S'. 5759. Vrijdag A0. 1878. 22 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TADS-BEEICHTEI. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk bcelnit van 9 November 1851 (Staatsblad N°. 142), in veïband met Zyner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad N°. 80), op den 26sten November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op bet raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal wor den gehouden om de plaatsen aan te vollen van de Heeren J. C. ZAALBERG, H. C. HARTEVELT, J. VAN HEUKELOM Jr. en D. A. SCHRETLEN, die met bet einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koop handel en fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijndat de lijst van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunnen worden ingebracht, ter inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dat de inle vering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 nren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats beeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 24 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de gemeenteraad, ingevolge art. 245 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van he den het 1ste suppeletoir kohier van de plaatselijke directe be lasting voor het jaar 1878 heeft vastgesteld, en dat het kohier alsnog ter Secretarie der gemeente (linanciéele afdeeling), gedu rende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd; ter wijl binnen dien tijd elke op het kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoek op ongc-zegeld papier bij Gedepu teerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Bnrgemeester en Wethonders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 21 November 1S78. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, SI November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. W. S. A. Versteeg, geb. te Voorburg, met academisch proefschrift, get.: „Huisvredebreuk." Wij vestigen de aandacht op het hier boven voorkomende stadsbericht, waarbij de verkiezing wordt aangekondigd van leden voor de Kamer van koophandel. Een nieuw leesmuseum is zeker hier ter stede geeu overbodige zaak en waar het plau om er eeu op te richten uitgaat van dezulken, van wie men vertrouwen kan dat zij het op goede grond slagen wenschen te vestigen, mag men iets goeds verwachten. Wij verwijzen voorts naar achterstaande advertentie. Gisteravond bad in den schouwburg alhier de liefdadigheidsvoorstelling plaats, gegeven door de onderofficiers-vereeniging van het vierde regi ment infanterie, met medewerking der stafmuziek van het regiment. Dank zij de ruime deelneming die het plan ondervond, trad de vereeniging voor een goed bezette zaal op. Zij verdiende dit dan ook. Zoowel de opvoering der beide tooneel- stukken als de muzikale voordrachten getuigden van flinke studie en goede opvatting, en mochten op de goedkeuring der aanwezigen alleszins aan spraak maken. Ten gevolge van de belangelooze medewerking die de vereeniging daarbij ook van andere zijden had onderbonden de heer Knaap had zich als kapper voor de medewerkenden ge heel welwillend ter beschikking gesteld en zich ook lofwaardig van zijn taak gekweten heeft de vereeniging het genoegen mogen smaken een dubbel doel volkomen te hebben bereikt. Tot de evangeliebediening zijn toegelaten de heeren J. A. Nijenhuis van de Leidscbe en H. De Jong van de Utrechtsche universiteit. Ds. J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee is beroepen hij de Ned. Herv. gemeente te Zevenbergen. Door den gemeenteraad van Katwijk is met 6 legen 2 stemmen bij verordening strafbaar ge steld het na 1 Juni a. s. bezigen van honden als trekdieren in die gemeente. Men schrijft ons uit Nieuw-Vennip: Heden was het te Haarlemmermeer voor de bewouers van de Lisserbroek een aangename dag, daar de nieuwe school werd ingewijd. Moesten de kinde reu tot dusverre op aanmerkelijken afstand, nl. te Abbenes of Lisse, de school bezoeken, thans is in deze behoefte voorzien. Een flinke school, in twee lokalen verdeeld, en nette woning zijn door de gemeente daargesteld en wel geheel uit eigen middelen. De schoolopziener, burgemeester en verdere autoriteiten waren bij de inwijding tegen woordig en installeerden den benoemden onder wijzer den heer L. Kievit. Circa zestig kinderen zijn reeds ingeschreven. Mr. D. Polak Daniels te 's-Gravenhage is benoemd tot officier der orde van de Eikekroon. Sedert 18 dezer is aan het ministerie van oorlog werkzaam gesteld een commissie van 5 ledende heeren Den Beer Poortugael, waarn. hoofd-intendant, majoor-intendant Koster, majoor der artillerie Egter, kapt.-kwartierm. Van Erp Taalman Kip en luit. Van der Meer, de beide laatsten van het regiment grenadiers en jagers, tot het samenstellen van een nieuw reglement van admin. voor het leger, ter vervanging van het se dert 1819 nog steeds van kracht zijnde provi- sioneele reglement, dat, behalve zijn voorloopig karakter, bovendien door de kardinale wijzigin gen in de legervorming en de wijze van oorlog voeren sedert de laatste 60 jaren geen deugde lijke waarborgen meer levert voor een goede leger- verpleging. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gis teren het voorstel betreflende de exploitatie van den stadsschouwburg na eene geringe wijziging en dat om den Koning bij gelegenheid van diens huwelijk een geschenk aan te bieden met groote meerderheid van steromen aangenomen. Bij de aanstaande oproeping van gegadig den naar de pacht van den Stadsschouwburg te Amsterdam zullen, naar het Hbl. meldt, waar schijnlijk „het Nederlandsch Tooneel" en de nieuwe combinatie Albregt, Van Oliefen, Moor en Velt- man ernstig tegenover elkander staan. Bij laatst genoemden zouden zich natuurlijk mevr. Albregt, benevens de dames Ellenberger, Verwoert en De Vries (van het Rotterdamsch gezelschap) liebbcu aangesloten. Zoo wil het gerucht ook, dat „het Nederlandsch Tooneel" in onderhandeling is met den heer L. Bouwmeester, en dat de aanvrager om de pacht, die voor den andere het onderspit delft, het Grand Theatre zal gaan bespelen, waar men dus het volgende seizoen in alle geval eeu Ilollandsch gezelschap zal hebben. Mevrouw S. De Vries is door de vereeni ging „het Nederlandsch Tooneel" geëngageerd en zal na afloop van dit seizoen Rotterdam verlaten. In de orde van de Eikekroou is benoemd tot commandeur de heer H. A. Gillot, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te St.-Petersburg en voorzitter van het Ilollandsch comité van 't „Roode Kruis" aldaar, en tot ridder 3de klasse der orde vau den Gouden Leeuw van Nassau dr. G. Tiling te Dorpat. Uit de rekening en verantwoording van de Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg-vereeniging over het dienstjaar 1877/78 blijkt dat de uitga ven het aanzienlijk cijfer van /'115,203.06i/2 hebben bedragen. De traktementen en toelagen hebben eene uitgaaf vau meer dan f 79,000 ge vorderd met inbegrip van orkest, ondergeschikt per soneel en figuranten. Aan decoratief, ameublement, tooneelbenoodigdheden, kostumes, manuscripten, I boekwerken, enz. is besteed eene som van onge veer f 10,000; aan auteurs-rechten is f 925 betaald, aan huur van beide schouwburgen f 13,250, enz. Bijeengenomen bedroegen de ontvangsten, met inbegrip van de subsidie der Vereeniging ten bedrage van ruim f 5000, het aanzienlijk cijfer i van f 114,098.54, zoodat er een tekort is van f 1104.52'/j. In spijt van dit nadeelig saldo is j er dus vooruitgang, aangezien het vorige dienst- jaar met eeu nadeelig saldo sloot van 7,413.95'/j. j Gisteren is van de vijf candidaten voor m. o. gymnastiek toegelaten de heer A. G. Montfoort, van Schiedam. De Utrechtsche afdeeling van „Nimrod", heeft eene uitvoeringscommissie benoemd, met de opdracht om, bij wijze van proef, in dezen herfst en het volgende voorjaar zooveel mogelijk in het centrum vau het land, dicht bij een spoor- j wegstation, te organiseereneene serie van jachten te paard, op die wijze als der commissie het meest wenschelijk zou voorkomen. Die commissie heeft zich in betrekking gesteld met den president en „the master of hounds" der Veluwsche jacht- vereeniging, en door hunne medewerking is on- i langs op eene algemeene vergadering besloten „the pack of hounds" dier vereeniging beschikbaar te stellen tot het houden van eenige parforce-jachten op damherten, die haar daartoe door den heer B. A. baron Van Verschuer te Vogelenzang ten ge- schenke zijn aangeboden. Rondom Barneveld heeft de commissie zich het gebruik van ruim 7000 j hectaren heide, meerendeels door koslelooze per- missiën van de eigenaars dier jachtvelden, verzekerd. Met de directiën der Staats- en Oosterspoorwegen j wordt onderhandeld over eeu verlaagd tarief voor het vervoer van paarden en honden voor de jacht. Het stoomschip „Prinses Amalia" is gister ochtend van Southampton naar Batavia, de „Wy- I berlon'' van Rotterdam naar Java vertrokken; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Lezard. Gemengd. Nieuws. Eene 4 4- jarige vrouw, woonachtig in de Wolpoort alhier en aan toevallen lijdende, heeft hedennamiddag, doordien zij in aanraking kwam met een pot vuur, brandwonden over het geheele lichaam bekomen. Na voorloopig heelkundig te zijn behandeld, is zij per raderbaar onder politietoezicht naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Te Voorhout heeft, naar men ons meldt, Maandag-morgen tusschen zeven en twaalf uren een aardige ruilhandel plaats gehad. Een onbekend persoon, vermoedelijk een liedjeszanger, heeft zich door middel van braak den toegang in de woning van den arbeider B. weten te verschaffen, terwijl deze en zijne vrouw buitens huis waren. Na het zondagspak van B. ver wisseld te hebben tegen zijne oude (men zegt zelfs onreine) plunje, heeft de onbekende zich weder verwijderd. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren N. D., oud 28 jaren, geboren te Leiden, schuldig verklaard aan landlooperij bij herhaling en hem veroordeeld tot 45 dagen celstraf en daarna overbrengen naar eeu bedelaarsgesticht. Dinsdag-avond omstreeks vijf uren was men te Amsterdam in de Vondelstraat bezig het riool te probeeren. Het gevolg daarvan was dat het water der stadsvest in die- straat bin nenliep en weldra alle tuinen, keukens en kelders

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1