N». 5760. A". 1878. Zaterdag 23 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. EEIIIEIV, 22 November. Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden bevorderd tot arts de heer A. Mijnlieff en het getuigschrift uitgereikt aan den heer K. Kuiper Middel, beiden doctorandus. Na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten heeft de Woensdag-avond door de onderofficiers- vereeniging van bet vierde regiment infanterie gegeven liefdadigheidsvoorstelling een batig saldo van f 400,07»/2 opgeleverd. In de 26 dezer te houden vergadering van de afd. Leiden der Ned. Maatsch. voor tuin bouw eu plantenkunde zal o. a. de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid en eene bijdrage geleverd worden over plantengroei door den heer M. J. Van Laren. De weinig gunstige uitkomsten, die de op leiding van officieren van gezondheid bij de school te Amsterdam voor de marine oplevert, hebben den minister doen besluiten, zich, voorloopig al thans, te bepalen tot het aannemen van studenten aan de universiteiten. Tot een juist begrip van het jaarlijksch subsidie aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden uit te keeren, zou in her innering kunnen worden gebracht hetgeen dien aangaande werd gezegd in de beantwoording van het voorloopig verslag over de begrooting voor 1878, namelijk: „Deze kweekschool zal zich aan sluiten aan de opleiding op de „Wassenaer" en de „Anna Paulowna" en daarom moeten worden uitgebreid. Om zulks te kunnen doen, heeft de commissie voor die inrichting verzocht, bij wijze van administratiekosten, jaarlijks eene som van f 10,000 te barer beschikking te stellen, eene som, die in verhouding tot het nut dezer inrich ting voor de marine, werkelijk niet te groot is". Door de wijziging van de redactie van het daarop betrekking hebbend wetsartikel werd derhalve in den aard van dat subsidie geene verandering ge bracht; het werd alleen juister omschreven. De minister deelt niet in de vrees van degenen, die meenen dat het jaarlijksche subsidie van den Staat de strekking zal hebben om de particuliere krach ten, waardoor de zeevaartschool te Leiden werd in stand gehouden, af te schrikken en te ont moedigen het bedrag komt hem daarvoor te ge ring voor. Yoor het m. o. zijn gisteren geëxamineerd 6 candidaten voor gymnastiektoegelaten de dames C. N. M. De Cocq uit Leiden, H. J. Boone uit Middelburg en S. H. Klaar uit Leeuwarden. Door achttien der voornaamste Amsterdam- sche koopers op de koffieveilingen is aan de Ne- derlandsche Handelmaatschappij een adres gericht, waarin zij haar verzoeken, geen gevolg te geven aan haar voornemen om in Januari a. s. eene koffieveiling te houden. „Wil men de Juli-veiling doen wegvallen, dan zeggen adressanten zou men acht veilingen kunnen houdenvier voor- en vier najaarsveilingen. Dit ware eene nieuwe verbetering van het thans vigeereude veilingstelsel, waarvan het beginsel is, de koffie te veilen op de tijdstippen en bij de hoeveelheden, die liet gros der koopers het best conveuiëeren en daardoor den vollen marktprijs te bedingen." Tot leeraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde aan liet Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam is benoemd dr. M. C. Tidemau, conrector aan de Latijnsche school te Dordrecht, en tot leerares in de Nederlandsche en Hoog- duitsche taleu en letterkunde aau de hoogere burgerschool voor meisjes met vijfjarigen cursus mejuffrouw S. M. Maronier, te Utrecht. Naar men verneemt is bij de commissie voor de kerkgebouwen enz. der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam van de com missie voor de te houden feestviering bij gelegenheid van bet a. s. huwelijk van den Koniiig het verzoek ingekomen om de Nieuwe Kerk aldaar voor eene te houden plechtige samenkomst bij die gelegenheid af te staan, aan welk verzoek zal worden voldaan. Te 's-Hertogenbosch is door den gemeente raad 40,000 toegestaan voor een nieuw te bouwen gymnasium. Aanvankelijk opende de Prins-Heiidrik-Stich- ting alleen hare deuren voor de gemeentenaren van Egmond-aau-Zcedoch sinds het vorige jaar hebben alle vaderlandsche kustplaatsen gelijkelijk aanspraak op dit voorrecht. Naar gezindte wordt niet gevraagd. Wie den leeftijd van zestig jaar heeft bereikt en niet meer in eigen onderhoud kan voorzien, wordt met open armen ontvangen, indien de middelen der stichting het slechts ver oorloven. Er is plaats voor een twintigtal. Door het gebouw met een verdieping te vergrooten, waarop bij bet ontwerp gerekend is, zou dat cijfer verdubbeld kunnen worden. Voorshands wordt daar echter nog niet aan gedacht. De staat der kas is van dien aard, dat slechts een negental, zes vrouwen en drie mannen, den zegen der stichting deelachtig kan zijn. Bestuurderen zouden zoo graag nog eeni- gen gelukkig maken, en zullen daartoe een bundel proza en poëzie uitgeven, die spoedig het licht zal zien en, evenals de beide vorige bundels, bij dragen bevatten van onze besie schrijvers. Deze bijdragen zijn alle voor dit boek geschreven, en volgens getuigenis van een onzer eerste schrijvers zal deze bundel een sieraad zijn voor onze letterkunde. Aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Tiel zijn door de erven van wijlen mr. O. C. J. Iloogendijk van Domselaar geschonken 70 wo ningen met schuurtjes, tuingrond en wegen om de huizen, waarvan de waarde is geschat op f 32,000. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn na discussie aangenomen de begrootingen voor den arbeid der gevangenen, voor Ommerscbans en Veenhuizen, eu de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen en tot kwijtschelding van eenige den lande aankomende vorderingen, het laatste met 55 tegen 9 stemmen. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1878 ontstond discussie naar aanleiding van de onvolledige toelichting van verschillende voorge dragen verhoogingen. De keeren Van der Schrieck en Van Wassenaer van Catwijck wezen naar aan leiding daarvan op den abnormalen toestand van het beheer van het departement van oorlog; de laatste meende dat het oorlogsbudget voor 1879 moeielijk in uien toestand zonder verantwoordelijk minister kon worden vastgesteld. De tijdelijke minister van oorlog, die van marine, verklaarde geen meerder toelichting te kunnen geven. Al wat hem bekend was, was in de memorie van antwoord neergeschreven. Afstemming van het ontwerp zou tot nieuwe moeielijkheden leiden. De zaak door de heeren Van der Schrieck en Van Wassenaer besproken, stond niet in verband met dit wetsontwerp; hunne opmerkingen zouden echter ter harte dienen te worden genomen. Onderart. 2, verhooging van tractementen van het personeel met 3554, werd hierop verworpen met 35 tegen 27 stemmen. Het geheele wetsont werp werd met 44 tegen 20 stemmen aangenomen. Maandag komt de Indische begrooting aan de orde. Aan het departement van marine werd heden aanbesteed de levering van 2200 meters voeringbaai, 1000 sluks wollen dekens, 2000 stuks bontlinnen overtrekken voor matrassen i en 2000 dito voor kussens (in één perceel) en verschillende onderscheidingsteekenen op laken en linnen voor schepelingen, alsmede 2000 meter geel chevron galon (in één perceel). Minste inschrijvers waren voor: het baai, de heer L. Van Doom te Tilburg, a 1.28 per meter; de de kens, de heer J. Scheltema Jz. te Leiden, a f 3.93 per stuk; de overtrekken, de heeren Van Zee land en Co. te Leiden, voor f 3420, en de onder scheidingsteekenen enz. de heer A. A. Knuyver te 's-Hage voor f 4113.50. In den loop van de maand December a. s. zal bij de algemeene rekenkamer een vergelijkend onderzoek plaats hebben voor de betrekking van tweeden klerk bij dat college. Zij die aan het examen verlangen deel te nemen zorgen dat hunne op zegel geschreven verzoekschriften, vergezeld van eene geboorte-akte, vóór of op den 28steu November a. s. bij de rekenkamer zijn ontvangen. P. J. K. S. Pfeiffer is gesteld ter besch. van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouv.-marine aldaar. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Java, is gisteren via Maassluis vertrokken de „Schiedam" vertrok 20 November van Nieuw- York naar Rotterdam met passagiers en de mail voor Nederland. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. A. P. Th. Eyssell, advocaat aldaar; aan J. Schaddelee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burg. van Zuid-Beierlandbenoemd tot burgemees ter van Zuid-Beierland, Numansdorp en Klaas waal, D. Kluifhoofd; den luit. ter zee 1ste kl. jhr. H. M. Van der Wijck vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St.-Stanislaus 2de klasse; den offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. J. Hendriksz, ter zake van in en door den dienst ontstane zielsgebreken, met 1 December op een pensioen gesteld van 700 en een verhooging van f 225 'sjaars, voor verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen. Gemengd Nieuws. De vrouw, die gisteren wegens beko men brandwonden naar het academisch ziekenhuis vervoerd werd, is aldaar overleden. Heden morgen te ruim tien uren zakte de 64-jarige C. S., huisvrouw van J. G., aan de Vischmarkt ineen. Ten huize van den koffiehuishouder Sauter inge bracht werd zij door dokter K. onderzocht, die constateerde dat zij niet meer leefde. Het lijk werd vervolgeus per vigilante onder toezicht der politie naar de woning in de Tuinmanspoort overgebracht. De vrouw verdiende den kost met het rondbrengen van visch en leed aan eene hartkwaal. Gister namiddag stortte te 's-Hage een metselaarsknecht, die op een hooge ladder stond te werken aan het nieuwe gebouw van justitie aldaar, door het breken van een sport naar beneden en werd voor dood weggedragen. In de Nieuwe Leliestraat te Arnster- dam is gisteren eene vrouw, bezig met het uit hangen van goed, uit het raam gevallen op de binnenplaats en onmiddellijk aan de gevolgen van dien val overleden. Uit Hasselt telegrapheert men dat de heer B. uit 's-IIage, behoorende tot het hof van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1