9 December. N\ 5773. Maandag A°. 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nominer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. 8 TABS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1.05. Ieder* regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad NO. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 28 personen .n aan die xiekte overleden 1. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 7 December 1878. V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag, 12 December 1878. LEIDEN, 7 December. In den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni e. k. zal gelegenheid gegeven worden tot bet afleggen der examens ter verkrijging eener akte van bevoegdheid als arts en van eene akte van bevoegdheid als tandmeester. Zij, die tot de examens wenschen te worden toe gelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 1 Januari; zij, die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 April schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas, te Leiden. In het Gemeenteverslag over 1853, dus 25 jaren geleden, wordt reeds gezegd dat het lager onderwijs alhier in bloeienden toestand verkeerde. Aan het hoofd der opeubare scholen stonden toen de onderwijzers: A. Van Leeuwen, in de school in de Haverstraat, J. P. Lancel in de school in de Scheistraat, beide stads-armenscholen, terwijl in de school voor minvermogenden het onderwijs gegeven werd onder leiding van den onderwijzer D. Van der Veen. De derde stads-armenschool in de Baaihal was aan het einde van het jaar vacant, daar de onderwijzer E. De Groot zijn ontslag verzocht, hetgeen hem den 11 den Augus tus 1853 door den gemeenteraad werd verleend. Ter vervulling der vacature werd de vereischte oproeping in de „Nieuwe bijdragen voor het lager onderwijs" geplaatst, had het voorgeschreven ver gelijkend examen tusschen 28 der zich aangemeld hebbende mededingers plaats en werd den 8sten December de heer J. A. Van Dijk, ondermeester te 's-Gravenhage, houder van den 2den rang, door den raad verkozen als de persoon, waarop machtiging bij gedeputeerde staten werd gevraagd om hem tot onderwijzer in de openstaande plaats aan te stellen, welke machtiging bij het einde des jaars nog niet was verkregen. In de tijdelijke waarneming werd voorzien door de optreding van den heer A. B. Dibbetz, houder van den 2den rang en onderwijzer in die school. Bij ministe- riëele dispositie van den lOden Februari van het volgende jaar werd machtiging verleend tot de benoeming van den heer J. A. Van Dijk als on derwijzer in eene der stads-armenscholen, die daarop den 23sten Februari door den gemeenteraad werd benoemd en den lsten Mei zijne betrekking aan vaardde. Leiden telde toen bovengenoemde vier openbare scholen, benevens zeven bijzondere scholen van de 1ste en zeventien van de 2de klasse, te zamen met 433-1 leerlingen voor de dag- en 524 voor de avondschool, waarvan 2079 op de bijzondere scholen. Er waren toen in het gslieel 21 onderwijzers van den 2den en 1 van den 4den rang, benevens 5 ondermeesters van den 2deu, 30 van den 3den, 15 van den 4deu en 17 zonder rang. In het laatst van het vorig jaar telde Leiden negen openbare scholen, waar van 4 voor gewoon lager en 5 voor meer uitge breid lager onderwijs, en tien bijzondere scholen, waarvan 4 voor gewoon lager en 6 voor meer uitgebreid lager onderwijs, te zamen met 5342 leerlingen voor de dag- en 97 voor de avond school, waarvan 2107 op de bijzondere scholen. Het mannelijk en vrouwelijk onderwijzend perso neel, behalve de kweekelingen, bedroeg aan de openbare lagere scholen 51 en aan die voor meer uitgebreid lager onderwijs 41, henevens 4 in de vrouwelijke handwerken, 2 in de gymnastiek en 2 in het teekenen. De bevolking is in de laatste 25 jaar met bijna 4000 zielen toegenomen. In de maand November zijn binnen deze ge meente geboren 132 kinderen, als: 68 zoons en 64 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte; overleden 96 personen, als12 mannen, 23 vrouwen, 33 zoons en 28 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 6gehuwd 31 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6082 volwas sen personen en van 815 kinderen. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië dd. 6 December bevat de volgende berichten omtrent den staat van zaken in Atjeh Zware bandjers beletten tijdelijk verdere aanra kingen met de XXVI Moekim. Eenige hoofden uit de VII en uit de III Moekim benevens zen delingen van Toekoe Nanta zijn te Kotta Radja gekomen. Het hoofd der V Moekim (Toekoe Aris) beeft aanrakingen gezocht en upkjmst naar Kotta Radja toegezegd. In de nieuw onderworpen stre ken keeren de hoofden en bevolking meer en meer terug. Te Malaboe is de oude radja (die zich sinds Juni 1877 naar het binnenland had teruggetrok ken) met zijn tweeden zoon wedergekeerd. Door de commissie tot het besturen van nationale en internationale tuinbouwtentoonstellin gen in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam is met algemeene stemmen besloten tot het houden van eene groote nationale tuinbouwtentoonstelling, en wel van 4 tot 9 April 1879. Het programma werd vastgesteld en bestaat nit 60 verschillende vrageneene som van circa f 3800 aan medailles zal uitgeloofd worden. Evenals in vorige jaren, werd ook nu besloten, bijdragen te vragen tot het aankoopen van medailles. De programma's zullen binnen zeer korten tijd verkrijgbaar zijn hij den heer H. Groenewegen, tweeden secretaris der commissie, Linnaeusstraat, 55, te Amsterdam. Volgens het volledige programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het verblijf van den Koning en de Koningin te Amsterdam in eene gisteren gehouden vergadering der regeliBgs- commissie vastgesteld, zal Maandag 20 Januari te 12 uren, bij aankomst van HH. MM. aan het station van den Rijnspoorweg, door de directie op het beschikbaar terrein een groote zaal in ge reedheid gebracht zijn, terwijl op verzoek der commissie het kon. zoölogisch genootschap „Natura Artis Magistra" zijne medewerking verleent tot de versiering dezer localiteit met bloemen en plan ten. HH. MM. zullen aldaar worden ontvangen door den burgemeester, de wethouders en door de verdere leden van den gemeenteraad van Am sterdam en door de feestcommissie. Bij den plech- tigen intocht binnen de hoofdstad zullen vele deputatiën zich aansluiten. De stoet zal den vol genden weg nemenSarphatistraat, Frederiksplein, Utreclitschestraat, Heereugracht, Gasthuismolen- steeg, Paleisstraat naar den Dam. Des avonds feestelijke optocht met fakkellicht, en in verhand daarmede wordt eene serenade aan HH. MM. ge bracht, door eenige honderd zangers, leden van verschillende vereenigingen. Dinsdag: Plechtige begroeting van HH. MM. in de Nieuwe Kerk, daartoe naar de ontwerpen der feestcommissie inge richt en gedecoreerd. Uitvoering eener feestcantate, gecomponeerd door den heer Joh. J. H. Verhulst, woorden van den heer A. J. De Buil. Tot deze uitvoering zullen o. a. de zangvereeniging der „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", „Excelsior," „Euterpe" en „Amstels Mannenkoor" medewerken. De feestcommissie noodigt de inge zetenen uit den avond van dien dag hunne wonin gen te illumineeren. Vanwege de gemeente zullen alsdan verlicht worden: de Dam electrisch met bougies Jablochkofl; het Rembrandtplein, het Kat tenburgerplein, de Westerstraat, de Nieuwmarkt, de Blauwbrug en het voormalig Beursplein met guirlandes van ballons en lampions, en het stad huis met gas. Woensdag: Cour op het koninklijk paleis. Des morgens zullen de officiëele corporation worden ontvangen, des avonds de dames en heeren. Donderdag: Bezoek van HH. MM. aan de Rijks marinewerf, alwaar alsdan van stapel zal loopen een stoomschip 1ste klasse van Zr. Ms. zeemacht; des avonds gala-voorstelling in den stadsschouwburg. VrijdagVolksspelen op verschillende plaatsen en bij gunstig weder harddraverijdes avonds gala-concert in „Felix Meritis." Zaterdag gala-bal ten hove. Maandag-morgen 27 Januari, vertrek van HH. MM. naar 's-Gravenhage. De verlichting van den Dam met 16 electrische Jablochkoffsche kaarsen, gedurende het verblijf van het koninklijk echtpaar aldaar, is door het gemeentebestuur opge dragen aan de maatschappij voor electrische ver lichting te Parijs. De werktuigen worden achter het voormalige commandantshuis geplaatst, en het licht wordt in ballons, die op de lantaarnpalen worden bevestigd, ontstoken. Het huldeblijk, door de ingezetenen der ge meente Apeldoorn den Koning en de Koningin bij gelegenheid van Hd. huwelijk aan te bieden, bestaat: 1°. in een zilveren corbeille, waarop aan de voorzijde eene juiste afbeelding van het vor stelijk slot te Arolsen, in nielló, en aan de ach terzijde het monogram W. E., beide in medaillon met oranjetakken omgeven, aan de zijkanten de wapens van Nederlanden Waldeck-Pyrmont, geheel en relief; beide wapenschilden en het wapen van Apeldoorn zullen in kleuren uitgevoerd worden 2°. in twee zijstukken voor vruchten, geheel in den geest der corbeille bewerkt met medaillons, waarop de kerk van Arolsen en een jachtpartij aan het hof van den vorst van Waldeck-Pyr- mont voorkomen. De namen der ingezetenen, die bijdragen gegeven hebben, worden op een perka menten rol verzameld en in een koker, met de kon. kroon versierd, bij het huldeblijk gevoegd. Uit de mededeelingen, in onderscheidene jaarlijksche verslagen gedaan, heeft de commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen is gesteld het algemeen jaarlijksch verslag omtrent de ves tingwerken, de slotsom opgemaakt, dat van en met 1875 tot en met 1878 voor de vestingwer ken is toegestaan een bedrag van f 10,190,000, en aan de werken in datzelfde tijdvak besteed of beschikbaar gesteld een bedrag van ƒ8,625,998,21. De commissie trekt uit het medegedeelde het ge volg dat de volledige uitvoering van de vesting wet, indien zij verlangd wordt, meer tijd en meer geld zal kosten dan men zich bij hare vaststel ling voorstelde. Het Nederlandsch museum te 's-Gravenhage I zal van 6 tot 24 December voor het publiek gesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1