men goed te water en namen 162 personen, pas sagiers en equipage, op, die naderhand door de stoomboot „Glengarry", welke in de nabijheid was, werden overgenomen en te Dover door tus- sckenkomst van de sleepboot „Granville" geland. Toen de heer Fransen, de eerste officier van de „Pommerania", met de laatste boot van het schip afstak, stond kapt. Schwensen op liet dek en be val hem zoo dicht bij het schip te blijven als mogelijk was en bleef deze boot op ongeveer 10 yards van het stoomschip af, doch eenige minuten daarna zonk het. Deze boot had veertig personen aan boord en was, daar er veel water in gekomen was, te diep geladen om rond te roeien en nog andere te zoekeu om daarin op te nemen. De „Moei Lilian", te Dover binnengesleept na de aanvaring, had zulke zware schade aan den boeg geleden, dat alleen het waterdichte schot vóór in de boeg het schip voor zinken behoed heeft. Omtrent de redding van den gezagvoerder ver neemt men de volgende bijzonderhedenIn den nacht van 25 op 26 dezer zag kapitein Walsh, van de „City of Amsterdam", bij Dover met zeer dik en donker weder een aantal vuurpijlen opstijgen en in die richting doorvarende, werd hij een schip gewaar dat bijgedraaid lag en een lantaarn over den achtersteven had uitgehangen. Spoedig daarna passeerde de „City ef Amsterdam" zeer dicht bij een gezonken schip, kenbaar aan het woelen van het stroomende water dat bij de masten langs liep, doch van het schip zelf was niets te zien. Yan eene stoomboot die gestopt lag en die de „City" naderde, vernam men dat eene boot met volk te loevert van de „City of Amsterdam" moest zijn en gelijktijdig hoorde men eene stem of stemmen op geringen afstand doch zóó donker nas de nacht, dat men op geen afstand vau tien yards iets zien kon. Kapt. Walsh liet nu eene sloep uitzetten, die na een half uur terugkeerde met den persoon wiens stem men gehoord had en die bleek te zijn kapt. Schwensen, van het stoomschip „Pommerania". Kapitein Schwensen was mede in de diepte gegaan, doch weder bovenkomende had hij een stuk plank gegrepen, waarmede hij ongeveer vijf kwartier had rondgedreven, totdat hij door de sloep van de „City of Amsterdam" werd gered. Hij was geheel bij zijn bewustzijn, doch zeer afgemat. Na nog eenigen tijd in de nabijheid van het wrak vertoefd te hebben en niets verder bespeurende noch geroep vernemende, vervolgde de „City of Amsterdam" langzaam stoomende haar koers, passeerde Z. Fore land te twee uren na middernacht en kwam den 26sten des namiddags te Maassluis aan. Onlangs is te Londen lord Dysart, lid van het Hoogerhuis, overleden. Veertig jaren geleden zou lord Dysart in den echt tredenalles was gereed, maar op het oogenblik, dat hij naar do kerk zou gaan, werd hem een briefje bezorgd van de bruid, waarin zij schreef dat zij van ge voelen was veranderd. Lord Dysart sloot het huis in Norfolkstreet, waar reeds de tafel gedekt was, waaraan de gasten op het bruiloftsfeest plaats zouden nemen, en betrok een ander huis in dezelfde straat. Hij ontving geene vrienden, woonde de zit tingen van het Hoogerhuis niet bij en bezocht zijne landgoederen niet. Te Preston werd Yrijdag-avond 11. door eene onbekende vrouw een mandje aan twee jongens ter hand gesteld, die het voor een fooiije bij zekeren heer Fletcher moesten bezorgen. De jongens deden hunne boodschap, maar de heer Fletcher wilde het mandje niet aannemen. De kna pen namen het mede naar huis, openden het en vonden er een meisje van ééne maaud in. Er was eene belofte bij, volgens welke er iedere week geld zou gezonden worden. De vrouw heeft men nog niet kunnen opsporen. Naar men uit Madrid meldt, stierven, volgens een brief van den 21sten dezer uit Tanger, te Mangadore, eene voorname zeehaven in Marokko, 60 personen daags aan eene epidemie, welke de geneesheeren niet voor cholera houden. Sedert eenigen tijd werden te Soig- nies talrijke diefstallen gepleegd. In den nacht van 22 op 23 dezer hoorde een landbouwer, die op den weg naar Braine nabij de poort der stad woont, omstreeks middernacht gerucht in zijn wo ning. Ilij stond op, doorzocht het huis, doch vond niets. Omstreeks drie uren hoorde hij het gerucht opnieuw. De landbouwer nam een oud geweer en plaatste zich in de gang. In het naburig vertrek hoorde hij thans duidelijk een venster openende dief stak een lucifer aan en opende vervolgens de deur van de gang. De landbouwer legde op deu misdadiger aan, het schot ging af en de dief viel dood op den grond. Het lijk was zoo verminkt, dat men het niet heeft kunnen herkennen. JB IJ I T JS NLAND. Frankrijk. De krijgsraad heeft met eenparige stemmen een zekeren Hadancourt ter dood veroordeeld we gens deelneming aan de commune. Hij had den 22sten Maart 1871, nadat hij als vertegenwoor diger van het bewind der commune in de kazerne Lobau verschenen was, van kapitein Combes twee paarden geeischt en twee gewapende personen bevel gegeven den kapitein Combes en den'luite- nant Serres neer te schieten. Beiden bevonden zich op de binnenplaats der kazerne. De mannen gehoorzaamden en luitenant Serres werd in de borst getroffen. Kapitein Combes werd niet geraakt en poogde te vluchten, doch een derde schot trof hem in den rug; hij viel en werd toen op afschuwe lijke wijze afgemaakt. Volgens een ander bericht is in de terechtzit ting gebleken, dat hij beide officieren bij het cen traal comitó van de commune had aangeklaagd, omdat zij geweigerd hadden met hem te dineeren. Bij het onderdrukken der commune werd hij ge arresteerd, maar hij vond gelegenheid uit de ge vangenis te ontvluchten. Hij nam vervolgens de wijk naar België, van waar hij voor tien maanden in Erankrijk terugkwamhij vestigde zich toen te Rijsel, en waarschijnlijk zou hij ongemoeid ge bleven zijn, ware het niet dat hij gearresteerd was geworden wegens diefstal. lOuitscïiluncL In de Kamer van afgevaardigden is een schrij ven des keizers, gedagteekend Wiesbaden 26 No vember, voorgelezen, waarin hij zijn dank uit spreekt voor de gelukwenschen der Kamer met zijn herstel en het voornemen te kennen geeft, spoedig na zijn volkomen herstel zijne regeerings- taak opnieuw te aanvaarden. Italië. De wond van den minister Cairoli is iets ver ergerd door de schokken op de reis van Napels naar Rome; hij zal eerst over vier of vijf dagen het bed kunnen verlaten. Het onderzoek in zake den diefstal van 2'/j millioen, bij de Nationale Bank, bevestigt tot dusver het gerucht niet, dat deze som in han den der Internationale zou gevallen zijn. Bij de huiszoekingen te Florence zijn gevonden een lijst der leden, en eene andere met de namen der le den van het uitvoerend comité, aan welks hoofd een zeer bekend rechtsgeleerde met den titel van consulent staat; verder gereedschappen tot het gieten van kogels, benevens verscheidene geschrif ten. Een en ander is in beslag genomen. Onder de geschriften behoort het verslag der gehouden vergaderingen, rekeningen over de wekelijksche bijdragen der leden, en een stuk houdende op gaven van gelden, ingezameld ten behoeve van een der leden, die in armoedige omstandigheden verkeert. Maandag avond is te Rome een groote optocht met fakkellicht gehouden, waaraan o. a. alle ar- beidersvereenigingeu hebben deelgenomen. De stoet heeft zich in beweging gezet op de Piazza del Popoio en is van daar naar het Quirinaal vertrok ken. Meer dan 100,000 personen namen aan deze demonstratie deel. Aan de „Temps" wordt bericht dat te Osimo, nabij Ancona, de adjunct-burgemeester door een dolk is getroffen. Te Jesi heeft een hoop lieden met roode vaandels de straten der stad doorloopen. In eene te Rome gehouden bijeenkomst, waarop ongeveer zestig senaatsleden aanwezig wa ren, is besloten het resultaat van de tegen Pas- sanauli gevoerde instructie af te wachten, om dan te beslissen of er geene termen zijn een konink lijk besluit aan te vrageu, volgens hetwelk de senaat als opperste gerechtshof geconstitueerd wordt, belast om Passananti, overeenkomstig de bepalin gen van het statuut hieromtrent, te vonnissen. Uit Rome wordt bericht dat tusschen Yon Bismarck en het Yaticaan gecorrespondeerd wordt om een middel- te zoeken, waardoor de vacante parochiën weder van geestelijken kunnen worden voorzien, bijwijze van compromis, en groote cjuaestie in haar geheel gelaten wordt. Spanje. De regeering heeft aan de gouverneurs in de provinciën bevel gezonden, de socialisten uit Duitschland en van elders, die door hun gedrag zich de gastvrijheid in Spanje niet w. rdig ge toond hebben, het land uit te zetten. De gouverneur te Valladolid ft den verkoop van het Fransche blad „la ite Gi- ronde" verboden, op grond dat dit bi ul aan het hoofd heeft staan: „Journal republican' en die titel niet in overeenstemming is met den staats vorm in Spanje. G-root-lOi'itaasiië. Sir Thomas Wade, Britsch gezant te Peking, is uit Engeland naar Indië vertrokken, met bij zondere instructie van lord Salisbury om zich naar Lahore te begeven en aldaar met. i onder koning te confereeren. Men veronderstelt dat Wade's ontmoeting met lord Lytton be; rekking zal hebben op de tegenwoordig min ot neer ge spannen verhouding tusschen Rusland c-a China in verband met het bezit van Kashgar. De markies van Lorne en prin-<. Louise hebben Maandag t.e Halifax hun iutoehi edaaneu zijn door de bevolking met groote geesi rift be groet. Tal vau eerepoorten waren op richt, de geheele stad vlagde en illumineerde; werden toespraken tot den nieuwen gouverneur houden, die door hem in welgekozen bewoording i werden beantwoord. Eene reeks van dergelijki ntochten staat den nieuwen gouverneur te wachten. - De divisie Biddulph heeft te i shin den mushir van Shir Ali gevangengenom l. Gene raal Matson zal de contingenten aan\. ren, die door de onafhankelijke Staten in Indn geleverd zijn, om de Engelsclien in den oorlog te n Afgha nistan bij te staan. De „Standard" meldt dat genera; Roberts gisterochtend vroeg met zijne troepen door Dur- wazas trok en in de Kurura-vallei ni terdaalde. De aanzienlijke bevolking heette de troepen wel kom. Het fort. Kurum, dat door de Eugelschen genomen is, heeft veel geleden. De bezetti g vlucht te naar Peiwar, waar tegenstand verwacht werd. De troepen overnachten in de vallei. De inwoners brachten proviand aan. JES.usla.nci. Dondnskofl' is naar Livadia ontboden omdat de keizer zelf hem nadrukkelijk wilde voorhouden, alle dubbelzinnige uitdrukkingen jegens de Bul garen te vermijden en zich strikt te houden aan de instructies, die hem ter organisatie van Bul garije ingevolge het Berlijnsche tractaat zijn ver strekt. Na de terugkomst des keizers in de hoofd stad zullen er benoemingen voor hooge posten van bestuur en voor diplomatieke betrekkingen plaats hebben. Reeds nu kan verzekerd worden dat eene verwisseling van betrekking tusschen Novikofl' en Schuwalofl niet in verband staat met aanhangige quaestiën. GTeieg i*a mmen. PARIJS, 27 November. Yolgens berichten uit Spanje heeft de regeering aldaar overal maatre gelen genomen tegen oproerige bewegingen. Ge neraal Quesada is te Yittoria teruggekomen, om het bevel over het leger weder op zich te nemen. KONSTANTINOPEL, 27 November. Prins Lob&noff is naar Adrianopel vertrokken. Graaf Zichy heeft aan de Porte verklaard, dat Oostenrijk zal waken voor de organisatie van Oost-Rumelië, hetwelk door de Russen in Mei moet ontruimd zijn. De Porte en Oostenrijk zijn het in beginsel eens over de bezetting van Novi- Bazar. De Porte is gemachtigd tot het aanknoopen van onderhandelingen voor het sluiten eener lee ning van 20 millioen. ROME, 28 November. De moord, te Osimo, bij Ancona, op een gemeentelijk ambtenaar ge pleegd, was een persoonlijke wraakoefening. Het bericht, dat drie spoorwegwerkers vóór de aankomst van den koninklijken trein werden ver moord, is onjuist. Eén hunner vond den dood in een twist met boeren.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2