van het 6de, D. J. Ruitenbach van het lsfte, A. J. P. A. De Vries van het 5de, benevens, A. Kniphorst en E. Jacobs, beiden van b;<;t 1ste reg.bij het 8ste reg., de serg. J. S. Van Dijk van het instructie-bat., A. Holland van het 6de reg. en L. G. T. W. Eontein van het instmc- tie-bat.; den lsten luit. jbr, H. P. Tindal, van de artillerie in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de artillerie van het leger hier te lande en den lsten luit C. H. A. R. Schuurman, van de 2de afdeeling vesting-artillerie, mede voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de artillerie van het leger iu Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. De voorstelling in het circus Corty werd gisteravond weder door een buitengewoon talrijk publiek bijgewoond, niettegenstaande het nu bijna vijf weken is dat het gezelschap hier avond aan avond voorstellingen geeft. Mejuffrouw Hélène Gierach, aan wie opnieuw een bouquet werd aangeboden, werd vervolgens tot zesmaal onder luid applaus teruggeroepen. Van niet ge ringen invloed op de goede opkomst was zeker de aankondiging dat er een varken zou verloot worden, waartoe elk bezoeker gratis van een lot was voorzien. Even vóór de pauze had de ge wichtige gebeurtenis plaats, welke zoo veler nieuwsgierigheid had opgewekt. De verloting zelve geschiedde evenals van het schaap op de kindervoorstelling. Nadat eerst de houder van een getrokken n°. zich niet had aangemeld, werd er op nieuw een nummer getrokken, nl. 774, waarvan de bezitter bleek te zijn de heer Van der Zandt, student alhier, waarna het varken, schoon als zilver, in de manége werd gelaten en de winner in de gelegenheid werd gesteld zich van zijn schat meester te maken. Zeker tot niet geringe teleurstelling van velen, slaagde hij hierin echter verwonderlijk gauw, zoodat er vele voorgespie gelde kluchtige scènes ontbraken, hoewel toch een paar malen de geheele tent zat te schaterlachen. Ter gelegenheid der kindervoorstelling van heden middag waren bijna alle weezen der verschillende gezindten, en daarbij ook vele bejaarde verpleeg den, tegenwoordig. Evenals 's avonds werd ook nu niet nagelaten hel zoowel den kleinen als grooteren bezoekers aangenaam te maken. Hierin slaagde men uitmuntend, want na de voorstelling van Asschepoester ontving de heer Corty daarvan door de vele toejuichingen de ondubbelzinnigste blijken, terwijl de van genoegen en dankbaarheid stralende gezichten der kleinen eene voor hem zeker niet minder geringe zelfvoldoening waren. Gisteravond is bij de Koornbeurjs door een man een oorbelletje afgerukt van een kind, dat met hare moeder liep. Op het geroep van „Houdt den dief!" heeft die persoon het op een loopen gezet iu de richting van de Ruïne. Tot nog toe is de dader onbekend. Ongeveer negen uren hedenmorgen is hier een schipper van zijne schuit in het ruim gevallen, waardoor hij inwendig gekwetst werd. De heer chirurgijn Longepée ver leende spoedig geneeskundige hulp. Tegen één uur viel weder een schipper in 't water onder de brug bij de Donkersteeg. Hij wist zich aan een paal vast te klemmen en zoo lang in die positie te blijven tot men hem te hulp kwam en op liet droge kou brengen. In het Binnengasthuis te Amsterdam is na amputatie bezweken een arbeider, die daags te voren over de rails van den Oosterspoorweg gaande en zulks bij avond, door eene raugeer- machine werd aangereden, waarbij hem het rech terbeen verbrijzeld werd. 's Mans doofheid was de oorzaak dat hij niet tijdig uit den weg ging. Een mineur, te Utrecht in garnizoen, heeft zich, na zijn stiefvader voor f 300 bestolen te hebben, iu burgerkleeding naar Arnhem bege ven, vergezeld van een kameraad, die evenals hij de uniform had afgelegd. Zij zijn te Arnhem we gens desertie aangehouden en zullen, de eerste wegens diefstal, voor den krijgsraad terechtstaan. Aan het strand onder de gemeente Brielle is aangespoeld een linnen zak, waarin zich, behalve een aantal kleedingstukken, bevond een bruin geverfde blikkeu bus waarin met witte letters „Thyra", inhoudende verscheidene kleine schrijfboekjes en een groot schrijfboek. Maandag waren de reizigers van den trein, die te 7 u. 34 m. des voormiddags van Woerden naar Leiden vertrekt, de helden van een kluchtig avontuur. Men was te Zwammerdam aan gekomen. Het spreekt van zelf dat de trein stopte en enkele minuten bleef wachten om nieuwe reizigers op te nemen en andere uit te laten. Dit wachten echter duurde, naar het gevoelen van hen die in de koude waggons moesten blijven zitten, wel wat lang en ten laatste kwam een op het denkbeeld het raampje open te schuiven en het hoofd naar buiten te steken om te zien wat toch wel de reden voor het buitengewoon lange opont houd mocht zijn. Dra werd de toestand duidelijk. De wagens stonden alleen voor het station en de locomotief was zonder zijnen last in de richting van Alphen weggestoomd. Het duurde eenigen tijd vóórdat de fout door den machinist bemerkt en hersteld was, maar toch liep alles nog goed af en kwamen de reizigers spoedig met hun ontrouwen locomotief te Alphen aan. Omtrent het geding tegen den befaain den oplichter T'Kint worden de volgende opgaven medegedeeld: De instructie heeft drie jaren geduurd, van 9 Maart 1875 tot 9 Maart 1878. Den 4den November 1878 begonnen, heeft het proces zelf bijna eene maand geduurd. Maandag zijn de plei dooien afgeloopen en is te elf uren tot de voor lezing der 592 vragen aan de gezworenen over gegaan. De voorlezing der akte van beschuldiging duurde 17, het verhoor van den beschuldigde 8, dat van den gewezen gouverneur der Banque de Belgique 3, het verhoor der getuigen 22, het requisitoir 10, de pleidooien en replieken te zamen ongeveer 40 uren. De vergoedingen aan de gezwo renen zullen meer dan 4500 franken bedragen, de kosten van het proces in haar geheel zeker meer dan 200,000 franken. Eene ontzaglijke volks menigte bewoog zich rondom het paleis van justi tie te Brussel en men vreesde voor wanordelijk heden. Honderden gendarmes en politiedienaren waren voor het gebouw geposteerd om de orde te handhaven. De toegang tot het gebouw was ver boden. T'Kint is ten slotte veroordeeld tot 15 jaren opsluiting, Eortamps tot één jaar gevangenisstraf en 6000 fr. boete. Na het bekend worden van dit vonnis ging de menigte zonder rustverstoring uiteen. Tot nog toe is het aan de beide te Brussel woonachtige zonen gelukt, de moeder van T'Kint van het lot huns broeders ten eenenmale onkundig te houden. Zij weet niet beter of hij is wegens zware verliezen ter Beurze naar het buitenland vertrokken en heeft er een veilig verblijf gevonden. Welke middelen er worden te baat genomen om haar in dien waan te houden, blijkt onder anderen uit het feit dat bij het „Journal de Bruxelles" eiken dag voor rekening harer zonen ten haren behoeve een exemplaar van het blad afzonderlijk wordt gedrukt waarin al wat op den misdadiger betrekking heeft er wordt uitgelicht en vervangen door gemengde berichten. Dit hebben die heeren reeds gedaan sedert het eerste oogenblik waarop de handelingen huns broeders openlijk bekend zijn geworden. Zoo blijft het treurig schouwspel, waar van overal wordt gesproken, dat haar zoo nabij betreft en in hare onmiddellijke nabijheid plaats heeft, voor de zwakke tachtigjarige vrouw in hare stille afzondering een geheim. Zekere Thomas Bale, een werkman, die sedert zes maanden aan eene werkstaking te Middlesborough deelnam, werd dezer dagen door de rechtbank te Woolwich veroordeeld om zijne vrouw te onderhouden. Uit eene hem gedane vraag bleek, dat hij gedurende 21 maanden 12 gulden onderstand per week uit de werkstakerskas ontving. Zijne verdiensten waren vroeger slechts een paar gulden hooger. Maar hij meende dat, daar de onderstand personeel was, hij het geld niet voor zijn gezin behoefde te besteden. Toen hem door den rechter de raad werd gegeven aan het werk te gaan, gaf hij ten antwoord dat het veel gemakkelijker was 12 te ontvangen en niets te doen dan hard te werken voor een kleine verhooging. De rechter veroordeelde hem om wekelijks een derde deel van den onderstand aan zijne vrouw te betalen. De vorige week hadden in de drink- zalcn eener brouwerij te Munchen „paukereien" of tweekampen plaats tusschen eene menigte stu denten, waarbij velen gewond werden. De politie maakte er een einde aan en legde beslag op al het „paukgereedschap", dat eene geheele wagon lading uitmaakte. KOLONIËN. BATAVIA, 1 November. Het Ned. fregatschip „Europa", kapitein Van Nouhuys, vertrok 26 October van Tjilatjap in ballast naar Batavia en is den 31sten aldaar aan gekomen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den off. van just, bij den raad van just, te Makassar, mr. A. E. Pool; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura G. A. L. W. Sol. Ontslagen: Eer vol, met behoud van recht op peneioen, F. G. C. Mooyaart en J. W. G. Van Hek, beiden laatstelijk griffier bij den landraad te Pekalongan. Aangesteld: Als burg. ambt. H. C. A. Mul ler, K. W. G. Watson en J. C. Ue Neve. Benoemd: Tot insp., chef der afd. gevangeniswezen bij het dep. van just., mr. H. Semler; tot adv. en proc. bij den raad van just, te Padang, mr. H. W. Andrée Wiltens; tot contr. 1ste kl. bij bet binn. bestuur op de bez. buiten Java en Madura, H. R. Rookmaker. Bij de staatsspoorwegen op Java, tot hoofd-ing., H. G. Deri; tot adj.-ing. 1ste kl. S. Karsten, I. M. Sweep en A. J. Krie- ger; tot adj.-ing.-werktuigk. 1ste kl., P. A. Rutgers van der Loeff; tot tijd. adj.-ing. 1ste kl., A. E. Lindo; tot tijd. adj.- ing. 2de kl., E. Wyss en J. A. Kerkhoventot ing. werktuigk. 2de kl., J. W. Th. Van Schaik. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura, G. Van Genderen Stort. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: Bij het 17de bat. inf., de kapt. C. J. Van den Vrijhoef, thans militair com mandant van Benkoelen. Benoemd: Tot mil. comm. van Ben- koelen, de kapitein van het subsistenten-kader te Batavia H. F. Weychardt. Benoemd: Tot lsten luit. kwartierm. bij de mil. adm., J. H. Van Baar van Slangenburgh. Tijdeljjk belast: Met de waarn. der betr. van chef van den gen. staf de luit.- kol. H. F. Meyer. Overgeplaatst: Bij den gen. staf de kapt. der art. G. De Wijs. Vergund: Aan den bij het leger in Ned.-Indië. gedet. 2den luit. jhr. A. H. M. M. Van Pabst van Bingerden dadelijk naar Nederland terug te keeren. B e v o r- derd: Tot offic. van gez. 1ste kl. bij den mil. geneesk. dienst, dr. J. C. W. Fischer. Departement van Marine. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ingenieur der late kl. voor het vak vau scheepsbouw bij het marine-établissement op Onrust, B. Kruy8 Claaszoon. Benoemd: Tot tweeden teekenaar bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia J. J. Siau. Vergunning verleend: Om naar Nederland terug te kee ren, wegens langd. verblijf in O.-I., aan den kapt.-luit. ter zee W. J. Scholten van Aschat; de luit. ter zee lste kl. H. Quis- pel en A. baron Collot d'Escury; de luit. ter zee 2de kl. L. A. F. J. F. Van Oyen, jhr. G. S. Boreel, P. C. W. Van de Velde en M. J. P. Westveer; den off. van adm. lste kl. G. H. C. Ten Hove en den off. van adm. 2de kl. W. F. Klompé; wegens ziekte aan den officier van gezondheid lste klasse W. F. Meyboom en aan den luit. ter zee 2de kl. A. G. J. baron van Plettenburg. 13 ij t m ïl, pv x>. Gi'oot-Britannië. De openbaarmaking van de stakken betreffende Afghanistan heeft zeer verschillende oordeelvel lingen in de bladen uitgelokt, zoowel over de bekende dépêche van lord Craubrook, waarin de schuld vau des emirs verbittering op het minis terie-Gladstone geschoven wordt, als over de han delwijze en politiek van den tegenwoordigen onder koning, lord Lytton. Wat het eerste betreft, meent de „Daily News", dat de stukken duidelijk bewijzen dat lord Norh- brook geenszins tegen zijn zin door het ministerie- Gladstone gedwongen is om aan den emir een antwoord te geven, dat dezen verbitteren moest. Lord Northbrook heeft dan ook, na de open baarmaking der stukken, opnieuw een schrijven in de „Daily News" geplaatst, waarin hij aantoont, dat er geen verschil van meening tusschen hem en het ministerie-Gladstone geweest is. Voorts blijkt er uit, naar het blad betoogt, dat het ministerie eenvoudig die onvoorwaardelijke belofte van bijstand aan den emir niet heeft willen ge ven, die hij verlangde, en die ook het kabinet- Beaconsfield hem niet heeft willen schenken. Wat lord Lyttons politiek betreft, betoogt de „Daily News", dat deze, blijkens de stukken, den emir onverstandig en onstaatkundig behandeld heeft, zoowel in den vorm, door uitdrukkingen te ge bruiken, die den emir moesten kwetsen, als in het wezen der zaak, door te eischen, dat de emir aan Britsche ambtenaren in zijn gebied een duurzaam verblijf moest vergunnen. Ook zijn, naar het blad aanmerkt, de onderhandelingen op het laatst door den onderkoning afgebroken op eene wijze, die den indruk geeft, alsof hij en het ministerie-Beaconsfield eene aanleiding tot oorlog zochten. Geheel anders is het oordeel van de „Times",

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2