TJ TJ I T I IV L A. IV 3_>. gige onderwerpen afgedaan. De behandeling van het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zuid-Holland, zoomede de gewijzigde polderreglementen van Nieuwkoop en ook van Schiebroek zijn uitgesteld tot de aan staande zomervergadering, evenals de beslissing op het adres van Crans c. s. omtrent de daarstelling van een haven te Scheveningen enz. De verschillende aanvragen om subsidiën voor scholen en de kos ten van lager onderwijs zijn, op enkele uitzon deringen na, conform het advies van gedeputeerde staten, toegestaan. Aan Zwijndrecht is toegekend een tegemoetkoming voor twee scholen, terwijl gedep. staten adviseerden voor eene school. Voor Giesendam is het arndeel in de kosten voor de gemeente bepaald gebleven op f 10,000, terwijl de commissie had voorgesteld het op f 15,000 te bepalen. De vergadering is in naam des Konings gesloten. GJ-emeng-d Nieuws. Te middernacht is op de Aalmarkt een artillerist door een winkelruit bij de Gebr. Dumortier gevallen. De patrouille heeft hem naar de kazerne gebracht. Te Noordwijk is gisteren een naatn- bord aangespoeld, waarop met uitgesneden ver gulde letters de naam „Stettin" staat. Ruim de halve visschersvloot is na de laatste stormen behouden aldaar aangekomen, doch met weinig vangst en nogal schade aan de vloot, en met het bericht dat er een logger, voorzien met een wit boveneind aan den mast en op zijde liggeude, op de kust dreef. Op den avond van de inw ij ding van het gebouw der Tooneelschool verloor iemand uit Den Haag in dit gebouw f 250, en toen hem die som den volgenden dag werd ter hand ge steld, gaf hij aan de school eene som van f 100 ten geschenke. Bij de aankomst te Lemmerbemerkte een der passagiers van de stoomboot van Amster dam Dinsdag-morgen dat hem een waarde van pl. m. f 140 aan gouden tientjes ontfutseld was. Wijl reeds eenige passagiers bij de ontdekking de boot verlaten hadden, bleef het onmiddellijk ingesteld politie-onderzoek vruchteloos. Als een bewijs van de st ij ging der waarde van bouwgrond te Amsterdam, kan die nen dat een terrein op de Schans nabij de Wete ring-barrière Maandag-avond in het openbaar is verkocht voor een gemiddelden prijs van ruim f 70 per vierk. meter. Dezelfde grond werd iD het laatst van 1862, dus ruim 15 jaren geleden, voor ruim f 3 per M2 uit de hand verkocht. Twee jongeDs van elf en twaalf jaren kwamen Zondag-avond te Deventer in een win kel en kochten ieder een sigaar. Terwijl de win kelier deze ging halen, maakte zich een hunner van een half fleschje cognac meester, hetgeen niet ontdekt werd. Maandag-avond kwamen zij terug en kochten weder ieder een sigaar. De winkelier zag nu dat, terwijl hij de sigaren ging halen, een hunner met een kistje sigaren wegliep. Daarop sloot hij den achtergebleven jongen in den winkel op en vervolgde den ander, die, toen hij dit be merkte, het kistje sigaren wegwierp en het hazen pad koos. De opgesloten jongen bekende daarop aan den winkelier, dat hij nog drie kameraden had, elf, twaalf en veertien jaren oud, met wie hij 's avonds op diefstal uitging, en dat een hun- uer de hoofdman was. Hierop leverde de winkelier den jeugdigen booswicht aan de politie over. Den 7 d e li November werd dooreen persoon, die op zich had genomen gedurende de afwezigheid van den kapitein van het Papenburgsch brikschip „Bernardina" in de Nieuwehaven te Dordrecht, eenig toezicht op het schip te houden, opgemerkt, dat aan sommige der afsluitingen was ingebroken, van welke bevinding door hem vooi- loopige aangifte bij de politie werd gedaan. Daar deze persoon echter niet wist wat er in het schip was achtergelaten, werd de kapitein, die zich te Papenburg bevond, naar Dordrecht ontboden en bleek na de komst van den gezagvoerder, dat de roef, de kajuit en de afsluiting der zeilkooi waren opengebroken, terwijl van den inventaris verschil lende voorwerpen, ter waarde van 70 a f 80, waren ontvreemd. Uit een onderzoek door de po litie is gebleken, dat de diefstal gepleegd is door een Duitschen schippersknecht, die te Rotterdam is aangehouden, terwijl het grootste gedeelte van de gestolen voorwerpen en nog veel andere voor werpen, waarvan de kapitein de vermissing nog niet had kunnen opgeven, in het bezit van den aangehoudene zijn bevonden en in beslag geno men. De aangehoudene en de gestolen voorwerpen zijn Dinsdag avond per spoor te Dordrecht, onder geleide van een inspecteur van politie, aangebracht. De beide uit Ned. Mettray ontvluchte knapen zijn Zaterdag-middag te Amerongen aan gehouden en op last wan den burgemeester onder politiegeleide naar het gesticht overgebracht. Zij hadden zich over BrummeD, Dieren, Velp, Arnhem, Oosterbeek, Wageningen en Rhenen op reis be geven naar Amsterdam, brachten de nachten in bosschen of hooibergen door en bedelden voor levensonderhoud het noodije voedsel bij de land bouwers. Het algemeen verspreide gerucht, dat te Westkapelle twaalf lijken zouden zijn aan gespoeld, wordt uit genoemde plaats tegengespro ken. Wel is aldaar, onder ander wrakhout, aan gespoeld een eenigszins gebogtn scheepsbord met den naam „Elise". Te Koudekerke is aangespoeld het bovenblad van eene vlaggenkist, waarop ge schilderd „Julius Byron 1874" en daaronder twee vlaggen, de eene in een geel veld een zwarten draak en de andere de kleuren blauw, wit en rood vertooneude; beide viaggestckken zijn door ten eikekrans verbonden. De machine van een trein is Dins dag-avond bij het rangeeren te Enschedee ont spoord. Het eenig gevolg was eene vertraging voor den trein van 35 minuten. De machine is weder op het spoor gebracht en als voorspan met een anderen trein naar Hengeloo teruggegaan. Het hoofdspoor is door ploegwerkers in orde gebracht. Door de Fransche regeering is aan de heeren Rendorp en Thiange te Nijmegen octrooi verleend voor de vervaardiging van mine rale wateren (systeem Beins) en het, verkoopen van dit artikel in Frankrijk, in de zoogenaamde kogelflesschen. Het plan is om allereerst een fa briek te Parijs op te richten. Zondag werd de Parijsche tentoon stelling nog door 130,000 personen bezocht. Het bedrag van de entree-gelden van Mei tot Novem ber was 12,653,746 fr., of gemiddeld per dag 65,408 fr.het aantal bezoekers (de vrije toegan gen medegerekend) bedroeg 16,035,725, of gemid deld 82,643 dagelijks. In den stedelijken raad van Derby deed dezer dagen een der leden, bekend om zijn luid en overvloedig spreken, het voorstel, een nieuwen stadsomroeper te benoemen. Aanst. nds stelde een zijner medeleden voor, hem zelveu die betrekking op te dragen. Onder luid gelach van allen werd er over dat voorstel gestemd en het raadslid lot omroeper benoemd. Den verkozene werden daarna de roode mantel en de schel van den stadsomroeper plechtig ter hand gesteld en hij liet ze naar zijne woning brengen. Of hij zich werkelijk de benoeming heeft laten welgevallen, wordt niet gemeld. Een commissie van vier geneesheeren belast met het bestudeeren van den oorsprong en de uitbreiding der gele koorts in Amerika, is door dr. Woodworlh, chirurgijn-generaal voor den dienst van de marine-hospitalen der Vereenigde Staten, benoemd. De noodige gelden worden door zekere mevrouw Thompson te Nieuw-York verstrekt. Den 19den dezer moet de commissie haar verslag uit brengen, hetwelk door den heer Woodworth aan de regeering en door deze aan het congres zal worden aangeboden. De Amerikaansche bladen hebben drie geneeswijzen tegen de gele koorts aanbevolen. De heer Hard, van Florida, beweert dat. het lossen van geschiP hii nacht, wan "eer de smetstoffen in de luohi zweven, ae epidemie u. tweemaal vier en twintig uren tijds zal stuiten. Een koopvaardijkapitein verzekert dat hij, met eene lading guano aan de kust van Cuba liggende, toen dit eiland door gele koorts geteisterd werd, met zijne geheele bemanning vrij is gebleven. Hij ver langt derhalve in de gelegenheid gesteld te worden om proeven te nemen met guano als voorbehoed middel. Eindelijk heeft dr. Humboldt, neef van den grooten natuurkundige, te Havanna praktizeerende, opgemerkt dat schorpioengif een voorttreffëlijk mi I- del is. Van de 2478 soldaten aldaar, door hem met deze stof ingeënt, zijn slechts 676 aangetast en niet meer dan 16 gestorven. Cape May, eene badplaats aan de At lantische kust in den staat Nieuw-York, is Zater dag grootendeels door brand vernield. Negen hotels, negentien kosthuizen en eene menigte winkels en particuliere woningen zijn in de asch gelegd. De schade bedraagt 500,000 dollars. De vergulde haan der torenspits van de Notre-Dame te Parijs is door den wind afge rukt. Is hij niet in de Seine gevallen dan heeft de vinder een mooi voordeel: de vogel is gevuld met muntstukken. Als herinnering aan onzen tijd had men in het lichaam munt gelegd in goud, zilver en koper, van de centime tot het honderd- franksstuk, en daarbij waren gevoegd goudstukken met het borstbeeld van alle souvereinen in Europa. Al dat geld, onbedekt in de holte van den baan nedergelegd, klonk telkenmaal als de wind hem deed draaien. Die gedachtenis-voorwerpen, bestemd voor de nakomelingschap, zijn misschien reeds gekaapt door een tijdgenoot. Duitschln ml. Volgens de „Weser-Zeitung" heeft de politie vijf Russen in verzekerde bewaring genomen. Het onderzoek in hunne woningen beeft het vermoe den bevestigd, dat zij met de leiders der nihilis ten in druk verkeer stonden en tevens met de leiders der socialisten in Duitschland betrekkingen hadden aangeknoopt. Drie hunner behoorden tot de medische, een tot de theologische studenten der Berlijnsche hoogeschool en de vijfde aan de polytechnische school. Italië. Naar den tegenwoordigen gang van het rechts geding tegen de erfgenamen van Antonelli te oor- deelen, zoo meldt men uit Rome aan de „Times", kan het jaren duren. Thans is het hof van appèl twee dagen bezig geweest met te luisteren naar de bewijsvoering van den advocaat der graven Antonelli en van dien der gravin Lambertini voor en tegen de beslissing der rechtbank van eersten aanleg, waarbij de eischeresse was toegelaten om hare zaak door middel van getuigen te staven. Waarschijnlijk zal er nog eene week verloopen voordat het hof uitspraak kan doen, en hoe dit ook uitvolle, de verliezende partij zal zich onge twijfeld in cassatie voorzien. Tot dusver hebben de pleidooien bijna uitsluitend in rechtsgeleerde haarkloverijen bestaan. Te Milaan zijn twee Duitscbe, een Fran sche en twee Oostenrijksche socialisten liet land uitgezet. De vreemde socialisten schijnen Milaan tot middelpunt van hunne propaganda in Italië te hebben willen maken. Grroot-HSi'ita nnië. Het is volgens een bericht van de Kaap dd. 22 October in de Transvaal weder tot vijande lijkheden gekomen. Een Britsch detachement, 500 man sterk, onder kolonel Gilbert, moest terug trekken voor de overweldigende macht der Kaffers, die te voren een nachtelijken aanval beproefd had den en toen teruggeslagen waren met groot ver lies; een patrouille was tot op vijf mijlen afstand van Secocoeni's stad genaderd en had een aantal stuks vee buitgemaakt. Het koloniaal gouverne ment beijvert zich krachtige maatregelen te nemen. Oostenr.-HoBg. Nloro^rcliie. Het Hongnarsche Lagerhuis heeft het voorstel van Iranyi betreffende de indiening der corres pondentie over eene overeenkomst met Turkije verworpen, nadat Tisza had verklaard dat de onder handelingen nog niet zijn afgeloopen en de minis ter van baiteniandsehe zaken omtrent de openbaai - making dier stukken moet beslissen. De redacteur van de „Pester Corr." is door graaf Schuwaloft' ten geboore ontvangen, en deze heeft in den loop van het gesprek den redacteur verzocht te berichten, dat Schuwaloff niet de over brenger is van eenig nieuw voorstel. Hij heeft zich enkel op verlangen van den czaar naar Pest begeven, om eenige kleine aangelegenheden te hel pen regelen. De ochtendbladen van gistereu behelzen eene

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2