R BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het beslnit van den Commissaris des Konings in deze .•ijrovincie van den 19den September jl. (Prov. blad N°. 74), ber inneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalin gen van de artt. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 (Staats blad N°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 1 en 14 der wet van den 9den April 1869 (Staatsblad N°. 59), helzende bepalingen omtrent de op ben rustende verplichting tot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik men van perceelen of perceelegedeelten of aanschaffing van lastingvoorwerpen, naar de 5de en 6de grondslagen; terwijl on tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der AjBVet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 (Staats blad N°. 59), en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. S°. 5740. A". 1878. 31 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, f Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN berinneren by deze de ingezetenen der gemeente aan de he aling van art. 181 der algemeene politie-vcrordeniDg van den 6den October 1873 (Gemeenteblad N°. 4), houdende, dat „ten inste tweemaal in het jaar en wel eens in het voor- en eens in het najaar op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders cboorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden." En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 October. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. C. N. Krom, geb. te Biervliet, met academisch proefschrift ,Oud-Nederlandsch erf huisrecht." Ten behoeve van het gymnasium „Willem III", te Batavia, worden verlangd1". voor de afdeeling hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus een leeraar iu de Engelsche en Hoogduitsche talen en letterkunde, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in die vakken; ook zij, die voor één der beide gevraagde vakken bevoegdheid bezitten volgens de wet op het middelbaar, voor het andere volgens de wet op het lager onderwijs, komen in aanmerking. 2°. voor de afdeeling „In dische taal-, land- en volkenkunde" een leeraar bij voorkeur doctor iu rechten in staatsinstel lingen, godsdienstige wetten, en volksinstellingen en gebruiken van Nederlandsch Indië. Aanmel ding uiterlijk 15 November a. s. bij op zegel geschreven request aan het depart, van koloniën. De minister van waterstaat enz. heeft aan de Kamer van koophandel en fabrieken alhier een schrijven gezonden betreffende de te Shanghai bestaande „Chinese Polytechnic institution", waar van de bestemming is, de Chineesche bevolking bekend te maken met de voortbrengselen van Wes- tersche nijverheid en den voortgang der Weslersche wetenschap. Het bestuur is voornemens, zoodra de localiteit gereed is, eene doorloopende tentoon stelling te houden van machinerieën, technische werktuigen en fabrikaten van Europeeschen oor sprong. Reeds thans echter bestaat gelegenheid om ter bezichtiging te stellen modellen en tee- keningen van stoomwerktuigen (voornamelijk ook van stoombaggermolens en schouwen), met daarbij gevoegde verklaringen en prospectussen in de En gelsche en Chineesche talen. Volgens den minister resident bestaat gegrond uitzicht, dat, als op de Nederlandsche fabrikaten de aandacht wordt ge vestigd, ook in ons land bestellingen zullen wor den gedaan. De modellen moeten worden ingezon den aan „the Chinese polytechnic institution, care of the Netherland consul at Shangai". De Neder landsche consul is bereid de beschrijvingen en prospectussen op kosten der inzenders in de Chineesche taal te doen overbrengen. De kosten 1 zullen zeker veel geringer zijn, wanneer de inzen ders gebruik maken van de hier ter stede bestaande Chineesche drukkerij der firma E. J. Brill, terwijl prof. G. Schlegel zich bereid heeft verklaard, alle prospectussen en aanwijzingen in het Chineesch te vertalen en de zorg voor de correctie op zich te nemen. Met kracht worden door den Nederland- schen Rijnspoorweg de voorbereidende maatrege len voortgezet om de opening van vrachtgoede- renverkeer op de lijn LeidenWoerden op 1 December a. s. mogelijk te maken. Op de stati ons Bodegraven, Alphen en Leiden zullen goe derenloodsen worden opgericht. Volgens achter staande annonce is het tarief voor het vervoer van bestelgoederen, geld en geldswaarden in lokaal binnenverkeer in werking getreden. Z. M. heeft vrijstelling van zegel en regis tratie verleend voor de getuigschriften, bedoeld bij art. 16 der wet op het hooger onderwijs. Voor het m. o. zijn gisteren toegelaten de heerenC. H. Den Hertog, van Amsterdam, voor Nederl. taal- en letterkunde; A. Demmers, van Gouda, voor geschiedenis; P. J. Kleyman, van Winschoten, voor Engelsche taal- en letterkunde; voor boekhouden werd van de 3 candidaten toe gelaten de heer T. Van Toon, van Rotterdam, voor huisonderwijs. Van de 10 candidaten voor de Eransche taal werden gisteren in Den Haag toegelaten mej. C. Brondgeest, A. J. Brunt, L. Fï. Jaquier, J. P. Pietersen en C. H. A. M. Schuppers uit 's-IIage. Voor de akte als hoofdonderwijzer waren 12 can didaten toegelaten de heerenD. Harberts uit Oudewater, E. Janse en A. P. Wolhoffuit Dordrecht. Voor het bestuur van het op te richten Panoramagebouw in de Plantage tegenover Artis te Amsterdam is gisteren door den architect J. Gosschalk in het openbaar aanbesteedhet dempen van de Nieuwe Prinsengracht (zijnde de plaats, waar het gebouw zal verrijzen), het ophoogen van het terrein, het maken van een riool en schoeiin gen. Dit werk is aangenomen door den heer W. J. Van Berkum, te Amsterdam, voor f 23,273. Gisterochtend zijn van Amsterdam twintig werklieden, uit verschillende deelen van Nederland, naar Parijs vertrokken ter bezichtiging van de tentoonstelling. Zij zijn daartoe door de bijdragen van particulieren, die door de bekende commissie werden ontvangen, in staat gesteld. Het geschenk van Luxemburg aan prins en prinses Hendrik heeft zijn ontstaan te danken aan eene inschrijving, die door een dames-comité in iedere gemeente des lands werd geopend en waar aan uitsluitend door vrouwen kon worden deelge nomen. Het minimum van eene bijdrage was op 10 centimes bepaald. Het geschenk bestaat uit een prachtigen gouden porte-bouquet. Het boven deel wordt door de wapenschilden der prinses, van den prins en van het groothertogdom gevormd, door oranje-takken, bloesems en vruchten met elkander vereenigd. Al die onderdeelen zijn uiterst zorgvuldig, overeenkomstig hunnen aard, geëmail leerd. Een met negen heerlijke diamanten bezette rand vormt den aanvang van den steel, langs welken spiraalvormig een driekleurig geëmailleerd lint met het inschrift: „Hommage a S. A. R. la Princesse Marie des Pays-BasHommage des dames luxembourgeoises" is geslingerd. Het onderste deel j van den porte-bouquet is met zes brillanten van zeldzaam zuiver water en een grooten parel bezet. Eene cassette van gepolijst eikenhout, met de dooreengeslingerde naamcijfers H en M, door een kroon gedekt, omsluit het geheel. De teekening werd door een Luxemburger, den heer A. Mare, directeur van de Parijsche „Illustration", ontwor pen; de uitvoering was aan den heer Léopold Hubert te Parijs opgedragen. Het programma der feesten, die in Luxemburg gevierd worden, werd vóór de vaststelling naar Arolsen opgezonden, om door den koning-groothertog te worden bekrachtigd. De koning is voornemens, in de kerk te Arolsen een steen met inschrift, ter vereeuwiging van zijne echtverbintenis met prinses Emma, te doen plaatsen. De steen moet uit rosa Luxemburgsch marmer worden gehouwen. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage heeft de volgende voordrachten opgemaakt voor de in dit college bestaande vacaturen, als 1°. voor rechter mr. W. E. E. baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, rechter in de arr.-rechtb. te Zwolle; mr. P. W. Van Heusde, rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te 's-Gravenhage; mr. A. M. Pareau, subst.-griffier bij het gerechtshof te Am sterdam 2°. voor rechter-plaatsverv.mr. J. E. Schuurbeque Boeye, advocaat, met het lot tegen mr. G. Wttewaal, advocaat-plaatsverv. kanton rechter mr. A. P. Th. Eyssell, advocaat, en mr. A. J. W. Van Royen, advocaat en plaatsverv.- kantonrechter, allen te 's-Gravenhage. In de heden gehouden terechtzitting van het kantongerecht te Alphen is uitspraak gedaan iu zake den hoofdelijken omslag der kerk te Koudekerk. Aan de kerk werd de eisch ontzegd en zij tevens veroordeeld in de kosten. Het niet verschijnen van de eischende partij is oorzaak dat de quaestie nog niet geheel is uitgemaakt in hoe verre het bestuur wettig geconstitueerd is, ja dan neen. Tot lid van den Amsterdamschen gemeen teraad is heden gekozen de heer C. P. Metelerkamp. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" vertrok gisternamiddag van Southampton. De kapitein der infanterie J. C. T. C. Hackstroh, te Delft in garnizoen, is overgeplaatst bij het instructie-bataljon te Kampenin zijne plaats is tot commandant van de 3de compagnie van het 1ste bat. 4de reg. inf. aldaar, benoemd de kapitein W. G. Rompelman, thans te Kampen. Tot leeraar in de natuurlijke historie bij het middelbaar onderwijs te Dordrecht is benoemd dr. J. G. Boerlage, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Het circus Corty zal Zondag-avond geopend worden. Alsdan zal de eerste groote volksvoorstelling plaats hebben. De prijzen der drie rangen zijn ƒ1.49, ƒ1 en 0.50. Het ver blijf van het gezelschap hier ter stede is op drie weken vastgesteld. Niet minder dan drie treinen van de lijn LeidenWoerden zijn heden buiten de Morsch- poort gedeeltelijk uit de rails geraakt. De krom ming aldaar van de baan naar het station moet te sterk zijn, zoodat er al licht gevaar voor derailleeren schijnt te bestaan. Persoonlijke onge lukken hebben er niet bij plaats gehad. Volgens heden alhier ontvangen be richt, zou er te Scheveningen een schip gestrand zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De Ned. schoener „Fiducia", kapt. Dik, van Rio Grande naar Liverpool bestemd, is op zee gezonkeneen gedeelte der equipage en pas sagiers is te Rio Grande geland.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1