van Zutfen, voor Hoogduitsche taal- en letter kunde; A. Dubois, van Lochem, voor huisonder wijs in Fransche taal- en letterkunde; T. J. H. De Waay, van Breukelen, voor schoonschrijven. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld: De over gebleven curatoren der Latijnsche school hebben zich tot den raad gewend ter zake van het ont slag, aan hun medecurator dr. Roodhuyzen ge geven op voorstel van den heer Den Ouden, wegens het geïncrimineerde „courantengeschrijf'. Zij noemen hem in deze missive „hun meest ver dienstelijk lid". Zij verklaren onmogelijk te kun nen berusten in de ontvangen mededeeling. Daar zij geenerlei officiëele kennis dragen van den grond, waarop het besluit van den gemeenteraad steunt, vragen zij afschrift te mogen ontvangen uit de notulen van alles wat in betrekking staat met het gegeven ontslag. Deze curatoren zijn de heeren: dr. A. J. W. Yan Anrooy, praeses; J. P. H. Reyers, tijdelijk secretaris; dr. E. Epkema en mr. P. M. E. Yerhoefï'. Het stoomschip „Gelderland", den 5den September jl. bij kalme zee aan de Spaansche kust gestrand, wordt, na in Engeland gerepareerd te zijn, te Rotterdam binnen verwacht. Het kon. besluit van 5 Augustus 1878 geeft aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp, om daarna te beoordeelen of de schuld aan den gezagvoerder kan worden geweten. Naar men verneemt zal dit onderzoek worden opge dragen aan eene commissie, uit oud-gezagvoerders ter koopvaardij en zee-officieren samengesteld. Het stoomschip „P. Caland" vertrok van Nieuw-York naar Rotterdam den 9den November met de mails en 60 passagiers. Gemengd Nieuws. De volksvoorst el ling in het circus Corty werd gisteravond door een zeer talrijk pu bliek bijgewoond. De eerste rang was vrij goed bezet, de tweede was geheel vol en voor den der den kwamen er plaatskaarten te kort. De uitvoe ring van het programma verschafte niet alleen veel genoegen, zelfs zoo dat de geheele tent herhaal delijk in een schaterlach uitbrak, maar wekte voortdurend ook veler verbazing op. Niet het minst in het Chineesche Yolksfeest kou men daarvan telkens de bewijzen hooren. De heerAufrichtig, die te Amsterdam met zijn vlooiencircus reeds geruimen tijd bijval vond, zal ook hier ter stede aan oud en jong ge legenheid geven de merkwaardige wijze te doen bewonderen, waarop zijne miniatuur-kunstenaars ge dresseerd zijn. Bij den storm, die gisteren heerschte, moeten langs de kust zeerampen zijn voorgeval len. Op het strand te Wassenaar zijn verschillende voorwerpen aangespoeld, die aan schipbreuk doen deuken. Een Duitscher kwam te 's-IIage Za terdag-avond aan met een trein van den Holland- schen spoorweg. Op het perron wachtte hem een minder aangename ontvangst; hij werd door een tweetal agenten van politie in arrest genomen. Naar men verneemt is de man uit den militairen dienst gedeserteerd. Zaterdag-namiddag werd te Delft de politie verwittigd, dat de kamer van eene bejaarde weduwe aan de Oosterstraat gesloten bleef en de vrouw zich nog niet had laten zien. Toen men in de kamer kwam, vond men de 84-jarige vrouw dood te bed liggen. De vrouw werd vanwege het burgerlijk armbestuur en de diaconie ondersteund en leefde verder van liefdegaven; steeds klaagde zij over hare behoeftige omstandigheden, en om dat beweren ingang te doen vinden bij de buren, had zij de vorige week haar eenige kachel verkocht, zoo het heette uit armoede. Evenwel vond men op hare kamer iu eene ongesloten lade 600 aan bankpapier en f 92 aan contanten, benevens ver scheiden gouden voorwerpen. Uit mededeelingen, door den Vrij dag te Ylaardingen binnengekomen stuurman Taal ge daan, is met zekerheid te besluiten dat de logger „Winschoten" den 19den October in volle zee is vergaan. Bij deze ramp laten elf zeelieden uit Vlaardingen het leven, onder welke acht gehuwden. De overige vier man behoorden elders te huis. B ij het houden van een d r ij f j a c h t door den heer Strick van Linschoten c. s. is Vrijdag in een bosch op de buitenplaats „Oostbroek" onder de Bilt een lijk gevonden in verren staat van ontbinding, in zittende houding tegen een boomstronk, met een parapluie tegen een boom en den hoed naast zich op den grond. Men zegt dat dit het lijk van den sedert lang vermisten ambtenaar van den Centraal-spoorweg R. is. Niet de minste teekenen van verwonding zijn bespeurd. Uit Middelburg wordt van Zaterdag gemeldHedennacht heeft alhier een zoo hevige orkaan gewoed als volgens menschengeheugen nog niet heeft plaats gehad. Er waren enkele oogen- blikken dat men aan een aardschudding dacht. Overal zijn boomen ontworteld, schoorsteenen naar beneden gekomen, en niet veel daken zijn gespaard gebleven van pannen te hebben verlorende wind druk was veel heviger dan bij den bekenden Pink- sterstorm. Desniettegenstaande is de mailboot van Queenboro slechts anderhalf uur later te Vlissingen zonder schade binnengekomen. De Brouwershavensche lo'odskotter die Zaterdag-middag naar zee ging om onderzoek te doen naar een groot, vermoedelijk Nederlandsch, fregat dat aldaar zeer gevaarlijk op de punt van den Banjaard zat, is na den geheelen nacht buiten geweest te zijn, teruggekeerd en heeft niets ont dekt dan een stuk wrak, hetwelk op den Wijnbol gedreven, doch door hooge zee en branding niet bereikbaar was om eenig herkenningsteeken waar te nemen. Van de sleepboot „Zuid-Holland", die juist bij het schip kwam toen de laatste mast over boord sloeg, had men gezien dat die mast wit ge verfd was. Een oogenblik later was door de hooge zee niets meer van het schip te bespeuren. Volgens bericht van Burghsluis heeft men Zaterdag van daar op het verongelukte driemastschip een Hol- landsche vlag zien waaien. In het Silezische stadje Zabrye is dezer dagen een ernstig en ongewoon misdrijf gepleegd. Ten huize van een ambtenaar bij de nabij gelegen mijnwerken, Pelka geheeten, werd een dikke brief bezorgd, die volgens het adres aan hem zeiven moest worden afgegeven. Daar Pelka telkens van huis was, gaf de besteller den brief eindelijk aan Pelka's vrouw. Deze opende den brief, maar op hetzelfde oogeublik vernam men een hevigen knal en de toegeschoten buren von den de vrouw jammerlijk gekwetst en bloedende op den grond liggen. De brief bevatte tusschen twee stukken bordpapier eene hoeveelheid dyna miet, die door eene vernuftig uitgedachte inrich ting bij het openen van den brief moest ontplof fen. Stukjes ijzer waren daarbij gevoegd om de uitwerking der ontploffing nog vreeselijker te ma ken. Indien de vrouw herstelt, zal zij vermoede lijk een harer oogen kwijt zijn. Zij draagt baar lijden geduldig en is blijde, dat de tegen haren man gerichte aanslag is afgewend. Den volgen den dag ontving het bestuur der mijnwerken een brief, waarin gedreigd werd dat Pelka vermoord zou worden indien hij niet ontslagen werd. Op de ontdekking van den schuldige is eeue premie van 300 mark gesteld. Voor eenigen tijd stierf te Nieuw- York een koopman, de heer Stewart, en zijn lijk werd op de begraafplaats van „St.-Mark" aldaar in een grafkelder bijgezet. Den 7den October be vond men dat er pogingen waren gedaan om de deur te openen en een wachter werd er bij ge plaatst, die tot voor korten tijd in dienst bleef. Den 6den dezer echter is de kelder opengebroken en het lijk uit de driedubbele kist gestolen. Er is eene belooning voor het terugvinden uitgeloofd en de politie doet ijverige nasporingen. Den 16den October is te San-Fran- cisco een mau uit Nieuw-York aangekomen, die om eene weddenschap den geheelen weg te voet had afgelegd, steeds een kruiwagen voor zich uit duwende, waarin hij zijne mondbehoeften mede- voerde. In de door hem doorgetrokken prairieën en in het Rotsgebergte heeft zijn leven meermalen van de Indianen gevaar geloopen. Den 20sten Juni ging hij op reis. Duitschland. Het blad „1'Alsace" zegt, dat Von Bis marck aan zijne dochter een bruidschat van 500,000 thaler heeft gegeven. Men verneemt dat graaf Von Rantzau tot raad van legatie te Parijs zal wor den benoemd. Grroot-Britannië. Lord Beaconsfield zeide aan den maaltijd vaa den lord-mayor in de Guildhall o. a.Een inval in Indië is feitelijk onuitvoerbaar, maar de vijand zou er niettemin groote moeilijkheden kunnen berokkenen en daarom besloten wij, zoo mogelijk, daaraan een einde te maken. Wij namen daartoe maatregelen en, zoodra die volkomen zullen uitge voerd zijn, zal onze Indische grens ophouden een bron van voortdurende onrust te zijn. Dan hopen wij in goede verstandhouding te leven met onze naaste naburen en misschien ook met onze meer verwijderde. Hij verdedigde vervolgens de con ventie omtrent Cyprus en het verbond met Tur kije. De politiek, sprak hij, die wij volgen, zal het noodlottige overwicht van één enkelen staat in 't Oosten beletten. Hij weerlegde de bewerin gen, dat het tractaat van Berlijn niet ten uitvoer gelegd werd; aan alle belangrijke bepalingen van dit tractaat was een begin van uitvoering gege ven. Hij verwierp de beschuldiging, dat eenige mogendheid trachtte zich aan de volledige tenuit voerlegging van het tractaat te onttrekken. Doch hoe 't zij, de Engelsche regeering was vastbeslo ten de uitvoering van het tractaat volgens de let ter te eischen en, indien 't noodig mocht wezen, zou zij een beroep doen op het Engelsche volk, om het tractaat met al zijne kracht en met al zijne hulpmiddelen te helpen handhaven. Volgens de „Observer" zou Rivers Wilson er in geslaagd zijn eene schikking te treffen met het Crédit foncier en het Fransche syndicaat, waarbij deze beide zich verbinden de Egyptische fondsen, welke zij in portefeuille hebben, niet op de markt te werpen, maar ze lang genoeg te hou den om het krediet van Egypte en het nieuwe bestuur den tijd te laten zich te bevestigen en te ontwikkelen. Rusland. In officiëele kringen te St.-Petersburg wordt het, terwijl alle andere, van welke zijde ook afkomstige, beweringen van het tegendeel be twist worden, onloochenbaar geacht, dat Rusland tegenover alle eventuëele gebeurtenissen in Turkije slechts op het standpunt van het tractaat van Berlijn moet en ook zal blijven staan. Daarmede is de volkomen correcte houding van prins Loba- noff geheel in overeenstemming. Overigens kan er niet de geringste twijfel aan bestaan, dat men in Rusland eene volkomen overeenstemming met Engeland zoowel in Europa als in Azië wenscht. Het feit dat de Turksche regeering haar gezag op haar eigen gebied niet kan doen eerbiedigen, maakt de overeenstemming hoogst wenschelijk voor Europa. In Azië brenge men die tot stand door een gemeenschappelijk en oprecht streven om den invloed van beide mogendheden in dit werelddeel te handhaven, eene voor den invloed van beide mogendheden geschikte grenslinie te trekken en zich van het opruien der Aziatische stammen strikt te onthouden. Het bericht van buiteulandsche bladen, dat de keizer eerder uit Livadia zal terugkee- ren dan aanvankelijk bepaald was, is volgens een telegram uit St.-Petersburg onjuist. Ook is het onwaar, dat de keizer ongesteld of ziek is. Schu- waioff keert naar Londen terug. Hij zal daar in de gelegenheid zijn 's keizers inzichten uiteen te zetten. De dag, waarop Schuwaloff naar Londen terugkeert, is niet bepaald. Turkije. In het district Demotica zijn 14 dorpen door een bende Bulgaren, 4000 man sterk, in de ascli gelegd. Er is voor een millioen piasters aan kaimés verbrand, bedragende een maand salaris, door de officieren van de Turksche vloot afgestaan. Telegrammen. DEN HAAG, 11 November. Voor het middel baar onderwijs is heden toegelaten voor aardrijks kunde de heer Van Batenburg, uit Leiden. KONSTANTINOPEL, 9 November. De ziekte van den czaar moet, naar 't heet, aan overgroote vermoeienis w orden toegeschreven. KONSTANTINOPEL, 9 November. Er zijn versterkingen naar Saloniki gezonden. Als reden voor het wapenen van 5000 Muzelmansche vrij willigers geeft de gouverneur de nadering op van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2