstuk Waterstaat is aan genomen een amendement-Lenting om f 3000 uit te reiken voor subsidie aan de nijverheid tentoonstelling te Arnhem. De minister heeft voorts verklaard dat de ingezetenen wel vrijwillig aan brievenbestellers fooien mogen geven. Het geheele hoofdstuk is aangenomen met 58 tegen 3 stemmen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is gisternamiddag van Napels vertrokken. Z. M. heeft benoemd, bij de infanterie, bij het 3de reg., tot kapt. van de 2de kl., den lsten luit. jhr. H. L. A. J. Bowier, van het reg. greu. en jagers; den kapitein M. B. Erdtsieck, vau het 8de reg. inf., in afwachting van nadere beschikking op nouactiviteit gesteld. Op de Nutsvergadering met dames leidde de heer Greeve, van 's-Hage, gisteravond zijne hoor ders binnen ten huize van den nijveren schoen maker Langeman, juist op een avond toen zijn zilveren horloge, dat sedert bij het gekocht had aan een spijker in zijn werkplaats had gehangen of op zijn werktafel had gelegen, verdwenen was. Na een lange deliberatie met zijne vrouw, begaf hij zich naar het politiebureel, en hoewel hij daar wel driemaal verklaarde, dat zijn werkjongeu het niet kon gestolen hebben, werd deze, Willem Koetersen, toch door een politieagent naar het bureel gehaald. Daarop deed de spreker zijne hoorders kennis maken met de moeder van Wil lem, een wijf, zooals de politieagenten verklaar den, met zoo'n bek. Wel sprak ze bij elk op stootje in de buurt een woord mee, maar ze was een door en door eerlijke vrouw, die met eere zes kinderen had groot gebracht. Toen de commis saris van politie haar Willem had vergund naar huis te gaan, bij welke gelegenheid deze den agent, die hem had ingesperd, een langen neus gaf, nam zij haar jongen bij de hand en zei: „Willem, zie mij aan1'. Willem voldeed daaraan en na dit onderzoek verklaarde zijne moeder, dat hij onschuldig was aan den diefstal bij zijn baas, welke verklaring later bleek volkomen juist te zijn. Na de pauze bracht spreker zijne hoorders in kennis met den heer Staats, commies bij de rechten en accijnzen. Deze had een zoon, Wil len!, die zijn oogappel was en dien hij zoo graag tot een modelzoon had zien opgroeien. Niet ge ring was zijne vreugde, toen zijn Willem, na de gewone lagere school te hebben doorloopen, wegens zijn goeden aanleg gratis werd toegelaten op de particuliere school voor uitgebreid on derwijs. „Jongen", sprak hij, „waardeer het voorrecht, dat je te beurt valtzorg dat je den eersten prijs krijgt en dat je al die jonge- heertjes daar de loef afsteekt." Toen Willem ver telde dat er geen prijzen werden gegeven, doch alleen de punten werden opgeteld, zei hij „Welnu 1 als je de meeste punten krijgt, zult ge van mij een horloge hebben." Willem kreeg de meeste punten en toen hij dit verheugd aan zijn vader had meegedeeld, vroeg hij in éépen adem naar het horloge. Vader sprak„Jongen, wacht je beurt, alles op zijn tijd." Eenige dagen later zien we Willem voor een winkel staan kijken. Hij wordt toegesproken door een politieagent, die in gezelschap van den schoen maker Langeman op weg is. Al spoedig verklaart Willem dat het bewuste horloge op zijn kamertje was te vinden. Uit het rechterlijk onderzoek bleek, dat Willem het horloge bij den schoenmaker had weggenomen, om een einde te maken aan de ge durige plagerijen zijner makkers. Dezen had hij namelijk verteld, dat hij een horloge zou krijgen, ingeval hij de meeste punten verwierf; het niet kunnende toonen, stond hij aan hunne spotternijen bloot. Hij nam het horloge bij den schoenmaker weg, met de bedoeling het terug te brengen wan neer hij het aan zijne makkers had laten zien toen hij nu evenwel over een diefstal hoorde spreken, was hem hiertoe de moed ontzonken. Hij ontving een lichte straf. Vader Staats, die de meeste schuld had, werd niet voor den rechter gedaagd, doch onderging eene gestrenge straf in de omstandigheid, dat hij door zijne onvoorzichtige belofte, die hij niet had kunnen houden, van zijn zoon een dief gemaakt had. Omstreeks halfvijf is hedenmiddag in den Vliet door de gladheid van den wal weder een dienstmeid te water geraakt, doch door de hulp van eenige personen die het onheil zagen, spoedig uit haar frisch bad gered. Te Katwijk zijn in de afgeloopen week de laatste 4 schuiten aangekomen met 27,000 stuks steur- en 18 kantjes pekelharing, zoodat de geheele vloot, na veel stormweer door gestaan te hebben, behouden is teruggekeerd. Alleen het verlies van een jong matroos is te betreuren. De uitkomst der visscherij is zeer on gunstig, ten gevolge van schrale vangst en ge- drukten marktprijs der pekelharing. De hoogste schuit besomde f 3800 en de laagste slechts f 800, per schuit gemiddeld f 2500 a f 3000 minder dan de laatste vier jaren werd verkregen. Bovendien heeft men schade door het verlies van een aanzienlijke hoeveelheid vischnetten en anker- tuig. Donderdag is eene schuit op de verschvis- scherij uitgegaan. Woensdag-namiddag te twee uren stond eene slede, waarin twee kinderen van den heer C. M. V., op de Geer te Delft, een jongetje van drie en een meisje van zeven jaren, waren gezeten, voor den winkel van den heer Heine in het Vrouwjutteulaud, terwijl een ouder zusje der kleinen, dat met het toezicht over de slede was belast, in den winkel was gegaan. Al spelende gaf een voorbijgaand meisje, natuurlijk zonder opzet, de slede een duw, met het noodlottig gevolg echter, dat ze in beweging kwam en in de gracht gleed. Eene poging om met behulp van een stok de kinderen naar wal te trekken mislukte, doordien de kleinen geen besef hadden den stok te grijpen, em weldra dreven zij in het midden der gracht op hunne, gelukkig nogal dikke, kleeding. Nauwelijks was dit opgemerkt door zekeren J. II. Yan Duyn, aan de eene, en M. Bezemer, aan de andere zijde der gracht, of beiden begaven zich te water en mochten het genoegen smaken, met behulp der op den wal staande personen, ieder een kind te redden. De kleine drenkelingen werden terstond door de familie Heine van droge kleederen voorzien en met de meeste zorg verpleegd. Eenige dagen geleden kreeg een huzaar van het garnizoen te Haarlem zulk een hevigen slag van een paard tegen de borst, dat hij thans aan de gevolgen is bezweken. Woensdag heeft zich te Amsterdam een man van ongeveer 64-jarigen leeftijd zoo te buiten gegaan aan den sterken drank, dat hij het met den dood moest bekoopen. Bij de volksfeesten, die in de hoofd stad bij gelegenheid van 's Konings huwelijk zullen plaats hebben, wordt waarschijnlijk ook een wedstrijd op schaatsen georganiseerd, indien het weder daartoe medewerkt, of indien dit niet ge schieden kan, zal op het Jonas-Daniël-Meyerplein een rolschaatsen baan van planken worden gelegd. Koffie en thee zullen weldra in den handel verschijnen, samengeperst in koekjes, even als die van chocolade. Om ze lang goed en versch te houden, wordt elk koekje in tinblad gewikkeld. Woensdag-avond omstreeks negen uren werden de bewoners van Haringkarspel plot seling opgeschrikt door een hevigen donderslag. Bijna onmiddellijk werd brand bespeurd in oos telijke richting. Aan den feilen brand en de breedte der vlam scheen het een boerenhuis te zijn. Eenige oogenblikken later werd van daar een brandende molen waargenomen. Een der watermolens van 't Geestmerambacht, onder Oudkarspel, stond in lichterlaaie. Beide gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. Aangaande den eersten brand wordt nader gemeld, dat 't eene kapitale boerenplaats, „Kieftenburg" genaamd, in de gemeente Barsin- gerhorn is geweest. Zes koeien zijn in de vlammen omgekomen. De man, die eergisteren door den laat- sten personentrein van den Oosterspoorweg werd overreden, heet Ilensbergen en woont in de Lau werecht te Utrecht. Het lichaam is op verschil lende plaatsen verminkt, de beide beenen zijn ge deeltelijk verbrijzeld. De man is per lorrie door het wegpersoneel aan het station Maliebaan ge bracht en aldaar door de politie in ontvangst ge nomen. Gisterochtend is hij overleden. P. B. uit Waddingsveen is, met vrij spraak van het feit als zou hij tegen den veld wachter, die hem de volvoering van zijn voorne men belette, een wapen hebben gebezigd, wegens poging tot moord op zijne vrouw door het hof tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. BATAYLA, 15 November. Volgens de Samar. Crt. is het tekort aan officieren bij de verschillende wapens van het In disch leger, alsmede dat van off. van gezondheid en mil. apothekers als volgt: infanterie 75, cava lerie 3, artillerie 36, genie 26, administratie 3, off. van gez. 25, mil. apotheker 2. Naar aanleiding van het verdwijnen van vier en twintig aangeteekende brieven uit een postzak, die van Soerabaia naar Batavia gezonden is, be schrijft de Sam. Crt. de postzakken, die niet uit één stuk geweven, maar genaaid zijn, en die, hoewel eenmaal voorgeschreven is dat de achterzijde der naad naar binnen gekeerd moet zijn, toch binnen ste buiten worden gekeerd, wanneer zij terugkomen, omdat de plaats van vertrek en die van bestem ming aan de buitenzijde van den zak in de eene richting en aan de binnenzijde in de andere op den zak vermeld staan. De Sam. Crt. komt tot het besluit dat alleen op het kantoor van afzending of van aankomst tijd voor schending van een zak kan beschikbaar geweest zijndoch het blad ein digt met te erkennen, dat, ook wegens de laatste ongevallen op trajecten om en bij Soerabaia, het ver moeden voor de hand ligt, dat de 24 aangeteekende brieven te Soerabaia nooit in den zak zijn ge daan. De zak toch was ongeschonden. De beschou wingen over de mogelijkheid om zulk een zak open te torneD en weer te sluiten, zijn dus hier niet ter zake dienende. De inspecteur, Ten Brumneler, is naar Soerabaia vertrokken, om te trachten de zaak tot klaarheid te brengen. De heer Sandman, kapt. van den stoomer „Egeron", verklaart, dat het rif, waarop de stoomer „Bromo" dezer dagen heeft vastgezeten, weldege lijk bekend is. Op de kaart, vervaardigd door J.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2