N°. 5737. Maandag A0. 1878. 28 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 roiandeti1.10. 1.40. Franco per post.... Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 36 October. In liaar rapport op de ontwerp-begrooting dezer gemeente zegt de commissie van financiën dat het hare aandacht getrokken heeft dat het verschil tusschen het inkomen der belastingschul digen, volgens het kohier opgemaakt krachtens de laatstelijk vastgestelde verordening, en het vermoe delijk inkomen volgens de vorige belasting zoo gering is (ƒ4,442,947 in 1878 tegen 3,859,060 in 1877), terwijl zij verwacht had dat, ten gevolge van de invoering van eene belastingheffing direct naar het inkomen der belastingschuldigen, een aanzienlijk hooger eindcijfer zou zijn verkregen. Zij drukt den weusch uit dat het kohier van het jaar 1879 in dit opzicht beter moge beantwoor den aan de gunstige verwachtingen, bij de wijzi ging van het belastingstelsel gekoesterd. Gaarne zou zij eenige inlichting ontvangen op grond waar van thans de raming van het overschot van de exploitatie der gasfabriek ƒ8000 lager is dan in het vorig jaar. Hoezeer de commissie van oordeel is dat enkele van de voorgestelde traktementsverhoogingen van ambtenaren wenschelijk kunnen worden geacht, zoo komt het haar evenwel voor dat het tegen woordig oogenblik daarvoor allerminst geschikt is, nu de plaatselijke directe belasting tot een aan zienlijk bedrag moet worden uitgetrokken, en zij acht zich alzoo verplicht in overweging te geven alle voorgestelde verhoogingen voorloopig uit te stellen, alsmede de niet dringend noodzakelijke uitgaven van de begroeting te schrappen. Het besproeien van de straten schijnt haar niet van zoodanig belang, dat daarvoor eene jaarlijksche uitgave van 1000 zou zijn gerechtvaardigdook deze post zou alzoo gevoeglijk van de begrooting kunnen vervallen. Tegen het toestaan van eenige meerdere gelden voor de aanschaffing van heesters, bloemen enz. ten behoeve van het plantsoen, be staat bij haar geene bedenking. Eene behoorlijke inrichting van het plantsoen, dat in de laatste jaren zoo zeer is verbeterd, wordt door haar ge acht te zijn in het wezenlijk belang van de geheele burgerij. Wederom wordt een som van ƒ6000 aange vraagd voor het onderhoud van riolen onder eigen beheer, waarvoor oorspronkelijk een bedrag van 5000 was vastgesteld. De commissie is over tuigd van het nut van dit sedert eenige jaren aangevangen werk, doch zou gaarne van het dage lij ksch bestuur wenschen te vernemen of steeds een bedrag van 6000 wordt vereischt en of voor het volgend jaar eene som van 5000 niet vol doende zou kunnen worden geacht. Voor de slech ting van de schietbaan wordt eene som van ƒ530 aangevraagd. Op den duur kan voorzeker de be staande toestand niet worden gehandhaafd, doch dringende noodzakelijkheid om thans tot dit werk over te gaan bestaat er naar haar inzien niet. Evenals het vorig jaar wordt wegens kosten voor het opmaken van de kohieren 1325 aan gevraagd, terwijl blijkens de memorie van ant woord met eene som van 1000 kan worden volstaan. Nu ten gevolge van de invoering van het gewijzigd belastingstelsel de schatters zijn ver vallen, is bij de commissie de vraag gerezen of inderdaad afzonderlijke gelden voor het opmaken van de kohieren benoodigd zijn, terwijl zulks bij de vorige belasting niet het geval was, en of in allen gevalle een bedrag van 1000 daarvoor niet te hoog moet worden geacht. Er wordt voorgesteld om de agenten van politie der 3de klasse reeds dadelijk op het maximum aan te stellen en alzoo terug te komen op het ten vorigen jare genomen besluit, strekkende om de jaarwedde van 500 eerst toe te kennen na tweejarigen dienst. De commissie blijft van oordeel dat het ten vorigen jare aangenomen stelsel, waar door aan de belanghebbenden het uitzicht wordt gegeven om, bij getrouwe plichtsvervulling, reeds na twee jaren eene traktementsverhooging te ge nieten, is aan te bevelen en ziet geen redenen op grond waarvan thans reeds op dat besluit zou worden teruggekomen. Het onderzoek van de begrooting der schutterij heeft bij haar tot geene bedenking aanleiding gege ven. Ze heeft geen bezwaar tegen het voorstel om de jaarwedde van den derden leeraar in de wiskunde te brengen op 1800 en de betrekke lijke verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Met het afwijzend advies van B. en Ws. op het verzoek van den leeraar in het teekenen, G. M. Kosters, om verhooging van jaarwedde, kan zij zich vereenigen. Wat aangaat het voorstel om aan leerlingen van de hoogere burgerschool en het gymnasium gedurende eenige avonduren onderwijs te doen geven in de gymnastiek en daarmede den leeraar Disse te belasten, tegen eene belooning van 100 per jaar, vermeent zij dat deze zaak zou kunnen worden aangehouden totdat eene be slissing zal zijn genomen over de voorgenomen wijziging van de verordening regelende het onder wijs in de gymnastiek, waarbij o. m. aan de leeraars in de gymnastiek is verboden in dat vak privaat-onderwijs te geven. Mocht dit verbod wor den opgeheven, dan zou in de behoefte aan het onderwijs in de gymnastiek hier bedoeld door de belanghebbenden zeiven kunnen worden voorzien, zonder verhooging van de gemeentebegrooting. Tegen de begrooting van de plaatselijke school commissie bestaan bij haar geene bedenkingen. Naar aanleiding van den post „renten van de gevestigde schuld" zegt de commissie dat het, aan gezien over 1879 een zeker bedrag aan rente zal moeten worden uitbetaald, raadzaam schijnt daar voor op de begrooting de noodige gelden uit te trekken, ten einde te voorkomen dat bij de defi nitieve regeling van de geldleening de middelen tot dekking van de rente niet aanwezig zijn. Krach tens vroeger genomen raadsbesluiten zal door middel van eene geldleening moeten worden voorzien in de uitkeering van 100,000 ten behoeve van den spoorweg LeidenWoerden; in eene uitgave van 10,000, op de begrooting voor dit jaar voor komende, die niet meer door verkoop van inschrij ving op het Grootboek kan worden gedektin de kosten van den aankoop van huizen voor de gas fabriek ad 13,000, en eindelijk in die voor de oprichting van eene overdekte speelplaats bij de school n°. 3 voor minvermogenden ad 4250, te zamen uitmakende een bedrag van ƒ127,250. De rente berekenende tegen 4'/2 pet. zal alzoo een bedrag van ongeveer 5500 op de begrooting moeten worden gebracht, zoodat zij voorstelt het artikel met genoemd bedrag te verhoogen. De gelden voor de aflossing benoodigd zullen eerst op de begrooting voor 1880 behoeven te worden aange wezen. Ten slotte geeft zij in overweging de ont werp-begrooting vast te stellen in ontvangst en uitgaaf in plaats van op 598,242, tot een be drag van 593,762. In den afgeloopen nacht is P. v. T. eenige dagen geleden uit voorloopige politiebewa- ring ontvlucht, alhier weder aangehouden. Men verzoekt ons te melden dat de werkman, die door een val zijn schouderblad brak, niet werkzaam was aan de woonhuizen van de Leidsche Bouwvereeniging, maar aan een in aan bouw zijnde perceel pal daarnaast. Eeu echtpaar, dat gisteren in Den Haag met verhuizen bezig was en bij den koet sier "V. op het Hooge Zand een oogenblik ver poosde, werd daar door een noodlottig ongeval getroffen. De vrouw toch, die haar kindje droeg, ontdeed het van den doek, waarmede het was toe gedekt, en moest tot groote ontsteltenis van zich en haar man ontwaren, dat de kleine plotseling was gestorven. Een wegwerker aan den H ollandschen IJzeren-Spoorweg, die den zoogenaamden loods- dienst verrichtte, had gistermorgen het ongeluk door trein 6 nabij Delft te worden overreden met het gevolg dat een zijner beenen werd verbrijzeld. De ongelukkige is naar het gasthuis te Delft overgebracht. Door het instorten van een plafond van het in aanbouw zijnde café „Scandinavië" op den Zeedijk te Amsterdam, is een man zoodanig door een der nedervallende kalkbrokken getroffen, dat hij kort na zijne opneming in het Binnengast huis is overleden. Door het kantongerecht te Gouda is Woensdag een slachter aldaar veroordeeld tot eene boete van twintig gulden of gevangenisstraf van vier dagen, wegens in zijne slachtplaats voorhan den te hebben spek, dat niet door een der keur meesters van Gouda was goedgekeurd en schade lijk was voor de gezondheid. De ambtenaar van het openbaar ministerie had daarenboven gerequi- reerd eene gevangenisstraf van drie dagen. De naam van den veroordeelden slachter is in de Goudsche Courant onder de vonnissen van het kantongerecht voluit met opgave van woonplaats gepubliceerd. Een loodsboot met vier loodsen op de riemen zou Donderdag-middag een loods naar het de haven van IJmuiden binnenkomende stoom schip „European" brengen, toen dit stoomschip binnen de pieren, door de hevige deining, op de boot liep, waardoor deze omver werd geworpen en allen in zee vielen. Door spoedig toegeschoten hulp wist men drie hunner te redden; de vierde bad zich aan de gekantelde sloep vastgegrepen en is, ernstig aan de borst verwond, opgevischt. In een ingezonden artikel inde Haarl. Crt. zegt de heer W. M. Logeman, dat het zeer wel mogelijk is dat Edison aaugaande het electïisch licht iets nieuws uitgevonden heeft. In de eerste berichten werd dit ook gezegdhet heette daar, dat hij het naar willekeur kon verdeelen en dus door denzelfden stroomgever een willekeurig aan tal nu zwakkere lichten kon doen stralen op van elkaar verwijderde plaatsen. Bevestigt zich dit (maar het is opmerkelijk, dat hier van in het laatste bericht niets hoegenaamd wordt gezegd) in volle mate, dan heeft Edison gevonden wat velen lang vóór hem met ijver en volharding, maar vergeefs, hebben gezocht. Maar ook dan nog zal dit licht, veel meer dan nuzeker, nevens het gaslicht grooten dienst doen, maar nooit dit kun nen verdringen of zelfs de consumtie daarvan aan merkelijk doen verminderen. De paarden en hun voeder zijn, als de heer L. zich niet vergist, ner gens in de wereld goedkooper geworden door het ontstaan der spoorwegen. In Engeland zijn de aandeelen in de verschillende gasmaatschappijen, door de eerste berichten aangaande Edisons licht,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1