N'. 5767. Maandag A°. 1878. 2 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad 8 TADS-BERICHTEN. Een merkwaardige beweging. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per maanden1.10. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. *- PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regela1-05. Iedere regel meer........O.I7|. Grootere letters naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennÏ9 van de ingezetenen dat in de afgeloopen «eek zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 28 personen tc aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 90 November 1878. V. d. BRAN DELER. Er heeft zich in de laatste dagen op verschil lende plaatsen hier te lande een merkwaardige beweging voorgedaan, die ten doel heeft de tus- schenkomst van den staat in te roepen ter be strijding van het misbruik van sterkedrank. Niet alleen dat vanwege de kerkeraden in den ring Kollum een adres van die strekking tot Z. M. den koning zal worden gericht, of dat de „Maat schappij tot afschaffing van sterken drank" zich in dien geest doet hooren van dergelijke cor- poratiën is zulk een optreden vrij verklaarbaar. Maar de beweging gaat thans ook uit van licha men en personen van meer wereldlijken aard, van particulieren, die zich op dat terrein tot dus ver niet zelfstandig deden gelden. Zoo hebben h dezer dagen om een der laatste feiten te noemen ook in de residentie eenige man nen van aanzien en invloed vereenigd om de quaestie van staatsinterventie ter bestrijding van spiritualia te bespreken. Yanwaar dat verschijnsel? Doet zich het drank misbruik in den laatsten tijd sterker voor dan vroeger? Het is waar dat de accijns op het ge distilleerd een steeds hooger cijfer aanwijst, maar met het oog op het toenemen ook der bevolking is die vermeerdering tot zekere hoogte verklaar baar, en daarin meeuen wij dan ook niet den voorn aamsten grond voor de zich meer en meer uitbreidende beweging tegen het drankmisbruik te moeten zoeken. Veeleer zien wij dien in een ge voel van onvoldaauheid over hetgeen tot dusver werd verricht. Sinds de laatste jaren toch wer den in de meeste groote gemeenten strafbepa lingen tegen openbare dronkenschap in het leven geroepen. En met welk gevolg? Dat onder de von nissen, door den kantonrechter geveld, veroor deelingen wegens kennelijken staat van dronken schap vielen op te merken voor de dertigste, ja voor de veertigste maal. Zulke voorbeelden van hardnekkige recidieve zijn wel het sprekendst bewijs, dat langs dien weg geen verbetering zal zijn te bereiken. Maar dan zal het ook niet baten, als de staat de rol overneemt, tot dusver door de meeste groote gemeenten vervuld, als m. a. w. een alge- meene wet tot strafbaarstelling der openbare dronkenschap in de plaats treedt der tot dusver tieren daar vigeerende gemeentelijke verordeningen. Wat dan? Zal er dan van staatswege niets Linnen worden verricht tot bestrijding van het 'reeselijke kwaad, dat men zoo terecht een volks- ianker heeft genoemd Zeker wel iets. De staat zal het aantal plaatsen, aar sterkedrank wordt getapt, kunnen beperken in jrbouding tot de bevolking en zoodoende de ver ding, de gelegenheid tot misbruik kunnen be- 'erkenDe staat zal strenge straffen kunnen bedreigen tegen hen, die niet schromen gelagen te zetten voor onmondige» en onvolwassenen, zoodat den weldenkende in den lande althans de treurige schouwspel wordt bespaard van knapen, die in het gevolg van volwassenen, waaronder bloedverwanten, ja soms een gewetenlooze vader, de noodlottige plaats betreden, neen binnensluipen, waar de eerste kiem tot hun zedelijken en stoffelijken ondergang zal worden gelegd. Door dergelijke preventieve maatregelen zal ongetwijfeld meer worden uitgewerkt dan door louter het fait accompli, de geprononceerde openbare dronkenschap te straffen, gelijk thans veelal van gemeentewege geschiedt, ofschoon wanneer de staat hier eenmaal werkelijk tusschenbeide aal komen, ook de kennelijke staat van dronkenschap wel degelijk zal moeten vervolgd worden, ja streng vervolgd, ware het alleen tot het uitroeien van een volkswaan, die maar al te lang op hoogst demoraliseerende wijze heeft gewerkt, de waan dat dronkenschap een reden van verschooning, een verzachtende omstandigheid oplevert bij het be gaan van een of ander wanbedrijf of misdaad. Die dwaze waan heeft maar al te veel voedsel geput uit het wellicht verklaarbare, maar daar om niet minder betreurenswaardige feit, dat in rechtzaken de dronkenschap maar al te dikwijls als verzachtende omstandigheid werd aangevoerd. Yoor het zedelijkheidsbesef des volks ware het veeleer te wenschen, dat misdaden, in dronken schap bedreven, bij voorkeur zwaar werden ge straft, omdat de schuldige zich vooraf willens én wetens in een staat van dierlijke verstomping bracht, die, naar hij meende, hem van de volle verant woordelijkheid voor zijn daden zou ontheffen. En bovendien, de dronkenschap speelt bij verreweg de meeste misdaden een zoo groote rol, dat alleen reeds ter wille van de veiligheid van leven en bezit tingen der welgezinden een straffend en zooveel mogelijk preventief tusschenbeide treden van den staat tot beteugeling van het onmatig gebruik van sterkedrank hoogst gewenscht zou zijn. Het onmatig gebruik! Maar dan het zooge naamd matig gebruik, de langzaam, maar niet minder zeker voortvretende kanker, die zoovelen verleidt met mate te drinken, maar toch altijd genoeg om voorgoed alle welvaart uit het gezin te verbannen, genoeg om het geluk van vrouw en kinderen te ondermijnen Dat „matig" gebruik draagt zeker toch het meest bij tot de toenemende verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en daartegen vermag de staat weinig of niets. LEIDEN, 39 November. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. C. L. Sicherer, geb. te Leiden, inet academisch proefschrift: „over santaline", en de heer H. Treub, geb. te Voorschoten, tot doctor in de ge- neeskunde, met academisch proefschrift„over reflexparalyse en neuritis migrans." Onder den titel: „De koemelk zooals die te Leiden verkocht wordt" is van de Vereeuiging tot verbetering der volksgezondheid alhier weder een brochure verschenen. Na het onderzoek, in het begin van dit jaar, achtte het bestuur het wenschelijk dit onderzoek verder uit te breiden en tot een zoo groot mogelijk getal melkverkoo- pers te Leiden uit te strekken. In de maanden Mei en Juni van dit jaar werd de melk van 57, d. i. van bijna alle, melkverkoopers in Leiden onderzocht en de resultaten van dit onderzoek acht het bestuur van genoeg gewicht om ze be kend te maken. Van de melk werd, evenals vroe ger, het water- en botergehalte bepaald. Bij de mededeeling der vorige onderzoekingen was reeds opgemerkt, dat het moeielijk te zeggen is welk bedrag als norma voor het vaste-stofgehalte van onverdunde melk moet worden aangenomen. Het ras en de ouderdom der koe, de voeding, de tijd van het jaar enz. oefenen daarop groot en invloed uit. Aan het rapport zijn tabellen toegevoegd, be vattende o. a. de namen der melkverkoopers, wier koe melk is onderzocht en wier namen wij hier laten volgen. Het eerste cijfer achter den naam beteekent het aantal procenten water dat er te veel en het tweede cijfer het aantal procenten boter dat er te weinig in de melk is dan de normale melk behoort te bevatten: P. Van Bergen en Henegouwen 0-40W. Van Bergen en Hene gouwen 6-3; D. Bekenes 4-42; H. Berk 7-18; J. Van den Bos 17-46; P. Brouwer 4-19; J. C. Carton 1-12; C. Colpa 7-12; J. Duindam 4-0; G. Van Es 12-8; A. Eranchuizen 6-16; B. Van Gaaien 8-0; D. De Groot 0-0; A. De Haas 2-38; C. Van Haasteren 1-16; W. Van Hartevelt 15-8; W. B. A. Van Hartevelt 12-10; W. Hazebroek 13-16; C. Ilillenaar 1-0; K. In 't Holt 8-6; A. P. Van Iterson 0-10; J. Van Kampen 17-32; E. Van der Kloot 3-6; C. Van der Krogt 12-24; P. Lagerenberg 3-8; J. Nee- leman 3-12; Van Noort 0-2; A. A. Owel 8-0; D. Van der Ploeg 7-10; A. Van der Poel Gz. 8-0; D. Van Rijn 4-1; P. Van Rijn 12-8; J. Rijsbergen 19-14; W. Schenkeveld 6-0; H. Schoon- dergang 11-14; C. Segaar 0-0; idem 4-0; idem (September) 11-0; P. Van der Staay 18-18W. Van Stein 12-10; L. Suykerland 16-28; P. H. Swinkels 14-8; G. Tieboel 0-0; D. W. Vasten- hoven 2-5; D. Verby 2-0; Wed. M. Van Veen Lambooy 6-18; C. J. Verhoeven 11-8; G. J. Verhoeven 13-12; T. J. Verhoeven 5-10J. Van Vliet 7-2; P. Van Vliet 1-11; C. Vreem 12-5; Wed. W. VinkBruinstens 19-3; A. Vromesteijn 10-0; Warmendam 4-0; M. Warmond 2-0; A. Van der Zalm 20-26; P. Zandwijk 0-20 en J. Zoet 9-2. Hieruit blijkt dus dat er 7 verkoopers zijn wier koemelk wat het water en 15 wier koemelk wat de boter betreft en dat er slechts 3 zijn waarvan beiden tegelijk normaal zijn. Door de politie te Brunswijk wordt elke melk voor vervalscht, d. i. door van room ontdaan en met water bedeeld, gehouden, die minder dan 11.1 pet. vaste stof en minder dan 2.2 pet. boter bevat. Hij die zulke melk verkoopt wordt tot eene, bij herhaling verhoogde, geldboete veroor deeld, tenzij het bewijs geleverd wordt dat het vee, waarvan de melk afkomstig is, inderdaad zulke schrale en dunne melk levert. Als die ver ordening op de hier onderzochte melksoorten werd toegepast, dan zouden te Leiden 5 melkverkoo pers strafbaar zijn, omdat zoowel het vaste-stof- als het botergehalte der door hen verkochte melk te laag is; 21 melkverkoopers zouden strafbaar zijn wegens een te laag vaste-stof-gehalte en slechts 2 wegens een te laag botergehalte. Dit laatste kan geen verwondering wekken als men in aanmerking neemt dat in Brunswijk slechts een botergehalte van 2.2geëischt wordt, welk cijfer voor Hol land, naar de commissie meent, te laag en door haar op 3 gesteld is. Uit eene vergelijking blijkt dat in het algemeen de resultaten van de analysen in November en December 11. gunstiger waren dan inMeienJuni, vooral ten opzichte van het botergehalte. Ook voor andere bijzonderheden is een aandach tige lezing van het rapport bijzonder aan te bevelen. Voor de groote waterwegen en waterwerken, als een bl.'jvenden, duurzamen, oneindigen post op

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1