nrirtrv worden veranderd in„Koning Emma der Ne derlanden'1. Eén volgend op die werf aan te bou wen schroefstoomscliip 1 sl'e klasse zou dau den naam ontvangen van wDe Ruyter". Naar bet Vud. verneemt, heeft Neerlands aanstaande Koningin zich met zooveel ijver op de beoefening van onze taal toegelegd, dat zij die vrij goed spreekt. Toen baron Van Lijnden haar werd voorgesteld, werd hij reeds in het Neder- landsch door haar toegesproken. Den oud-resident van Djokdjokarta, den heer A. J. B. Wattendorff' te 's-Hage, werd Zaterdag, naar aanleiding zijner aftreding, een vorstelijk geschenk in zilver, met bijbehoorend album en sierlijke kast, aangeboden. Zoowel de sultan van Djokdjokarta en hoofden uit de vorstenlanden als een aantal inlandsche en Europeesche vrienden hadden daartoe bijgedragen. Aan het feestmaal in het hotel „Paulez" werd in menigen weispre kenden heildronk herdacht wat de afgetreden re sident in het algemeen belang gedurende zijn nut tigen werkkring verricht had. De Amst. Crt. meldt dat de emeritus predikant J. Prins, die zijn 97ste jaar is ingetreden, ernstig ongesteld is. Ten aanzien der feestelijke herdenking van de Unie van Utrecht leest men in het Utr. Dag blad: De inschrijvingen voor het gedenkteeken zijn in het geheel genomen verre beneden de raming gebleven. Over het algemeen waren de inschrij vingen luttel en nergens was de deelneming in de nationale zaak voldoende, als misschien alleen te Utrecht eenigermate. Intusschen had het huwelijk plaats van den vorstelijken voorzitter der hoofdcom missie, met al zijn gevolgen van intochten en uit- landigheid. Thans nadert het huwelijk van Zijne Majesteit den Koning, met hetgeen daarmede weder in betrekking staat, onder anderen de plechtige intocht te Amsterdam, juist in de laatste Januari dagen. De zaak is dus voorloopig hangende. Ook de plaatselijke commissie voor Utrecht schijnt af te zullen wachten, en moet, zegt men, tevens aan de hoofdcommissie mededeeling hebben gedaan van het bezwaar, dat zij er in ziet, eenig plan te vormen voor eene redelijke feestviering in Januari, die in dat seizoen moeielijk een algemeen karakter zou kunnen hebben, terwijl de tijd tot voorbereiding te kort zal worden. De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Tweede Kamer. Na aanneming van eenige kleine ontwerpen kwam heden het hoofd stuk Waterstaat in behandeling. Het algemeen debat is afgeloopen, nadat de minister tegenover den heer Wintgens had volgehouden dat de be grooting spaarzaam was ingericht en nadat hij voorts tal van vragen had beantwoord. De eerste tien artikelen zijn onveranderd aangenomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari bij de zeemacht bevorderdtot inspecteur van den geneesk. dienst, den dirig. off. van gez. H. L. Oudenhoven; tot dirigeerend off. van gez. den off. van gez. 1ste kl. H. L. Koning en tot off. vaii gez. 1ste kl. den off. van gez. 2de kl. W. Schoondermarkaan R. Hol, te Utrecht, vergun ning verleend tot het aannemen van den titel van „officier d'académie", waartoe hij door de Fran- sche regeering is benoemd, en tot het dragen van het hieraan verbonden onderscheidingsteekenmet 1 Jan. tot burgemeester der gemeente Colijusplaat, Cortgene en Cats benoemd mr. L. A. Bijbau, met toekenning van eervol ontslag als adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken. O-emengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks vijf uren is aan de Vlietbrug een slede, waarin twee kinderen, in het Rapenburg te water geraakt. Een werk man had het geluk de kleinen te redden. Naar aanleiding van het verbod van minister Tak aan de brievenbestellers om nieuwjaars fooien aan te nemen schrijft men Nu is minister Tak van al de leden in dit Kabinet, zoo in de Kamers als in zijn departement, de minst geliefde. Hij bezit de gaaf niet om anderen voor zich in te nemen, schijnt te meeuen dat minister Tak het heel goed weet, en slaat in de Tweede Kamer niet den juisten toon aan, om de leden aange naam voor zich te stemmen. Zijn besluit omtrent de fooien is m. i. onverstandig en onbillijk, Wilde hij het misbruik afschaffen, dan had de minister de arme brievenbestellers schadeloos moeten stel len voor het verlies dat zij lijden. Nu kunnen zij niets beters doen dan Tak taquineereu en zonder te vragen stilzwijgend dankend de geschen ken in zilvermunt aanvaarden, die bijna iedereen hun toch vereeren zal. Door twee heeren die Zondag-morgen te 8.45 van Londen via Middelburg naar Den Haag reisden is in een der wagens der 2de klasse, in het netwerk tegen den wand, toen zij te Rozendaal den trein, die in de richting naar Keulen verder ging, verlieten en in een anderen trein overstapten, achtergelaten een zwart lederen taschje, grijs ge voerd, zonder middelschot, met binnen en buiten klein zijzakje, voorzien van gewoon slootje en zwart verlakt lederen draagriem, in welk taschje aanwezig warentwee wissels, groot ruim 28 en 20 pd. st., drie muntbiljetten, brieven, spoorwegboekje en kleinigheden. Bij aankomst te Dordrecht is door die heeren van het gebeurde kennis gegeven aan de politie en is door medewerking van den stationschef naar alle stations, waar men vermoeden kon dat dit taschje ontdekt kon zijn, getelegrapheerd, zonder dat dit nog tot eenig resultaat heeft geleid. Men verneemt dat de heer Oscar Carré een terrein heeft gekocht, gelegen op den Binnen- Amstel, tusschen de Prinsengracht en de Korte Amstelstraat te Amsterdam, om aldaar, na bekomen vergunning, een vast cirque te bouwen. Aanvan kelijk zal daarop de nieuwe houten tent worden opgericht, waarin tegen het einde van Januari voorstellingen zullen worden gegeven. Zondag-middag omstreeks vier uren zakten twee personen door het ijs op de Wete ring bij de aschbranderij aan de Kortekade te Kralingen. Een hunner werd gered, doch de an dere, een negentienjarig jongeling uit Rotterdam, verdronk, niettegenstaande alle pogingen tot red ding werden aangewend. Te Dokkum is een jon gen van zestien jaar bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt en verdronken. Ook te Ylissingen heeft het ijs een offer geëischt. Twee jongens, die aan de vest speelden, lieten een knikker over het ijs rollen. Zij liepen dien na op het ijs, dat weldra onder hunne voeten wegzonk. Een van hen werd gered, doch de ander, een vijftienja rige knaap, moest er het leven bij inschieten. Te Utrecht hadden zich Zondag-avond twee jongetjes van zes- en van tieujarigen leeftijd op het nog broze ijs der Kruisvaart aldaar gewaagd, met het droevig gevolg dat het jongste kind levenloos werd opgehaald en het oudste in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Terwijl de vrouw van H. Hoppe, te Weerdingerveen (Drente), met hare vier kinderen in huis was, stortte de zolder, die te zwaar be laden was, eensklaps in, moeder en kinderen er onder begravende. Een knaapje van acht jaar wist zich onder het jmin door te werken en ging zijn vader roepen, die niet ver van huis aan den arbeid was. Zoo spoedig mogelijk trachtte men de ongelukkigen te redden. De moeder en twee kinderen kwamen levend te voorschijn, maar een zesjarig meisje was bezweken. Ware er niet spoe dige hulp opgedaagd, allen zouden ellendig om gekomen zijnde vrouw was op het vuur gevallen. Vijf schepelingen van de mail bout „Conrad" zijn door de rijkspolitie gearresteerd als verdacht van den diefstal, op genoemden bodem gepleegd. Zij zijn voorloopig in de kanton nale gevangenis te Helder in arrest gesteld. De officier van justitie te Assen is, naar men van Meppel meldt, in kennis gesteld met een misdrijf op St.-Nicolaasavond, dat door een bakker te Meppel in drift zou zijn begaan, tijdens er loterij aan zijn huis plaats had. Een burgerdochter, die mede lootte en door het ge durig winnen wat vroolijk werd, is door hem, in drift ontstoken, zoodanig getrapt, naar men zegt, dat er inwendige kneuzing moet hebben plaats gehad en de geneesheeren nog steeds vree zen dat zij het met den dood zal moeten bekoopen. Door den landbouwer A. Koops, te Oosterwolde, is in een sloot een vreemde vogel gevangen. Volgens verklaring van dr. A. Van der Sluis moet het een „Aptenodytes demersa" zijn, in het Duitsch een Brillenmangel, behoorende tot eeu soort van vetganzen, die zich bij deh Indischen en Atlantischen Oceaan ophouden. Tusschen Hagen en Herdecke, bij Bar men, was aan een werkman van den Rijnschen spoor weg door de vrouw, bij wie hij inwoonde, en eenige andere huisgenooten eene som van 18 mark gewei gerd, welke hij ter leen vroeg. Om zich te wreken nam hij een dynamiet-patroon, stak tusschen tien en elf uren des avonds in de huiskamer de lont aan en trachtte zich zeiven door een sprong uit het venster in veiligheid te brengen. De ontploffing had echter spoediger plaats dan hij berekend had en hij zelf kwam in de eerste plaats om het leven. De overige bewoners werden meer of minder zwaar gewond en het huis heeft zeer veel geleden. Te Oldeboorn werden bij een onlangs door de politie ingesteld onderzoek naar den ijk der maten en gewichten tal van delinquenten be keurd. Bij een winkelier werd een oud pond aan getroffen, dat in geen jaren geijkt was geworden. Toen de ijk niet gevonden werd, nam de vrouw des huizes zeer handig het corpus delicti uit de hand van de dienaren der gerechtigheid met de woorden„laat mij het even schuren op den wal, dan komt de ijk duidelijk voor den dag". Een oogenblik later glijdt haar onder het ijverig schu ren het verdachte stuk uit de handen en is in de diepe vaart verdwenen. In een groot deel vah Frankrijk is dezer dagen sneeuw gevallen, niet het minste te Parijs. Te Nantes herinnert men zich niet, sedert 1855 zooveel sneeuw gehad te hebben. Tusschen Orleans en Bordeaux is het spoorwegverkeer ge stremd. Hetzelfde is tusschen Toulouse en Mar seille en op andere lijnen het geval geweest. Het kasteel van Bila-Hezzar, dat de emir van Afghanistan te Kaboel bewoont, ziet er veeleer uit als een fort dan als een paleis. In dezelfde stad heeft de emir nog twee paleizen, waarin zijn gehuwde dochters wonen. Shir Ali heeft 18 dochters, waarvan 10 reeds gehuwd zijn elk kreeg een stad ten geschenke als bruidschat, waarvan zij de inkomsten als lijfrente geniet; na haar dood komen die inkomsten weer in de schat kist. Shir Ali's moeder leeft nog; men schat het aantal vrouwen van den emir op 300 ongeveer. In Klang bij Malakka is hadji Ma- hornet Jakim, terwijl hij op een houtvlot in de rivier Klang bezig was zijne reinigingen te ver richten, door een kaaiman opgegeten. Er is voor gevangen kaaimannen een vaste premie uitgeloofd van 1 per voet lengte. Een inlander beloofde het dier te zullen vangen als hij een dollar per voet lengte kreeg. Hij sloeg een groote kip aan eeu stevigen haak aan het eind van een 90 voet lange rotan. De rotan werd over een boomstam gesla gen en de kip spartelde vlak bij de oppervlakte van het water. Den volgenden morgen was alles verdwenen. Doch met een schuit met drie man zoekende, werd het eind van de rotan gevonden en voorzichtig binnengepalmd. De drie mannen hebben het beest weten te muilbanden. Het ge drocht is 13 voet lang. Zoo werd het levend aan den boom gebracht. De controleur kreeg bijna een slag met den staart van het dier, die geluk kig slechts een rij bloempotten trof en een hond, die jankend een eind weggeslingerd is. 's Avonds was het erf, waar het beest lag, verlicht. Ten slotte werd hij doodgeschoten, en. het hoofd van den hadji werd in de maag van het dier gevonden. BUITENLAND. Spanje. Het congres heeft het wetsontwerp betreffende de leening van 250 millioen pesetas goedgekeurd. De senaat heeft een wetsontwerp op den intel- lectueelen eigendom aangenomen. De tractaten met België en Nederland zullen worden opgezegd en men zal andere tractaten zien te sluiten, waarbij de intellectueele eigendom tusschen de staten volledig verzekerd wordt. Groot-Britannië. In het Lagerhuis antwoordde gisteren sir E. Hicks Beach, uit naam der regeering, op eene vraag van den heer Courteney, dat de betrekkin gen met Cetawayo, den Zoeloe-koning, wel drei gend zijn, maar dat er een gezant naar hem ge zonden is, geen ultimatum. Sir F. Northcote ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2