wacht ter rechter- en linkerzijde van de trap, binnen 's Konings paleis, en haie zijn opgesteld. Maandag 27 Januari e. k., den dag waarop de intocht in de residentie zal plaats vinden, zullen H. M. met specialen trein van de Ncderl. Rijnspoorwegmaatschappij de hoofdstad verlaten tegen omstreeks 11 uren 's morgens, om aan het stationsgebouw van genoemde Maatschappij te twaalf uren ongeveer in de residentie aan te komen, vergezeld van de overige vorstelijke personen. Aan het stationsgebouw zal het dienstdoende militaire buis des Konings zich te paard bevinden. H. M. zullen aldaar ontvangen en gecomplimenteerd worden door: den commissaris des konings in de provincie Zuid-Holland, met de leden van Gedeputeerde Staten en den griffierden burgemeester, de wet houders met den raad en den secretaris der ge meente; den president, vice-president, procureur- generaal en de advocaten-generaal van het gerechtshof te 's-Gravenhageden president, vice-president, officier en substituut-officieren van justitie der arrondissements-rechtbank en den kantonrechter te 's-Gravenhage; den waarneraenden gouverneur, plaatselijk command, der residentie; den command, der 1ste divisie, den bevelhebber in de 4de mili taire afdeeling en de commandeerende generaals. Een peloton grenadiers en eeR peloton jagers van het regiment grenadiers en jagers, met vaandel, staf en muziek, en een escadron van het 3de regiment huzaren, met standaard en staf, zullen de eerewacht uitmaken aan genoemd stationsge bouw, doch geen deel nemen aan den stoet. H. M. zullen vervolgens met de leden der koninklijke familie en gevolg plaats nemen in de rijtuigen van den stoet, welke zich zal begeven langs de Prinsessengracht, door het Korte Voorhout, over het Tornooiveld, den Vijverberg en de Plaats naar het koninklijk paleis in het Noordeinde. Op het paleis zullen H. M. ontvangen worden door de groot-officieren, de dames du palais en het dienstdoende civiele en militaire huis des Konings, alsmede door de leden der verschillende hofstaten van de prinsen van het koninklijk huis. De dienst doende schutterij en het geheele garnizoen der resi dentie zullen onder de wapenen komen en en haie worden opgesteld van het stationsgebouw van de Rijnspoorwegmaatschaappij af langs den weg welken de stoet zal volgen tot aan het kon. paleis. Het corps kon. scherpschutters van Rotterdam en de kon. scherpschutters van 's-Gravenhage zullen de eerewacht uitmaken aan het paleis. Het garnizoen te Amsterdam zal naar men verneemt met 1 Mei a. s. belangrijk en blijvend worden versterkt door het gedeelte van het 7de reg. infanterie, thans te Nijmegen in garnizoen. Te Delft is Maandag overleden de nestor der Nederlandsche onderwijzers, de heer P. Van der Schaft, in den ouderdom van 98 jaren en 7 maanden. In het begin dezer eeuw stond hij, nevens Prinsen, in de school van den heer Gerrit Verboon te Schiedam. Na aldaar later een paar maanden aan het hoofd eener school gestaan te hebben, ontving hij in 1801 zijn benoeming te Delft, waar hij negen en zestig jaren werkzaam was. Aan het einde van dien langen diensttijd, in 1870, werd hij met behoud van zijn volle tractement en het genot zijner woning gepensio neerd. Tot vóór enkele weken bleef hij in het genot van al zijn vermogens en van een volkomen gezondheid. Volgens den heer J. J. Van Brederode zijn bij het raadplegen der oude oorkonden ten behoeve van de geschiedenis en beschrijving van Haarlem, in 't bijzonder van de beschrijving der Bavo-kerk, merkwaardige aanteekeningen gevonden, betrek king hebbende op den persoon van Lourens Jans- zoon, die in lijnrechte tegenspraak zijn met de beweringen, door dr. A. Van der Linde in zijn geschriften blootgelegd. Gisteren herdacht de heer N. A. A. Aussems, R.-K. pastoor in de parochie-kerk van den H. Antonius te Haarlem, den dag waarop hij vóór 25 jaar tot priester gewijd werd. In het prachtig versierde kerkgebouw werd door den jubilaris de plechtige mis opgedragen in tegenwoordigheid van eene talrijke priesterschaar. Van zijne parochianen ontving de feestvierende een kostbaar geschenk voor kerkgebruik, terwijl door tal van personen hunne belangstelling door aanbieding van geschen ken werd te kennen gegeven. De regeering heeft den raad der gemeente Tilburg bericht, dat zij bezwaar maakt te voldoen aan het verzoek om een subsidie van f 250,000 in het door die gemeente aan te leggen scheep vaart-kanaal van Tilburg naar de Zuid-Willems- vaart, op grond dat deze waterweg een te locaal karakter zou hebben. Met ingang van 1 Januari zijn, ter vervan ging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneesk. raden, tot leden dier raden benoemd, voor Zuid-Holland dr. J. N. Ramaer te 's-Gravenhage; J. Thorn Leeson, heel- en vroedmeester te Stad aan 't Ha ringvliet; J. C. Th. Vigelius, apotheker te's-Gra venhage; W. Robertson, apotheker te Rotterdam; en tot plaatsvervangende ledendr. P. J. A. H. Vermeulen, te Delft; dr. E. J. Dupont, te Rot terdam; J. C. Huysman, apotheker te Brielle; A. C. Cramer, oud-apotheker te Rotterdam; W. A. L. Legebeke, apotheker te Rotterdam. Voorts is aan P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneesk. raad voor Zuid-Holland. Tweede Kamer. Ingekomen is een ont werp tot bepaling van den nieuwen termijn tot voltooiing van het Noordzeekanaal. Daarna werd de behandeling van het hoofdstuk Waterstaat voortgezet. Tal van artikelen werden ter sprake gebracht. Met verwerping van het amendement- Roëll is de post voor den Oudelandschen zeedijk toegestaan. Voorts werd verworpen het amende- ment-Pat.ijn voor een subsidie tot droogmaking der plassen van Reeuwijk. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griff. bij het gerechtsh. te Amsterdam, mr. I. Meerburg, thans subst.-griff. bij de arroud.-rechtb. aldaar; tot no taris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats de gemeente Goes, I. J. Paardekooper, candidaat- notaris aldaar; pensioen verleend aan jhr. mr. L. C. Siccama, zich schrijvende L. C. Hora Sic- cama, lid en voorzitter van het muntcollege, ƒ2134; aan den Oost-Iudischen militairen ambtenaar 2de kl. G. J. De Haan, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen benoemd tot betaalmeester te Roermond, jhr. G. J. M. Bowier, thans betaalmeester te Sneek. Gremengd Nieuws. Van heden af zijn door de Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij ook retourbil jetten van twee dagen verkrijgbaar gesteld voor de tusschenstations van de lijn LeidenWoerden, alsmede naar Woerden ook voor vier dagen. Die van hier naar het station Hazerswoude kosten respec tievelijk voor de 1ste, 2de en 3de kl. f 1. 0.80 en 0.50; naar Alphen f 1.40, f 1.15 en 0.75; naar Zwammerdam 1.80, f 1.45 en f 0.90; naar Bodegraven f 2.f 1.60 en 1.05; naar Woerden voor twee dagen 2.90, 2.35 en f 1.45; en voot vier dagen 3.25, 2.65 en 1.65. Ook naar de overige stations van den Rijnspoorweg zijn retourbiljetten te bekomen. De sneltrein van Parijs, die des mor gens te 11.10 alhier aankomt, is Zondag aan een groot gevaar ontsnapt. Tusschen het station Voor schoten en de Vinkbrug brak nl. een wielband, waar door de trein of het rijtuig echter niet is ontspoord. Met het oog op de snelheid waarmede genoemde trein rijdt, waren bij derailleering de ongelukken op de brug over de Vink niet te overzien geweest, en hoogstwaarschijnlijk erger dan ruim 2'/i jaar geleden, toen ook een zelfde ongeluk plaats had als dit en op dezelfde hoogte, waardoor dan ook wielen en rijtuigen verbrijzeld en zwaar beschadigd werden. Volgens mededeeling van reizigers hebben zij dit maal een harden slag gehoord, doch later niets meer. Dit laat zich verklaren doordien het rijtuig op de rails bleef, terwijl de slag veroorzaakt werd door de stukken van den wielband, die door de snel heid met kracht werden weggeslingerd. Bij aankomst alhier vóór het station werd gelukkig spoedig het onheil ontdekt en liet de stationschef de passagiers uitstappen en in een ander rijtuig overgaan. Toen de waggon uit den trein gezet zou worden derailleerde zij, hetgeen even goed eenige oogenblikken vroeger of later had kunnen gebeuren. Het oponthoud hier door veroorzaakt was echter zeer gering, door de goede maatregelen hieromtrent genomen, zoodat het slechts 10 of 12 minuten bedroeg. Een oproeping voor een huipond ei wijzer aan de openbare school voor gewoon lag( onderwijs te Benthuizen op een jaarlijksch trak tement van 600 bleef van den 5den Decern^ jongstleden tot heden nog zonder eenig gevoli Te Nieuwe-Wetering, gem. Alkemadi had dezer dagen een droevig ongeluk plaats. Ee knaapje zou zich naar school begeven en wii( daartoe de wetering voor zijne woning overstekei Hij zakte door het ijs. Zijne zuster, die hem t hulp wilde komen, geraakte mede te water, evei zoo de moeder. Hoewel allen onmiddellijk op droge gebracht werden, bleek de moeder reeds ee lijk te zijn: de schrik had haar gedood. Aan den heer W. K. Schubert, teNaai den, is op het daartoe tot Z. M. gericht verzoe vergund, dat de uitmuntende nieuwe appel, doorgj noemden boomkweeker tentoongesteld ter planten beurs te Amsterdam op 28 Oct. jl., den naam ma dragen van „Koningin Emma". Een spoorwegarbeider te Nijmegei die Maandag-middag op een zaudwagen wilde klin men, stapte mis en viel onder den wagen. Een zijne beenen werd dwars afgereden. Een bijna tachtigjarig manteSittar had Maandag het ongeluk, uit de kerk komendi door de gladheid uit te glijden en zijn nekbeen) breken. Na in een nabijzijnd huis te zijn gebrach overleed hij eenige oogenblikken daarna. Engelsch-Chineesche bladen deele mede dat de vice-koning van de provincie Tschihl de ook in Europa bekende staatsman Li-HongNj ang, in vereeniging met de Algemeene Chineesci Stoomvaartmaatschappij, de concessie voor den bon en de exploitatie van den spoorweg TientsinTak verkregen heeft, die tot Peking kan worden verleDgi BUITENLAND. IPr janlix'iji li- In den senaat deelde de heer Bardoux gistere mede dat de rector der Lyonsche universiteit, d heer Dareste, op wachtgeld gesteld is. Hij zeid dat die maatregel genomen was omdat het hand haven van Dareste als rector het werk der verzoe ning bemoeilijken zou. De minister wees het ve wijt terug, als zou Dareste zijn afgezet omdati clericaal is. Hij verklaarde dat hij alle godsdiei stig geloof eerbiedigt en voor de eerbiedigin daarvan aan de universiteit ook steeds waken za De senaat heeft met 159 tegen 112 stemma aangenomen het amendement van Belcastel to herstel van den door de Kamer van afgevaardig den geschrapteu post van 200,000 franken voo de bezoldiging van kapelaans. OuitschlancL. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp in gekomen op den handel van voedingsmiddelen e verschillende andere artikelen van verbruik. He bevat onder anderen de bepaling dat bij keizei lijk besluit onder goedkeuring van den Bondsraa kunnen worden verboden1°. zekere bewerkin gen; alsook de eene of andere wijze van bewarin en verpakking dezer koopwaren; 2°. het verkoo pen of te koop aanbieden dezer artikelen, wanner hunne gesteldheid bedenkelijk wordt geacht, wanneer zij van minder qualiteit zijn dan waar voor zij te koop worden aangeboden3°. het vei koopen of te koop aanbieden van ziek slachtvei of daarvan afkomstig vleesch; 4". het gebrail van zekere stoffen en kleuren bij de vervaardi ging van kleedingstoflen, kleedingstukken, speel goed, tapijten en voorwerpen ten gebruike bij eten drinken, koken, enz.5°. het verkoopen of te koo aanbieden van koopwaar, die eene verboden be werking of bereiding heeft ondergaan; 6'. alsool van slechte petroleum. In het ontwerp wordt de handel in al die arti kelen onder streng toezicht van de ambtenarei der gezondheidspolitie geplaatst. Vandaar dat be aan die personen ook eene uitgebreide bevoegdhei' toekent om in alle gevallen handelend te kunnei optreden. In verband hiermede bevat het ze( strenge strafbepalingen. Eene zeer uitvoerige memorie van toelichtiDS met eene vergelijking van de wetgeving op di stuk in Erankrijk, België, Nederland, in het bij zonder in Engeland, in Oostenrijk, eenige Zwitiei sche kantons en velschillende Duitsche staten gaa

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2