N°. 3743. A0. 1878. Maandag 4 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHT E"N! Een nieuwe Kamer van Koophandel. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 10 regels Iedere regel meer.trrr. Greolcrc loiters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17|. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 17 personen en aan die ziekte overleden geene. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 November 1878. V. d. BRANDELER. De bakens verzetten, als het getij verloopt, is het kenmerk van wijs beleid. Daarvan viel dezer dagen bij de behandeling der begrooting in verschillende gemeenten des lands, menig staaltje op te merken. Hier en daar werd ul. met het oog op een mogelijke wijziging in de openbare verlichting door middel van electrisch licht, zij het dan ook nog maar in een ver verschiet, wijselijk besloten aan de be staande gasfabrieken geen meerdere uitbreiding te geven dan door onvermijdelijke noodzakelijk heid werd geboden. Verstandig gehandeld, doch des te scherper springt het in het oog, waar men op een enkele plaats van dat leidend beginsel afweek en niet alleen de bakens niet verzette in overe^istemming met het verloopen van het getij, maar zelfs een nieuw baken plaatste op een oud en wellicht geheel on doelmatig punt. En wij doelen hier op een geheel andere zaak dan die der publieke verlichting, veeleer zouden wij het kunnen noemen een zaak van voorlichting. Het zal zeker de aandacht van onze lezers niet zijn ontsnapt, dat, B. en Ws. van het nabu rige Katwijk bij advertentie voorkomende in ons uommer van 31 Oct. jl. kiesgerechtigden oproe pen tot het verkiezen van leden voor de nieuw opgerichte Kamer van Koophandel en Fabrieken. Verblijdend verschijnsel! zal men wellicht zeg gen, dat getuigt van een prijzenswaardige zucht tot bevordering van handel en nijverheid, en tot op zekere hoogte stemmen wij daarmede in, ja meeuen er te mogen bijvoegen, dat het nijvere Katwijk ouder zijn energiek bestuur menige groo- tere gemeente tot voorbeeld zou kunnen strekken in zijn streven naar vooruitgang. Doch ook slechts tot op zekere hoogte, wat de oprichting eener Kamer van Koophandel en Fa brieken betreft. Juist in deze dagen toch zijn er van verschillende zijden stemmen opgegaan om het nut dier colleges te betwisten, en wel naar aan leiding van een bericht, dat onlangs een bijeen komst zou hebben plaats gehad van leden van eenige dezer colleges, ten einde te beraadslagen over het denkbeeld om door vrijwillige samenwer king der verschillende Kamers meer eenheid te brengen in het geven van adviezen, daar de Mi nister van waterstaat, handel en nijverheid zoo wordt er bijgevoegd niet bijzonder ingenomen schijnt met de werking dier lichamen. De fout wordt gezocht in het tweeslachtige karakter der Kamers, die gedeeltelijk te beschou- i' wen zijn als een ad viseerend college voor de regee ring, en inzonderheid voor de plaatselijke, gedeel telijk als de vertegenwoordiging van de handelaren en industriëelen. Aan den Minister nu wordt het denkbeeld toe geschreven om door middel van vertegenwoordi ging der Kamers door n of meer afgevaardigden in een centrale vergadering meer eenheid in de adviezen te brengen, doch „Het Vaderland", dit onderwerp besprekende, betwijfelt terecht, of een zoo talrijke bijeenkomst er zijn thans 68 Kamers zonder behoorlijke voorbereiding eenige kans op een vruchtdragende discussie zou opleveren. Dat blad zou de voorkeur geven aan een instelling zooais de Board of Trade in Engeland, wier leden door de Regeering benoemd en waarvan de kosten door de schatkist gedragen worden. De „Arnh. Crt.", die in een tweetal artikelen eveneens deze zaak behandelt, komt tot een geheel andere con clusie en wenscht de specialiteiten op het gebied van koophandel, nijverheid en fabriekswezen ge roepen te zien in den officiëelen raad der Regeering, in den Raad van State, die al de landsbelangen overzien en in harmonie brengen en houden moet. Men ziet dus, uiteenloopende meeningen genoeg, maar in dit ééne opzicht althans overeenstemming, dat de Kamers van K. en F. niet aan het beoogde doel beantwoorden en dat er vroeger of later, wel licht vrij spoedig, een ingrijpende verandering in de inrichting van die colleges te wachten is. Daarom dan ook klinkt het bericht der instelling van zulk een lichaam juist op dit tijdstip wel wat zonderling, al bepaalt ook het desbetreffend Konink lijk besluit van 9 Nov. 1851, dat in alle ge meenten, waar de uitgebreidheid van handel en fabriekwezen het volgens het oordeel der gemeen tebesturen wenschelijk maakt, dat zoodanige Kamers worden opgericht, dit kan plaats vinden. In hoever nu die wenscheiijkheid voor de ge meente Katwijk aanwezig was, staat niet aan onze beoordeeling. Wel mogen wij als zeker aannemen, dat B. en Ws. dier gemeente, toen zij op een zoo ongunstig tijdstip tot de oprichting eener Kamer van K. en F. besloten, handelden in het bewustzijn, dat het kleine Katwijk het bewijs kan leveren, wat zulk een college vermag zelfs onder de thans bestaande ongunstige omstandigheden. Moge het wakkere gemeentebestuur van het nijvere Katwijk zich in die verwachting niet zien teleurgesteld! LEIDEN, 2 November. Aan het examen voor den rang van 2den luitenant der infanterie hier te lande hebben vol daan de sergeanten Van Dijk, Oudshoorn en Quack, voor het O.-I. leger de sergeanten Bueninck en Gallas, allen van het instructie-bataljon. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2574 portiën, als: 2148'warme spijs, 344 vleesch en 81 '/2 spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 49 74 volwas sen personen en van 712 kinderen. Voor de handwerken werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 4 candidaten, waarvan zijn toegelaten mej.D. De Jong uit Rotterdam en C. J. Mispelblom van Altena uit Boskoop. Dr. Terwogt, te Oude Wetering, heeft het beroep bij de Remoustrautsche Broederschap te Hoorn aangenomen. Tot leden van het kiescollege der Herv. kerk te Zoetermeer en Zegwaard zijn herkozen de heeren R. Van Alphen, J. Van Dorp, II. Scheer en J. Sentel. Voor het m. o. is voor de akte boekhouden toegelaten voor huisonderwijs de heer F. B. Smits, van Amsterdam, en voor schoolonderwijs de heer F. Van Gelderen, van Rotterdam; toegelaten J. A. C. A. Timmerman van 's-Hertogenbosch, voor geschiedenis; F. Albers van Nijmegen en P. J. S. Leut van Rotterdam, voot Nederl. taal- en letterkunde.' De vergadering der Nederlandsche Hervormde predikanten-vereeniging, Donderdag te Utrecht ge houden, werd door bijna honderd leden bijgewoond. Door sommigen werd het plan verdedigd om aan stonds eene nieuwe theologische faculteit op te richten. Anderen gaven de voorkeur aan de op richting van vrije leerstoelen aan de bestaande faculteiten, van Utrecht te beginnen, en alleen voor zoover het onderwijs der daar gevestigde hoogleeraren niet in den geest van de belijdenis der Herv. kerk gegeven wordt of later mocht worden. Na den afloop der vergadering werd door een aantal der aanwezigen tot de oprichting eener vereeniging in den laatsten geest besloten. Het ramschip „Guinea" te Nieuwediep zal eene belangrijke reparatie aan zijn ketels moeten ondergaande kosten zijn geraamd op 21,000. Het schip zal in dienst blijven. Het raderstoom- sckip „Valk" zal, desvereischt, voor den dienst gereed of, zooals men dat noemt, op stootgaren liggen. Een Fransch aviso, de „Cuvier", gister ochtend aldaar binnengekomen, heeft in last zich in de zeehavens van ons land op de hoogte te stellen van alles wat betrekking heeft op de haring- visscherij, het kaken en inzouten. De heer H. L. Smits te 's-Hage vierde gisteren het 25-jarig bestaan zijner boekdrukkers firma. Tegelijkertijd mochten vier gezellen aldaar hun 25-jarige dienstvervulling herdenken, terwijl een hunner, de drukker M. Maris, tevens zijn 50-jarigen dienst in het drukkersgilde vierde. Nader blijkt dat mr. G. J. Rive zich niet verbonden heeft aan de redactie van de „Neue Freie Presse" te Weenen, maar ontslag heeft ge vraagd uit zijn betrekking te Amsterdam, om te Weenen vertegenwoordiger en correspondent te worden van de N. Rott. Crt. Tegen Januari e. k. vertrekt hij naar Weenen. De heer P. A. Daum, lid der redactie van „Het Vaderland" zal zich in het begin der vol gende maand naar Ned. Iudië begeven, ten einde op te treden als mede-redacteur van het te Samarang verschijnend dagblad „De Locomotief." Aan de Amsterdamsche universiteit zal be noemd worden een specialiteit voor het onderwijs der besmettelijke ziekten als buitengewoon hoog leeraar (lector) bij de faculteit der geneeskunde. Als zoodanig is voorgesteld dr. P. K. Pel. De Amsterdamsche gemeenteraad besloot gisteren naar gelang der behoeften 9 millioen te leenen tot uitvoering van voorgestelde werken en tot den bouw van het gasthuis. Het stoomschip „Gelebes", van Nieuwediep naar Batavia, is gistermorgen van Aden vertrok ken; de „Madura", van Batavia naar Nieuwediep, is 31 Oct. Aden gepasseerd. Z. M. heeft de 2de luit. C. J. Van Dort, van het 3de, en R. A. Jackson, van het 7de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de inf. in Ned.-Indie; bij de infanterie benoemd tot kapt. 2de kl., den lsten luitenant F. De Groof, van het wapen, thans op nonactiviteit; bij het 2de regiment, tot majoor, den kapitein P. Van Ilille, van het 3de regiment; bij het 3de regiment, tot kapitein 2de kl., de 1ste luit. H. C. Smalleubacb, van het 4de, en J. C. T. Bou- man, van het 2de regiment; bij het 4de regiment, tot lsten luitenant, den 2den luitenant B. W. Mensing, van het 8ste regiment; den majoor W. C. Margadant, van het 2de reg. infanterie, op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1