Mijnheer de Redacteur, janten aan den kapt. ter zee jhr. Holmberg de Beckfeld; de orde van den Rooden Adelaar 2de kl. aan kol. Roosmale Nepveu, adjudant van prins Frederik, en aan den heer van Otterloo, secretaris van prins Frederikde orde van den Rooden Adelaar 3de kl. aan den luit. ter zee baron van Hogendorp, adjudant van prins Hendrik; de orde van de Kroon lste kl. aan den schout-bij-nacht jhr.Van Cappellen, adjudant des Konings; de orde van de Kroon 2de kl. met de ster aan den kabinets-secretaris Alewijn, aan den luit.-kol. baron De Posson, stal meester, adjudant en kamerheer des Konings, en aan baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk van prins Hendrik; de orde van de Kroon 2de klasse met briljanten aan den kapt.-luit. Roëll; de orde van de Kroon 2de kl. aan den kamerheer jhr. Van den Berch van Heemstedede orde van de Kroon 3de kl. aan den luit. Van Hoogstraten, ordonnans-officier des Konings, en aan den secretaris van prins Hendrik, den heer Van Wickevoort Crommelin. Door den Koning is aan ds. J. J. L. Ten Kate verzocht Zondag 26 Januari de prediking te houden in de Oude kerk te Amsterdam ter gelegenheid van de godsdienstoefening, welke Z. M. voornemens is met zijne gemalin bij te wonen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Port Said vertrokken en de „W. A. Scholten" eergisteren te Nieuw-York gearriveerd; de „Con rad", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde gisteren Gibraltar. De 63ste jaarlijksche rekening en verantwoor ding van de directie van de weduwen- en weezen- kas voor de officieren der landmacht voor 1877 wijst een voordeelig slot aan van ƒ89,343.96s. Aan inschrijvingen op het grootboek 2'/j percent blijft voorhanden eene kapitale som van f 3,693,000. Op 1 Januari 1878 bedroeg het getal gepen sioneerde weduwen 571. Tweede Kamer. In de zitting van heden werd het algemeen debat gevoerd over het hoofd stuk justitie. Tal van onderwerpen werden daarbij behandeld. Er werd aangedrongen op bezuiniging der rechterlijke macht, op wettelijke regeling der eedsformule, dierenmishandeling, verhandelbaarheid van fondsen ter beurze en vennootschappen. Voorts werd door verschillende afgevaardigden uit het zuiden de circulaire van den minister in zake de processiën afkeurend besproken. Morgen voort zetting. Z. M. heeft bij het personeel der milit. admin. benoemda. bij de kwartierms. tot maj.-kwartierm., bij het lste reg. inf., den kapt.-kwartierm. B. A. Egter van Wissekerke, van het corps; tot kapt.- kwartierm. 2de kl. bij het 7de reg. inf., den lsten luit.-kwartierm. J. M. J, Van Rijen, van iCt reg. huzarenbij het lste reg. veld-art., den lsten luit.-kwartierm. J. A. Suffken, van het 8ste reg. inf.tot lsten luit.-kwartierm. bij het 4de reg. huzaren, den 2den luit.-kwartierm. H. J. Avelingh, van het corps; bij het lste reg. inf. den 2den luit.-kwartierm. J. H. Marckelbach, van het corps; b. bij de directeurs der militaire hopitalen: tot kapt. den lsten luit. A. E. H. Knaap, directeur van het garnizoens-hospitaal te Bergen-op-Zoom. Gr e m e n g d Nieuws. Gisteravond om zes uren geraakte een dronken man op de Heerengracht bij de Groenesteeg door zijn luidruchtigheid met eenige hem uitjouwende jongens in conflict en vervolgde daarna scheldende zijn weg, totdat hij de Heerengrachts- Lrug afloopende in het water geraakte. Door eenige behulpzame handen gered, werd hij half bewuste loos naar zijne woning gebracht. Maandag is zekere B., alhier woonach tig,. na zijn uitgaanspak tegen zijn werkmanspak verwisseld en al wat hij van waarde bij zich droeg in een' Iade gelegd te hebben, verdwenen, zonder Jat meiï .tot nog toe zijn spoor gevonden heeft. jrerd voor het gerechtshof te neucu ,je behandeling voortgezet van het 's-Gravenhage - ^g'^^nhandelaar G. D. te strafgeding ege achtte het aan geen twij- Rotterdaui. lie beleening der depots moest fel onderhevig o e - en jja^e aanwen. beschouwd wor en as yan valsche boe- benadeelen om onder het bereik der nu nog vigee- rende strafwet te vallen. Tot toepassing van ver zachtende omstandigheden vond het O. M. geene termen en derhalve requireerde het eene tuchthuis straf voor den tijd van vijf jaren. Volgens den verdediger, mr. Jac. Van Gigch, kwam de zaak hierop neer dat de besch., geruïneerd zijnde, poogde zich te redden door gewaagde en afkeurenswaar dige handelingen. Ware het hem gelukt, men had voor hem gebogen, nu werd hij vertrapt. Zoowel hij als zijn gezin verdienden diep medelijden. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en subsidiair tot oplegging eener lichte straf. De uitspraak is bepaald op 13 December. Bij de Woensdag teBoskooptenover- staan van den notaris Maarschalk gehouden veiling van aandeelen in de Leidsche stoombootmaat schappij „de Volharding" is een aandeel-ver kocht voor f 900 en een voor ƒ875. De aandeelen zijn slechts f 400 nominaal. Te Woerden had bij het uit school komen een kind het ongeluk zijn speelgenoot, het zoontje van den landbouwer G. V. S., met een schaartje in het oog te raken. Het kind is onder behandeling van dr. Flesch, te Utrecht, en zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Te Amsterdam is een twintigjarig Hongaarsch jongeling, Peter Schwarz, aangeko men, die 225 kilo weegt en wiens omvang niet toelaat dat hij in een gewoon spoorwegrijtuig plaats neemt. Hij is dan ook per bagagewagen aangevoerd en in een huis op den Nieuwendijk ter bezichtiging gesteld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft eergisteren Hendrik Bubberman schuldig verklaard aan het namaken van zilveren muntspeciën, van misdadige deelneming aan het in omloop brengen van dergelijke nagemaakte stukken en aan dief stal in een herberg waarin hij zijn intrek had genomen, en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 10 jaren en tot twee geldboeten ieder van f 50. BUITENLAN I>. Duitschland. Het blijkt dat, behalve in Berlijn zelf, ook in enkele naburige kleinere plaatsen eenige personen, bekend als hoofden der sociaal-democratische partij, aanzegging van de politie hebben ontvangen hunne woonplaatsen binnen 48 uren te verlaten. Aanvragen om verlenging van dien termijn vinden geen ge hoor. Een groot gedeelte der verbannen sociaal democraten heeft zich reeds naar Hamburg of Leipzig begeven anderen zijn voornemens de wijk naar Zwitserland of naar Verviers, aan de Belgische grenzen, te nemen. Overigens verwacht men dat de verbannings-quaestie in het huis van afge vaardigden eerst bij de behandeling der begrooting voor het Berlijnsche politie-beheer zal ter sprake komen. De keizer en de keizerin zijn gisteren te Berlijn aangekomen en in een open galarijtuig, waarachter in twee en twintig andere rijtuigen de prinsen en prinsessen met gevolg, naar het paleis gereden. De keizer ziet er gezond en krachtig uitï Den rechterarm draagt hij nog in een doek. Tien minuten over twaalven aangekomen, bereikte men kwartier vóór eenen onder het gejuich eener ontel bare menigte het paleis. De keizerin trad binnen, terwijl voor den keizer nog de eerewacht defileerde. Daarop verscheen Z. M. met de keizerin op het balkon, ten einde het jubelende volk te begroeten. Onmiddellijk daarop begon een défilé van een aantal corporatiën en vereenigingen, waaronder een groot aantal te Berlijn wonende Noord-Amerikanen met twee nationale vlaggen. De plechtige wederaan vaarding van het regeerings- beleid is in het paleis voltrokken en de „Reichs- Anzeiger" behelst een drietal daarop betrekking hebbende keizerlijke besluiten. Gvoot-Uvitannië. Bij het debat over het adres van antwoord in het Lagerhuis critiseerde lord Hartington de poli tiek der regeering, onder voorbehoud van later in eene nadere critiek te treden, daar hij thans hare handelingen niet door verzet wil belemmeren. Sir Stafford Northcote verdedigde de regeering, onder verklaring dat. zij geen oorlog heeft gezocht. Zij wenschte integendeel met den emir op vriendschap- pelijken voet te staan, doch was bedacht op de veiligheid van Indië. Zij hoopt dat de oorlog van korten duur moge zijn en betreurde de noodza kelijkheid van dien strijd, maar moest aan harei plicht voldoen. Tot nog toe heeft zij geen gevaar lijke toestanden te constateeren. Telegrammen. LONDEN, 6 December. Het adres vau ant woord is in het Lagerhuis zonder stemming aan genomen. In het Hoogerhuis keurde lord Granville de staatkundige gedragslijn der regeering af. Lord Beaconsfield verdedigde haar; de overeenkomst betreffende Cyprus zal aan Engeland de beheer- schende stelling geven, waaraan het behoefte heeft ter uitvoering zijner plannen in Klein-Azië. "Wat de handelscrisis betreft, naar zijn inzien is het ergste daarvan reeds achter den rug. De staat kunde der regeering is geen wankelmoedigheid, welke ten onrechte voor wijsheid zou worden aan gezien. Het adres van antwoord is daarop zonder stemming goedgekeurd. LONDEN, 6 December. De „Daily News" verneemt dat lord Halifax aanstaanden Dinsdag in het Hoogerhuis, en de heer Whithead in het Lagerhuis, voorstellen zullen indienen tot afkeu ring van de staatkunde der regeering tegenover Afghanistan. Aan hetzelfde blad wordt uit Lahore gemeld: Daar de colonne van Stewart, wegens de moeie- lijkheden van het vervoer, waarschijnlijk Quetta niet vóór het aanstaande voorjaar zal kunnen be reiken, is men voornemens ten zuiden van Quetta de winterkwartieren te betrekken. INGEZONDEN. Onwillekeurig kwam mij na het lezen van het laatst ingezonden artikel uit Noordwijk, voorko mende in uw blad van heden, eene schilderij voor den geest, waarvan, zoo ik meen, eenigen tijd geleden in „Eigen Haard" een copie voorkwam. Misschien herinnert gij u het portret van dien man, aan wiens grimmig gelaat en de wijze waarop hij zijne rookwolken uitblaast, men de waarheid erkent van het bijschrift„De kwade geest van het dorp". Ongelukkig het dorp, dat zoo'n „kwaden geest" onder zijne bewoners telt, want zoo'n enkele zondaar bederft veel goeds. Gelukkig wil ik echter nog gelooven, dat wij dien in onze gemeente niet hebbeu aan te wijzen, maar toch zult gij het wel met mij eens zijn, dat de stukken, die nu en dan uit Noordwijk in uwe kolommen voorkomen, bij weinig zakelijks ook weinig liefelijks bevatten. Scherp, ja hatelijk toch waren de artikelen ge- ruimen tijd geleden over het onderwijs in deze gemeente ingezonden. Weinig vriendelijk was het bericht van uwen correspondent in uw blad van 27 November 11. Zeer disharmonisch (op zijn zachtst uitgedrukt) was het laatste stukje, inge zonden door een lid der alhier onlangs opgerichte sociëteit „Harmonie". Waartoe dat alles? Welk nut kon men meenen te stichten door zulk geschrijf? Niemand zal het euvel duiden, dat men den lof verkondigt van een sociëteit, waarmede men inge nomen is, maar waarom tegelijkertijd met min achting te spreken over eene andere sinds eeuwen bestaande Men mag het gerust openlijk verkondigen, dat men zoo gelukkig is lid te wezen van zoo'n ge- zelligen kring; maar waarom tegelijkertijd belee- digend te wezen jegens hen, die eene andere plaats van bijeenkomst hebben? En dat alles nog wel ten koste der waarheid!1) Onverschillig of de inzender van dat artikel het „belangrijk" of „gelukkig" zou vinden, wan neer de St.-Joris Doelen in ledental afnam; on- 1) Ter rechtvaardiging van dit gezegde diene dat sinds de oprichting der sociëteit „de Harmonie" en ook nog lang voor dien tijd, de Doelen geen enkel zijner leden verloren heeft, ter wijl in plaats dat „nog onlangs" de contributie zon zijn ver hoogd, sinds 4 jaren ODgeveer van verhooging van contributie geen sprake is geweest. 't Is treurig als men aan eene zekere zucht tot hekelen op deze wjjs hot viert.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2