iV. 5766. Zaterdag A0. 1878. 30 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S Dunden1.19. Franco per post....-1.10. Afzonderlijke Nonuners-0.09. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—C regel*1.05. Udert regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 November. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is het getuigschrift uitgereikt aan de heeren J. C. Van Schilfgaarde, doctorandus, en G. C. Van Ba len Blanken, candidaat-arts. Heden is aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer T. P. H. Van Aalst, geb. te 's-Hage, met academisch proefschrift: „Observationes in Histo- riam Romanam extremi liberae reipublicae tem-_ poris." Naar aanleiding der bijlage van de memo rie van beantwoording van het voorloopig verslag op het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting wordt ons alsnog gemeld dat de mededeeling van den min. als zou ook de hoogleeraar voor de Chineesche ikal aan de universiteit alhier geen les geven, in zooverre onjuist is dat hij wel degelijk ten minste dén leerling heeft, die dan ook onderwijs ontvangt. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen middag eene gewone vergadering houden. Men schrijft onsIn de laatste paar weken is er een buitengewoon groote hoeveelheid regen gevallen, zoodat de waterwolf dreigde, zijn ge bied in de gem. Haarlemmermeer te zullen verove ren. De machtige stoommachines waren hem echter te knap. Reeds den 23sten November was het peil in den polder zeer laag. 't Land is nog wel nat, maar dat zal na en kele droge dagen spoedig veranderen. Een groot verschil met vele andere polders in Rijnland, die nu denkelijk voor den geheelen winter in of onder 't water zitten. Wanneer zal de stoom ook daar verhinderen, dat onze nationale welvaart niet is wat ze wezen kon? Als de landeigenaren en boeren hun belang beter inzien. Men schrijft ons uit Alkemade: De hoofd onderwijzer der openbare lagere school te Nieuwe- Wetering (gemeente Alkemade), die geruimen tyd wegens eene zielsongesteldheid zijne betrekking niet heeft kunnen waarnemen, is ongeneeslijk ver klaard en dientengevolge eervol ontslagen. Daar zijn pensioen wegens het klein getal dienstjaren gering zal zijn, gaat hij met zijn gezin eene treurige toekomst te gemoet, zoo daar niet op eene bijzondere wijze in voorzien wordt. Dit schijnt niet anders te kannen geschieden dan door het inroepen van de openbare liefdadigheid, hetwelk bereids in eenige nieuwsbladen heeft plaats ge had. Ook is er een begin gemaakt met het in zamelen van liefdegiften in de onderscheidene dorpen en buurtschappen van de gemeente Alkemade. Te Oude-Wetering is door de commissie der Christelijke school voor gewoon lager onder wijs het geld bijeengebracht tot oprichting van eene Christelijke bewaarschool. Door het gewestelijk bestuur voor Zuid-Hol land van het Ned. Onderwijzersgenootschap is eene circulaire gezonden aan de afdeelingen, om deze ken nis te geven, dat het tegen 1 Jan. a. s. zijn man daat nederlegt wegens de geringe medewerking van de zijde der afdeelingen. De afdeeling 's-Gra- venhage, die een nieuw bestuur moest kiezen, heeft dit geweigerd, waarom nu op 28 Dec. a. s. een buitengewone vergadering van afgevaardigden der afdeelingen zal gehouden worden om een nieuwe afdeeling aan te wijzen, die zich met de keuze van een bestuur zal willen belasten. Naar men verzekert heeft de heer D. Has pels zich nog niet definitief verbonden aan „het Ned. Tooneel". Wel hebben tusschen hem en den s5 gent dier Vereeniging onderhandelingen plaats gehad, waarbij een ontwerp-contract ter tafel kwam, maar tot heden zou gean akte, voor beide partijen verbindend, zijn gepasseerd. Dat dit alsnog geschie den zou, zegt de N. R. Ct., daarvoor behoeft men niet te vreezen. De heer D. Haspels kon een oogen- blik aan 't wankelen worden gebracht door de kolossale aanbiedingen door „het Ned. Tooneel" gedaanmaar h(j wenscht niets liever dan te Rot terdam te blijven en heeft reeds aan „het Ned. Tooneel" medegedeeld, dat hij zich daarbij niet wil aansluiten. De schilderij, bestemd tot geschenk aan prins Hendrik, luitenant-admiraal der vloot, van het per soneel der marine, is geheel afgewerkt en gereed. Het geheel mag een meesterlijk en kostbaar stuk genoemd worden. Het stelt voor het eskader, waar over Z. K. H. het bevel heeft gevoerd, met het admiraalschip „de Prins van Oranje" voorop. De lucht is bewolkt, het water vrij kalm, aan den horizon klaart de lutfht op, waardoor een schoon i lichteffect verkregen wordt. De „Prins van Oranje" voert aan den voortop de admiraalsvlag en aan den gtooten top wapperen een vijftal seinvlaggen. Het doek is in eene ongeveer 23 centimeter breede vergulde lijst gevat; onderaan in bet midden be vindt zich een kussen, waarop staatDe konink lijke Nederlandsche zeemacht aan haren luit.-admi- raal opperbevelhebber, 24 Aug. 1878. Boven dit kussen, hetwelk omslingerd wordt door een touw met twee onklare ankers, bevindt zich een kroon. De groette der schilderij is 2 meter bij 1.40 meter, i Zij is gedurende eenige dagen voor de deelnemers te Amsterdam ter bezichtiging gesteld geweest, j Dr. C. P. Sluiter is gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te wor- I den benoemd tot leeraar in natuurlijke geschiede- i nis en warenkennis bij de afdeeling hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus van het gymnasium J Willem III te Batavia. De heeren J. Van der Ven, J. Gmelig, zich noemende en schrijvende Meyling, A. Ghijsels Mz., J. Perwerda en H. J. Van Osenhruggen zijn ge steld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.- 1 Indië, om bij den dienst der staatsspoorwegen op Java te worden geplaatst; de heer Van Osenhruggen als tijdelijk ambtenaar en de overigen als vaste ambtenaren. De heer H. Weyland is op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje te Groningen. In de heden gehouden zitting van den hoo- gen raad heeft de beer mr. C. C. N. Krom, te Leiden, den eed als advocaat afgelegd. De Eerste Kanoer is bijeengeroepen tegen Maandag 9 December, 's avonds te acht uren Tweede Kamer. Van de Indische begroo ting is het hoofdstuk uitgaven in Nederland aan genomen met 63 tegen 1 stem, na aanneming met 42 tegen 23 van een amendement-Casembroot om te doen vervallen den post opleiding van Indische officieren aan de krijgsschool te 's-Hage. De heeren Van der Kaay en Van Gennep laakten de bevoor rechting van Indische ambtenaren die het staatsexa men boven hen die het faculteitsexamen hadden afge legd. De heer Van Leeuwen verdedigde het staats examen, terwijl de minister opmerkte dat het staatsexamen juist is ingesteld om vroeger heer- schende willekeur te keereu. Die op rijkskosten naar Indië wil gezonden worden, dient zich aan het staatsexamen te onderwerpen. Hoofdstuk I der middelen is unaniem aangenomen. Morgen is hoofdstuk II der middelen aan de orde. Z. M. heeft J. E. Schijff, thans ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Woerden, benoemd tot ontvanger der directe belastingen,' invoerrechten en accijnzen te Harderwijkaan A.' Arata, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Civita-Vecchia; jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenstein, te Groningen, benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen. De minister van marine, tijdelijk belast met het beheer van het departement van oorlog, stemt in zijne memorie van antwoord op het Kamer verslag over het achtste hoofdstuk in met de op merking, dat de noodlottige kwaal welke den minister van oorlog aantastte, een nieuwe ramp is, die de gewenschte verbetering van ons krijgs wezen wederom heeft vertraagd. Ook na de indie ning der kredietwet bleef de minister, ondanks lichaamssmart en leed, met onverzwakten geest aan de blootlegging zijner denkbeelden nopens gewich tige onderwerpen van oorlogsbestuur ijverig arbei den en scheen de hoop op verbetering van zijn gezondheidstoestand nog niet geheel gewekendoch zij is niet verwezenlijkt. De regeering wenscht de Kamer, na goedkeuring der kredietbegrooting, aanstonds na het Kerst-reces de gelegenheid aan te bieden om, door behandeling der definitieve begrooting voor het departement van oorlog, omtrent de plannen aangaande de de fensie volledige inlichtingen te geven. De minister zal te zijner tijd overwegen ia hoeverre het rapport over de onlangs gehouden groote manoeuvres voor gedeeltelijke openbaarma king vatbaar zal zijn. Van zorgwekkende leemten evenals van groote gebreken, in de gevolgen nadeelig, is niets bekend geworden. Het wordt tegengespro ken dal voor de troepen, die te 's-Gravenhage in de Erederikskazerne zijn ondergebracht, 's avonds laat nog levensmiddelen en ligstroo moesten worden bijeengebracht. Het is den min. niet bekend, dat in sommige dienstaangelegenheden verwarring heerscht. De benoeming van luitenant-kolonels had hoofd zakelijk ten doel om bij de wapens der infanterie en artillerie dezelfde verhouding tusschen de rangen van majoor en luit.-kolonel tot stand te brengen,1 als bij de overige wapens bestond, waarbij nog komt dat het vooruitzicht voor de majoors tot be reiking van deD naasthoogeren rang zeer gering was. De minister is van oordeel dat door de oprich ting der militaire scholen niet kan worden gebroken met het beginsel, dat alle landsbetrekkingen toe gankelijk zijn voor alle daarvoor geschikte en be kwame personen. De geheele opleiding tot officier zal bij die scholen kosteloos geschieden. De minis ter is voornemens in de opleidingswijze voor den militairen geneeskundigen dienst zoodra mogelijk de meest noodzakelijke verbeteringen, in verband met gelijktijdige lotsverbetering der officieren van gezondheid, aan te brengen. Op het toekennen van aanspraak op burgerlijke betrekkingen blijft de minister bedacht. Gemengd Nieuws. Behalve de lauwerkrans werden aan mej. Hélène Gierach ter gelegenheid van hare benefice-voorstelling nog twee houquetten, waar onder een zeer kostbare, aangeboden. Tot slot van het programma van gisteravond werd in het circus Corty voor de eerste maal uitgevoerd het voor pantomime bewerkte tooversprookje „Assche- poestertje of het glazen muiltje". Het heeft iets eigenaardigs voor groote menschen om aan hetgeen zij

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1