N\ 5769. A". 1878, Woensdag 4 December. Öeie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndenif 1.13. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.00. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Va 1— Iedere regel meer frrootere letters nasr plaatsruimte. 1.05. .0.171. Met het ontvangen der abonnementsgeld den van het afgeloopen kwartaal Is een j aanvang gemaakt. Met het oog op het groot j aantal Abonné's zal het den Uitgever aan- j genaara zijn, wanneer de qultantles zooveel mogelijk op vertoon worden voldaan. LEIBEN, 3 December. I Op bet adres van eenige bewoners der oost- zijde van de Middelstegracht, tusscheu den Ouden Rijn en de Groenesteeg, bewerende belang te heb- ben bij het vernieuwen van de brug over die gracht vóór de Vleerensteeg, antwoordt de com- i missie van fabricage dat eenige adressanten op gelijken afstand wonen van de Groenesteeg als van de Vleerensteeg, anderen dichter bij den Ouden •Rijn dan bij de Vleerensteeg en slechts enkelen nabij de bedoelde brug; dat evenwel niet blijkt welk rechtstreeksch belang zij hebben om door de Vleerensteeg de Hooigracht te bereiken, dat even goed kan geschieden langs den Ouden Rijn en door de Groenesteeg; dat bovendien voor de be- j woners der Uiterstegracht geen brug is gelegd tusschen de Groenesteeg en den Ouden Rijn en de Gemeenteraad zelfs besloot de brng over den Ouden Singel vóór de Scheistraat te doen ver vallen, niettegenstaande de afstand tusschen de Mare en de Turfmarkt meer dan 280 meters be draagt en die op de Middelstegracht slechts 260 nrtttërs. De commissie volhardt bij haar' gevoelen dat er geen behoefte aan eene-btug op dié plaats bestaat en in bet algemeen belang zéker geene noodzakelijkheid om aldaar weder eene beweég- bare brug te leggen, waarvan de kosten op 1150 worden geraamd. De firma's Dros Gebr. Tieleman en Tieleman Dros hebben daarentegen beide voor hare industrie belang bij bet bèhóud van de brugde eerste daarenboven bij het behoud tan de beweeg bare brug, opdat zij'onverbitidérd, évqnals'sedert 1864 het geval is, met hare vaartuigen, uit, den Ouden Rijn hare zeepziederij kunnen bereiken met het oog op dit laatste belang zou zij door het leggen van eene vaste brug zeer worden be nadeeld. Aangezien de kosten van eene vaste brug niet meer dan f 350 zullen bedragen, ziet de commissie Van fabricage er geen bèzwaar in, deze uitgaaf ón bet belang van de beide firma's en tot gemak van eenige bewoners voor te stellen, doch acht zij zich niet gerechtigd de aanzienlijk hoo- gere uitgaaf van f 1150 of eene verhooging van 800 in het uitsluitend belang van eene enkele jarma aan te raden, tenzij de firma Dros Gebr. Tieleman de vermeerdering der uitgaaf voor bare rekening neemt en zich met de bediening der brug belast, évena'ls 'dit geschiedt met de brug over de .Middelstegracht op den Quden Rijnen verder met bepaling dat het onderhoud (niet eene even- tueele vernieuwing, waaromtrent de gemeente, uit den aard dezer zaak, vrij behoort te blijven) ten laste van de; gemeente blijft. De béér Ei'E. Gewin, pred.'te Abcoude, heeft voor bet beroep naar Wassenaar bedankt. De minister van staat, minister van kolo niën, brengt ter kennis1°. dat voor- hen, die krachtens de wet bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunst in baar geheelen omvang, binnen bet koninkrijk der Nederlanden, voor zoover zij den ouderdom van 36 jaar niet hebben overschreden, en pbysiek geschikt zijn voor den militairen dienst in Ned.-Indië, dè gelegenheid bestaat zich voor den tijd van acht jaar te verbinden als officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in die gewesten, en dat wel onder het genot eener gra tificatie van f 8000, indien zij in het bezit zijn van bet arts-diploma, en van f 5000 indien zij hunne bevoegdheid tot uitoefening der genees kunst ontleenen aan de overgangsbepalingen der wet van 1 Juni 1865; 2®. dat nog voor vijf studenten in de medicijnen aan een der Nederl. universiteiten de gelegenheid bestaat om, onder het genot eenet subsidie van f 8000, te worden opgeleid tot officier van gezondheid 2de klasse bij het Ned.-Ind. leger, overeenkomstig de bepalin gen van het voorschrift, vastgesteld bij kon; besluit van 18 April 1878, n°. 21, waarvan afdrukken, op 'aanvrage, kosteloos dooi bet departement van kolo niën 'worden verstrèkt; 3°. dat aan de be trekking van officier van gezondheid 2de klasse in Ned.-Indië is verbonden eene vaste bezoldiging van f 3300 (voor de 50 oudsten in rang ƒ3600) 'sjaars, benevens indemniteit voor 'fourrage aÜ f 360 'sjaars en huisvesting van 'gouvernemënts- wége, dan wel eene schadeloosstèlling voör huiè- bnur, die, naar gelang det garnizoensplaats, Vari eert van f 480 tot f 840 'sjaars, terwijl aan de subalterne officieren van gezondheid wordt vérgund, met inachtneming van het belang van den dienst, burgerpraktijk uit te oefenen. In de Zaterdag jl. te Utrecht gehouden algemeene vergadering der „Vereeniging tot onder steuning van minbezoldigd" onderwijzers" is be sloten, de Vereeniging te ontbinden zoodra de nieuwe onderwijswet zal zijn ingevoerd. Contributie zal evenwel niet meer ingevorderd worden, omdat de toestand der kas van dien aard is, dat de gewone uitkeeringen toch kunnen plaats hebben. Indien dit onverhoopt niet het geval moeht zijn, zal het bestuur een beroep doen op de welwil lendheid der leden, om de contributie later geheel of gedeeltelijk nog eenmaal ten behoeve van bet fonds te voldoeti. Te Geertruiden berg lléeft zich eehe commissie gevormd óm gelden in te zamèlen bij de'óndefoffi cieren der landmacht vin het Nederlandsche legér, 'ten einde aaü den Koning bij gelegenheid van zijn huwelijk een huldeblijk namens dé'ón'derófficïeren "aan te bieden.' Naar men verneemt heeft de hèer Wisse bet' voornemen, in de vólgendé' week de noordelijke provinciën des rijks te bezoeken, óm in stedën, waar men het verlangt, proeven van electrischë ver lichting te geven en nadere inlitihtingen omtrent Edisons uitvinding mede te deelen. Men zal zich herinneren dat de heèr W. in zeer vele plaatsen concessie heëft aangevraagd voor het irivoëren dèr genoémde verlichting, waarop echter1 tot dusver meerendeels afwijzend is beschikt. Het Haiidelsblad meldt dat bet 'borstbeeld van Pótgieter, door Stracké gebeiteld en bestemd om op Potgieters graf te worden géplaatst, völ- tooid is. Het is genomen naareene indertijd te j Weenen vervaardigde 'photographië èn kenmerkt I zich door een vriéndelïjken,'ietwbt sarcastisChen I trek. Het overigens kloek en open gëlaat is 'eene getrouwe afspiegeling van den handél en wandel des overledenen, aan wien onze letterkunde zoo- veel verplichting heëft. Op meer dan! levensgrootte uitgevoerd, beeft het borstbeeld "een monumentaal I karakter, in spijt van de hedendaagsche kleeder- dracht, die echterdoor losse plooiing zoo goed mogelijk met de èischen der kunst is vereenigd. I' Het borstbeeld, gebouwen Uit zoogenaamd ravazione- marmer, de eenige soort die tegen de inwerking van ons klimaat bestand is, wordt in eentempel- vormige zwart gepolijste nis geplaatst, waardoor de blauwachtige toon zeer in fijnheid zal winnen. Het verzoek der feestcommissie te Amsterdam, om beschikking over de Nieuwe kerk, voor eene receptie bij gelegenheid van het verblijf van den Koning én de Koningin is toegestaan. Tijdens die receptie zal eën cantate worden uitgevoerd, woorden van den A. J.' De Buil, muziek van den heer Job. J. H. Verbuist. Aan het Rott. Nwbl. meldt men uit Arolsen, dat de dag van 's Konings huwelijk thans is vast gesteld en de eigenlijke plechtigheid den 6den Januari zal plaats hebben. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, dr. H. Slot, is Zoudag-avoqd in Den Haag overleden. Geboren den 23sten Jpli 1812, te Amsterdam, ontving hij aldaar zijn opvoe ding en opleiding tot geneeskundige. Roeping gevoelende voor den zeedienst, werd hij na vijf jarige stadie aldaar in 1832 tot chirurgijn 3de kl. aangesteld. Aan de Kust van Guinea werden zijn onvermoeide zorgen en inspanning zeer gewaar deerd. Als officier van gezondheid der 2de Jdassp had hij gelegenheid zich te onderscheiden gedu rende de eerste Balische expeditie. Bijde reor ganisatie van den geneeskundigen dienst in 185? werd bij 1 Januari 1853 bij keuze benoemd tot dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse en geplaatst aan het hoofd van bet hospitaal te Willemsoord, zoowel voor het onderwijs aldaar als ter behandeling der lijders. In 1857 werd bij be vorderd tot dirigeerend officier van gezindheid lste klasse, was ruim 16 jaren te WjllepsqoVcl, in genoemde betrekking en j werd den 30sten; Januari 1869 opgeroepennaar 's-Hage, ten einde.de be trekking van inspecteur van ^deq .geijeeskuqdigen dienst der zeeiqacht op zich te pemen. De oefenings-divisie, onder .beyel: v^fl dep kapitein ter zee W, B. If. Escher, is dep 3Qstep Nov. te Rio de Janeiro, en Zr. Ms. schroefstoom- schip „Curasao", met bestemming naar Djeddah, gisteren te Colombo (eiland Ceylon) aangekomen. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Niep- wediep naar Batavia, en de „Conrad", van.,Bata via naar Nieuwediep, zijn den 30sten Ifoypm^er des middags van Napels vertrokkenyde VP. Caland" is gisteren te Middelburg in bet drpog dok gezet. Tweecle Kamer. Het begrootipgsdebat werd beden voortgezet. De hèeren Córver Hooft, Heydenrijck en Jager zagen de financiëele toe komst donker in. De heer Van Houten verklaarde zich van de liberalen afgescheiden te hebbep om dat de régeering in het kiesrecht en dé belastingen niet voldeed aan de eischen van. het liberaal pro gramma. De heer Mees wilde eene hervorming van het belastingstelsel 'zonderincomptax. De beer Haffmans laakte scherp de rapporten over, bet pe- titionement en noemde zepqmfletten en schotschriften. De heer Heydenrijck wilde bet der tegeéring zonder verzaking van beginselen niet te lastig maken met hét dog' op de tijds omstandigheden. DéheerVan Wassenaer verWéet der régeering zoo weinig op zede lijk terrein tot stand te brengen. De heer Brouwers- keurde 'de politieke gédragslijri der regeering af, vooral ter zake van de onderwijswet. Morgen voort zetting. De Kamer besloot den Koning bij diens terugkeer feeri adres van gelukwensch aanbieden. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. P. J. J. MouDier te Amsterdam, als hofkapelaan, én hem tevens benoemd tot officier dei* órde van' de Eikekroon; benoemd tot hof kapelaan ds. E. Bourlier te 's-Hage.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1