BUITENLAND. in hunne prille jeugd zoo menigmaal gelezen of niet minder dikwijls hebben hooren vertellen, op lateren leeftijd, en op een wijze zooals gisteren aan die gelukkige dagen opnieuw herinnerd te worden, terwijl het voor de tegenwoordige jeugd niet het minst veel aantrekkelijks heeft al die hunne bewondering wekkende helden van het Bprookje in levenden lijve voor zich te zien. Ook als pantomime was hel hier volstrekt geen onbe kende meer door het laatste bezoek dat Carré aan Leiden bracht. Het circus Corty heeft thans dus te concurreeren met iets, dat toen zoo algemeen de goedkeuring wegdroeg. Het wordt daarom moeilijker iedereen te voldoen. Toch kan gezegd worden dat de uitvoering van gisteren alleraar digst was. De kleinen zagen er in hunne mooie pakjes heel lief uit en deden telkens van de zijde der toeschouwers een hartelijk en uitbundig gelach hooren, vooral bij het optreden der vorstelijke en andere voorname personages, of deden een glans van vergenoegdheid op hunne aangezichten komen. De manége was spoedig in een balzaal herscha pen, omgeven door guirlandes van bloemen, ter wijl de zetel van den prins door twee standaards met kronen van brandende waskaarsen was ge flankeerd, die ook even spoedig op de bekende wijze met magnesiumdraad werden ontstoken. Op het bal voerden de dames van het corps de ballet den „pas de guirlandes" uit, welke weder sterk werd toegejuicht en waarna ook de kleinen zelf proeven van hunne danskunst aflegden. Over het geheel voldeed de pantomime, welke zich door fijnheid en netheid kenmerkt, wel, doch het valt om bovengenoemde redenen te betwijfelen of ze wel zooveel voorstellingen zal beleven als hare beide voorgangsters, die steeds een niet onaanzien lijk publiek bleven lokken. Het Chineesche volks feest b. v. was hier iets nieuws en zag men graag. Dinsdag-avond zal eene benefice-voor- stelling gegeven worden voor de gezamenlijke clowns en August den Domtnen. Bij die gelegen heid zal tevens een vet varken verloot worden, hetgeen, wij hebben het reeds vroeger vermeld, in Utrecht den bezoekers van het circus zooveel vermaak verschaft heeft. Een troep jongens van veertien tot zeventienjarigen leeftijd trok Woensdag-avond langs het Rapenburg; voor de woning van den heer De B. gekomen, wiens dienstbode met eene andere dienstmeid stond te praten, pakten twee hunner eerstgenoemde beet, ten gevolge waarvan er een van zich afsloeg, waarop eene schermutseling tusschen die jongens en de meid van den heer De B. volgde, terwijl de andere meid de woning binnen vluchtte. Op eens liepen de jongens weg en bleek het dat de meid eene diepe snede in de linker wang had bekomen, veroorzaakt door een scherp snijdend werktuig. Na door den heer chirurgijn Schretlen heelkundig te zijn behandeld, deed zij van het voorgevallene aangifte bij de politie, doch zij kende geen der jongens. Het mocht echter den agent van politie N. Slootjes gelukken reeds den volgenden morgen den dader te vinden en te arrestee ren, nl. Andries Yan Schoonderwoerd den Bezemer, wonende op de Waardgracht alhier, op wien bij visitatie een mes bevonden werd en die dan ook al heel spoedig bekende aan het feit schuldig te zijn. Eene strafvervolging tegen hem zal natuurlijk niet uitblijven. Gisteravond is door de duisternis misleid de 75-jarige weduwe Van D. op de Uiter stegracht in het water geloopeu en spoedig door Laman en De Kruis gered. Men zal zich herinneren dat in ons nommer van 8 October jl. bericht werd dat tegen de vier hulponderwijzers te Noordwijk-binnen proces-verbaal was opgemaakt wegens moedwillige schending van eens anders eigendom en beleediging van den eigenaar. Maandag 11 November stonden drie en niet vier van hen terecht, evenwel niemand wegens beleediging. Na het getuigenverhoor requi- reerde de ambtenaar van het O. M. voor één van hen vrijspraak en voor de twee andere beklaagden eene boete van vijftig cents. Hij noemde het kleingeestig dat voor zulke kibbelarijen rechts vervolging verlangd wordt en het geheele geval „een storm in een glas water." Maandag 18 Nov. werden ook laatstbedoelden vrijgesproken. Omtrent het verongelukken der „Pom^rania" meldt men nog: De seinlichten brandden ^elder, toen men eene bark ontwaarde, ouder volle zef.'en met een ruimen wind op tic stoomboot aanleggende. De gezagvoerder en de opperstuurman waren op de brug. Men hield af naar bakboord, doch de bark, slechts eene scheeps lengte verwijderd zijnde toen zij het eerst ontdekt werd, liep de „Pommerania" in de midscheeps aan boord, waardoor de boegspriet van de bark den schoorsteen, de brijg en de luchtkokers weg nam en de voorsteven in de machinekamer drong, terwijl het binnendringende water de vuren uit- bluschte. De machine werd gestopt, allen man be volen de booten uit te zetten, en de passagiers die beneden waren werden geroepen om op dek te komen. Eenige matrozen waren bij de aanva ring gewond. Het binnendringende water deed het schip scheefvallen over stuurboord. Men begon de booten uit te zetten, en daar ieder er heen drong, gaf dit verwarring. Eenige booten waren reeds vol passagiers eer zij te water gelaten kon den worden, en deze moesten er uit gehaald wor den om de booten te kunnen neervieren, waar door oponthoud ontstond. Yijf booten kwamen, zooals reeds gemeld werd, goed te water, doch de bakboords-achterboot, welke het eerst naar bene den gelaten was, zonk, dewijl die overladen werd, zoodat velen verdronken. De gezagvoerder bleef aan boord en wilde het schip niet verlaten. Hij was voortdurend op de gebroken brug en trachtte zooveel mogelijk de orde te bewaren en te zor gen dat allen gered werden. Tot het aanbreken van den dag bleef de „Glengarry" bij het wrak. Men zag dat het water tot aan de marsra van de masten der „Pommerania" kwam, doch er was niemand in het tuig te ontdekken. Te Boulogne werden den 26sten aangebracht twee sloepen van de „Pommerania", die aan de zuidzijde van de Yarne, eene droogte in het Eng. Kanaal, aange troffen werden. De eerste werd door de South Eastern Comp. stoomboot „Victoria" gesleept en de tweede door een visschersboot. Zij waren klaar blijkelijk in haast te water gelaten, daar de takels en vanglijnen afgesneden waren. In eene boot be vond zich een riem, mast en zeil en zeemans- kleerenzak, vier zilveren lepels en een halsdoek speld. Volgens de laatste berichten zijn te Dover geland 172 personen. Het getal opvarenden beliep 220, zoodat er 47 vermist worden. Op de rivier de Mersey heeft een zeer dikke mist Dinsdag jl. eene aanvaring ver oorzaakt, waarbij verscheiden personen omgekomen en een aantal gekwetst zijn. De passagiersboot „Germ" was onderweg van Birkenhead naar Liver pool en ontwaarde zoo langzaam mogelijk, maar met eene toch wegens den feilen stroom tamelijk snelle vaart voortgaande een groot schip, dat voor anker lag. Het was te laat om eene aanvaring te vermijden. De boegspriet van het aangevaren schip richtte op het dek van de stoomboot nogal verwoesting aan en kwetste een aantal passagiers. Sommigen sprongen uit vrees voor het zinken van het schip overboord, wat voorbarig, maar zeer natuurlijk was. Eenigen van hen, die aldus in het water sprongen, werden gered, anderen men weet nog niet met zeker heid hoeveel verdronken. Frankrijk. De minister van openbare werken heeft last gegeven, op alle seinpalen aan de openbare wegen het opschrift„route impériale" weg te nemen en „route nationale" er voor in de plaats te stellen. Het is tijd, zegt de minister, dat deze voldoening gegeven wordt aan de openbare meening. Duitschland. Volgens een bericht in de „Nordd. Allg. Ztg.", wordt Zondag de heer Buzant-Matlikovits te Ber lijn verwacht als Oostenrijksch-Hongaarsch gevol machtigde, om te onderhandelen over een verdrag ter vervanging van het met dit jaar afloopende Oostenrijksch-Hongaarsche handelsverdrag. Italië. De rechterlijke instructie in zake Passanante is afgeloopen. Te Napels wordt het proces tegen de socialisten voortgezet. Er werden er meer ge arresteerd. Op vele plaatsen zijn eene menigte docu menten in handen der politie gevallen. Men ver- verzekert dat er te Eiorence een persoon gearres teerd is, die gewichtige bekentenissen heeft afgelegd. De rechtsgeleerden en staatkundigen, welke door den minister geraadpleegd werden, verklaren zich tefsn het denkbeeld om den Séüaat te copstitu- eeren als hooggerechtshof om Passanante te von nissen. Grroot-Britannië. Eene dépêche van den gouverneur van Caledo- nië bericht dat drie kleine vaartuigen, bemand met acht vrijgelatenen en drie zwarten, zijn ge plunderd bij den mond der Foya en dat de equi page is vermoord. De troepen zetten de vervol ging der opstandelingen in het district Foya voort. Officieel wordt bericht, dat de emir, ten gevolge van de bewegingen der Perzische troepen aan de grenzen, naar Herat heeft teruggeroepen de troepen die hij naar Kandahar gezonden had. Men gelooft dat de Afghanen van Peciwar tot Hurriab zijn teruggetrokken. Afghaansche verster kingen trekken op naar Kushi. De ministers hebben eene circulaire gezon den aan de leden van het Parlement, waarin zij verzocht worden de bijeenkomst op 5 December bij te wonen. Tevens wordt gezegd dat eene stemming van 't hoogste gewicht op 12 December wordt verwacht. De maharajah van Sciudia heeft het drin gend verlangen te kennen gegeven om naar La hore te komen, ten einde met lord Lytton te con- fereeren. M!en gelooft dat zijn voorstel zal worden aangenomen. Turkije. De „Polit. Corr." verneemt uit Konstanti- nopel dat Moekthar met eene bijzondere zending der Porte naar Athene zal vertrekken. Hem is hoofd zakelijk opgedragen de Grieksche regeering te be wegen het grensgebied aan te nemen dat de Porte aanbiedt en af te zien van Janina en Trikala. In geval die regeering zich hiertoe genegen toont, zou Moekthar volmacht hebben Griekenland een of- en defensief verbond voor te stellen. Telegramm en. MADRID, 27 November. Oliva, die een aan slag op het leven des konings heeft gepleegd, is door het hooggerechtshof ter dood veroordeeld. BERN, 28 November. De Bondsraad heeft ver klaard dat het herstel der nunciatuur onmogelijk is. LONDEN, 29 November. De „Times of India" deelt mede dat generaal Roberts, bevelhebber der Kurum-divisie, toen hij gisteren eene verkenning deed, den vijand ontdekte in de nabijheid van Pejwar Kothal. Hij gelooft dat de Afghanen voor nemens zijn de versterkte stellingen aldaar te be zetten ten einde op die wijze het voortrukken der Engelschen, waarmede morgen (met levensmiddelen voor zes dagen) een aanvang wordt gemaakt, te beletten. BERLIJN, 29 November. De „Staatsanzei- ger" maakt een besluit openbaar, waarbij Berlijn van heden af voor een jaar in kleinen staat van beleg wordt verklaard. De politie heeft 42 socialistische onrust stokers verbannen, waaronder zich bevinden Has- selmann, Fritsche en Baumann. INGEZONDEN. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. NIEUWE ANNEXATIE-PLANNEN. In het begin van dit jaar werd door een der werkzaamste voorstanders van de Maatschappij t. b. d. T. eene poging aangewend om de dames leden van de solo-zangklasse der Muziekschool te annexeeren aan het zangkoor van de Maat schappij t. b. d. T. De dames evenwel waren af- keerig van eene dergelijke annexatie, daar zij geen lid wilden worden en natuurlijk nog minder weuschten dat dit lidmaatschap hun opgedrongen werd. Thans wordt, en zoo wij meenen door den zelfden voorstander, een nieuw annexatie-plan op touw gezet, doch op grooter schaal. Zij. die de Leidsche Courant van 27 Novem ber jl. gelezen hebben, zullen bevroeden wat wij bedoelen, hoewel zij mogelijk niet dadelijk uit den inhoud van het stuk getiteld „De Maat schappij tot bevordering der Toonkunst" een an nexatie-plan zien. Daar worden nl. leden van zangvereenigingen hier ter stede opgeroepen mede te werken aan

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2