N°. 5750. Dinsdag A0. 1878. 12 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsoïï i>a<;blvd. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 mianderi.r1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 November. Maandag 25 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De vereeniging „Harmonie" opende gister avond in de Stadszaal hare voorstellingen voor dit seizoen met de opvoering van „üe Rijzweep of twintig jaren later", oorspronkelijk tooneelspel in drie bedrijven of negen tafereelen door J. Hubertus Janssen. De werkende leden, bijgestaan door een drietal dames-dilettanten, kweten zich over't alge meen uitmuntend van hunne taak, zoodat de aan wezigen herhaaldelijk blijken van ingenomenheid gaven. De dilettanten, waaronder zeer verdienste lijke, gaven opnieuw menig bewijs van vooruitgang. Als gewoonlijk werd de uitvoering besloten met een bal, waaraan door de leden en vele geïntro- duceerden werd deelgenomen. Bij de firma E. J. Brill alhier is versche nen de catalogus van de aangekondigde verkoo- ping der wetenschappelijke bibliotheken, nage laten door dr. P. Bleeker, dr. V. S. M. Van der Willigen, dr. L. Cohen Stuart en dr. H. Van Hees. Hij bevat elf afdeelingen, waarvan de tien eersten 2825, eu de laatste, handelende over in strumenten enz., 109 nummers tellen. Het geheel is 164 bladzijden groot en een inzage er van is voldoende om het belangrijke der auctie reeds da delijk in het licht te stellen trouwens de na men zijn daarvoor reeds voldoende waarborg. In het Studentenweekblad „Minerva" komt een uitvoerig gedicht voor in het Middelneder- landsch, door een student aan de Leidsche uni versiteit vervaardigd ter eere van den hoogleeraar M. De Vries, toen deze zijn 25-jarig professoraat alhier herdacht. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 35.00, 17.50, 3.60 en 1.80; de laagste f 34.00, 17.00, 3.40 en 1.75. Voor de Engelsche taal onderwierpen zich Zaterdag in Den Haag 4 candidaten aan het exa men toegelaten mej.E. E. Ente, van Gils, en L. Ch. Raasveldt uit 's-IIage. Voor de akte als hoofdonderwijzeres waren 16 candidaten; 9 toege laten, mej.C. S. Van Assendelft uit Dordrecht, E. J. Emmerik uit Capelle a/d. IJsel, C. M. A. Gabry uit Boskoop, E. J. Kievits uit Leiden, W. M. Van Loon uit Gouda, M. H. Marda uit's-Hage, M. G. Meyer uit Gorcum, J. A. Schouten uit Dordrecht en M. C. A. W. Smit uit Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de commissie, belast met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, eene buitengewone zitting zal houden morgen, en zoo noodig overmorgen, te Utrecht. De minister van koloniën vestigt in de Staatscourant de aandacht van Nederlandsche ge neeskundigen op de gelegenheid, om zich ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke genees kundigen in verscheidene afdeelingen van Java en Madura en de buitenbezittingen, tot uitoefening van dat vak en het opzicht over de vaccine, in die afdeelingen neder te zetten. In „De Nederlandsche Industrieel", week blad voor nijverheid, koophandel en scheepvaart, van 10 November 11., leest men het volgende: „In spijt van de elkander bij korte tusschen- poozen opvolgende berichten van déraillementen, moedwillige versperringen en meer van dien aard, die worden uitgedacht en verspreid, neemt het personenverkeer langs onzen spoorweg Lei- den-Woerden van dag tot dag toe, zoodat het reeds vrij aanzienlijk heeten mag. Ook al de vreeselijke voorspellingen omtrent de directie van den Ned. Rijnspoorweg lossen zich op in eene prompte en civiele bediening, die geen plaats voor rechtmatige klachten laat. „Leidens burgemeester heeft een twaalftal grond eigenaren, en daaronder verscheiden pruttelaars, een eerste klasse ritje over den nieuwen weg laten maken, en het was dien heeren aan te zien, dat ze zich overwonnen gaven. „Zoo zal van lieverlede alle tegenstand zich wel oplossen in, zij het ook primitief onwillige, mede werking en het denkbeeld van mr. Ameshoff, dat de lijnen Haag—Gouda en LeidenWoerden nevens elkaar bestaan kunnen, is op weg om ver wezenlijkt te worden. „Men zorge echter vooral voor een laag tarief, want op dat punt hebben de stoombooten de lie den hier verwend. „Ook de constructie van den weg blijkt stevig te zijn en de „ineengezakte" gebouwen en „be zweken" bruggen bestaan tot dusver nog maar alleen in de hoop van zekere lieden. Wat de veiligheid van den weg betreft, het reizend pu bliek kan zeker zijn, dat althans in deze ge meente niemand te vinden is, in slaat om moed willig gevaar voor een trein te doen ontstaan, ook zij niet, die den weg in hun persoonlijk be lang met weerzin hebben zien tot stand komen". De achtste algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond is Zaterdag in Odéon te Amsterdam gehouden, onder voorzitterschap van prof. Stokvis, die met dankbaarheid wees op de 's avonds te voren plaats gehad hebbende in wijding van het eigen gebouw der tooneelschool en op het welgeslaagde optreden van mej. Sa- blairolles, leerlinge dier school. Uit het verslag voor het jaar 1877/78 bleek, dat het ledental van het verbond bedraagt 1068, waarvan een derde te Rotterdam. De algemeene rekening over 1877/78 werd goedgekeurd met een batig saldo van ƒ1934.765. De rekeniug der tooneelschool bedraagt in ontvangst en uitgaaf ƒ8553.83. Voor bouw en inrichting der tooneelschool is ƒ22,525.735 uitgegeven, bestreden door ƒ10,000 van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen en door een nog te dekken krediet van ƒ11,750, dat met ƒ4000 moet worden vermeerderd, wil men den grond voor de school aankoopen, die thans in erfpacht is afgestaan. Dit krediet werd verleend door de krediet-vereeniging. Besloten werd, dat crediet te dekken door het nemen van eerste hypotheek. Op de begrooting van het verbond voor het jaar 1878/79 komt eene bijdrage voor van f 3459 aan de tooneelschoolzij sluit zonder batig saldo; die van de school bedraagt 9019.47 in ontvangst en uitgaaf. Vervolgens werd het volgende voorstel van het hoofdbestuur behandeldOm, bij wijze van proef, aan de commissie van toezicht en beheer over de tooneelschool toe te voegen eeuige leden als ad- viseerende commissie. Het hoofdbestuur wenscht deze commissie te doen bestaan uit een lid van den raad van beheer van de vereeniging „hel Nederlandsch Tooneel", een lid van de directie der Rotterdamsche schouwburg-vereeniging van 4 leden, waarvan een aan te wijzen door elke afdeeling, die meer dan 100 ieden telt. Die commissie zal, in vereeniging met de bestaande commissie van toe zicht, minstens viermaal 's jaars in het gebouw der tooneelschool vergaderen. In verband hiermede wenscht het hoofdbestuur aan de commissie van toezicht toe te voegen een door het hoofdbestuur te benoemen secretaris, aan wien tevens de func- tiën van administrateur der tooneelschool zullen worden opgedragen. Blijkt de proef te voldoen, dan zal bet hoofdbestuur tegen de volgende alge meene vergadering een voorstel doen om, met wijzi ging van artikel 14 der wet, aan deze regeling een meer blijvend karakter te geven. Dit voorstel werd uitvoerig besproken en eerst in beginsel met algemeene stemmen aangenomen. De uitvoering van dat beginsel, rekening houdende met de ge voerde debatten, werd opgedragen aan het bestuur. Ten gevolge van het bedanken der heeren H. J. Schimmel en mr. G. Yan Tienhoven, als leden van het hoofdbestuur, werden door de vergadering gekozen de heeren prof. A. Pierson en Joseph Jacobson; tot hoofdbestuurders zijn voorts her kozen de heeren prof. Stokvis en mr. Bloember gen. De bepaling van de plaats, waar de alge meene vergadering in 1879 zal worden gehouden, zal later door het hoofdbestuur, in overleg met eene der afdeelingen, geschieden. Hierna kwamen verschillende vraagpunten ter sprake. Door de Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van sterken drank is aan de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst de vraag gericht, of het gedistilleerd moet gerekend worden tot de vergiften en wel tot die soort, welke allereerst 's menschen verstandelijke ver mogens ondermijnen en daarna, bij voortgezet gebruik, het geheele gestel. Het hoofdbestuur heeft daarop geantwoord dat het meent omtrent die vraag geen uitspraak te mogen doen. De vereeniging voor de statistiek in Neder land heeft een uitvoerig gemotiveerd adres tot den Koning gericht, waarin, ten gevolge van het be sluit der laatste algemeene vergadering, wordt ver zocht om maatregelen te beramen en in het werk te stellen, die noodig zullen blijken om de officiëele verzamelingsstatistiek in Nederland op deugdelijken voet in te richten en bepaaldelijk, als eerste nood zakelijke schrede daartoe, te besluiten tot de op richting van een wèlingericht centraal-bureau van statistiek. Zaterdag had te Haarlem de tweejaarlijksche vergadering plaats van de Nederlandsche vereeni ging tot bevordering der koepokinenting. Door het hoofdbestuur werd onder andere medegedeeld, dat overeenkomstig den wensch der vereeniging door het departement van koloniën eerlang nabij Batavia een „pare vaccinogène" zal worden op gericht en in werking gebracht, onder beheer van een officier van gezondheid, die zich bepaaldelijk met de werking van zoodanige inrichting hier te lande heeft bezig gehouden. Aan alle geneeskun digen in Nederland zal een tabel gezonden worden betreffende de zaak der vaccinatie, waarvan veel nut verwacht kan worden. Vrijdag overleed, bijna 82 jaren oud, in den kring der zijnen de nestor der Rotterdam sche toonkunstenaars, Wouter Hutschenruyter. Den 28sten December 1796 te Rotterdam geboren, was hij van 1822 als stedelijk kapelmeester daar werkzaam een ijverig en bekwaam voorstan der van de kunst, aan welke hij zijn warm hart en zijnen tot in de grijsheid jeugdigen zin ge wijd had. Reeds heel wat tijd geleden legde hij, I wat. Rotterdam betreft, den dirigeerstok neder. Voor het m. o. zijn voor de akte lagere wiskunde toegelaten mej. F. Jacobs, van Gronin- gen, en de heer L. Van der Tas Dzn., van 's-Hage; voorts II. Blink, van Arnhem, voor aardrijkskunde; j A. J. G. Paardekooper, van Middelburg, voor staatsinrichting van NederlandW. N. Coenen,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1