Gemengd Nieuws. Rusland. Telegrammen INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Een voorstander van Harmonie in meer edele beteekenis van 't woord dat onderschrift reeds Koning en de Koningin dragen. De frondeelen en schabrakken der paarden zullen de stadskleuren, rood en zwart, vertoonen. Naar thans met zekerheid kan worden me degedeeld zal de Koning Donderdag-namiddag te 8 u. 26 min. in de residentie langs den Rijn spoorweg aankomen. Ter ontvangst zullen zich aan het stationsgebouw bevinden de burg. en weth., de commissaris des konings in deze provincie, de plaatselijke commandant, waarnemend gouverneur der residentie, en andere autoriteiten. De muziek der dd. schutterij zal bij aankomst op het perron geschaard staan en zich doen hooren. Het comité uit handelaren en nijveren zal Z. M. in de wacht- salon het album met de handteekeningen der in gezetenen onder eene toespraak overhandigen. Z. M. is voornemens door de verschillende hoofd straten, die zeker, evenals de andere, dien dag met vlaggen getooid zulleu zijn, den weg naar Hd. paleis te nemen. Den volgenden dag zal Z. M. op zijn paleis ontvangen de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het adres van gelukwensching bij gelegenheid van 'Hd. voorgenomen huwelijk. Den 29sten Januari, twee dagen na den feestelijken intocht van den Koning en de Koningin binnen de residentie, zal door hen ten hove een groot gala-bal worden gegeven. De Luxemburgsche Kamer van afgevaar digden heeft met algemeene stemmen een krediet toegestaan ten behoeve vau feestelijkheden bij het huwelijk van den koning-groothertog. Tevens heeft zij eene commissie van regeling benoemd, be staande uit den voorzitter en zes leden. De eerste medaille (gouden) ter herinnering aan het feit der opening vau de universiteit, is Vrijdag door Burg. en Weth. van Amsterdam den Koning aangeboden. De heer H. Jonxis, chirurgijn te Groningen, die onlangs zijn 50-jarig jubileum heeft gevierd, is benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. De gewone audiëntie van den minister van oorlog, die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid en die van den minister van financiën zulleu Donderdag niet plaats hebben. T w e e d e Kamer; Bij de voortzetting van het debat over hot hoofdstuk Oorlog verklaarde de minister Koppeyne namens de regeeriug dat bij de terugkomst der Kamer zij met een definitie f mi nister de begroo'ing zal kunnen behandelen. De post voor de krijgsschool is verworpen met 33 tegen 30 stemmen; de vestingbegrooting werd met 49 tegen 14 en het geheele hoofdstuk met 50 tegen 15 stemmen aangenomen. Morgen is het hoofdstuk Waterstaat aan de orde. Bij het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht bestaat de gelegenheid voor jongelingen van 16 tot 18 jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. De jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tijd van 10 jaar, waarvan 3 in dienst bij het bataljon mineurs en sappeurs te volbrengenbij het aan gaan der verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50; als hij na 3 jaar naar Judië vertrekt, bekomt hij eene gratificatie van f 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indië te volbrengen diensttijd van 7 jaar verminderd tot op 6 of 5 jaar. Alleen zij, die behoorlijk lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich te wenden tot den commandant van 't bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Nieu- wediep naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap St.-Vincent; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar gistermorgen. Uit Langeraar wordt nog het vol- gende nader gemeld omtrent de aanvaring van Woensdag jl. op den Amstel van de stoomboot „Eduard", van Amsterdam komende, met de boot die van Woerden op Amsterdam vaart: Het was in den namiddag omstreeks halftwee. Drie per sonen hebben het leven verloren. De heer W. S., koopman alhier, die bij het ongeluk tegenwoor dig was, zat in de kajuit van de Woerdsche boot zijne gelden en zijn boekje na te zien, toen hij op eens uitriepMijn God, wat een schokHij kon dit nauwelijks gezegd hebben; of de boot liep vol water. Terstond ging hij naar boven en nam zijn toevlucht in den mast. Twee juffrouwen vat ten hem bij de beenen en een vrouw hield zich om zijn hals vastgeklemd, wat hem in zijne red ding zeer bemoeilijkte Door de vreeselijke ver warring, waardoor de boot kwam schuin te liegen, brak de mast, en had de heer W. S. eeu stok, dien men op de „Eduard" hem toereikte, niet gegrepen, dan ware hij wis met de anderen ver dronken. Een vrouw in de kajuit had een kindje van acht weken op haar schoot en door den he- vigen schok en den schrik liet zij het wicht vallen en kon niet meer dan zich zelve redden, terwijl zij haar kind moest verliezen. De heer W. S. had 20 vaten petroleum aan boord; deze zullen wellicht gemakkelijker terechtkomen dan de gelden die hij in het oogenblik van het gevaar iu de boot achterliet. Yan de sleepboot „Dordrecht III", kapt. P. Bovenst, opstoomeude van Dordrecht naar Ruhrort, met 5 groote vaartuigen, is gisterochtend te zeven uren de ketel gesprongen. Gloeiende stukken ijzer werden in alle richtingen wegge slingerd. De slag werd een half uur ver gehoord. Het schip heeft betrekkelijk weinig geleden en is langzaam gezonken. Van de equipage van zes man zijn er vijf ongedeerd gered door eene boot van het naaste schip. Alleen de machinist is omgekomen. Hij is met het schip gezonken, nala tende eene vrouw en eeu kind. Het r ij tuig van den burgemeester te Rotterdam is Zaterdag door het schrikken der paar den in de sloot voor het Ziekenhuis aldaar op den Schiedamschen Singel geraakt. De echtgenoote van den burgemeester was in het rijtuig gezeten, maar is door een agent van politie gered. De paarden zijn behouden, doch het rijtuig heeft veel schade geleden. Te kwart voor éénen is Zaterdag-uacht te Arnhem in de Driekoningendwarsstraat, in de fa briek van todium-ijzerhoudende levertraan van de firma De la Roche Busé brand ontstaan, welke waar schijnlijk veroorzaakt werd doordat eenige gedroogd wordende filters (zakken) in aanraking met vuur zijn gekomen. De brand had spoedig een ernstig aanzien. Ongeveer 30,000 gevulde flacons zijn, be nevens het geheele gebouw, een prooi der vlammen geworden, terwijl 200 vaten met traan, die in de kelders lagen, zijn gespaard. Ook het aangrenzende gebouw had veel van het vuur te lijden, doch dank zij de krachtige hulp van de brandweer, geholpen door een vijftal spuiten, was men te ongeveer vier uren den brand meester. Om negen uren 's morgens rukte de laatste spuit in. De inboedel en het gebouw waren verzekerd. Vr ij dag- morgen had in eene der drukst bezochte straten te Maastricht een brutale diefstal plaats. Een netgekleed man trad een goud en zilversmidswinkel binnen en verlangde gouden horlogekettingen te zien. Terwijl de winkelierster bezig was hem te helpen, greep hij uit zijn zak een handvol peper en wierp haar die in het ge zicht. Yan het oogenblik gebruik makende, koos hij het hazenpad, in der haast eenige gouden kettingen medenemende. Naar men verneemt is de politie deu dief op het spoor. KOLONIËN. BATAVIA, 7 November. Den 3den Januari zal alhier worden aanbesteed de bouw eener missigit te Kotta-Radja, waarvoor een maximum is toegestaan van 208,807. Er heeft zich alhier een hoofdcomité ge constitueerd om gelden in te zamelen voor een cadeau aan den Koning bij gelegenheid van diens huwelijk. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den houtv. 1ste klasse bij hel boschwezen op Java en Madura D. J. Crol en aan den opz. 3de kl. bij den waterstaat J. H. W. Freytag; een tweej. verlof Daar Europa, wegens ziekte, aan den 2den comm. bij bet dep. van just. N. H. A. M. Van Dijck; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den liulponderw. aan de openbare lagere school te Benkoe- len J. M. Nieuwboer en aan den comm. 2de kl. bij de post. L. J. Berlijn. Benoemd: Tot adv. en proc. bij het hoogger., mr. P. Maclaine Pont; tot off. van just, bij den raad van justj te Macasser, mr. P. Logt; tot snbst.-grifl. bij den raad van jast. te Soerabaia, mr. W. Francistot griff. bij den lundr. der stad en voorsteden van Batavia, A. Martherns; tot truDsl. voor de Engelsche en Fransche taleii te Batavia, J. S. G. Gratnaberg; bij den waterstaat, tot adsp. ing. L. G. De Val; tot chef der lste post- en tel.-afdeeling (standplaats Batavia), A. Streiff. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit zjjne betr. vuil adv. en proc. by den raad van jast. te Padang, mr. P. Maclaine Pont; eervol met behood van recht op péns., de comm. ter contr. bij de in- en nitvoerr. en acc. A. C. K.ühr. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. A. P. A. Varke- visser; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der inf. C. J. H. Vohl. Ontslagen: Eervol, de burg. schrjjver 6de kl. bij de mil. adm. J. B. Ansterman en die bij de genie A. Van Vuuren. Geplaatst: Infanterie, bjj het 4de depot bat., de kapt. J. O Thiele; bij het 10de de kapt. A. E J. Van Pugteren; bij het 17de de 2de luit. G. J. Feith, H. J. Iwes en F. W. Van Wijk; bij de esc. cnv. te Batavia, de ritm. F. K. T. Van Woelderen. Genie: Bij de weken in de rnilit. afd. op Java de lste luit. J. G. C. Plauteoaa; bij het corps mineurs en sappeurs te Willem I de 2de luit J. J. H. Harcké. Overgeplaatst: Bij het 16de bat. inf. do 2de luit. J. P. Pieters Graaflandbij het garn.-bat. der Mol. ril., de 2de luit. A. R. B. Opstelten; bij de esc. cav. te Batavia, de lste luit jhr. R. B. R. J. Van Grotenhuis tot Ousteinbij het detach, in Atjeh, de lste luit. J. F. Ten Bosch bij den raad vun adra. te Palembang, de 2de luit.-kwait. H. i G. F. D. Rant; bij de int. in Atjeh de lste luit.-kwart. A it. Cherier en de 2de luit.-kwart. J. C. Palm; b(j het hosp. te Weltevre den, de off. van gez. 2de kl. M, M. Bleekrodi bij het garn. te Meester Cornelia, de mil. apoth. 2de kl. C. F. \V idffer; bij het garn. te Salatiga de paardenarts 2de kl. F. M rbjj het garn. te Djokdjokarta, de off. van gez. lste kl. J. M. Mun- niks de Jongh; bij de iul in de lste milit. afdeelin op Java, de onder-int. 2de kl. W. L. H. W. Roebij; bij bel garn.-bat. van Banka de kapt. A. Backer; bij het 3de garn.-bat. in Atjeh, de kapt. A. A. A. E. Gewin; bij het subsistenkader te Batavia de kapt. C. J. Meyer. U KJ I rJT ij INr IL. A. IV jy. ÏJVstbnlïir'ij Is:. De minister Waddington verklaarde Saterdag in den Senaat dat Frankrijk, overeenkom.-,tig zijne tradities, Griekenlands belangen had behartigdde onderhandelingen over deze quaestie zijn nog han gende. Europa, zeide de minister, heeft vertrouwen in de Eransche regeeringwij hebben geen. verbin tenissen op ons genomen en zullen dit ook niet doen. Gro< t-43 i-itaïin iU Uit Kaapstu wordt gemeld dat de gouverneur der kolouie e. ultimatum gezonden, eeft aan den Zoeloe kou mg Cetav. iyo. Het autwoord daarop werd spoedig verwacht Oostenr.-Hprtg. Mon urekie. De Honguarsche delegatie heeft met groote meerderheid het buit'ngewoou krediet voor het bezettingsleger voor 1879, ten bedt go van 20 millioen, toegestaan. De „Ageuce Russt" zegt dat de mg< ring, ten gevolge van onwettige demenstratiëu studen ten in de geneeskunde, eenige maatregelen van voorzorg heeft genomen, die de orde waarborgen. Blijkens den staat der St.-Petersburger Bank is de beleening op effecten met 11 /2 millioen verminderd. ST.-PETERSBURG, 15 Decern Er loopt hier een gerucht dat Shir Ali aan den c.zaar heeft verzocht om de rol van bemiddel r tusschen Afghanistan en Engeland op zich te illen nemen. De czaar schijnt genegen te zijn aan het verzoek van den emir te voldoen. ROME, 15 December. Na eenig taatslieden geraadpleegd te hebben, heeft de r Depretis de taak tot samenstelling van eeu nieuw kabinet op zich genomen. MADRID, 15 December. In het congres heeft de minister van binnenlandsche zaken in strijd met de bewering van den heer S nanca ver klaard, dat er geen opstandeling meer op Cuba wordt aangetroffen. LONDEN, 16 December. Aan de Daily News" wordt uit Peshauer van den 14den meld, dat de voorwaartsche beweging der troepen ouder generaal Browne naar Djellalabad een aanvat,g heeft geno men. De inwoners zeiven verlangen de bezetting der stad.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2