iV. 5784. A". 1878. Zaterdag 1 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TADS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nusndetiif 1.18. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENT1EN: ?«n 16 regels,....f 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters nalr plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1°. C. VAN DER ZWET Cz., brander alhier, om eene branderij op te richten in het perceel in de Baatstraat N#. 9 2°. F. VAN DER KLOOT, melkverkeoper alhier, om een stoomwerktuig te plaatsen tot bereiding van boter, in het pand in de Diefsteeg N®. 10; 3°. J. RUIGROK, vleeschhouwer alhier, om eene slach terij op te richten in het pand in de Haarlemmerstraat N». 140. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 19 December 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SO December. Heden zijn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heer D. P. D. Pabius, geb. te Garderen, met academisch proefschrift: „De leer der souvereiniteit", en de heer A. Nuhout van der Yeen, geb. te Alkmaar, met academisch proefschrift„De Engelsche Habeas corpus Act." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer H. J. Hubert en het getuigschrift uitgereikt aan den heer A. But- ner, beiden candidaat-arts. De Nederlandsche Maatschappij voor tuin bouw en plantenkunde, onder bescherming van Z. M. den Koning, heeft de volgende prijsvraag uitgeschrevenEene duidelijke beschrijving en be oordeeling, liefst toegelicht door eigen onderzoe kingen, van de veredelingswijzen (enten, oculeeren en dergelijke) voor planten van verschillenden aard, met vermelding van de daarvoor gebruike lijke Noord- en Zuid-Nederlandsche, Hoogduitsche, Erausche en Engelsche kunsttermen. Daarbij be hoort de aanwijzing van de familiën, geslachten, voornaamste soorten en verscheidenheden, waarop zij worden toegepast met het oog op entrijs en wildstam; van den tijd wanneer de bewerkingen moeten geschieden en van verdere daarop betrek king hebbende bijzonderheden. De beschrijving dient door afbeeldingen (oorspronkelijke of goede kopieën) toegelicht te zijn. Voor een naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie voldoend antwoord looft de Maatschappij nit haar gouden medaille en tweehonderd gulden. De ant woorden moeten worden ingezonden in de Neder landsche taalze mogen niet eigenhandig door de mededingers geschreven zijn. Het schrift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij moeten ingezonden zijn bij den algemeenen secretaris penningmeester vóór of op den lsten Januari 1881, en vergezeld gaan van een verzegeld briefje, voor zien met hetzelfde motto dat op de antwoorden voorkomt, en den naam, het beroep en de woon plaats van den inzender bevattende. In de jaarlijk- sche algemeene vergadering in 18S1 zal het briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelt, geopend worden en zullen de overige, bij de onbekroond geblevene belioorende, ongeopend vernietigd wor den. Terwijl het bekroonde en de onbekroonde antwoorden later ter beschikking der inzenders blijven, verbindt zich de schrijver van het be kroonde, dan, wanneer dit uitgegeven mocht wor den, hiervan 25 exemplaren kosteloos aan de Maat schappij af te staan. De emeritus pred. J. Prins neemt, naar uit Amsterdam gemeld wordt, in beterschap toe. De heer P. Van Vreeswijk, teekenaar bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, is met ingang van 1 Januari a. s. benoemd tot opzichter van den weg op de lijn LeidenWoerden. De onlangs bij het 4de reg. infanterie be noemde 2de luitenants zijn ingedeeld als volgt: Bij het 1ste bat., te Delft, H. M. Koolhoven en D. H. Gerdessen; bij het 2de bat., te Leiden, J. G. A. Eromman en J. A. Houbolt; en bij het 4de bat., te Haarlem, G. A. Van Driel, M. J. L. Oudsboorn en D. Schoonman. De Haarlemsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der toonkunst gaf Woensdag-avond eene uitvoeriug van Handels oratorium „Samson". Van de solisten was mej. De Graaf, onze vroegere stadgenoote, thans in het buitenland, te Frankfort, gevestigde concertzangeres, de eenige die daar nog niet bekend was. De Haarl. Crt. zegt van haar dat zij eene krachtige en welluidende alt-stem bezit, maar dat een weinig meer warmte in de voordracht niet zou geschaad hebben. Over het geheel echter was de wijze, waarop zij hare niet gemakkelijke partij vervulde, zeer verdienstelijk. Blijkens het voorloopig verslag over bet wetsontwerp tot aanvulling der wet op het middel baar onderwijs had men algemeen bedenking tegen den vorm van dit ontwerp, wat betreft de wijze der aangebrachte wijzigingen. Wat de voordracht zelve aangaat, verklaarde men vrij algemeen dat zij met genoegen ontvangen was, in zoover zij strekt ter voorbereiding eener spoedige invoering der wet op het lager onderwijs van 1878. De meeste leden keurden het dus goed, dat de aanvulling zich be perkte tot het in overeenstemming brengen van de wet van 1863 met die van 1878, ofschoon dan ook aan het beginsel van aanvulling in den aange- duiden zin niet streng is vastgehouden, daar het ontwerp blijkbaar in het taalonderwijs op de scholen van middelbaar onderwijs ingrijpt. Verscheidene dezer leden meenden echter dat, ook wanneer men zich op het gekozen standpunt plaatste, het tegen- woordig wetsontwerp meer had kunnen omvatten. Zij hadden met leedwezen gezien, dat de zeer nattige en door den minister krachtig verdedigde bepaling van art. 22 der wet van 1878 betrekkelijk het vrijgeven van uren voor het godsdienstonderwijs, en het beschikbaar stellen der schoollokalen voor dat onderwijs niet op de hoogere burgerscholen met drie- en vijfjarigen cursus van toepassing was verklaard. Hierover echter bestond verschil van gevoelen. Ook voor zoover men met den meer beperkten inhoud van het ontwerp oogenblikkelijk vrede had, kon men niet ontveinzen, dat men gaarne zou hebben gezien dat de minister thans reeds het uitzicht> op spoedige indiening eener algeheele herziening der wet op het middelbaar onderwijs bad geopend. Tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland voor 1879 is beuoemd dr. C. P. Pous Koolhaas, te 's-Gravenhage. Z. M. antwoordde gisteren bij zijne aankomst in de residentie op de toespraak van Hd. com missaris in Zuid-Holland, dat het Nederlandsche volk overtuigd kan zijn dat Neerlands aanstaande koningin alles veil zal hebben voor Neerlands welzijn en roem. Den burgemeester gaf hij zijn genoegen te kennen over de woorden ten opzichte der prinses en van Z. M. uitgesproken, terwijl hij den heer D. Boer Jr., president der commissie uit de burgerij, bedankte met de volgende woorden „Ik dank u, mijnheeren, voor dit bewijs van hulde en voor uw wenschen voor mijn geluk eu dat uwer aanstaande koningin. Ik wil er wel bijvoegen dat, indien ik in prinses Emma niet die edele hoedanigheden van hoofd en hart en dat bemin nelijk karakter had. ontdekt, het^&lk ik steeds. in het Nederlandsche volk vind en waardeer, ik nimmer aan de echtverbintenis met die vorstin zou hebben gedacht." Den 19den Januari e. k. wordt het eerste bataljon van het regiment grenadiers en jagers met de stafmuziek te Amsterdam verwacht. Tevens zullen dien dag aankomen de escadrons huzaren uit Haarlem, met de muziek van hun regiment. De leden van den Amsterdamschen gemeente raad hebben, als blijk hunner waardeering van het geen door den wethouder, belast met de zaken van het onderwijs, mr. J. C. De Koning, op dat gebied aldaar is tot stand gebracht, hem een exemplaar in goud aangeboden van de medaille, geslagen ter herinnering aan de oprichting der Amsterdamsche- universiteit. Ter voorziening in de behoefte aan een eigen gebouw is voor en vanwege de „Vrije Gemeente" te Amsterdam aangekocht een terrein, gelegen aan de Weteringschans nabij het Leidscheplein en toe- behoorende aan de stad. De kosten voor het ge bouw, met inbegrip van den grond en het meubilair, zijn geraamd op ƒ140,000. Het gebouw zal bevatten: een 2aal voor godsdienstoefeningen ruim genoeg- voor ten minste 1500 personendrie lokalen voor onderwijs, eene zaal voor kleine bijeenkomsten, eene bestuurskamer, eene. woning voor den concierge. 80,000 van het benoodigde kapitaal zijn reeds toegezegd op obligaties a 4 pet.voor de ontbre kende f 60,000 is een 4 pet. leening uitgeschreven. Men stelt zich voor het bouwplan zoo spoedig te ontwerpen en uit te voeren, dat het nieuwe gebouw in 't begin van 1880 zal kunnen worden betrokken. De dames, die aan prinses Hendrik bij hare aankomst te Soestdijk in September jl. den wel komstgroet hebben toegezongen, hebben dezer dagen een geëncadreerd portret, kabinet-formaat, van de prinses ontvangen. De dames van het comité ont vingen een prachtigen armband ten geschenke. Gisteren had te Rotterdam de inwijding plaats van den nieuwen ma?onnieken tempel der loges „Frederic Royal" en „Acacia". De tempel was te klein om het aantal mafons te bevatten, onder welke men een groot aantal regeerende meesters en afgevaardigden van andere werkplaatsen, opmerkte. Ook buitenlandsche vrijmetselaars-ver- eenigingen waren ter bijwoning van de plechtig heid opgekomen. Het comité ter evangelisatie te IJmuiden heeft het' voornemen opgevat, aldaar eene eigene kerk en bewaarschool te bouwen. De kosten worden op f 60,000 geraamd. De heeren J. Van der Spek, A. E. Moll en A. A. De Jongh zijn gesteld ter beschikking' van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om na voorafgaande practische opleiding, gedurende een jaar of daaromtrent, in China te worden benoemd tot tolk voor de Chineesche taal in Ned.-Indië. Met 's konings machtiging is A. Ellerman, op den voet van Nederlandseh onderdaan, erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Rotterdam, en G. W. Driggs als vice-consul, der Vereenigde Staten te Paramaribo. De toetreding van Peru tot de algemeene postvereeniging, welke op 1 October j). was. be paald, is tot 1 April 1879 uitgesteld. De oefoningsdivisie, onder bevel van den kapi tein ter ze,e W. B. E. Escher, is den ?i7deo dezer van Rio de Janeiro vertrokken ter voortzetting der rei .3 naar Oost-Indië. De gemengde commissie voor de, stenographic uit. de beide Kamers der Siaten-G.eneraal maakt 'i oekend dat de heer C. A. Steger, eerste stene- graaf, den 20sten Januari den elfden eursus van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1