N*. 5768. Dinsdag A0. 1878. 3 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 TADS-BE ItiCHTEJS. LEIDSCH MM PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mtanden.f 1.19. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke NommersR 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelt.»<v«.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 2R4 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) doen te weten, dat het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1878 op heden voor- loopig is vastgesteld, en van den 3den tot en met den löden December 1878 ter secretarie dezer gemeente (financii le afdeeling) van 's voormiddags 9 tot 's namid dags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgera. Leiden, E. KIST, Secretaris. 2 December 1878. LEIDEN, 3 December, De Raad van de administratie der Hol- landsehe LJzeren-Spoorweginaatschappii heeft den eigendom verzocht van een perceel weiland gelegen aan de Pesthuislaau, onder de gemeente Oegstgeest. Ten aanzien van dat verzoek deelen B. en Ws. mede dat er geen bezwaar bestaat dien grond aan de Spoorwegmaatschappij in eigen dom af te staan tegen een koopprijs van f 6250, gelijkstaande met het 25-malig bedrag van de thans betaald wordende pacht ad f 250 per jaar. De koopprijs zoude alzoo ongeveer 6010 per hectare bedragen, welke som wel beschouwd kan worden voldoende te wezen, terwijl bij taxatie door beëedi rde schatters geen hoogere prijs kan worden te gemoet gezien en bovendien van de pacht nog moet worden afgetrokken het bedrag der grond en poulerlasten en de kosten van onderhoud van bruggen, hekken enz. Zij stellen daarom voor den grond aan genoemde Maatschappij in eigen dom af te staan tegen betaling van eene koop som van 6250 en van de kosten van over dracht en onder bepaling dat de schadevergoeding van den pachter, voor het geval dat vóór het eindigen van de pacht op 30 December 1880 dit land geheel of gedeeltelijk door de Maatsch. moet in gebruik worden genomen, ten haren laste kome. Ten gevolge van de benoeming van mej. A. M. Will tot onderwijzeres 1ste klasse aan de meisjesschool 2de klasse in de plaats van mej. Werner-Drechsler, is eene vacature van onderwij zeres 2de klasse aan die school ontstaan. Ter ver vulling van die betrekking, waaraan een jaarwedde van 750 is verhonden, is de volgende voor dracht opgemaakt: 1°. mej. P. W. Van Amerom, thans hulponderwijzeres aan dezelfde school, 2°. mej. G. D. M. Van 't Haaf! en 3°. mej. C. E. G. Van Dobben, beiden werkzaam aan de open bare meisjesschool 1ste klasse. Bij raadsbesluit van den 6den Eebruari 1862, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, den 5den Maart daar aanvolgende, is, na aan den openbaren dienst te zijn onttrokken, aan de naamlooze vennootschap de bierbrouwerij de Posthoorn en de azijnmakerij de twee Sleutels in eigendom afgestaan de Dui- zenddraadsteeg, van de Marendorpsachtergracht tot de Oude Vest, onder voorwaarde1°. dat zij aan beide zijden worde afgesloten met een hek, waar door de wijdte der steeg aan den ingang niet wordt verminderd; 2°. dat de straat der steeg door de eigenaars der brouwerij, behoorlijk en voor de passage met stadsbrandspuiten dienstig, worde onderhouden3°. dat de hekken ten allen tijde worden opengezet en opengehouden, wanneer daartoe door den burgemeester of door de commissie van fabricage last wordt gegeven. Overeenkomstig dit raadsbesluit is de commissie van fabricage van oor deel, dat ook geen straatverlichting aldaar voor reke ning der gemeente kan worden bekostigd en het daartoe betrekkelijk verzoek van eenige bewoners der Duizenddraadsteeg voor geene inwilliging vatbaar is, De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" hield Zaterdag-avond in de Stadszaal eene open bare vergadering met dames, ter gelegenheid waar van door de werkende leden een tooneelspel werd opgevoerd, getiteld: „Henri Burton, de vader moorder", in vier bedrijven en een voorspel, voor rederijkers bewerkt door A. A. Van der Stempel Jr. De zaal was flink bezet en aan het spel der ver- tooners werd steeds welverdiende aandacht geschon ken. De dilettanten toch toonden hunne rollen te begrijpen en trachtten naarmate hunne krachten dit toelieten ze ook in dien geest te vervollen. Eenigen slaagden hierin uitmuntend en zullen op hen, die thans voor de eerste maal medewerkten, zeer zeker een goeden invloed teweegbrengen. Dat de aanwezigen voldaan waren, bewezen de vele toejuichingen die den leden ten deel vielen. Met een geanimeerd bal werd de vergadering besloten. Aan den kapitein-luitenant ter zee P. Swaan, commandant van het opleidingsschip „Anna Paulowua" te Rotterdam, is door Z. M. toege kend een zilveren eere-mcdaille voor de door hem bewezen belangstelling in het rijks ethnographisch museum te Leiden, aan welke inrichting belang rijke geschenken door hem zijn aangeboden. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2706 portiën, als: 2281'^ warme spijs, 360 vleesch en 64'/2 spek. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.00, f 14.00, f 3.40 en f 1.50; de laagste f 28.00, f 14.00, f 2.80 en f 1.40. Te Katwijk aan den Rijn is eene afdeeling opgericht der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Reeds 32 leden traden zoowel van daar als van Katwijk aan Zee, Valkenburg en Rijnsburg tot de afdeeling toe. Te Oudshoorn werd gistermorgen de heer A. T. Kamp door zijn vader, den heer A. W. Kamp, predikant te Meppel, in zijne evangelie bediening bevestigd naar aanleiding van Jesaja 51 vs. 4 laatste gedeelte. De bevestigde predikant koos des namiddags bij zijne intreerede tot tekst 1 Tim. 3 vs. 1. Ook in de gemeente Bodegraven heeft zich eene subcommissie gevormd tot aanbieding van het nationaal huldeblijk aan onze aanstaande Koningin. Zij bestaat uit de heeren: Jhr. Van Citters, J. Van der Giesen, W. H. Kapteyn, W. P. Brunt en P. Van Dam Jzn. In de fabriek van de heeren Van Kempen en Zoon te Voorschoten wordt een draag-insigne vervaardigd voor de aanstaande viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. De afdeeling „Haarlem" van het Ned. Pro testantenbond heeft besloten, zich tot alle afdee- lingen van het Ned. Protestantenbond te richten met het verzoek om aansluiting, ten einde ge meenschappelijk adhaesie te betuigen aan de po gingen van het Mulpatiorsbond om eene wet te verkrijgen tot weriDg van het misbruik van be dwelmende dranken. Naar men verneemt zal ook te Haarlem eene melkinrichting worden gevestigd en wel in een huis in de Lange Veerstraat. Onder de vele almanakken die jaarlijks ver schijnen is die voor landbouwers en veehouders voor 18f9, uitgegeven door W. Eekhoff en Zoon te Leeuwarden, èn om den geringen prijs (30 cents) èn om den inhoud aanbevelenswaard. De slotsommen der wetenschap op dat gebied worden er in beknopten vorm en duidelijke taal tot allen gebracht, ook voor hen die in den regel de land bouwbladen en geschrifte* niet lezen. Aan het boekje is een tuinbouwkalender toegevoegd, waar door 't aan bruikbaarheid wint. De landbouwschool en het proefstation worden er in besproken. Er is te 's-Hage een comité opgericht met het doel om een Westlandsche Tramway-maat- schappij te vestigen. Men stelt zich voor het zoo welvarend Westland, inzonderheid Loosduinen, door een sneller en daardoor tevens goedkooper middel van vervoer in hetere gemeenschap te brengen met Den Haag dan thans het geval is; tevens wil men daaraan verbinden een badhuis en een zeebad-inrichting aan het strand te Loosduinen. Het voor deze beide zaken uit te geven kapitaal zal bedragen 200,000, verdeeld in 2000 aan- deelen, elk van f 100. Zoowel voor het een als voor het ander heeft de heer N. B. Yan Praag van de daarbij betrokken gemeentebesturen de concessie verkregen, welke beide concessiën met de daaraan verbonden voordeelen door den con cessionaris aan de op te richten maatschappij in vollen en vrijen eigendom worden overgedragen. Vrijdag was de gemeente Zuid-Beierland i in feestdos, daar de nieuwbenoemde burgemeester, de heer D. Kluif hoofd, van Numansdorp, aldaar zijne intrede deed. Een eerewacht te paard wachtte den burgemeester op aan de grens der gemeente en geleidde hem naar het versierde raadhuis. Bij zijn vertrek werd hij door de eerewacht uitgeleid. De nieuwbenoemde burgemeester zal aan de school jeugd een St.-Nicolaasfeest aanbieden, Tot commies-redacteur ten raadhuize (afdeeling publieke werken) te Amsterdam is in plaats van mr. G. J. Rive benoemd mr. J. J. M. Yiotta. De gewojie audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen Donderdag niet plaats hebben. Tweede Kamer. Het algemeen debat1 over de staatsbegrooting is heden aangevangen. De hee ren Schimmelpenninck van der Oye en Teding van Berkhout keurden sterk af het rapport om trent het schoolwet-petitionnement; de heer Gra- tama drong aan op uitbreiding van het kiesrecht en bepleitte het algemeen stemrecht; de heer Blussé wenscht herziening van de grondbelasting als hoeksteen der belastingregeling; de heer Van Eek stond verstandige, niet kleingeestige bezui niging voor. Morgen voortzetting. Mrs. C. J. Van Marie en A. P. Th. Eys- sell hebben in de heden gehouden zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage den eed afgelegd, de eerste als rechter en de tweede als rechter- plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank aldaar. Alle tot dusver ontvangen berichten om trent het tijdstip van de terugkomst des Konings in de residentie, zijn gebleken voorbarig te zijn. Dr. Metzger te Amsterdam is door den groothertog van Mecklenburg-Schwerin, die met de groothertogin Donderdag de hoofdstad heeft ver laten, tot ridder der Wendscbe Kroonorde benoemd. Z. M. heeft tot directeur van het kabinet des Konings benoemd mr. J. E. Alewijn, tot dusver secretaris en waarnemend directeur bij dat college, op een jaarwedde van f 5000E. W. De Rijk erkend en toegelaten als consul van België te Soerabaia; L. Percival erkend en toegelaten als vice-consul der Vereenigde Staten te St.-Martin (Nederlandsch gedeelte).

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1