0 November. r. 5765. A0. 1878. Vrijdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 T A D S - B E II I C K T E N. --«E LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndenI f 1.1#. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADTERTENTIEN Van 16 regels... 1.05. Iedere regel meer......-.-0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. BURGÈMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien ai t. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad N°. 11); Brengen ter algemeeno kennis, dat tot het doen in- schrij i van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager oilds rwijs gelegenheid zal gegeven worden voor die -oor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, ,ii hel schoolgebouw aan de Oude Vest voor die oor meer uitgebreid b^er onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der l e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der tde klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Piet er* kerk* traat-, der lasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestrxa'. en we! an den 2den tot en met den 14den December e. k., dagelij: (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfne en tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half t we e tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 28 November 1878. E. KI>T, Secretaris. LEIDEN, 38 November. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commis sie, belast met het afnemen van de examens van apothi- er, zal zitting houdi-n Maandag 9 Decem ber en volgende dagen te Amsterdam. In de plaats van dr. li. Van der Ven, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, ingaan'e 1 Januari a. s, is tot directear der hoog. v burgerschool met vijfjarigen cursus te Haar lem benoemd dr. H. Brongt-rsma te Leiden. Den benoemde werden als leeraar opgedragen de vakken, waarin zijn voorganger onderwijs gaf, t. w. wis kunde, werktuigkunde en cosmographie. De heer B. A. De Jong, predikant te Krim pen aan de Lek, is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee. Bij de Maandag te Zwammerdam plaats geha hebbende verkiezing van een raadslid ter vervubing van de door het overlijden van den heer P. H. Koolhaas opengevallen plaats, zijn uitgebracht 71 stemmen, en wel op de heeren A. Sieling (ant.-rev.) 15, J. Hoogendoorn Dz. (cons 32 en J. Van Dam Sz. (lib.) 24 stemmen, wesh Ive over beide laatstgenoemden eene her stemming moet plaats hebben. Men meldt uit AalsmeerTen einde te voorzien in de behoefte aan arbeiderswoningen alhier, heeft een ondernemer te Amsterdam be sloten 20 woningen onder één dak te laten bou wen op een kwartier afstands van het dorp. Bij de aanbesteding van het arbeidsloon was de laag ste inschrijver P. De Boer alhier, voor ƒ2000. Door den directeur van 's rijks magazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Woer den zal den 13den December, bij inschrijving, in het openbaar worden aanbesteedde levering van de benoodigde voorwerpen van kleeding en uit rusting gedurende het jaar 1879 ten behoeve vanhet 2de, 5de en 8ste regiment infanterie, het 2de regiment huzaren, het 1ste regiment veld-artillerie, het regiment rijdende artillerie, de lste en 8ste afdeeling vesting-artillerie en het bataljon mineurs en sappeurs. Het blijkt nader dat mej. Tonia Poolman, leerlinge van de Tooneelschool, niet door „het Ned. tooncel" is geëngageerd. In eene gisteravond te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van houders van gestempelde obligatiën in de Ned. Centraal- spoorwegmaatschappij is met groote meerderheid het voorstel aangenomen dat de vergadering als haar gevoelen uitspreekt dat de Nederlandsche Centraal-spoorwegmaatschappij het met de houders harer gestempelde obligatiën gesloten accoord niet behoorlijk naleeft en de billijke aanspraken van de crediteuren miskent. Voor zooveel noodig draagt zij aan de voorstellers, zoo te zamen als afzon derlijk, op om, mits gesteund door inlevering van een naar hun oordeel voldoend aantal obligatiën, tegen de Ned. Centraal-spoorwegmaatschappij rechts maatregelen in het werk te stellen, op zoodanige wijze als zij zullen vermeenen te behoeven, daar onder wel uitdrukkelijk begrepen, dat zij zulks geraden achtende, tegen die Maatschappij gebruik zullen kunnen maken van de bevoegdheden aan ongestempelde obligatiën ontleend. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen niet plaats hebben. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. B. F. Escher, is den 8sten November jl., op 4° 15' N. B. en 31° 50' W. L., door de pakketboot „La Gironde" der Messageries Maritimes gepraaid, koers stellende naar Rio de Janeiro. Het stoomschip „Maas" is gisteren van Maassluis naar Nieuw-York vertrokken. Tweede Kamer. Na verschillende rede voeringen en replieken is in de zittiug van heden het debat over de Indische begrooting afgeloo- pen. Bij de onderdeelen werd met 36 tegen 35 stemmen aangenomen het amendement-Van der Hoe ven om het subsidie van een ton voor de pak ketvaart op China te schrappen, daar de minister niet verzekerde te zullen verbieden overvoer van Chineezen. Het geheele tweede hoofdstuk, uit gaven in Indië, werd aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Het debat over hoofdstuk I is daarna aangevangen. Morgen voortzetting. Bij den hoogen raad heeft heden de procu reur-generaal conclusie genomen in de beide zaken betrekkelijk de processiën enz. in Limburg. Zoowel ten opzichte van den kapelaan P. R. J. Corten als van den pastoor A. A. Sijben concludeerde hij tot verwerping van het beroep. Uitspraak 10 Jan. Z. M. heeft benoemd tot commies van de posterijen der 2de kl. E. H. De Meester; tot commies 3de kl. R. L. Houwink, C. E. Van de Kamer, P. J. Th. Voet en D. H. Van de Werk, tot commies 4de kl. J. Post, E. II. Croes van Tliielen, D. Van der Hoek, H. J. Messink, J. E. Hennequin en L. C. Von Sternbach. Gremengd Nieuws. Ook mejuffrouw Hélène Gierach mocht gisteren ter gelegenheid van haar benefice- voorstelling voor de derde maal een bewijs van hulde voor hare werkzaamheden in het circus Corly van hare vereerders ontvangen door de aanbieding ditmaal van een lauwerkrans. Hedenmiddag isopdestoombleekerij aan de Aloëlaan nabij deze gemeente brand uit gebroken, die weldra in hevigheid toenam en de drogerij, waar het onheil ontstond, zoogoed als geheel vernielde. Eenige spuiten van hier verleen den hunne hulp tot stuiting der vlammen. De schade moet nogal aanzienlijk zijn. Te Amsterdam is gisterochtend een man van een drie verdiepingen hooge wenteltrap gevallen op de marmeren gang. Hij kwam op het hoofd terecht en werd in zwaar verwonden toestand naar het gasthuis gebracht. Omtrent de bij de spoorwegbotsing ie Eindhoven gewonde conducteurs wordt van daar aan het U. D. gemeld, dat de toestand der lijders in het gasthuis steeds zeer voldoende is. j Reynbach zit reeds op en bij Jacobs zijn gunstige verschijnselen ingetreden. De machinist die het spoorwegongeluk zou hebben veroorzaakt, is nog niet ondervraagd kunnen worden. Aan zijne ver klaringen althans kan geen waarde worden ge hecht, omdat de man, nog altijd bevangen door den schrik, de verwardste en zonderlingste ant woorden geeft. Dezer dagen ontsnapte een jeugdig gevangene uit de gevangenis te Appingadam. Men vond hem eenige uren later onder een hoop hooi bij een boerenwoning. Op de vraag waarom hij gevlucht was, antwoordde hij dat hij het heim wee had en zoo erg naar zijn vader verlangde. Twee schippersknechts, die te Gor- kum kermis hielden, kregen twist, ten gevolge waarvan de een den ander een groot deel van de bovenlip afbeet. Omtrent het ongeluk, Zaterdag bij het terugkomen van de markt in de nabijheid van Oud-Ade den heeren S. Vis en C. Kroon overkomen, meldt men ons dat het paard van den heer V. een weinig schrikte door 't klap- voeten van een paard dat vooruitsnelde. Het wilde toen niet opschieten. Daarop de zweep voelende liep het met den kop tegen de tilbury van een ander, sprong ter zijde en haakte in het hekwerk langs den weg. Daardoor braken de beide boomen en de tiibury schoot voorover met de kap op het paard. Zich losgerukt hebbende vloog het paard vooruit, doch 't rijtuig haakte toen weder in dat van den voorganger, die 't paard bij den toom greep, dat daarop onmiddellijk bleef staan. De tilbury is zwaar beschadigd, maar de beide hee ren zijn er met kleine blessuren en meer of min der gehavende kleeren gelukkig afgekomen, zoodat het ongeluk lang niet dat gevolg had als bij ge rucht verspreid wordt. Uit Bergen-op-Zoom wordt ge meld dat Dinsdag-nacht in het nabijgelegen Ossendrecht brand is uitgebroken in de schuur van den her bergier Theuns. Schuur, stal en bakkerij zijn to taal uitgebrand, 15 varkens en eene geit zijn in de vlammen omgekomen, terwijl mede veel oogst i3 verloren gegaan. Na uitkeering der assurantie- gelden, wordt de schade nog op 9000 begroot. De oorzaak van den brand is onbekend. De Utrechtsclie veldartillerist die onlangs met zijn paard is gedeserteerd, is door den krijgsraad te Arnhem tot drie jaren krui- wagenstraf veroordeeld. Blijkens eene opgaaf van de Londen- sche agentuur der Hamburg-Amerikaansche stoom vaartmaatschappij had het schip „Pommerania" aan boord: 37 passagiers eerste, 16 tweede en 95 derde klasse. Daarvan zijn er 47 te Plymouth en Cherbourg geland, terwijl er te Plymouth 5 met bestemming naar Hamburg aan boord waren ge komen. Bij de aanvaring bedroeg dus het aantal passagiers 106. De meesten daarvan waren Duit- schers. De bemanning wordt opgegeven op een cijfer van 125, zoodat er in 't geheel 230 perso nen aan boord waren. De kapitein, stuurlieden en matrozen hebben al het mogelijke ter hand having der orde gedaan. De „Moei Eilian" liep in de stuurboordzijde van de „Pommerania" ach ter den schoorsteen, waardoor een groot gat ge maakt werd, waarin het water met zulk een ge weld binnenstroomde, dat het stoomschip vijftien minuten na de aanvaring zonk. Twee booten wer den verbrijzeld en eene andere sloeg bij het te water laten onderstboven. De overige vijf kwa—

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1