invloed hebben. Omgekeerd zal elke wijziging in die onderlinge verhouding, ook wanneer het vol strekte bedrag van een gedeelte onveranderd blijft, op ieders aandeel van invloed zijn. Eene wijziging, waardoor de lagere klassen worden bevoordeeld, zal noodzakelijk een nadeel voor de hoogere klassen ten gevolge hebben en omgekeerd. Eene algemeene ver hooging van de inkomens zal wel de percentage der belasting verlagen, maar volst rekt niet ieders aandeel in de belasting; zulk eene verhooging van het inkomen geeft dus slechts een voordeel in schijn. Moet de waarheid hiervan erkend worden, dan blijkt het onjuiste van de laatste alinea der toelichting, dus luidende; „Deze wijziging heeft bovendien dit voordeel dat daardoor de minstgegoeden worden ontlast, zonder dat de meergegoeden in dezelfde mate zwaarder worden belast. Immers zal door den voorgestelden maatregel het belastbaar inko men niet onbelangrijk worden verhoogd en der halve de percentage lager worden, zoodat van het grooter inkomeu der meergegoeden een lager per cent zal worden geheven dan nu het geval is, en het is duidelijk dat het verschil voor de meerge goeden van weinig belang zal zijn." Van Geee. LE1DË1V, HO December. De heer mr. J. T. Buys is met ingang van 1 Jan. a. s. opnieuw voor deu tijd van drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen. Aan de heeren H. J. Burgers, tijdelijk te Parijs, D. Bles te 's-Gravenhage en dr. O. J. Steyn Parvó alhier is vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer. Bij kou. besluit is bepaald, dat in het ver volg van hen, die in aanmerkiug wenschen te komen voor eene benoeming tot opzichter of architect bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, geen examen meer g-.vorderd zal worden in de vakken, genoemd in art. 1 b, art. 7 f, art. 10 e en art. 13 van het programma, vastgesteld bij besluit van den gouver neur-generaal van Ned-Iudië dd. 3 November 1857, te weten: de inlandsclie talen; de bamboe, rottan en indekkingsmaterialen, in Indië te huis behoo- rendede toepassing en verwerking van de bamboe, rottan en inlandsche bouwmaterialen voor werken van min duurzamen aard, de kenuis der regle menten en bepalingen nopens het beheer en toe zicht en de verantwoording der burgerlijke lauds- gebouwen en werkplaatsen, gereedschappen en instrumenten. Tot hoofdonderwijzer aan de leerschool, ver bonden aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg, is benoemd de heer De Haas, van Lisse. Het gewijzigd outwerp-adres aan deu Koning ter gelegenheid van Zr. Ms. voorgenomen huwelijk is van den volgenden inhoud„SireDe Tweede Kamer der Staten-Generaal stelt op hoogen prijs aan U. M. hare heihvenscben te kunnen aanbieden ter gelegenheid van U. M. voorgeuomen huwelijk met H. D. II. mevrouw de prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont. Yan ganscher harte wenschen wij, dat deze echt verbintenis, bij het onwaardeerbaar genot van huiselijk geluk, moge leiden tot verhooging van de levensvreugde van U. M. en tevens tot bevesti ging van den bloei van het regeerend stamhuis, waarmede de dierbaarste belangen van Nederland zoo nauw verbonden zijn. Als vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk durven wij de verzekering geven, dat onze aanstaande Koningin niet slechts bij hare komst op den vaderlandselieu bodem overal met ingenomenheid zal worden begroet, maar ook voortdurend in ruime mate zal deelen in den eer bied en de liefde, door Nederland vooi de vorsten en vorstinnen uit het huis van Oranje-Nassau gtkoesterd." In de zitting van heden is het adres unaniem aangenomen. Het debat over het hoofdstuk bin- nenlandsche zaken is voortgezet; de motie van den heer De Bruyn Kops, de wenschelijkheid van afdoende organisatie der rijksstatistiek uit sprekende, werd ingetrokken, na de belofte van den minister omtrent de verbetering der statis tieke opgaven van alle departementen in overleg te zullen treden. Het bestuur der provinciën is afgehandeld. Alles is aangenomen; met 56 tegen 21 stemmen een amendement van den heer Wint- gers om 1 ton voor de woning van den commis saris des konings te Leeuwarden te schrappen. In het paleis voor volksvlijt te Amsterdam is eene bijeenkomst gehouden van een groot aan tal vertegenwoordigers der aldaar bestaande ver- eenigingen van werklieden met de commissie tot regeling der feestviering bij het bezoek van den Koning en de Koningin aan de hoofdstad. De aanleiding tot deze vergadering was het verlangen door verschillende dier vereenigingen aan de com missie kenbaar gemaakt, om, gelijk bij vroegere gelegenheden, ook nu weder een openbaar blijk van hulde en gehechtheid te geven. Het meest geschikt kwam daartoe voor; ten eerste aanslui- j ting bij den stoet, die HH. MM. bij den intocht zal vergezellen, en op die wijze een eerewacht te i vormen, hetzj door de vereenigingen in haar geheel, met hare banieren, of door deputation ten andere, deelueming in grooten getale aan j een luisterrijken optocht met fakkels, Venetiaan- i sche ballons enz., sierlijke en schitterend ver- i lichte afbeeldingen der kenmerken van de ver- 1 schillende vakken, alles ingericht op eene grootsche i wijze en zooals te Amsterdam nog nooit is gezien, i Deze optocht zou in verband gebracht worden met de serenade, door eeuige honderden zangers op den Dam te geven. Beide plannen werden door de vergadering in beginsel aangenomen. De heeren De Jong en Wijbenga hebben een amendement ingediend waarbij wordt voor- gesteld hoofdstuk V, art. 104>, te verminderen met f 72,000 en aldus te lezen: Kosten van on- j derhoud, huur en lasten van gebouwen, onderhoud j en aankoop van meubelen, vuur en licht, aanvul- ling en uitbreiding der verzameling en hulpmid- delen voor het onderwijs, reis- en verblijfkosten, administratieve, huishoudelijke en verdere uitgaven I ten behoeve der rijkslandbouwschool f 14,000. j Het doel van het amendement is niet om de door de regeering voorgestelde maatregelen betrekkelijk de uitbreiding vooral van het practisch landbouw onderwijs te bestrijden; alleen achten voorstellers het in het belang der zaak volstrekt noodig de regeering in de gelegenheid te stellen om na een nauwgezet onderzoek de Kamer, vóórdat de be- noodigde kosten worden toegestaan, in te lichten omtrent de inrichting der school voor zuivelbe- reiding, de benoodigde gebouwen, de uitgestrekt heid van het terrein voor beproeving, het aantal middelen voor de behoefte van het onderwijs en de kosten voor de stichting en jaarlijksch onderhoud. De laatstelijk door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen, waaronder die tot vast- j stelling der Indische begrooting voor 1879 en de hoofdstukken I, II en III der staatsbegrooting voor 1879, zijn naar de afdeelingen der Eerste Kamer verzondenterwijl besloten werd de hoofd stukken II en III der staatsbegrooting niet te onderzoekeu alvorens de vergadering daaromtrent zal hebben beslist. De dag der beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling van de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts enz., waaromtrent het eindverslag reeds is rondgedeeld, zal nader worden bepaald. Op voorstel des voor zitters is besloten tot het aanbieden aan Z. M. den koning van een adres van gelukwensching met het oog op Hd. voorgenomen huwelijk. In het plan van de heeren P. Crans c. s. voor een zeehaven te Scheveuingen is het kanaal van Den Haag naar de Maas op deze wijze ont worpen, dat de uitmonding te Vlaardingen zou komen. Principiëel bezwaar tegen een uitmonding bij Schiedam bestond wel niet bij de ontwerpers; zij vonden deze zelfs verkieslijker, doch zagen daartegen op met het oog op de hoogere kosten, ten bedrage van f 2,100,000. De Kamer van koophandel te Scbiedam heeft beproefd middelen te beramen om in die som te voorzien, ten einde het plan in 't belang dier gemeente te doen wijzigen. Doch deze pogingen zijn terstond afge- i stuit op de meening van Burg. en Weth. van Schiedam, dat er geen sprake kon ziju van een bijdrage te schenken van twee millioen ten be hoeve eener zeehaven, die komt voor 's-Gravenhage en waaraan te Schiedam geen behoefte bestaat, daar die gemeente op het voordeeligst gelegen is aan de Maas en daardoor onmiddellijk en onbe lemmerd gemeenschap met zee, en door de Schie te water met 's-Gravenhage heeft. Toen de tentoonstelling georganiseerd werd, die door de Rotterdamsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der bouwkunst in de maand Juni dezes jaars is gehouden, van werkstukken vervaardigd door ambachtslieden, werden eenige personen uitgenoodigd zich als subcommissie te constitueeren, met het doel om eene afdeeling te vormen voor oude kunst, hoofdzakelijk oude kunst nijverheid. Die subcommissie beeft zich thans zelf standig gevestigd als „Vereeniging voor Geschie denis eu Kunst te Rotterdam". Als eerste punt stelde zij op haar programma het stichten van een museum, waarin zouden kunnen worden op genomen die voorwerpen, die haar door aankoop, gift of bruikleen worden afgestaan, en die uit een oogpunt van geschiedenis of kunst waarde heb ben. Bij de verwezenlijking van haar plan mocht zij reeds den steun ondervinden van vele perso nen, niet slechts in Rotterdam, maar ook daar buiten woonachtig Door het gemeentebestuur wer den haar voor bet, museum de lokalen boven de Beurs afgestaan, die vroeger gebruikt werden voor het telegraafkantoor. Prinses Marianne heeft opnieuw eene be langrijke gift geschonken aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. De gewone audiëntie van den mini-ter van mariue en die van den minister van koloniën zullen a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje" zal bij terugkomst in Nederland niet meer te Nieuwe- diep, maar te Amsterdam, via IJmuiden, binnen komen. De stoomboot. „Hercules" met de „Alblas- serdarn" op sleeptouw van Belle Isle laatst van- Brest, naar Rotterdam bestemd, is te middernacht behouden in de haven van Ylissingen binnenge komen. Het comité van uitvoering heeft eene ver gadering belegd te 's-Hage op Zaterdag 21 De cember des namiddags te 2 uren in het gebouw „Diligentia", waarin het wenscht: verslag te doeu van den tocht met de „Willem Barentz", mededeeling en verantwoording te doen omtrent den tegenwoordigen staat der geldmiddelente bespreken de -aag of, en zoo ja, op welke wijze het aangeva' werk zal worden voortgezet wat in het vjaar behoort gedaan te worden. Z. M. heelt met 1 Jan. a. s. aan W. A. Coolen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel; benoemd tot lid in het hoog mili tair gerechtshof mr. J. H. Beaujon, vroeger proc.-gen. in de kolonie Curasao. Gemengd Nieuws. Gistermorgen is te Scheveuingen door stuurman Leen Van der Zwan een lading delen aangebracht, door hem in de Nooidzee op- gevischt. Eenige weken reeds verkeert men te Scheveningen in groote ongerustheid omtrent het lot van het loggerschip Activia," schipper De Mos, tocbehoorende aan den heer Parser aldaar en met Scheveningsche visschers bemand. Sederi een twaalf tal weken heeft men van dit schip niets vernomen. Zaterdag-avond tegen zeven uren zag men van Zandvoort een stoomschip met volle vaart uit het noordwesten opzettenvlak voor het dorp bleef het vastzittende zee was niet hijzonder onstuimig, de wind zuidoost. De reddingboot, in zee gestoken, bereikte het schip, mn ;r verkreeg geene inlichtingenblijkbaar hoopte men met hoog water vlot te worden. Als naam van het schip is gelezen „Ilermod", met witgeschilderde letters. Het schip stond op de vierde bankde bemanning der reddingboot meende dat er niet veel kans voor de stoomboot was vlot te worden en hield daarom de boot voorloopig op straud. Eenige uren later is eene sleepboot van IJmuiden bij het vastzittende stoomschip gekomen en heeft het bij wassend tij te balftwaalf weggesleeptmen zag ten minste van den wal de lichten langzamerhand naar het zuiden bewegen eu eindelijk geheel ver dwijnen. Toen Zondag-middag ongeveer te vier ureD, zoo wordt uit Nunspeet gemeld, de land bouwer E. De Z. met zijne huisgenooten en buren, samen zes personen, uit de kerk naar huis wilde rijden, geraakte zijn paard op hol, waardoor de wagen omviel en de daarop gezeten personen er afvielen en zich bijna allen ernstig bezeerden

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2