N°. 5739. Woensdag A0. 1878. 30 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 rosanderi1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 29 October. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. W. "Van der Feltz, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift: „Wat is bedelarij?" Een onzer geachte stadgenooten, de heer dr. M. De Vries, valt hedeu het voorrecht ten deel zijn 25-jarig jubilé als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier te vieren. Dat deze dag door anderen niet onopgemerkt zou voorbijgaan wekt geen verwon dering, wanneer^ men bedenkt hoe veel de weten schap en in 't bijzonder onze moedertaal aan hem te danken heeft. Mocht de jubilaris reeds voor vier jaren, toen ook vau zijue oud-leerlingen, de sprekendste bewijzen van de erkenning zijner verdiensten oudervinden, toen hij zijn 25 jarig feest als hoogleeraar met Groningen mee vierde, ook thans waren ze talrijk. Van verschillende zij den, zoowel van hier als elders, werden hem de hartelijkste gelukwenschen aangeboden, terwijl in den middag een commissie van zijne tegenwoor dige leerlingen bestaande uit den praeses en vice-praeses der literarische faculteit, zoomede de heeren B. Kruytbosch en J. Hartelust en den praeses der theologische faculteit den heer C. T. Cramer v. Baumgarten, hare opwachting "bij hem maakte en hem een geschenk aanbood, bij het overhandigen waarvan de president der literari sche faculteit de heer P. T. Van den Berg van Os den jubilaris volgenclerwijze toesprak: „Het komt mij zeer waarschijnlijk voor dat gij, wanneer ik tot u ga spreken, de meening zult opvatten, dat ik uit naam mijner faculteit tot u kom. Allereerst moet ik die meening wegnemen. Nauwelijks toch was het bekend geworden dat eene commissie het plan had opgevat, feestelijk te herdenken dezen dag, die u een kwart eeuw aan de Leidsche hoogeschool verbonden ziet, of tal van studenten meldden zich bij haar aan en gaven hunnen wensch te kennen om aan dit feest deel te nemen. Al behoorden zij ook niet tot uwe leerlingen in den engeren zin, zij grepen deze gelegenheid gretig aan, als een zeer gewenschte om u een blijk te geven in hoe hooge mate gij aanspraak moogt maken op hunne achting en genegenheid. „Wanneer wij slechts het oog slaan op het feest voor vier jaren door u gevierd, waarbij udeondub- belzinnigste bewijzen van belangstelling en hoog achting werden gegeven en waarvan zij, die er deel aan namen, de aangenaamste herinneringen behiel den, dan kan het u, dunkt ons, niet verwonderen, dat er ook nu weder groote belangstelling in het feest van heden werd betoond. „Vijf en twintig jaren is het dus geleden dat de Leidsche hoogeschool u tot zich riep. Dat er toen een maar nederig plaatsje werd ingeruimd aan de wetenschap, die gij tot uwe lieveling hadt gemaakt, terwijl zij thans een breeden zetel in neemt onder baar zusteren tal; dat gij uwe lessen aauvingt met een klein getal toehoorders en u thans omringd ziet door mannen, die u als hun leidsman roemrijk volgden op den door u gebaan- den weg, strekt u ongetwijfeld tot groote eer en geeft u de heerlijkste voldoening. „Intusschen," zoo vervolgde spreker, „staat het niet aan mij, uwe verdiensten als geleerde hier op te sommenzooais ik zeide, kom ik tot u namens uwe vrienden en leerlingen. „Spreek ik uit naam uwer leerlingen, dan zijn het èn de wijze waarop gij ben over hunne ge liefde moedertaal onderhoudt, die meermalen de akelige vertrekken der oude vermolmde academie tot gezellige kamers maakt, èn de vriendelijkheid en hulpvaardigheid die gij hun altijd betoont, èn de uren door eenige hunner op uw studeervertrek doorgebracht, zoo gezellig en leerrijk, voor hen even zoovele redenen om dezen dag als een feestdag te begroeten. En deze leerlingen zijn uwe vrienden tevens, vrienden, die niet genoeg kunnen waar- deeren de gastvrijheid, waarmede gij ook uw woon vertrek voor hen opent, het gulle onthaal, hun daar bereid, der aaugenamen omgang met u en de uwen. „Het geschenk dat wij u aanbieden is van hen wier namen gij hier vindt. Het is van allen een blijk van hoogachting en waardeering, innige vriendschap van velen, voor sommigen eene behoefte des harten. Wij reiken het u over met den wensch dat een maal (wij hopen in een verre toekomst) van u worde getuigdHij heeft den duren plicht niet verloochend aan de moedertaal het offer te brengen eener rechtmatige hulde; hij heeft prijs gesteld op het kostelijk erfgoed van een roemrijk voor geslacht; hij heeft het hem toevertrouwde pand in eere gehandhaafd en dat pand in verhoogden luister aan de nakomelingschap overgebracht. „Hooggeachte hoogleeraar! Wij, uwe leerlingen en vrienden, wenschen u en ons zeiven geluk op dezen dag, waarop we met allen die u omringen beseffen hoe rijk een parel vijf en twintig jaar geleden gehecht werd aan de rijk versierde kroon onzer geliefde hoogeschool." In hartelijke bewoordingen betuigde de hoog leeraar zijn dauk voor dit stoffelijk bewijs van de hem toegedragen achting en vriendschap. Eveuzoo werd de jubilaris door den heer dr. Erank verrast met de aanbieding van een door dezen in Middelnederlandsch vervaardigd gedicht op perkament. Hedenavond zal hem tevens een serenade wor den gebracht. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" gaf gisteravond in de Stadszaal een uitvoering, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Het programma bevatte voor de eerste afdeeling een vijftal muzieknommers voor orkest en één voor cornet a pistons. De uitvoering er van, vooral van het laatste, mocht de goedkeuring der aanwezigen wegdragen eu werd gevolgd door de opvoering van een tweetal tooneelstukjes „Doris Knoopeuschaar", oorspronkelijk blijspel in twee bedrijven met zang van A. Ruysch, en „Zon der geld op reis of een avontuurtje van twee school meesters", blijspel met zang in een bedrijf door A. A. Van der Stempel Jr. Zoowel met het een als met het ander trachtten de werkende leden van de nog jeugdige vereeniging den aanwezigen een aangenamen avond te verschaften, waarin zij blijkens de herhaalde toejuichingen zijn geslaagd. De ijver en de goede wil door de vertooners aan den dag gelegd doen voor de vereeniging iets goeds verwachten. De uitvoering werd met een bal besloten. Tot leden van het kiescollege voor de He»v. gemeente te Lisse zijn herkozen de heeren P. Van Waveren en M. Driehuizen, gekozen de heer C. V;n der Mark. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal Donderdag niet plaats hebben. De begrooting der gemeente Noordwijker- hout, door den raad in zijne openbare vergadering van den 3den dezer vastgesteld, is door de gede puteerde staten goedgekeurd, in ontvang en in uit gaaf elk op 14,586.82. Tot zetter dier gemeente is herbenoemd de heer L Houwaart en benoemd de heer D. Koudijs Dz., ter vervanging van den heer H. Pennings, wegens zwagerschap niet herbenoembaar. De 1ste luitenant D. J. Heinsius, weleer 2de luitenant bij het 4de regiment infanterie, is overgeplaatst bij het 3de regiment en ingedeeld bij de 4de compagnie, 1ste bataljon, te Vlissingen. Naar men meldt, zou de regeering eerst daags een oproeping doen van 30 ontvangers der directe belastingen en accijnzen om bij den ad ministratieven dienst in Ned. Indië over te gaan. De hoofdingenieur van den waterstaat L. A. Reuvens wordt, te rekenen van 1 Nov. e. k., belast met den dienst in het 4de district (Overijsel). Dr. A. De Jong, te Weenen, zal zijne lessen iii de psychiatrie aan de universiteit te Amsterdam eerst na de Kerstvacantie aanvangen. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat de Koning eerst in Januari, na de voltrekking van zijn huwelijk, op het Loo zal terugkeeren. Voor het m. o. zijn gisteren geëxamineerd 3 cand. voor de akte K12 (boekhouden)toegelaten voor huisonderwijs de heer P. Demmenie, van Rotterdam. Nog werden toegelaten de heeren C. J. Kok de Jong, van Gouda, voor staathuishoad- kunde (volledige akte), en M. Valk Lzn., van 's-Gravenhage, voor Nederl. taal- en letterkunde. Van de 8 candidaten voor de Pransche taal werden gisteren in Den Haag toegelaten mej. J. M. Egeling, M. Des Amorie van der Hoeven en R. Swaab, uit 's-Hage, en C. Ch. H. Wessel- berg uit Rotterdam. Het schroefstoomschip 4de kl. „Padang" wordt met 16 November in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. D. M. G. De Swart. Het stoomschip „Overijsel" is gistermiddag van Southampton naar Cadix vertrokkende „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen Kaap Roca gepasseerd; de „Voor waarts" is gistermorgen van Penang naar Singa pore vertrokken. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van dr. J. M. J. Valeton, te Rotterdam, tot gewoon hoogleeraar in de algemeene geschiedenis (oude) en de Romeinsche oudheden aan de universiteit te Amsterdam; het aan den hoofdingenieur 2de kl. L. A. Reuvens verleend onbepaald verlof met 1 November a. s. ingetrokken; den lsten luit.- kwartierm. A. Feddes, van het lste reg. veld-art., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Iudië; den off. van gez. lste kl. van het Oost-Indisch leger F. Van Gelder, als erkenning van moed en zelfopoffering door hem bij de typhus-epidemie te Harlingen in 1878 betoond, een gouden gedenkpenning geschonken, vertoonende aan de eene zijde Hd. borstbeeld en aan de andere zijde een opschrift betreffende het geen door bem is verricht; met 1 Nov. a. s. den inspecteur van admin. bij de zeemacht B. A. Stieler, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder dankbet. voor zijn langdurige en goede diensten bevorderd tot inspec teur van administratie, J. C. L. K. Van Wely; tot offic. van admin. lste kl., F. W. L. A. Ilirsch- mantot offic. van admin. 2de kl., A. De Leef; tot offic. van admin. 3de kl., den scheepsklerk J. D. Ising; met 16 Nov. a. s., ter zake van in en door deD dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteldden kapt.-luit. ter zee E. B. Bonn, den luit. ter zee lste kl. L. A. Walaardt Sacré eu de luit. ter zee 2de kl. jhr. R. W. J. Van Pabst van Binggerden en C. Pels Rijcken; bevorderdtot kapt.-luit. ter zee, jhr. C. C. Six tot luit. ter zee lste kl. J. H. Cremer, J. P.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1