N". 5743. A0. 4878. Maandag 4 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSOÏÏ PEIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 nnanden..-irv.n1 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels, v i.ir.nr.k...i f 1.05. Iedere regel meernr.i.u.. 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De postbode van Maassluis op Maas land en Vlaardingen heeft wegens huiselijke on- eenigheid getracht zich van het leven te berooven door zich een hagelschot door de keel te jagen. Hij is niet dood, doch verkeert in gevaar. Te Bourges is onlangs brand uitge broken bij een blikslager; hij had twee vaten petroleum ontvangen en wilde die in den kelder brengen, waar zijn zoon waseen licht stond onder aan de trap. Nauwelijks waren zij in den kelder gekomen, of er had een ontploffing plaats. De vader werd omvergeworpen en viel met het hoofd in de vloeistof; de zoon kwam er met verbrande handen af. De brandspuiten kwamen aanrukken, toen een nieuwe ontploffing plaats had. 19 perso nen werden daarbij gewond, waarvan 14 spuit gasten. Woensdag isbij de Duitsche rijksbank door een handelshuis te Berlijn een op die Bank getrokken en door haar geaccepteerde Amerikaan- sche wissel van 48,000 mark gepresenteerd, die valsch werd bevonden en mitsdien in beslag werd genomen. De ballon captif van Giffard is ver kocht aan den directeur van het Princess Theatre te Londen voor ƒ100,000 fr. Giffard krijgt boven dien 10 pet. van de ontvangsten te Londen. De „Figaro" schat het inkomen van keizerin Eugénie jaarlijks op 450,000 fr.daarvan zou zij, indien haar zoon trouwde, 300,000 fr. jaarlijks aan hem geven. Uit het tuchthuis is door de Neuren- bergsche rechtbank ontslagen een molenaarsgezel, die tot 12 jaren gevangenisstraf was veroordeeld en van November 1876 af had gevangengezeten. Hij was beschuldigd van poging tot moordthans echter is bewezen dat zijne aanklaagster een val- schen eed had gedaan en zich zelve wonden had toegebracht, waarvan zij den molenaar beschuldigde. Nu is zij met 12 jaren tuchthuis gestraft. BUITENLAND. Frankrij li. Een gedeelte der tentoonstelling te Parijs, met name de Fransche afdeeling, is volgens den bericht gever van de „Times" in staat van opstand. De inzenders klagen, schrijft hij, dat de minister de jury's heeft samengesteld uit mannen zonder be hoorlijke vakkennis en daarin lieden opgenomen, die de inzenders als hunne eigene mededingers aanzagen. Een zeker aantal dezer laatsten zijn dan ook op den inval gekomen van biljetten aan te plakken, waarop zij na aankondiging van eene gouden of zilveren medaille daarachter in reus achtige letters het woord: „Geweigerd" plaatsen, met eene lijst van de juryleden er naast. Andere* plakten de opgaaf der bekroningen het onderst boven aan. Daar deze demonstratie een grooten omvang dreigde aan te nemen, heeft de commis saris van politie de inzenders uitgenoodigd de plakkaten en lijsten weg te nemen, waaraan de meeste voldeden. Anderen gehoorzaamden zonder hun protest prijs te geven, door de plakkaten te overplakken. Het denkbeeld van den gedenkpen ning voor alle inzenders zonder onderscheid schijnt ook niet op te nemen. Bovendien moet met de bekroningen soms zeer slordig omgesprongen zijn. Een champagnefabrikant heeft eene zilveren me daille gekregen en wel ofschoon hij niets had in gezonden. Eene andere beroemde firma kreeg eene bronzen medaille, terwiji iemand die flesschen cham pagne van haar gekocht en als eigen fabrikaat tentoongesteld had, met de gouden strijken ging. Eene menigte verhalen van gelijken aard doen de ronde en ofschoon die overdreven mogen zijn, houdt de berichtgever het er voor, dat de meeste jury's inderdaad voor hare taak niet berekend waren en voor ongeoorloofde invloeden zwichtten, zoodat vele inzenders slechts met de grootste inspanning recht hebben kunnen krijgen. Garnier-Pagès, wiens overlijden per telegraaf wordt bericht, was in 1803 te Marseille geboren, werd afgevaardigde in 1841 en gedurende de revolutie van 1848 maire van Parijs, later minister van finan ciën en lid van de constitueerende vergadering, in 1864 lid van het wetgevend lichaam en in 1870 lid van de regeering der nationale defensie. De senator Richemont des Bassayns is overleden. Hij was door Fransch Indië naar Ver sailles afgevaardigd en de eenige afgevaardigde of senator der koloniën, die niet tot de republikeinsche partij behoorde. De heer Richemont was een zeer gunstig bekend oudheidkundige. In 1870 heeft hij een werk uitgegeven over de catacomben te Rome. Spanje. Moncasi, aldus wordt gemeld, heeft bij de in structie verklaard, dat hij reeds op zijn negen tiende jaar onmiddellijk na de trnonsverheffing van Alfonsus het plan had opgevat om den Koning te vermoorden. Om den moord te volvoeren, had hij toen eene boot gehuurd, ten einde den vorst bij zijne landing te Tarragona te naderen, maar kwam te laat. Hij ging hierop *aar huis, en vervolgens hoorende, dat de Koning zich naar de kathedraal had begeven, ging hij er ook heenmaar bij zijne komst in de kerk merkte hij dat hij in zijne over haasting zijn pistool had verloren. Groot-Brita nnië. In de „London Gazette" wordt de correspon dentie openbaar gemaakt tusschen lord Salisbury en lord Lyons te Parijs over de benoeming van Engelsche en Fransche commissarissen voor de Daïra, welke door den Khedive en zijne familie aan het land is afgestaan. Salisbury neemt Wad- dington's voorstel aan, maar acht het wenschelijk er de aandacht op te vestigen, dat Engeland geen verplichting op zich neemt ten aanzien van de betaling der coupon of van de amortisatie der nieuwe leening. De „Times" meldt dat Rothschild in de volgende week de 5 pet. Egyptische leening, ten bedrage van 8'/a millioen, zal uitgeven tegen een koers van 70 a 75. Frankrijk en Engeland waar borgden de benoeming van speciale commissarissen voor het beheer der inkomsten van het verhypothe keerde grondbezit; Den Griekschen diplomatieken agent Kondou- riotis is medegedeeld, dat de Engelsche nota over de stipte toepassing van het tractaat van Berlijn ook op eene bemiddeling ten gunste van Grieken land aandringt. De Porte heeft instructiën aan de gouver neurs der provincies gezonden om maatregelen te nemen tot invoering der nieuwe wet op de gen darmerie. In het district Bitolia heeft eene schermut seling van Bulgaren met Turksche troepen plaats gehad. Nieuwe benden zijn uit Rumelië Macedonië binnengedrongen. Telegrammen. PARIJS, 1 November. Graaf Schuwaloff is eergisteren te Livadia aangekomen. KAIRO, 1 November. De betaling der coupon van de geünificeerde schuld is aangekondigd. KONSTANTINOPEL, 1 November. De Bul garen in Rumelië petitioneeren om annexatie bij Bulgarije. BERLIJN, 1 November. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije betreffende Bosnië zijn hervat, wegens het vermoeden dat de Russi sche troepen zich slechts terugtrokken met het doel, om de Porte aan te moedigen met de Oos- tenrijksche regeering te breken. PARIJS, 1 November. Al de berichten uit de departementen over de verkiezing van gedelegeerden verleden Zondag, bevestigen, dat de republikeinen in den Senaat op eene meerderheid van minstens 25 stemme* kunnen rekenen. BOMBAY, 2 November. De „Bombay Gazette" is gemachtigd tot de mededeeling, dat Salar Jung zijne troepen, zijne schatkist en de warme bron nen van Hyderabat ter beschikking van de Indi sche regeering voor den oorlog met Afghanistan gesteld heeft. Men meldt, dat de Afghaansche troepen te Dsjelalabad door Russische officieren in den wa penhandel worden geoefend. De ziekte neemt toe. Volgens de „Pioneer Post" van Peshauer heeft de onderkoning tegen het zenden van een schrijven aan den emir geprotesteerd. WEENEN, 2 November. De delegatie-verkie zingen zijn voor Andrassy gunstig gevallen en een belangrijke meerderheid is zeker. ATHENE, 2 November. Het nieuwe ministerie is samengesteld uit de heerenTrikoepis, voor zitter, binnenlaudsche zaken en financiënMaurocor- datos, openbaar onderwijs; Karaiskakis, oorlog; Kanaris, marine; Zaimis, binnenlandsche zaken en justitie. CORRESPONDENTIE. Aan het ingezonden stuk uit Woubrugge kan geen plaats worden ver leend, omdat ons blad zich niet met kerkelijke beschouwingen inlaat. Er werden slechts feiten vermeld, zonder goed- of afkeuring. Ter markt te Lelden aangevoerd, 1 en 2 November. Wintertarwe 14 hectoliter 9.50 a 10.Zomer- tarwe 14 hectol. 8.— a 8.50 Winterrogge 12 heet. G.25 a 6.50. Zomerrogge 12 hectol./ 5 50 a/6.— Zornergerst 13 hectol. 5 50 a 6.Chevalier-gerst 13 hectol. ƒ7.25 a 8. Zware Haver 15 hectol. 5. a 5.50. Lichte Haver 15 hectol. 4.a ƒ4.25. Dui- venboonen 10 hectol. f 8.50a 9. Paardenboonen 11 hectol. 8.— a ƒ8.50. Ossen 38 stuks/210.—, a/240.—. Stieren, 12 stuks I GO. a 185.—Veulens stuks/ a Melkkoeien 206 stuks 215.— a ƒ260. Kalfkoeien 42 stuks ƒ225.— a 270.Varekoeien 188 stuks ƒ135.a 250.— Vette koeien 2G5 stuks 180.a/320.-. Kalveren (vette; 32 stuks 40. a 72.—. Kalveren (magere) 7 stuks 12. - a ƒ23. Kalveren (gras) 120 stuks 21.— a G8.—Hamels (magere) stuks/— a f Hamels (vette) stuks, a/—Ooien (magere) 290 stuks ƒ22.— a 26.—. Ooien (vette) 760 stuks 32.— a ƒ36.-.— Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 76 stuks, 10.— a 22Varkens (big gen) 202 stuks 3.a J 8. Grasboter 7230 kilogr., lste qualit. 4 vat/71.— a/75 Schei- 2de qualit. vat G3.— a 67.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.774 a 1 874, Schei-2de qualiteit per kilogr. 1.574 a 1.674- Ier markt aangebracht 871 runderen, 39 kalveren en 1050 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1