N°. 5774. Dinsdag A0. 1878. 10 December. Deze Oourant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nmndeD.if 1.14. Franco per post....-B 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 18 regeU1-06. Iedere regel meera 0.17-|. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIBEN, 9 December. Een zwaar verlies heeft onze stad geleden. Zondag-avond omstreeks 10 uren bezweek, na eene hevige ziekte van slechts 8 dagen, de heer Boude- wijn Pranciscus Krantz, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Wij zouden in strijd met zijn geest handelen, indien wij zijne verdiensten breed wilden uitme ten. Maar een woord van dankbare hulde aan den man, die zoo veel voor de stad zijner inwoning deed, mag niet achterwege blijven. Bijna 27 jaren toch heeft hij onafgebroken zitting gehad in den Gemeenteraad, en met zijne positieve overtuiging en zijn krachtigen geest de zaak van ontwikkeling en vooruitgang gediend. Maar niet alleen in den Raad, ook daarbuiten heeft hij zich de belangen der burgerij met ernst aangetrokken. Om niet te spreken van de brood fabriek en andere inrichtingen, die zooveel aan zijn steun verplicht zijn, is het initiatief tot de stichting van het werkhuis bovenal van hem uitgegaan. Eu welk een gezegenden invloed deze inrichting gehad heeft en nog heeft tot beteuge ling van het pauperisme in onze stad, weten allen, die met de armenzorg belast zijn. Hierin, gelijk in al zijn doen en laten, werd hij gedreven door een diep gevoel van humaniteit. Aan het hoofd eener industriëele zaak staande, die door zijn geuialeu blik en zijne energie tot een hoogen trap van bloei was gestegen, trok hij zich het lot zijner werklieden, hunner weduwen en ouden van dagen met warme liefde aan Zij mochten hem allen zoo gaarne en roemden zijne mensch- lievendheid. Is het verlies van zulk een man voor de stad een ramp, wat moet het zijn voor de weduwe, die zulk een echtgenoot, voor de kinderen, die zulk een vader verliezen 1 Wij wilden geeu lofrede schrijven. Maar van hem te spreken is onwille keurig hem te roemen. Zulke burgers kan en mag men niet vergeten. Trouwens, zij leven voort, ook in hetgeen zij hebben gedaan. Door den directeur der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen is, ingevolge de verordening regelende het onderwijs te verstrekken aan de hulponderwijzers enz., ingediend een voor stel betrekkelijk eene splitsing der klassen. Uit dat voorstel blijkt dat behalve de beschikbare som van 525 benoodigJ is een bedrag van f 450 en dat aan de voorgestelde splitsing voor een deugdelijk onderwijs dringend behoefte bestaat. B. en Ws. aarzelen dan ook niet den Raad in over weging te geven het voorstel goed te keuren en machtiging te verleenen om te dien einde over de op den post jaarwedden der onderwijzers enz. uitgetrokken gelden te beschikken. Yermits de voor gestelde splitsing van klassen uit den aard der zaak van tijdelijken aard is, zoo zal de daarmede gepaard gaande verhooging der bezoldiging van enkele leeraren van geen invloed zijn op den grond slag die voor het pensioen overeenkomstig de ver ordening, regelende het pensioen aan gemeente ambtenaren en bedienden te verstrekken, is vast gesteld. Ten aanzien van dit voorstel heeft de commissie van fiuanciën, nu het blijkt dat de meerdere splitsing dan in vorige jaren geheel van tijdelijken aard is, geen bezwaar tegen de voor dit jaar aangevraagde verhoogiug der uitgaven, in af wachting van de inwerkingtreding van de wet op het lager onderwijs, als wanneer eene nieuwe regeling van de hier bedoelde inrichting zal moeten worden vastgesteld. Na kennisneming van de stukken betrek kelijk de aanvrage van het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart alhier, ter bekoming in eigendom of erfpacht van de in gebruik afgestane gronden, kan de commissie van financiën zich met het voor stel van burgemeester en wethouders om dien grond in erfpacht uit te geven onder de voorge stelde voorwaarden, vereenigen. Inmiddels is de vraag gerezen of het niet regelmatiger ware den zelfden termijn voor de erfpacht vast te stellen als voor het subsidie van het rijk is bepaald. Te zijner tijd zou dan de erfpacht kunnen worden verlengd, wanneer het rijkssubsidie wordt gecon tinueerd of ook zonder dit subsidie het voort durend bestaan van de Kweekschool uit anderen hoofde alsdan is verzekerd. Mocht de gemeenteraad met de commissie van fin. van oordeel zijn dat de vaststelling van gelijke termijnen in deze wen- schelijk is, dan zou de tijd van de erfpacht moeten worden bepaald op 25 jaren, omdat het rijkssub sidie is aangevangen in dit jaar. Maandag 23 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De opera-voorstelling, welke onlangs geen doorgang had, zal nu Vrijdag a. s. plaats hebben. Wel had het bestuur van den schouwburg met het oog op het examen en de prijsuitdeeling der Muziekschool de keuze van een anderen dag wen- schelijk geacht, maar het heeft toch gemeend van de zoo zelden aangeboden gelegenheid gebruik te moeten maken en de voorstelling te laten doorgaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.00, f 14.00, f 3.40 en f 1.45; de laagste f 28.00, f 14.00, f 2.80 en f 1.40. Het feestcomité voor het in den volgenden zomer te Deventer te houden Ned. nationaal zan gersfeest heeft het orchest van den heer Stumpff geëngageerd, alsmede de solisten mej. Wilhelmina Gips te Dordrecht (sopraan), den heer B. J. De Goey te Leiden (tenor) en W. C. Deckers te 's-Bosch (bariton), terwijl zij ook met de Guides te Brussel in onderhandeling is. De commissie voor de feesttent is met haar plan gereed, zoodat de aanbesteding er van spoedig zal plaats hebben. Behalve het orchest en een koor van 700 zan gers zal zij 2000 toehoorders kunnen bevatten. Er bestaat plan de feesttent electrisch te verlichten. Ook te Waddingsveen heeft zich eene com missie gevormd voor het nationaal huldeblijk, be stemd voor de aanstaande Koningin. Deze com missie bestaat uit de heeren G. W. C. Van Dort Kroon, burgemeester; K. Van der Torren Kz. en H. M. Van der Haak, wethouders, en P. Kraan, ge meente-ontvanger. In eene buitengewone vergadering van de afdeeling „Zaanlandsche gemeenten" der Hol- landsche Maatschappij van landbouw, te Zaandijk gehouden, is goedgevonden voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur de stemmen der vergadering uil te brengeu op den heer J. Van der Breggen Az., te Waddingsveen. Tot hoofdonderwijzer aan de Chr. school voor uitgebreid lager onderwijs te Alphen aan den Rijn is benoemd de heer T. R. Nieuwbuis, van Zwolle. Naar men verneemt hebben de rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst, overtuigd van het groote belang dat eene instel ling als die hunner commissie in stand blijve en om hunnerzijds uit den weg te ruimen het bezwaar, dat volgens de memorie van beantwoording de aan vulling hunner commissie schijnt op te leveren, besloten den minister te kennen te geven, bereid te zijn hun mandaat te zijner beschikking te stellen, indien de minister mocht meenen dat daardoor de moeielijkheid der aanvulling zou ophouden te best aan. Bestuurderen van het koninklijk oudheidkandig genootschap te Amsterdam hebben een adres aan de Tweede Kamer ingediend, waarin zij er op aan dringen: „dat de commissie van rijks adviseurs» toch bestendigd, aangevuld, desnoods gere organiseerd worde, doch in ieder geval behouden blijve, daar de ontbinding en onvoltalligheid der commissie eene ware ramp voor de kunst in ons vaderland mag geacht worden." Bij de raadscommissie te 's-Graveuhage voor de openbare feesten bestaat het voornomen om bij de algemeene illuminatie, die zal plaats hebben ter gelegenheid van den plechtigeu intocht van den Koning en de Koningin in de residentie, in het Lange Voorhout een gasilluminatie te doen ontsteken.De daarvoor gevorderde toestellen zullen ongeveer f 10,000 kosten en moeten evenals de overige gastoestellen, die de gemeente bezit en die zij aan particulieren verhuurt, behooreu bij de gasfabrieken en dus ten laste dier fabrieken worden aangeschaft. Voor het gebruik dier toe stellen moet 15 pet. betaald worden, waardoor volgens de berekening van den directeur, zoo daarvoor als voor de benoodigde hoeveelheid gas, voor de openbare feesten in uitgaaf moet komen een bedrag van ongeveer f 3600. B. en Ws. kun nen zich met het plan der raadscommissie zeer goed vereenigen en vragen mitsdien den gemeenteraad machtiging tot aanschaffing der daarvoor benoo digde gastoestellen. De vereeniging „Rotte's Mannenkoor" zal in de tweede helft van Juni 1879 haar 25-jarig bestaan vieren met een vierdaagsch feest, tot welks slagen zich eene commissie heeft gevormd. De tweede en de derde dag van dit feest zullen ge wijd zijn aan een grooten zangwedstrijd. In den avond van den eersten dag zal een vocaal en instrumentaal concert plaats hebben, waarop o. a. zal worden ten gehoore gebracht de „Rubens-cantate" van P. Benoit. Er is bepaald dat bij de herdenking vaii Vondels sterfdag, in den stadsschouwburg te Am- terdam op 5 Februari, e. k. „De Leeuwendalers" zal worden opgevoerd. Door wijlen mr. W. R. baron Van Tuyll van Zuylen, te Zuilen, indertijd lid der hoofd commissie voor het asyl te Brielle, is bij testa mentaire beschikking o. a. de som van f 4000, vrij van successierechten, vermaakt aan genoemd asyl. Het hoofdbestuur der „Vereeniging voor lijkverbranding" heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het betoogt dat de regeering ten onrechte schroomt maatregelen voor te dragen om de begrafeniswet in overeen stemming te brengen met de billijkheid, die eischt dat aan de voorstanders van het verbranden even zeer vrijstaat naai' hunne zienswijze te handelen als aan de voorstanders van het begraven. Het bestuur richt zich daarom tot de Kamer met het eerbiedig verzoek, de belangen van hen, die door de thans vigeerende wet onbillijk bejegend worden, in hare machtige bescherming te willen nemen. Het getal studenten aan de Amsterdamsche universiteit bedraagt thans 357nl. godgeleerd heid 21, rechtsgeleerdheid 32; geneeskunde 265, waaronder 181 militairen; wis- eu natuurkunde 27, waaronder 2 militairen; letteren en wijsbe geerte 12, terwijl het getal van hen, die enkele lessen bijwonen, geklommen is tot 102. De gewone audiëntie van den minister van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1