Printemps te Parijs. ill ll St-Nieolaas-Cadeaux. Trekking 2 December e. L Groote Magazijnen Gemengd Nieuws. 1 ADVERTENTIE N. jr. p. sloos, Oostenrijksche Premieloten. Leening 1864. o«ze staatsbegTootingen, is de Arnh. Crt. nog meer bevreesd dan voor den eindeloozen spoorwegbouw. Nog eiscben IJmuiden en de Nieuwe Maasmond voorziening en voltooiing, en reeds treedt een nieuw groot plan, het groote millioenaire werk van de 's-Gravenhaagsche zeehaven te voorschijn. Schere- ningen zal de Piraeus van Nederlandsch Athene worden's-Gravenhage, door een groot scheepvaart kanaal aan de zee en de Maas verbonden, wordt eene groote handelsstad als Amsterdam en Rotter dam. En wanneer straks de fabrieksstad Leiden hare zeehaven te Katwijk eischt met een groot scheepvaartkanaal, zich vereenigende met het groote Haagsche kanaal, en de fabrieksstad Haarlem eischt hare zeehaven te Zandvoort, met een groot scheep vaartkanaal, zich vereenigende met het groote Leidsch-Haagsche kanaal, met welken schijn van recht en rede zal men haar dit weigeren Hoe meer zeehavens er zijn, des te meer zal, met de meerdere gelegenheid, het verkeer over zee met Nederland toenemen; hoe meer wij deze havens door groote scheepvaartkanalen met onze hoofdri vieren in verbinding brengen, des te meer zal ook <le binnenlandsche vaart, het vertier der aan deze waterwegen liggende gemeenten, de algemeene han delsbedrijvigheid toenemen. Onze vroeger zoo onher bergzame kust zal de meest aanlokkende van allen worden; onze duinen worden ware magneetbergen die de schepen van alle kanten aantrekken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6081 volwas sen personen en van 815 kinderen. Tot lid van den gemeenteraad te Katwijk is verkozen de heer D. Zwanenburg. Tot leden van de nieuw opgerichte Kamer van koophandel aldaar zijn benoemd de heeren: A. Van Rhijn, W. Dubbeldam, L. Parlevliet Dz., N. Haasnoot Kz. en D. Haasnoot Nz., terwijl er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. De Best, K. Plantenga, W. Taat en D. Taat. De heer J. A. De Vlieger, predikant te Katwijk aan Zee, heeft voor het beroep naar Zevenbergen bedankt. Met genoegen kan men mededeelen dat, evenals in vorige jaren, de heer W. Strijland, loge menthouder te Woubrugge, er voor gezorgd heeft, den inwoners van het dorp eenige genoeglijke winter avonden te verschaffen, en wel door het engageeren voor een of meer avonden van sommige der gunstigst bekende rederijkerskamers uit de omstreken. De rederijkerskamer „Nut en Genoegen" van Lisse, waarvan men verleden jaar met het grootste ge noegen eene voorstelling bijwoonde, zal daar a. s. Dinsdag-avond een stuk opvoeren, getiteld: „Ma thilda of een Vrouwenhart", tooneelspel in vier bedrijven. Men twijfelt er niet aan, of eene talrijke opkomst van publiek zal getuigen van waardee ring, zoowel van genoemd gezelschap, dat hem verleden jaar zulk een recht genoeglijken avond verschafte, als van de loffelijke pogingen van den heer Strijland om het den dorpsgenooten ge durende,-het seizoen der vermaken zoo aangenaam mogelijk te maken. Prins Alexander heeft, naar men verneemt, tot wederopzeggens toe een belangrijke jaarlijksche gift tot ondersteuning der Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin beschikbaar gesteld. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, is gistermiddag Gibraltar gepasseerd. Z. M. heeft J. Van den Berg, kanselier van hetNed. gezantschap te Berlijn, verlof ver leend tot het aannemen van het ridderkruis 4de kl. der orde van den Rooden Adelaar; bepaald dat de majoor van den gen. staf H. F. C. Har- denberg als chef van een bureau der afdeeling generale staf bij het departement van oorlog werk zaam zal worden gesteldM. Coster, consul- generaal der Nederlanden te Parijs, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der orde van het Legioen van eer. De beruchte Hongaarsche struik- roover Rossa Sandor is den 22sten dezer in de gevangenis van Szamos Uljvar overleden. Als „geesel van Alfoeld" bekend, heeft hij 105 mis daden bedreven en 32 jaren lang als roover- hoofdman geleefd, waarvan verscheidene in gevan genschap. Hij is niet minder dan driemaal ter dood veroordeeld geweest, doch zag telkens het vonnis veranderd. In eene steenkolenmijn bij Sullivan (Indiana) heeft verleden Donderdag eene ontplof fing plaats gehad, doordien acht vaatjes buskruit vlam - vatten. Er waren dertig werklieden in de mijn, van welke dertien omkwamen en tien gewond werden opgehaald. De overigen konden nog niet bereikt worden. De telegraaf meldt uit Lissabon, dat in het Central-hotel aldaar door de politie gear resteerd is Charles Angell, gewezen secretaris van de „Pullman Cab Company" te Chicago. Gemelde persoon had in Juli 11., na uit de kas dier maat schappij eene som van 120,000 p. st. (ƒ1,440,000) ontvreemd te hebben, de vlucht naar Engeland genomen, was den 9den Augustus van daar 'naar Brazilië vertrokken en nu enkele weken geleden te Lissabon aangekomen. Zijne arrestatie geschiedde f ten gevolge van eene door de Amerikaansche re- geering overgezonden photographie van zijn per- I soon. In zijn bezit zijn nog 80,000 p. st. ge vonden. Hij is, ofschoon er tusschen Portugal en de Vereenigde Staten geen uitleverings-tractaat bestaat, toch in handen van den Amerikaanschen gezant te Lissabon gesteld. Een brief aan de H. C. uitOdessavan 23 November meldt dat de nieuwe plaatscomman dant en chef der politie van Odessa, generaal Heinz, zijn ambt aanvaard heeft met de verzekering, dat hij voor geene middelen zou terugdeinzen om de orde te handhaven, die in genoemde stad den laatsten tijd zoo dikwijls gestoord is. Maar voor shands zoo vervolgt de berichtgever hebben die woorden het gewenschte gevolg nog niet gehad. Vechtpartijen op straat, waarbij de burgers en hunne woningen het dikwijls mede moeten ontgelden, blijven aan de orde van den dag. Meestal zijn die ongeregeldheden voornamelijk het gevolg van mis bruik van sterken drank, maar ernstiger was een tooneel, dat verleden Maandag-avond in de straten voorviel. Plotseling zag men een talrijken hoop werklieden en studenten op een der pleinen, die onder oproerige kreten de stad gingen doortrek ken. De moordaanslag op den koning van Italië scheen de aanleiding der samenrotting te zijn; men hoorde althans roepen: „Dat was nu de derde, maar zij moeten allen aan de beurt komen Alle tirannen moeten vallenDe oproerlingen werden bedrogen in hunne verwachting, dat zij door het toestroomen van burgers versterkt zouden worden, en toen eene afdeeling kozakken en gen darmes hen aanviel, waren zij spoedig uit elkan der gejaagd. Al vluchtende schoten zij herhaal delijk op de soldaten, maar zonder iemand ernstig te kwetsen41 werklieden en studenten en 5 vrouwen werden in hechtenis genomen. Generaal Heinz heeft ook zijn voornemen te kennen gegeven om de omkoopbaarheid van amb tenaren door strenge straffen tegen te gaan. Maar dat zal niet gemakkelijk gaan, want het kwaad heeft te diep wortel geschoten. Een merkwaardig ge val deed zich dezer dagen in het naburige Char- kow voor. Daar zat een staatkundige misdadiger gevangen, Tomin geheeten, bekend door de vele malen, waarop hij reeds uit verscheidene gevan genissen had weten te ontkomen. Thans kwamen eenige zijner vrienden, als gendarmes verkleed, aan de gevangenis om hem, zoo het heette, naar ge neraal Kawalinsky te brengen ten einde verhoord te worden. Nu was een ambtenaar der gevange nis mede in het komplot en deze zou 500 roe bels ontvangen als hij hun den gevangene uitleverde. Maar tegen verwachting was deze ambtenaar op dat oogenblik niet aan het bureau en zoo ge beurde het, dat het bevelschrift van den generaal onderzocht werd en er dus tijd verloren ging. Het was echter zoo goed nagemaakt, dat de po ging tot bevrijding toch nog waarschijnlijk ge lukt zou zijn, indien niet toevallig eene afdeeling werkelijke gendarmes gekomen was om den ge vangene af te halen. Het bedrog werd toen ont dekt en nu zitten de vrienden van Tomin zoo wel als de ontrouwe ambtenaar achter slot en grendel. Is het echter niet merkwaardig, zegt de correspondent, dat er een ambtenaar der hoogere klassen gevonden kan worden, die bereid is eed en plicht te verzaken en dan nog wel voor een zoo luttele som gelds? gekeurd 18 karaats gouddiamant van 1/10 karaatprijs wordt franco verzonden in een mooi juweelkistje van blauw satijn met Initiaal. De teekening van dezen Eing komt voor in onzen onlangs verschenen geïllustreerden Cata logus voor St.-Nlcolaas- en Nieuwjaarsge schenken, dien wij gratis en franco toezenden aan een ieder, die daarom de aanvrage doet aan de van den Iedereen weet hoeveel borstdranken, patés en siropen men gewoonlijk gebruiken moet ter ge nezing van eene verkoudheid, catharre of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsules van Guyot kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van den heer Guyot, in drie kleuren gedrukt, op eiken flacon eischen. In de meeste apotheken zijn de teerkapsules van Guyot te verkrijgen. Heden overleed in den ouderdom van 82 jaar Mejuffrouw SARA LA BIE, Weduwe van den Heer DIRK VAN WIJK. Wed. J. L. P. VAN DER KAAT, Stoute, i G. VAN DER KAAT, Executeur. Leiden, 29 November 1878. Bezoektn worden niet afgewacht. Voor de vele blijken van belangstelling bij het overlijden van ons geliefd jongste kind, zoomede bij de ziekte van onze twee andere kinderen on dervonden, betuigen Ondergeteekenden hunnen welmeenenden dank. J. C. RATING. C. C. RATING, Oudshoorn. De Kinderen en Behuwdkinderen van wijlen den gepensioneerden Kapitein C. J. H. ROELANTS betuigen hun hartelijken dank voor de vele blij ken van deelneming bij gelegenheid van diens over lijden ontvangen. Leiden, 30 November 1878. De Notarissen WIJNSTROOM en KAISER maken bekend dat zij zich hebben geassocieerd en dat hun gemeenschappelijk Kantoor zal gevestigd zijn ten huize van eerstgenoemde, Breestraat No. 39 te Leiden. Ontvangen een PRACHTIGE COLLECTIE fijn Mandenwerk, als Werkmandjes, Papiermanden en Spaausch-rieten kamerstoelen en honderden artikelen meer, zeer geschikt voor 3de huis van de Janvossensteeg. Hoofdprijs ƒ300,000,1 prijs van ƒ20,000, 1 prijs van 16,000, 1 prijs van 10,000, 2 prijzen van 5000, enz. enz. Te zamen 1400 prijzen. Heel leveringsbewijs, waar bovenstaande prijzen op getrokken kunnen worden, ft.5 O» half f 3.75, te bekomen bij den Boekhandelaar J. DU PON, Haarlemmerstraat 138, te Leiden. Trekkingslijst gratis.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2