V'. 5763. A0. 1878. Woensdag 27 November. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. b. Daarnevens een som gelds door het curatorium te bepalen, doch niet minder dan vijfhonderd gul den bedragende. LEIDSOH PBIJS DEZER COURANT: Voor I, idea per 3 nmndeii1.10. Fi .nco per post....-B 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—0 regels,.....,-....1.05. Iedere regel meer0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 26 November. Tol leden der Kamer vau koophandel alhier zijn heden herkozen de heeren J. C. Zaalberg met bi. F'. A. Schreden met 29 en H. C. Har- tevelt met 28, en is gekozen de heer P. L. C. Driessv met 26 stemmen. Wegens plaatsgebrek deelen we morgen het proces-verbaal mede. Daar de gelden, die voor een huldeblijk ter nagedachtenis van mr. J. R Thorbecke werden ingezameld, ruimer vloeiden dan voor het maken van het standbeeld en de eenvoudige versiering van 1, t -raf noodig was, werd de regeling der bestemming van het overblijvende aan iatere be slissing overgelaten. Die regeling heeft thans plaats gehait mens het hoofdcomité is doordeheeren mr. W. tl. Dullert, W. J. Knoop en H. M. De Vries, respectievelijk voorzitter, secretaris en pen ning!) cc t r, bij authentieke akte, verleden voor den nol aris W. J. Eikendal te 's-Gravenhage, het siatnut vastgesteld der Thorbecke-stichting. Ze wordt verbonden aan de rijksuniversiteit te Leiden, en beeft in deze gemeente haren zetelen haar archief; het curatorium houdt daar zijüe vergaderingen. Bij plechtige openbare handelingen wordi de rector magnificus der universiteit uit genood i«(l als eere-voorzitter op te treden. Hei Ci' atorium is samengesteld als volgtvier doctoan a de rechten of in de staatswetenschap, te benoemen door de faculteit vau rechtsgeleerd heid nun le rijksuniversiteit te Leidenéén doctor in d- v :hteii of in de staatswetenschap, te be noem n Foor die te Utrecht; één te benoemen door I i< e Groningenéén te benoemen door die te Amsterdaméén lid te benoemen door den raad van bestuur der polytechnische school te Delft. Mr. W Thorbecke, zoon van wijlen mr. J. R. ThorberV, is van rechtswege eerelid van het cu ratorium en heeft als zoodanig zitting en stem in de vergaderingen er van. De j; 'ijksche renten van het kapitaal, na aftrek van d-. kosten van beheer en andere noodzakelijke uitgavm, zijn bestemd om gebruikt te worden tot eerepi jzen aan de auteurs van geschriften over onderw- en van rechtswetenschap, staatsweten schap, sociale wetenschap en politieke geschiedenis, welke uoor het curatorium zulke onderscheiding worden wtardig gekeurd. Voor deze onderscheiding kunnen in aanmerking komen oorspronkelijke werken van Nederlanders, hetzij in de Nederland- sche, bf zij in een vreemde of in de Latijnsche taal gesteld, van niet geringer omvang dan vijf vellen druks gewoon 8° (of evenredige verhouding in ander formaat), welke in of buiten Nederland door den druk openbaar gemaakt zijn binnen de laatste vijf jaren vóór het tijdstip, waarop het werk ter beoordeeling wordt genomen. Wanneer het curatorium besloten heeft aan een schrijver een eereprijs toe te kennen, wordt in de eerste week der maand Juni (zooveel mogelijk op den sterfdag van mr. J. R. Thorbecke) een plechtige openbare vergadering gehouden, waarin het cura torium verslag geeft van zijne verrichtingen en den toegewezen eereprijs uitreikt. Van deze open bare vergadering wordt een proces-verbaal opge maakt, dat in de archieven van den senaat der Leidsche universiteit wordt nedergelegd. Het wordt, hetzij in zijn geheel of bij uittreksel, in de Neder- landsche Staatscourant afgedrukt. De eereprijs bestaat ina. Een zilveren pen ning, op een gewicht van omstreeks 100 grammen geslagen, aan de voorzijde versierd met de beel- teni- van mr. J. R. Thorbecke en het randschrift Thor'iecke-stichting, en aan de keerzijde in een lauwerkrans deze inscriptie voerende: Eereprijs toegekend aan N. N., als schrijver van18. Door het hoofdcomité is op het grootboek der 4 pet. Nederlandsche staatsschuld ingeschre ven de nominale som van f 19,500. Het cura torium is samengesteld uit. mrs. W. H. Dullert, R. Van Bone val Eaure, S. Vissering en G. De Vries, benoemd door de faculteit van rechtsge leerdheid te Leidenmr. W. G. Mees, benoemd door die te Utrecht; mr. B. D. H. Tellegen, be noemd door die te Groningenmr. L. De Har- tog, benoemd door die te Amsterdammr. B. H. Pekelharing, benoemd door den raad van be stuur der polytechnische school. Mr. W. Thor becke heeft zich bereid verklaard het eere-lid- maatschap van het curatorium te aanvaarden. Door het gezelschap van „Frascati" te Am sterdam werd gisteravond in den schouwburg alhier opgevoerd „De klokken van het kasteel Corne- ville", zangspel in drie bedrijven of vier tafereelen, naar het Fransch van Clairvilie en Ch. Gabet, met muziek van Robert Planquette. Het spreekt van zelf dat zij die zich gisteren naar de Oude Vest begaven vooruit wisten dat hun heel iets anders te wachten stond dan bij de opvoeringen van de Rotterdammers het geval is. Als zoodanig kan het oordeel over de voorstelling dan ook in vele opzichten gunstig zijn, zoo de verwachting bij enkelen zelfs niet werd overtreffen; Er traden thans toch vertooners op die werkelijk niet geheel zonder verdiensten waren, ofschoon door anderen weer ten duidelijkste opnieuw het bewijs werd ge leverd dat „acteurs" of „actrices" nog volstrekt niet voor „operisten" zijn in de wieg gelegd. Niet temin gaf het stuk den aanwezigen meermalen ge legenheid zich te amuseeren. In hoeverre men daarin door de uitvoering geslaagd is, daarop gaven de vele toejuichingen het antwoord. Evenals vorige jaren heeft de heer Blan kenberg, firma Couvée en Co., op de Mare al hier, weder voor een rijke en smaakvolle St.-Ni- colaas-étalage zorg gedragen, welke wel verdient dat er de aandacht op gevestigd wordt en een bezoek ten volle waard is. In eene hierachter voorkomende annonce wordt ook de aandacht ge vestigd op een lamp, door welke men zich zon der lucifer oogeoblikkelijk licht kan verschaffen en welke daarbij eveneens als cadeau voor het a. s. feest worden aanbevolen. Men schrijft ons uit Noordwijk-binnen Sinds eenigen tijd heb ik voor uw blad tot het rijk der dooden behoord er was van hier geen nieuws waarin ik veronderstellen mocht dat door uwe lezers belang wordt gesteld. En wanneer ik u dezen ter opneming aanbied, is het eigenlijk meer met het doel om acte de présence te geven dan wel om wetenswaardig nieuws te vertellen. Had ik de kunst geleerd om, als andere mijner collega's, zaken te berichten die bf niet bestaan of van zoo weinig belang zijn dat ze „opgesierd" moeten worden om voor opneming in de bladen in aanmerking te komen, dan, M. d. R., zou ik wel wat kunnen opdisschen om uwe kolommen te vullen zoo ge daaraan behoefte hadt, hetgeen evenwel, behoeft 't gezegd niet het geval is. Met behoud van mijn hoofddoel meen ik toch ook het een en ander omtrent den stand van za ken in ons goede dorp te moeten mededeelen. De nieuwe Thomas-brug, vóór het dorp, is se dert eenigen tijd gereed en voldoet uitstekend; de meerdere capaciteit komt onzer scheepvaart ten goede; we zien thans hier meermalen vaartuigen, voor ons dorpelingen groote schepen, die we vroe ger alleen eens zagen wanneer we in de stad kwa men. Of de aannemer er zijde bij gesponnen heeft? Zonder in ZEd. boeken een onbescheiden blik te slaan, geloof ik het te mogen betwijfelen, maar dat de brug solide en net is afgewerkt, daarvan kan ieder die het werk ziet zich overtui gen. Eveneens is het met de nieuwe muurschoeiing langs het Schie. Waarlijk, M. d. R., we gaan vóóruit. Wanneer we nu straks zij 'fc spoedig een flinke klinker-aansluiting krijgen aan deu grintweg op het Schie, zoodat we niet met over verzadigd voetschoeisel de stoomboot behoeven te betreden, dan zal men een zeer aangenamea indruk van onze plaats ontvangen, wanneer men van dien kant binnenkomt. Het voormalig huis van bewaring is bijna ge heel vernieuwd en ingericht tot vereenigd post en telegraafkantoor; het ziet er keurig uit en zal, naar we hooren, spoedig betrokken worden. De bloembollen zijn natuurlijk alle aan den schoot der aarde toevertrouwd; de kweekers zijn in de laatste twee jaren niet verwend door groote opbrengstook 't afgeloopen jaar was alles behalve uitmuntendde ziekte was hevig, 't Is dus zeker niet vreemd dat men met eenigszins beklemde borst zijne bolletjes plantte. Veel werk voor den arbeider is er hier niet; menigeen gaat dan ook elders zijn geluk beproeven. Hoe men ook moge denken over 't meer of mindere nut van strenge winters, zóóveel is zeker dat wij ongaarne den winterkoning hier in al zijne majesteit en kracht zullen ziende vischvangst (uw blad heeft het herhaaldelijk verhaald) ging buitengemeen slecht, en nog, naar we zoo nu en dan hooren, wordt het niet beterde visscher is dus alles behalve op een ouderwetschen winter gesteldde landarbeider, zooals gij zult begrijpen, evenmin. Voor de vacature in onzen gemeenteraad hoort men uog geen candidaten noemen, wel een bewijs dat er niet heel veel publiek leven hier is. Ons wekelijksch orgaan, „de Noordwijker", („Rijnland" is tot zijne vaderen verzameld) zou men meenen, zal in dit geval wel eens voorgaan men rekent dan echter buiten den waard. Het blaadje, misschien is het op uw bureel voorhan den, bepaalt zich tegenwoordig tot de rol van wekelijksche echo van uwe en andere bladen, en het zou me dan ook niet verwonderen zoo men in het volgend nommer vau „de Noordwijker" ook deze correspondentie opgenomen zag. Of het bestaan van zulke blaadjes gewenscht is Deze vraag laat ik over aan het oordeel uwer lezers, van wie ik voor heden afscheid neem. Bij de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag op het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting van 1879 is een bijlage gevoegd, houdende inlichtingen: 1°. betrekkelijk het niet geven van colleges bij gebreke van toehoorders; 2°. aangaande de colleges, welke door minder dan 10 studenten worden bezocht, en 8®. ten opzichte van het aantal college-uren, wekelijks gegeven door de verschillende hoogleeraren. Door de academische autoriteiten worden voor het slecht bezoeken der colleges eenige algemeene oorzaken opgegeven 1°. de verplichting van telken jare voor de lessen opnieuw te betalende meeste lessen worden alzoo niet meer dan gedurende een jaar gevolgd 2®. het afschaffen der testimonia en de verleende bevoegd heid om voor hoogstens vier lessen afzonderlijk te betalen. Te Leiden worden een 12-tal, te Utrecht een 6-tal en te Groningen een 11-tal lessen niet gegeven bij gebreke van toehoorders. Te Leiden zijn er twee professoren die geen lessen geven,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1