voor de monumenten van vaderlandsche geschiede nis en kunst, opgenomen in de Ned. Staatscourant van 25 April van het loopende jaar. Hij achtte zich verplicht op te komen tegen de wijze, waarop daarbij de oudheidkundige onderzoekingen in ons vaderland in een min gunstig daglicht geplaatst en onjuist beoordeeld zijn; maar vooral met be trekking tot de urnen en terpen tegen de mis kenning van hetgeen door verdienstelijke landge- nooten, vooral door een thans overleden lid der koninklijke academie, over dat onderwerp geschre ven en in het licht gegeven is. Na het houden eener vergadering met ge sloten deuren werd gisteren door den gemeente raad van Delft, op voorstel van curatoren van het gymnasium, besloten om den heer C. J. Eg- gink eene persoonlijke toelage van ƒ500 toe te kennen, onder voorwaarde dat hij zich verbinde om ten minste twee jaren aldaar te verblijven. Men schrijft ons uit Hillegom: De rederij kerskamer „Brederoo" alhier hield gisteren hare zestiende buitengewone vergadering. Opgevoerd werden „Henry Burton, de vadermoorder", nieuw oorspronkelijk tooneelspel in 4 tafereelen en een voorspel door A. A. Van der Stempel Jr.; tot slot „Tooneelstudiën", blijspel met zang in één bedrijf door Justus Van Maurik Jr. De leden toonden over het algemeen hunne rollen goed bestudeerd te hebben en de weinige jaren slechts dat deze vereeniging hier bestaat eene aanmerke lijke schrede op dit gebied te zijn vooruitgegaan. Voor de akte in het teekenen werden gis teren in Den Haag geëxamineerd 4 candidaten en allen toegelatenmej. G. J. J. Bouman uit Delfshaven, mej. Cli. P. Crans uit 's-Hage, mej. H. Giltay uit Dordrecht en mej. J. A. De Graaff uit Rotterdam. Voor de akte als hulponderwijzer werden van de 15 candidaten 7 toegelaten, de heeren: M. Van der Boon uit Leiden, A. Eabries, A. Kars en J. C. C. W. Roldanus uit Leerdam, G. Leenheer uit Dordrecht, L. Scheflers uit Schie dam en G. C. A. Steynis uit Giessendam. Hiermede liepen de najaarsexamens ten einde. De uitslag is geweestVoor de vakken van het lager onderwijs: Hoofdonderwijzers, toegel. 19, afgew. 43; hoofdonderwijzeressen, toegel. 9, afgew. 6. Hulponderwijzers, toegel. 44, afgew. 43; hulp- onderwijzeressen, toegel. 35, afgew. 16. Meer uit gebreid onderwijsFransch, ouderwijzers, toegel. 25, afgew. 32; onderwijzeressen, toegel. 19, afgew. 18. Eugelsch, onderwijzers, toegel. 5, afgew. 13; onderwijzeressen, toegel. 14, afgew. 9. Iloog- duitsch, onderwijzers, toegel. 4, afgew. 12 onder wijzeressen, toegel. 7, afgew. 7. Wiskunde, onder wijzers, toegel. 13, afgew. 25; onderwijzeressen, toegel. 2, afgew. 0. Teekenen, onderwijzers, toegel. 4, afgew. 3; onderwijzeressen, toegel. 4, afgew. 0. Handwerken, onderwijzeressen, toegel. 69, afgew. 13. Landbouwkunde, onderwijzers, toegel. 4, afgew. 0. Gymnastiek, onderwijzers, toegel. 10, afgew. 11. Rekenen, hnisonderwijzeressen, afgew. 1. Schoonschrijven, huisonderwijzeressen, toegel. 1. In het geheel toegelaten 288, afgewezen 252. Naar men verneemt heeft de Haagsche gemeenteraad besloten, een der residentie waardig geschenk in zilver den Koning aan te bieden bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, en de vervaardiging daarvan opgedragen aan de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Aan den Belgischen schilder Dubois heeft onze Koning de taak opgedragen, het portret te vervaardigen van zijne aanstaande gemalin. Voor het. examen voor paardenartsen 2de klasse bij het leger zijn geslaagd de heeren J. N. Ballengée en II. C. Ittmann. Zij zullen, bij vacature, als zoodanig aan Z. M. ter benoeming worden voorgedragen. Heden heeft bij het departement van finan ciën de uitloting plaats gehad van de volgende 30 reeksen 3'/, percent schuldbekenleaisse! van net voormalig amortisatie-syndicaat: 47, 306, 478, S20, 863, 1056, 1058, 1069,1148,1189,1202, 1232, 1257, 1300, 1336, 1401, 1404, 1425, 1499, 1638, 1794, 1798, 1884, 1990, 2209, 2261, 2327, 2357, 2363, 2420. Voor het m. o. zijn toegelaten de heereu E. C. Péan, van 's-Graveuhage, en D. A. A. De Neyn van Hoogewerir, van IJselstein, voor Fransche taai en letterkunde. Het stoomschip „Schiedam" is den llden November te Nieuw-York aangekomen; de „Ma dura", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde gistermorgen te Napels en vertrok van daar den zelfden namiddag. Gemengd Nieuws. Het circus Corty mag zich ook hier in een steeds toenemend succes verheugen. Gis teravond toch waren weder alle rangen goed bezet. De uitvoering van het eerste gedeelte van het pro gramma, o. a. de werkzaamheden der kunstenaars en kunstenaressen te paard en der school- en in vrijheid gedresseerde paarden, alsmede de komische intermezzo's, trokken voortdurend ieders aandacht. Bij herhaling werden de uitvoerenden onder dave rende toejuichingen teruggeroepen. Ook aan mej. Martha Schumann, die reeds zoo menige schoone proeve van het schoolrijden had afgelegd, werd thans een bouquet aangeboden. De directie zorgt er tevens voor dat de voorstellingen steeds zoo veel mogelijk afwisselend en genoeglijk zijn. Zij die het circus reeds meermalen bezochten, hebben zich steeds zeiven van de verscheidenheid kunnen overtuigen. Telkens ziet men iets nieuws. De opvoering van het Chineesche volksfeest, met de electrische verlichting in verschillende kleuren, werd als gewoonlijk weder met buitengewone toe juichingen beantwoord. Blijkens advertentie zullen ook de bewoners van andere gemeenten in de gelegenheid gesteld worden aan het circus een be zoek te brengen. Er zullen namelijk na afloop der voorstelling extra-treinen loopen, waarvan de een op Zaterdag a s. naar Haarlem, stoppende te Warmond, Piet-Gijzenbrug, Veenenburg en Voge lenzang, en de ander op Dinsdag a. s. naar Den Haag, stoppende te Voorschoten. Evenzoo zal de stoomboot „Noordwijk" Zaterdag a. s. een extra- reis naar en van hier maken. Op de Breestraat alhierishedenmid» dag te kwart voor eenen een paard, gespannen voor eene kar, schichtig geworden doordien de militaire troep onder het slaan der trom aldaar passeerde. De tienjarige W. De J. kwam in aan raking met het wiel, en werd daardoor aan het hoofd verwond. Een officier voorkwam verdere ongelukken door hel paard bijtijds vast te grijpen. Het kind is, na door den apotheker Proot ten diens huize verbonden te zijn, naar de ouderlijke woning in de Koenesteeg gebracht. Uit Oegstgeest wordt gemeld: Door de menigvuldige regens worden de boeren genood zaakt het vee naar de stallen te halen. Even wel zijn wij, sedert er schouw op de afwatering door Rijnland wordt gedreven, hier veel verbe terd. Vroeger stonden in het najaar de lande rijen spoedig onder water, wat nu, dank zij de krachtige toepassing dier schouw, onmogelijk is. s K on i n g s k a m e r h e e r j h r. C., d ie z i c h dezer dagen in de nabijheid van Den Haag met de jacht verlustigde, werd door een der leden van het jachtgezelschap, waartoe bij behoorde, bij onge luk met een hagelschot getroffen, ten gevolge waarvan hij ernstige verwondingen in het aange zicht en vooral in het oog bekwam. Van de Scheveningsche vloot zijn een 20-tal vissehersschepeu binnengekomen, de meeste met verlies van touwwerk, roer, netten enz. Enkele vaartuigen zijn door sleepbooten te Scheveningen of elders binnengebracht en van de bom „Liefde denkt geen kwaad", schipper W. Verbaan, is het lot nog onbekend. Alleen weet men, dat vier man der equipage over boord ge slagen en verdronken zijn. Te vijf uren heden ochtend is aldaar aan het strand tusschen het vuurbaken en het territoir van de gemeente Loos- duinen een lijk van een man, naar gissing oud ongeveer 30 jaar, gevonden en onmiddellijk naar de burgerlijke begraafplaats vervoerd. Het was van alle kleedeten ontdaan, hptgemi doet vermoeden dat het op het strand van alles beroofd zou zijn. Op den Schiedamschendijk onder de gemeente Delfshaven werd gisterochtend de knecht van den veehouder De R. dood aan den weg ge vonden. Hij lag met verpletterd hoofd, het aan gezicht in het wageuspoor, terwijl het paard met de mestkar, die hij gevoerd had, eenige passen verder stilstond. Men vermoedt dat de man, voor een ander voertuig willende uitwijken, van den wagen is gevallen en dat het achterwiel toen over zijn hoofd is gegaan. Gisternacht omstreeks twee uren is brand uitgebroken in het koffiehuis van C. J. Yrouwens aan de Bakenessergracht te Haarlem. Door de hulp der brandweer is de ramp tot dit perceel bepaald gebleven, dat echter voor het grootste gedeelte is uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Huis en inboedel zijn verzekerd. Bij het in aanbouw zijnde stoomge maal te Zeeburg nabij Amsterdam is gisterochtend een steiger ineengestort, waardoor 18 werklieden van een hoogte van ongeveer 10 meter naar be neden vielen. Zeven hunner werden gekwetst, waarvan vier lichte en drie min of meer ernstige verwondingen bekwamen. De laatsten zijn in het gasthuis opgenomen. Zekere H., klerk bij de werkplaats van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Utrecht, had de gewoonte het geld, dat onder zijne berus ting was, mede naar zijn woning op den Daalscheu dijk te nemen. In deze druk bevolkie buurt, op slechts weinige schreden van zijne woning en vlak onder eene gaslantaarn, werd hem Maandag-avond te halfnegen door een onbekend manspersoon een kolenzak over het hoofd geworpen. Hij viel op den grond, ontving eenige hevige slagen op het hoofd, doch liet den geldzak, dien men hem trachtte te ontrukken, niet los. Op zijn geroep van moord schoten onmiddellijk een aantal buren toe, docli de aanrander maakte van de verwarring gebruik om te ontsnappen. Zijn kolenzak liet hij echter achter, en men hoopt dat deze, daar hij eenige merken draagt, nog tot de ontdekking van den dader zal leiden. BUITENLAND. Frankrij li. De heer Martin Coster, consul-generaal van Nederland en commissaris van de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling, heeft den 9den dezer alle vreemde afdeelings-voorzitters en commissa rissen-generaal der tentoonstelling in zijn hotel vereenigd, om den heer Georges Berger, direc teur der vreemde afdeelingen, een bewijs hunner erkentelijkheid aan te bieden. Een groep van geci seleerd zilver, voorstellende een centaurus, gekroond door den gevleugelden roem, werd hem ten ge schenke aangeboden. Groot-Britannië. De „Globe" zegt gemachtigd te zijn om te verklaren dat lord Loftus den 9den eene nota uit Livadia heeft ontvangen, waarin verzekerd wordt dat de czaar verlangt de bepalingen van het tractaat van Berlijn na te komen en door getrouwe uitvoering daarvan den vrede te be vorderen. Oostenr.-Hong. Monarcliie. De „Pester Corr." meldt dat baron Wodia- ner naar Weenen terugkeert, nadat hij het in beginsel met de regeering eens geworden is over het dekken van hetgeen nog tekortkomt voor de begrooting van 1878. In de volgende week wordt hij te Pest terugverwacht en dan zal de groote leening met Rothschild c. s. gesloten wor den, daar den 24sten of den 25sten de benoe ming van het gereconstrueerde kabinet-Tisza wordt tegemoet gezien. Telegrammen. PEST, 12 November. Graaf Schuwaloff had heden een langdurig onderhoud met graaf Andrassy. BOMBAY, 12 November. Een lid van den raad des onderkonings heeft in het district Wyrood, in het gouvernement Madras, goudhoudende streken gevonden. Hij wil mijnwerkers derwaarts zenden, ten einde de hoedanigheid van het goud te bepalen. ROME, 12 November. De „Fanfulla" meldt: „De Russische admiraliteit heeft het bonwen van verscheidene pantserschepen gelast. Generaal Kauf man heeft aan de Russische regeering medege deeld, dat de troepen van Turkestan haken naar den svrijd." MADRID, 12 November. Moncasi is ter dood veroordeeld. LONDEN, 13 November. De Porte heeft de regeling der Grieksche grenzen in beginsel goed gekeurd, en aan den Griekschen vertegenwoordi ger de benoeming van gedelegeerden voorgesteld. De Egyptische leening is volteekend.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2