KOLONIËN. BUITENLAND. Italië. Telegrammen. baard had afgeschoren, onderweg aan te houden. Vervolgens werd de man met het gestolene bij zich naar Leiden en van daar heden naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Men meldt uit Breda: Vrijdag kwam zich alhier bij de rijks-politie aanmelden zekere A. V. U., oud 32 jaar, soldaat bij het 4de reg. inf., in garnizoen te Leiden, die voorgaf dat hij sedert 19 Juni jl. uit zijn garnizoen was gedeser teerd en zich gedurende dien tijd in België had opgehouden. Zaterdag-morgen is hij van hier naar 's-Hage overgebracht, ten einde ter beschikking te worden gesteld van den auditeur-militair aldaar. In de afgeloopen weekzijnteKatwijk van de haringvisscherij 35 schuiten aan- of in de noodhaven binnengekomen, meestal met schade aan de netten of zelfs verlies van de geheele vleet. De visscheriieden hadden met zwaren aanhouden den storm en hooge zee te kampenop de schuit van schipper Jan Plug werd door een stortzee de matroos Klaas Van Duivenvoorde, ongehuwd en 24 jaren oud, overboord geslagen, ten gevolge waarvau hij verdronk. Van 12 schuiten is nog geen bericht, zoodat men in ongerustheid verkeert. Er werden aangevoerd 253,000 stuks steur- en 380 ton pekelharingbesteed werd voor volle steurharing f 16 a ƒ26 per 1000, pekelharing /T5 a f 16.50 per ton. De schuiten zijn nog weer op de visscherij uitgegaan. Op den 17den September van het vorige jaar ontvluchtte uit de gevangenis te 's-IIage de 22-jarige J. M. Van Wees, Hagenaar van ge boorte, die weinige dagen te voren door het ge rechtshof tot zeven jaren tuchthuisstraf was ver oordeeld. Sedert dien tijd bleven de meest ijverige nasporingen, die zoowel hier te lande als in het buitenland ter zijner ontdekking werden gedaan, vruchteloos. Thans wordt medegedeeld, dat hij door de Engelsche politie te Londen is gearresteerd, zoodat hij spoedig naar Nederland zal worden over gebracht. De verschillende berichten uit Harlingen, Tessel, IJmuiden en Noordwijk aan Zee over de gevonden naamborden in verband met de tijdingen uit Schouwen en de mededeeling van de „Avalon", die tusschen Rotterdam en Harwich vaart, dat men op -denzelfden avond (9 November) bij Schouwen een rnasteloos wrak had gezien, hebben het Rott. Nieuwsblad doen vermoeden, dat er twee schepen waren vergaan, de „Euchsia" en de „Gliick auf". De onderzoe kingen voortzettende bleek dat er werkelijk die twee schepen zijn of waren, het eerste eene Engelsche brik, te Sunderland thuis behoorende, het tweede een Noordduitsche brik uit Stettin. De grootte en de tuigage van de „Glück auf', geen fregat maar een bark, en dus in gewonen zin drie masten voerende, ja zelfs de vlag, die vooral op eenigen afstand dezelfde kleuren als de Nederlandsche hoezeer in omgekeerde orde ver toont, en die misschien, als signaal om hulp, was geknoopt en dus te gemakkelijker voor een Hol- laudsche kon worden aangezien, dat alles wettigt het vermoeden dat het op den Banjaard gebleven schip de „Glück auf" is geweest. Een telegram uit Stettin meldt dat dit vaartuig vau Londen in ballast vertrok naar Hamburg of Dantzig. Uit Sloterdijk wordt gemeld: Een diefstal van zeer laaghartigen aard is alhier ge pleegd. Men heeft een arbeider, wiens rijkdom bestond in een melkgevend schaap, vm zijn eigen dom beroofd, door het dier in de weide te slach ten en het vleesch mede te nemen. Alleen de huid heeft men den eigenaaT gelaten. Bij een ander werd in eene loods ingebroken, zonder spo ren van diefstal achter te laten. Waarschijnlijk zijn de dieven verjaagd. Uit het oogpunt van veiligheid ziet men wel met eenige bezorgdheid den naderenden winter tegemoet. Nu het college van Rijnland den Spaarndammerdijk productief maakt door gedeelten daarvan in erfpacht uit te geven, staat de aanbouw van nieuwe woningen niet stilmeerendeels woningen die zelfs niet aan de geringste eischen van bouwkunde en gezond heidsleer voldoen. Al die huizen worden, nauwe lijks voltooid, door eene arme bevolking bewoond, op hoop dat de uieuwe IJpolder volop werk zal bezorgen. Doch ook hier is meer aanbod dan vraag, zoodat vooral in den winter voor velen niets te verdienen zal zijn. Uit Delfzijl wordt gemeld dat Vrijdag op den Eenhoorn is gestrand de Nederlandsche kotter „Doggerboot", kapt. Van der Leest. De bemanning is gered, schip en lading zullen weg zijn. Ondanks de groote verwarring, die gedurende de expositie op het Champ de Mars heerschte, zou er maar één voorwerp zoek geraakt of gestolen zijn, nl. een gedamasceerd zilveren pistool, ingezonden door den koning der Nederlanden. Een liefhebber schijnt zich daarvan meester ge maakt te hebben. Van Donderdag tot Zaterdag viel te Rome onophoudelijk een stortregende straten waren meren geworden, huizen stonden onder water, muren vielen om. Bij Ripetta had een overstrooming plaats; bijna stond het water zoo hoog als de nieuwe brug over den Tiber, die op zettelijk hoog was gelegd na de overstrooming in 1870. De „Nordd. Allg. Zeitung" deelt me-de dat ecu fabrikant van horloges te Berlijn, de firma Zacher C0., onlangs den Duitschen keizer en den koning der Nederlanden eeu horloge heeft aangeboden, hetwelk gevat is in een gewoon vijfmark- of 22-guldenstuk, tot dat einde van binnen uitgehold. De vcor- en achterzijde van het geldstuk vormen derhalve de kast van het horloge BATAVIA/ 11 October. Onder de jongelieden, die dit jaar toelatings examen op het gymnasiiim gedaan hebben, is slechts één Chinees, doch deze heeft voor de tweede klasse het hoogste nummer behaald. Hij moet advocaat worden. De zwaarste proef voor hem zal later niet in de moeielijkheid der studie, maar in de omgeving aan een Nederlandsche universiteit liggen. Deze veertienjarige jongeling is van Binda afkomstig, waar zijn vader luitenant-Chinees is, en waar hij van den thans aan het gymnasium geplaatsten onderwijzer Van Krieken onderwijs heeft genotendoch laatstelijk kwam hij van de school van den heer Weyhencke. Van de vijf candida en voor hoofdonderwijzer slaagden de heerenA. C. J. Pournier, J. Julius en D. J. Pont. Omtrent den tocht naar Elores wordt door den resident van Timor bericht: „Na eene actie van zeven uren werd het beruchte rooversnest Maoenoera, aan de zuidkust van Elores, door Zr. Ms. stoomschip „Semarang" totaal vernield. Aanvan kelijk bood de bevolking tegenstand en werden een marinier, een stoker en vijf matrozen gekwetst. Daarop verliet zij de omliggende bosschen te gericht geschutvuur van landingsdivisie. Veroverd kampong om zich in de redden. Het uitmuntend de „Semarang" dekte de werden vijf lillaV. volgens verkregen berichten sneuvelden er meer dan tien vijanden. Drie groote slavenprauwen werden ver brand. Het door de bevolking van Maoenoera ge leden verlies aan have en goed wordt op pl. m. f 20,000 geschat." Uit Djokdjokarta wordt aan de „Mataram" gemeldIn het garnizoen te Kedongkebo moeten zonderlinge zaken gebeurd zijn. Twee onderoffi cieren zouden vermoord en een officier zou tegen het lijf geloopen zijn. Men heeft verder getracht de kazernes in brand te steken en dat moet het werk geweest zijn van militairen. De geest van ontevre denheid moet er een hoog punt bereikt hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-ïauië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, wegen9 ziekte, aan den secr. van het dep. van fin. G. H. Pan- nekoek; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten comm. bij de alg. rekenk. W. E. De Buck. Ontslagen Eervol, de hoofding. bij de staatsspoorwegen op Java, D. N. Meyners. Benoemd: Bij de alg. rekenkamer, tot referendaris, J. H. Stapel; tot hoofdcommies, G. E. Coorengel; tot onderw. 2de kl., A. Baars Wzu. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naor Nederl., wegens ziekte, aan dea majoor der inf. S. D. Kramers; een tweej. verlof naar Europa, wegens vijftien jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der infanterie G. S. Schultz; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den luit.- kwart. bij de milit. adm. B. M. Th. A. Kempers. Overge plaatst: Bij het 1ste bat. inf. (Soerakarta), de 2de luit. J. M. J. L. Du Bois; bij het 2de depot-bat. de kapt. H. Nuv. Her steld in activiteit: Bij de cavalerie: de 1ste luit. J. Bak ker en de 2de luit. A. Von AVolfskeel Keichenberg, beideD in verband biermede geplaatst bij de escadrons te Salatiga. B e- noemd: Tot comm. der 2de mil. afd. op Java, de generaal- maj. H. G. Boumeester. Departement van Marine. Benoemd: Tot lsten klerk bij bet dep. J. Th. Ta» ïlinos. Volgens eene particuliere dépêche aan het Rott. Nieuwsblad heeft zich de moordaanslag op koning Humbert te Napels ODgeveer als volgt toegedra gen. De koning, de koningin, de kroonpirins en de minister-president Cairoli reden in een open rijtuig de stad binnen. Op den hoek der straat San-Giovanni Carbonan en het Corso Garibaldi drong eensklaps eeu man naar het rijtuig, dat zich langzaam voortbewoog, en viel met een dolk in de hand op den koning aan. Zoodra de ko ningin den dolk zag, riep zij den minister toe „Red den koning!" Deze had intusschen een wonde aan den linkerarm bekomen, toen de mi nister zich tusschen den koning en den moorde naar wierp, dien bij de haren greep en aan den inmiddels toegesnehkn ritmeester Giovanni, chef van het escadron der gardes, dat als eerewacht dienst deed, overhandigde, nadat eerst de koning, die zijn sabel had getrokken, en de ritmeester den moordenaar een sabelhouw op het hoofd had den toegebracht. De heer Cairoli had intusschen nog een vrij ernsligen dolksteek in de heup ge kregen. De moordenaar is te Salvia geboreu. Een oorverrioovend gejubel brak, na de redding van het vorstelijk echtpaar, onder de menigte uit, die hen naar het paleis vergezelde. Te Rome stroomde op het bericht van den aanslag een onafzienbare menigte naar bet Kapitool. Over het Corso bewogen zich des avonds ongeveer 50,000 personen met muziekcorpsen. Alle gezant- schaps-hotels en de gebouwen der ministers waren geïllumineerd. De Oostenrijksche gezant bracht een dronk uit op het behoud van den koning. De burgemeester Ruspoli bracht de buste van den koning met een krans versierd op het balkon, waarop een donderend gejuich onder het publiek uitbrak. Een man, die op straat uitriep„weg met de monarchie!" is door het volk gelyncht. In de theaters werden de dépêches uit Napels voorgelezen. Ia alle steden werden ovaties op groote schaal ter eere van den koning gebracht. Een ander telegram uit Rome meldt dat bij den moordenaar een aantal brieven van voor standers der Internationale in beslag genomen en ten gevolge dier on'dekkiiig verscheidene dezer personen gearresteerd zijn. Het hof van appèl te Rome heeft de be slissing der rechtbank vernietigd, waarbij de gravin Lambertiui werd toegelaten om hare zaak tegenover de erfgenamen Antonelli door getuigen te staven, en haar in de kosten veroordeeld. België. De Kamer heeft officieel bericht ontvangen van het overlijden, op zijn buitengoed nabij Maesëyck, van den burggraaf C. Vilain XIIII, minister van staat, oud-minister van buitenlandsche zaken, oud-lid der Kamer, jongste lid en secretaris van het con gres gedurende liet revolutie-tijdperk. Turkije. Bratiano, de Rumeenscbe gezant bij de Porte, heeft haar kennis gegeven dat de Russen tot voorwaarden voor de ontruiming van Rumenië steldenKusteiulje en andere strategische punten in de Dobrudscka te kunnen versterken en bezet hou den en een militairen weg te behouden door Rume- I nië. Belangrijke wijzigingen in de Turksche ma gistratuur kunnen eerstdaags worden te gemoet PARTJS, 18 November. Er is bericht ont vangen dat. Caratheodori benoemd is tot gouver neur van Creta. BUDAPEST, 18 November. Op eene interpel latie van Apponyi, over de houding van de Oos- teniijkscbe leden der Rhodope. commissie, beloofde Andrassy de overlegging van de daarop betrekke lijke stukken, waaruit zal blijken, dat de regee- ring aan de Oostenrijksche leden dezer commissie geen instructiën heeft gegeven. FLORENCE, 18 November. Een bom werd gisteren in het corps der veteranen geworpen, waarbij twee personen gedood en velen gewond werden. De koning ontviug telegrammen en gelukwen- sahingen,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2