ut u s t l a. :v i>. Frankrij te. Italië. Spanje. Denemarken. Telegram m en. IIVGEZOIVDEIV. Mijnheer de Redacteur, prins Hendrik, op de terugreis van Luxemburg even uit den trein gestapt om zich naar het bufl'et te begeven en weder willende instappen toen de trein reeds in beweging was, gevallen is, waarbij hem de rechtervoet verpletterd en het linkerbeen gebroken werd. Woensdag-nacht is de Groene dijk onder Haren over een lengte van 20 meter en ter diepte van ongeveer een meter door kwaad willigen doorgestoken, ten gevolge waarvan de polder 't Land van Megen onder water is gezet. Het is te vreezen dat de groote toevoer van water de dijken van dezen polder zal doen bezwijken en dat daardoor vele langs de Maas gelegen polders zullen worden overstroomd. Bijna de ge heele omtrek van Den Bosch gelijkt weer een zee. Te Kampen is de heer Linckers, kantonrechter, lid van den gemeenteraad, enz., in de laatstgehouden besloten raadsvergadering door een beroerte getroffen en overleden. De onderofficieren van het te 's-Her- togenbosch in garnizoen liggend regiment infanterie hebben dezen winter van rijkswege kachels ont vangen; maar het schijnt dat bij de aanbesteding daarvan men vergeten heeft pijpen op te geven, want tot nog toe wacht men daarop tevergeefs. Men heeft daarover al geschreven, maar het resul taat schijnt te zijn, dat de onderofficieren bij de thans heerschende koude zich slechts verlustigen kunnen in het aanschouwen van kachels. Het ge val doet zich nu voor, dat de manschappen het beter hebben, in dit opzicht, dan de onderofficieren. Enkele onderofficieren van sommige compagnieën hebben nu zelf maar pijpen aangeschaft. Te Kerkrade is Zondag-avond brand ontstaan in een ledikant, waar een grijsaard van 72 jaren ter ruste lag. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen, is de man, waarschijnlijk door verstik king, den volgenden morgen overleden. De brand schijnt te zijn veroorzaakt door het ontsteken van een lucifer, waardoor het bedstroo vuur gevat heeft. De Tweede Kamerinhet groot hertog dom Baden voerde dezer dagen discussie over de gewichtige quaestie, of de rechterlijke macht bij voortduring een zwarten rok als ambtskleeding zou blijven dragen. Een lid der Kamer, tevens lid der rechterlijke macht, riep in het debat uit met eene offervaardigheid een ouden Romein waardig: „Ik ben bereid mijn rok op het altaar des vaderlands te offeren!" ,,'t Zal wel een oude zijn," zeide een droog komiek medelid. De ballon captif van het Trocadero blijft te Parijs; hij was voor 4000 pd. st. verkocht aan een speculant, die den ballon aan het Crystal Palace wilde overdoen, maar daar hem geen winst werd geboden, vernietigde hij het contract en de op afrekening gestorte 40 pd. st. werden teruggegeven. Ten opzichte der vijf percents leening verklaarde de minister Léon Say in de Kamer, dat de regee ring zich het recht voorbehoudt de leening te converteeren, maar dat recht ondergeschikt acht aan de opportuniteit. Gambetta en De Fourtou hebben gistermor gen buiten Parijs met elkander geduelleerd ter zake van de volgende uitdrukking, die Gambetta in de Kamer, op eene beschuldiging van De Four- tou, heeft gebezigd„dat is een leugenEen kogel is op dertig passen gewisseld, zonder dat één hunner is gekwetst. In verband met den moordaanslag zijn te Na pels verschillende personen in hechtenis genomen, o. a. ook de redacteur van de „Censore" Matteo Melitto, die in 1870 te Palermo te gelijk met Passinaute werd gearresteerd; men is den koop man op het spoor gekomen, bij wien de moorde naar het dolkmes kocht; hij had nog een tweede in voorraad. De radicale pers van Rome tracht te betoogen, dat Passinaute in het geheel niet in betrekking stond tot de Internationale, maar de 1 openbare meening hecht daaraan weinig waaidej Dat de Internationale te Napels woelt lijdt geeu twijfelacht dagen vóór de komst des konings, op deu lOden Nov., werd in het Circolo Nazi- onale een meeting gehouden van ongeveer 1000 personen uit de werkende klasse; het ging daar vrij wanordelijk toe, de vergadering besloot ten laatste een arbeidersvereeniging op te lichten; bij die gelegenheid werd tevens een manifest rond gedeeld, waarin de zonen van Masaniello tot op stand werden aangespoord, en twee erkende aan hangers der Internationale werden in hechtenis genomen. Yon Keudell, de Duitsche gezant te Rome, had reeds voor eenigen tijd Cairoli op merkzaam gemaakt op het gevaar, dat uit de op richting der talrijke socialisten-clubs kon voort vloeien. Cairoli vroeg den gezant, of deze mede- deeling een officieel karakter droeg, en op het ontkennend antwoord zeide de minister, dat hij zich daarover verheugde, daar hij zich in dat geval niet met zulke onbeduidende personen be hoefde in te laten. In den nacht van den lSden, wordt uit Rome gemeld, naderden eenige personen de bui tenpoort van de kazerne in het militaire district Pasaro, met het voornemen haar open te breken. De schildwacht maakte alarm, waarop die. per sonen de vlucht namen. Verscheidene leden der Internationale zijn te Plorence gevangengenomen. Men verzekert dat de politie den persoon op het spoor is, die de bom wierp. Het publiek is he vig verbitterd op. de partijen die regeeringloos- heid willen. In de Kamer zeide gisteren de minister van binnenlandsche zaken, dat de regeering het be ginsel der vrijheid zal handhaven, maar op gee nerlei wijze moordenaars kan ontzien. Bij het gevaar dat de maatschappij bedreigt, zal zij on verbiddelijk zijn en rekent daarbij op den steun van alle welgezinden. Op het kerkhof voor Spaansche Protestanten te Madrid is het stoffelijk overschot van den predikant Ruga ter aarde besteld. Hij had 12 jaren de Pres- byteriaansche kapel van Calatrava bestuurd, na 16 jaar vóór de revolutie in ballingschap te hebben doorgebracht. Ongeveer 500 Protestanten woonden de begrafenis bij. Grro ot-Brit aniiië. De „Standard" verneemt dat de gezant der Ver- eenigde Staten gisteren aan de Eugelsche regeering per cheque vijf en een half millioen dollars heeft betaald, het bedrag der schadevergoeding voor de visscherijen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat al de Engel- sche colonnes gisteren bevel hebben ontvangen over de grens te trekken. De overheid belet publiciteit te geven aan dépêches die betrekking hebben op de troepenbewegingen. Eene te Bombay uit Thul ontvangen dépê che meldt, dat de Engelsche troepen het fort Kapisi zonder strijd bezet hebben. De vijand nam voor hen de wijk. In eene dépêche van lord Cranbrook aan lord Lytton, den 18den dezer openbaar gemaakt, wordt herinnerd aan de vroeger aan lord Lytton gegeven instructies betreffende Afghanistan, waarbij o. a. blijkt, dat de onderkoning den emir mate- riëele hulp moest aanbieden, in geval van aanval vau buiten. Oostenr.-IIong. IMormrcHie. Twee wetsvoordrachten tot goedkeuring van nadere kredieten voor de bezetting zullen aan de delegaties worden ingediend. Voor 1878 wordt nog een bedrag van 41,720,200 ff. gevraagd; voor 1879 worden de buitengewone uitgaven voor het leger ten behoeve der bezetting op 33,560,000 geraamd. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat in 't begin van 1880 een verdere vermindering der troepen en der bezettingskosten mogelijk zal wezen, terwijl de inkomsten van het bezette gebied tot dekking der verdere uitgaven gebezigd zullen kunnen worden. Daardoor wordt de onderstelling ook gerechtvaardigd, dat voor 1880 voor buitengewone uitgaven ten behoeve der bezetting niets of althans zeer weinig uoodig zal wezen. Een van de beide door de Mallheser-orde ingerichte saniteits-spoorwegtreinen, die tijdens den oorlog dienst deden, is te Strakonitz terug gekeerd en door deu grootprior met de geheele bevolking op de meest feestelijke wijze ontvangen. De andere saniteitstrein is naar zijne standplaats teruggekeerd. Beide treinen hebben gedurende den tijd dat zij op het oorlogstooneel in dienst waren vele duizenden gewonden en zieken vervoerd, zonder dat één van die allen gedurende het vervoer ge storven is. De treinen hebben in het geheel 80,00Q kilometer afgelegd. Op een groot feestmaal op het kasteel Freden- borg heeft de koning van Denemarken de verlo ving van zijne dochter Thyra aangekondigd met den hertog van Cumberland en BrunswijkLune- burg. De koning verklaarde dat deze verbintenis berustte op wederzijdsche genegenheid en geen politieke beteekenis had. Het geheele corps diplo matique was met uitzondering van den Duitschen gezant tegenwoordig. Turkije. De nota, door de Porte aan hare vertegenwoor digers in het buitenland verzonden, waarin om raad wordt gevraagd over de uitvoering van den vrede van Berlijn, blijkt een gevolg te zijn van een rumoerig gesprek tusscheu een der leden van de Russische ambassade en den Turkschen minister van buiteulandsche zaken. Beiden verweten elkan der het vermoorden van hun medegeloovigen in Macedonië en het Rhodope-gebergte en gingen boos weg. De nota van Safvet is daarna opgemaakt, maar op raad van een der bevriende ambassadeurs een paar dagen blijven liggen; een nieuw feit deed het stuk verzendende Turksche regeering kreeg namelijk bericht, dat een Bulgaarsche bende 150 Turksche soldaten had gevangengenomen en hen aan de Russen uitgeleverd als krijgsgevangenen. De Turksche regeering was woedend daarover en meende, dat het niet te pas kwam, dat Rusland nog krijgsgevangenen maakte, terwijl het met Tur kije op voet van vrede was. Daarbij werd echter vergeten dat Rusland van meening is dat het geen volle vrede is, zoolang het tractaat van San-Stefano niet uit den weg is gemaakt, m. a. w. die pun ten zijn geregeld, welke bij den vrede van Ber lijn zijn overgelaten aan de schikking der beide partijen. ST.-PETERSBURG, 21 November. De „No- voeremja" verklaart dat zich tusschen den Balkan en de Egeïsche Zee nog slechts millioen Turken bevindeu en betoogt dat het niet onrechtvaardig zou zijn deze uit Europa te verdrijven, waartegen zich geen enkele mogendheid zou verzetten. JAMROOD, 21 November. Het aantal aan wezige militairen bedraagt thans 6000 man. Er heerscht een strenge koude. De Afghanen verlieten des nachts Alimusjid en aldus kwamen de Engelschen in het bezit daarvan, zonder dat er gestreden behoefde te worden. LONDEN, 22 November. De onderhandelingen van Rusland omtrent den doortocht der troepen door Rumenië zijn afgestuit op de tegenkanting van Engeland. Generaal Kaufmaun heeft aan de legatie van Afghanistan te Tashkend een kostbaar zwaard overhandigd als geschenk voor den emir. Mag ik u beleefdelijk voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad verzoeken? Dinsdag-avond als naar gewoonte met de pont overvarende, die tegenwoordig dienst doet om de Oostdwarsgracht met de Langegracht te verbinden, geraakte daar een man, door de duisternis die daar heerscht misleid, te water. Ware er geen hulp bij de haud geweest, hij had lichtelijk, tusschen wal en schuit beklemd rakende, een ongeluk kunnen krijgen. Daar deze toestand nog wel eenigen tijd zal voortduren, ben ik zoo vrij de autoriteit in be denking te geven of niet twee der vele lichten, die tegenwoordig eiken avond in de buurt der brug bij de Gasfabriek brandeu, bij de toegangen der pont zouden kunnen geplaatst worden, daar op die plaatsen toch ook gasleiding aanwezig is en der halve de twee lichten, die boven de nieuwe ingaugen der gasfabriek branden, bij de pont van oneindig meer nut kunnen zijn. U dank zeggende voor de opuame dezer regelen, blijf ik hoogachtend Een uwer veue i.ezers.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2