Nederlandsche kunstzuster zich zoo menigmaal welverdiende lauweren had verworven. Dat het haar aan talent daartoe niet ontbrak, zou deze en gene misschien weifelend hebben toegegeven; maar hoe zou zij ooit in de gelegenheid komen, dat talent naar eisch te ontwikkelen Toch is, wat toen onmogelijk scheen, heden werkelijkheid geworden. Wij hebben mej. Beersmans als Maria Stuart ge zien en bewonderd. Geholpen dcor de toenemende belangstelling in ons tooneel, gesteund en ont wikkeld door ernstige studie, bèefl zijhet ge waagd zich te verheden tot hef hoogste in de dramatische kunst en een schitterend succes is het loon geweest voor dat lofwaardig pogen. Hare Maria Stuart heeft Cathariua Beersmans gestem peld tot eene tragedienne vau den eersten rang. Grootsch heeft zij hare rol opgevat en onberispe lijk schoon heeft zij de opvatting weergegeven. Het was een zeldzaam genot, zich meegesleept te gevoelen door dat warme, hartstochtelijke en toch zoo sobere spel. Ieder woord, ieder gebaar, iedere stand gaf getuigenis van deu ernst, waarmee de kunstenares zich ten taak had gesteld Schillers meesterlijke schepping leven en bezieling te geven. In het vervullen van die taak werd zij door de overige medewerkeuden wakker ter zijde ge staan. Wareu niet alle rollen in even goede handen, iets wat men bij het aantal dramatische personen moeilijk eischen kan, de meeste waren voldoende, enkele zelfs zeer goed bezet. Het spel van mevr. De Yries getuigde van warme toewijding en Imo gen ernst. De heer Haspels gaf den laaghartigen, vleienden Leycester zeer gelukkig weer. De heer J. Haspels als Burleigh en Le Gras als Talbot wareu uitstekend op hunne plaats. Mevr. Van Ofl'el-Kley toonde zich eeue zeer goede Kennedy. Kortom, ieder had zich blijkbaar ingespannen om naar de mate van zijn krachten bij te dragen tot volmaking van het schoon geheel. Het publiek was in groot getal opgekomen, zoodat velen zelfs geeue plaats konden bekomen. Het is in hun belang te hopen, dat de voorstel ling van gisteravond binnenkort nog eens zal worden herhaald. GJ- e ïitl e ii g- d Nieuws. Op verzoek van eenige reizigers werd gistermiddag uit een waggon 8de klasse van den trein die te vier uren uit Amsterdam hier arri veerde, een persoon verwijderd, die met de jenever- flesch in de hand 't zijn medereizigers tamelijk lastig maakte. Hij werd door deu stationschef aan de politie toevertrouwd, doch toen ook zoo weer barstig, dat twee agenten niet in staat waren hem te transporteeren. Door de hulp echter van eenig personeel van het station lag hij weldra op een wagen en werd hij. na goed gebonden le zijn, naar het politiebureel vervoerd. De tweede voorstelling van het cir cus Corty heeft de eerste reeds verre overtroffen. Bovendien was het programma veel gewijzigd en bevatte het toeren die den vorigen avond niet vertoond waren. Niettegenstaande den stampvollen schouwburg, was er ook hier weder een niet on aanzienlijk getal toeschouwers aanwezig, waaronder nu ook vele dames. Van de paardendressuur wer den thans behalve door den heer Althoff, die nu met zes hengsten werkte, proeven afgelegd o. a. door deu directeur zelveu met zijn in vrijheid gedresseerd apporteer-paard Zéphir, welke eveneens de bewondering van het publiek opwekten, dat daaraan door daverende toejuichingen lucht gaf en den directeur eenige maleu terugriep. De clown, op wien het paard zulk een jacht had gemaakt, eindelijk met guustigen uitslag, mocht daarbij na tuurlijk niet ontbreken. Gisteren werd de voor stelling besloten met een manoeuvre met twaalf paarden, bereden door zes dames en zes heeren in gala-rococo-kostumes, welke een goed effect maakte. Het orkest werkt op verdienstelijke wijze mede om het bezoek aan het ruime circus te ver aangenamen. Van 24 October tot 2 November z ij n te Katwijk 20 schuiten aangekomen met S02,000 stuks steur- en 1260 kantjes pekelharing. Er werd besteed voor volle steurharing f 25 a f 16, ijle f 18 a 13 per 1000. De pekelharing is voor het grootste deel nog niet verkocht. Wegens aan houdend stormweer zijn de visschers twee a drie weken verhinderd geweest om zee te gaan. Met de visscherij is het zeer ongelijk en staat het niet voordeelig. Te Drachten is Zondag-namiddag een moord gepleegd, naar men zegt ten gevolge van een twist tusscheu vader en zoon. De justitie heeft zich onmiddellijk naar die plaats begeven. Zondag-ochtend even vóórzeven uren ontstond er brand in het. zaagselhok van de bak kerij „de Ooievaer," gelegen achter de Oostzijder kerk te Zaandam. liet vuur tastte spoedig de geheele bakkerij aan, die dan ook is uitgebrand, en deelde zich verder mede aan den meelzolder boven de bakkerij en aan een daartegen aanlig- genden hooizolder van een boerderij. Aan de spoedige en krachtige werking der brandspuiten is het te danken dat de brand tot de beide ge noemde perceelen beperkt gebleven is. Te Beemster heeft een ongehuwde vrouw, die nu en dan, hoewel in geringe mate, aan vlagen van krankzinnigheid leed, zich laten doodhongeren. In 21 dagen had zij geen voedsel meer willen gebruiken. Vroeger had zij meer malen een einde aan haar leven willen maken, wat haar echter door de waakzaamheid van hare familie telkens was mislukt. Een Turksche reiziger, die te Sama- rang eenigen tijd doorbracht en ook te Solo is geweest, zeide Shariff Scheik ul Islam te heeten, van zeer hooge afkomst te zijn en belast met een zending van den sultan van Turkije. Niettegenstaande dit alles waren de Javanen zoo weinig met hem ingenomen, dat niemand hem logies wilde geven. Ten laatste verschafte de rijksbestuurder hem op verzoek van deu resident een onderkomen. Deze ontvangst schijnt hem zoo slecht bevallen te zijn, dat hij spoedig weder vertrokken is. Een treurig ongeval had te Par ij s plaats in een huis van de Champs Elysées. Eene Engelsche dame, slechts 25 jaar oud, die zich sedert acht dagen met haren echtgenoot te Parijs bevond, was bezig zich te kleeden om een bezoek aan de tentoonstelling le brengen, toen baar man binnentrad, een sigaar opstak en de lucifer nog brandende onder den schoorsteen wierp. Zijne vrouw naderde dien, om een laatsten blik in den spiegel te werpen; haar dun kleed vatte vuur en in een oogwenk was zij door vlammen omringd. De doodelijk verschrikte echtgenoot trachtte met zijne handen het vuur te blusschen, maar tevergeefs. Op beider angstgeschreeuw kwamen ten laatste buren toeschieten, wien het gelukte de vlammen uit te dooven, maar de arme vrouw overleed reeds een uur daarna onder de hevigste pijnen. De Amerika a nsche pool-expedit.ie- schoener „Arctic'" is lek en met gebrek aan pro viand te Province-town binnengeloopen. Het schip heeft in de poolstreken een vreeselijk weder gehad. De manschap is echte" wel, in weerwil van de geledene ellende. In het proces van Patti tegeü haar echtgenoot is ten haren gunste uitspraak gedaan de zangeres zal in Januari naar Parijs terugkee- ren en heeft beloofd, om ingeval de impresario Merelli de directie der Italiaansche opera aan vaardt, met Nilsson, Faure en Niccolini daar te zingen. Inmiddels is zij te Brussel als Violetta opgetreden. KOLONIËN. BATAVIA, 2 October. Door Jen gouverneur-generaal vau Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij de afdeeling h. b. s. gymu. Willem III te Batavia, tot leeraar in de wisk., B. J. Stofberg tot pred. bij de prot. gem. te Soemeuop, S. H. A. Begemanntot refer, bij het depart, van binn. bestuur, jbr. J. Th. Hora Siccama; tot hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inl. ondersv. te Ban dong, W. Van Gelder. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de openb. 3de lagere school te Samarang, C. Wegenaar; aan de openb. lagere school te Siboga, M. P. Bogaard; als 1ste huip ond. aan de openb. lagere school te Pekalongan, H. Spönhoff. Bij het binn. bestunr op Java en Madura: in de res. Rembang de contr. 1ste kl. E. L. Muller; in de res. Krawang de contr. 2de kl. C. Lok; in de res. Soerabaia de adsp.-contr. L. A. Blanc- kenhagen; in de res. Cheribon de contr. 1ste kl. C. P. H. Ba- cbiene; in de res. Bagelen de adsp.-contr. P. C. Van Dave- laar; in de res. Preanger-Reg. de adsp.-contr. H. V. baron Bentiuck; in de res. PalembaDg, de adsp.-contr. F. A. Heckler en de contr. 2de kl. II. A. Van der Steenstraten; in de res. Zuider- en Oosterafd. van Borneo de contr. 1ste kl. J. W. Van Heusden; in de res. Benkoelen de adsp -contr. A. Gorter en A. P. Van Deinse. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den hoofdond. aan de openb. lagere school te Siboga P. M. Heymans; den hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor idI. ond. te Bandong, J. W. Van Leeuwen; den 2den huipond- aan de openbare lagere school te Malang, L. Vree. Be noem d_ Tot lid in den raad vaD just, te Padang de suht.-ofi. bij dien: raad mr. J. W. H. De Moulin. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. J. E. Scheltens en F. Locher, de laatste onder toekenning van den titul. rang van maj.; eervol, met behoud van recht op pensioen, de kapt.-kwartierm. H. J. Ebbink; eervol, wegens lich. ongesch. voor deH milit. act. dienst, met behoud van recht op pensioen, de officier van gez. 1ste kl. E. Benjamins. Bevorderd: Tot lsten luit. bij de inf., J. W. Libosan, W. B. De Blaanw, N. C. Van Heurn, S. Bonga, C. A. Van Loe- nen en H. J. Groeneveld; bij de mil. adm.: tot kap.-kwart., W. C. Swaantot lsten luit.-kwart., H. Prins. 13 XJ I T iiï IN X_z Jk. IN U. lPx*£?- n liri] l£ Volgens de laatste berichten uit Senegal is de gele koorts uitgebroken in Saint-Louis en het eerste arrondissement-, die tot nog toe waren ge spaard gebleven Het aantal sterfgevallen in dat deel der kolonie bedroeg van 15 tot 25 October meer dan 150, waaronder drie geneesheeren en een aalmoezenier. De ontvangsten der tentoonstelling hebben tot 1 November 12,621,908 fr. bedragen. Die van de tentoonstelling van 1867, welke eene maand vroeger geopend werd en zelfs reeds vier maan den vóór de opening, gedurende de voorberei dende werkzaamheden, ontvangsten had afgewor pen, wijzen daarentegen slechts een cijfer aan van 9,645,417 fr. Bij dpn gemeenteraad is een voorstel ingekomen van de raadsleden uit het vijftiende arrondisse ment, waarbij de prefect wordt uitgenoodigd, met den Staat in onderhandeling te treden tot behoud van de tegenwoordige inrichtingen op het Champ de Mars, ten einde er een wintertuin te kunnen aanleggen en de zalen te gebruiken voor concerten, tooneelvoorstellingen, volksspelen, enz. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Waddington gisteren het Gele boek en het Berlijnsche tractaat en de heer Bardoux liet. ont werp regelende het lager en het honger onderwijs ingediend. Bij het debat in de Kamer over de verkiezing van Leroux zeide De Cassagnac, dat de Bonapar- tisten niets gemeens hebben met Mac Mahon sedert deze zijn eed gebroken heeft. Wegens die woorden werd de spreker tot de orde geroepen. De ver kiezing van Leroux is met 318 tegen 174 stem men vernietigd. Tt-ïalü5. Aan een diner heeft de minister Zanardeili eene rede uitgesproken, waarin hij o. a. zeide, dat de regeering de liberale beginselen handhaafde, maar niet minder krachtig ook voor de openbare veiligheid zou waken. In strenge bewoordingen keurde hij de beweging der „Italia irredenta" af. Oostenrijk, voeg-le hij er bij, kent echter de loyale gezindheid der Italiaansche regeering jegens hare naburen. De minister deelde len slotte mede, dat hij een ontwerp tot. wijziging der kieswet zou indienen, waarbij aan het. aantal kiezers belang rijke uitbreiding gegeven zal worden. De rede werd luide toegejuicht. Tel eg-rss in rrt ars DEN HAAG, 5 November. De gemeenteraad heeft heden met 29 tegen 4 stemmen toegestaan het verzoek van den heer Voorhoeve tot gebruik van eene gemeenteschool voor Zondagschool, on danks het bezwaar van den kerkeraad te Scheve- ningen tegen den Derbistiscben geest die den aan vrager bezielt. De Raad heeft bepaald, dat voor het gebruik van elke tramway-locomotief door de Rijnspoorwegmaatschappij f 100 zal worden be taald. Een voorstel tot heffing van f 4-0 is ver worpen. Het verzoek van den heer Wisse om concessie voor electrische verlichting is onbepaald afgewezen. Het algemeen verslag van den Raad betreffende de zeehaven voor 's-Gravenhage is gerenvoyeerd naar B. en Ws ten einde den ge meente-architect te hooren omtrent omvang, kosten en aard der werken. SIMLA; 4 November. Het Engelsche ultima tum is den 2den dezer aan den bevelhebber van het fort Alimusjid overhandigdeen afschrift daarvan is per post van Peschauer naar den emir gezonden. LONDEN, 5 November. Het gerucht is in omloop dat de vice koning van Indië het plan

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2