In de maand Maait e. k. zal te 's-Graven- hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onder werpen, moeten zich daartoe vóór of op den lsten Februari 1879 aanmelden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid dooreen op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. In Den Haag is overleden de heer J. E. baron Van Panhuys, oud-commissaris des konings in Friesland. Sedert 3 November 1848 stond hij met ijver en bekwaamheid aan het hoofd van dat gewest, tot hij kort geleden die betrekking nederlegde en zich in de residentie metterwoon vestigde. Slechts korten tijd was het hem dus ge gund de welverdiende rust te genieten. De over ledene, die den ouderdom van ruim 70 jaren be reikte, was commandeur der orde van den Neder- landschen Leeuw en grootofficier der orde van de Eikekroon. Voor het middelbaar onderwijs is gisteren toe gelaten de heer E. A. Kollewijn, van Amersfoort, voor Ned. taal- en letterkunde; voor jde akte Kn (boekhouden) werden 3 candidaten geëxami neerd; toegelaten de heeren G. F. Van Zutphen van Utrecht, J. D. Reiman van Amsterdam en P. H. Sijben van Roermond. Voor de Engelsche taal deden gisteren in Den Haag 6 candidaten examentoegelaten mej. A. Van Leeuwen en A. J. Sickens uit Delft, M. C. Th. Slot, J. W. Slot en M. M. J. Van de Watering uit 's-Hage. Dr. F. De Boer te Deventer, onlangs be noemd tot leeraar aan het gymnasium te Delft, zal die betrekking niet aanvaarden. Het Staatsblad n°. 145 behelst het kon. besluit van den 18den October jl., betreffende de uitloting en aflossing van 3I/a percents schuld bekentenissen ten laste van het voormalig amor tisatie-syndicaat voor 1879. Met den lsten Janu ari 1879 wordt een kapitaal van f 300,000, na voorafgaande uitlo'ting, tegen pari aflosbaar gesteld. De loting zal geschieden den 13den November e. k., des voormiddags te elf uren, in het lokaal van het ministerie van financiën te 's-Gravenhage. Een voorstel tot bestrating der Brasser- of Henricuskade, waarvoor f 28,000 op de begroo ting is uitgetrokken, is gisteren door den Delft- schen gemeenteraad aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Op voorstel van burgemeester en wet houders is besloten tot het sluiten eener geldlee- ning ad 53,000 ter uitvoering van verschillende openbare werken. Donderdag is in eene vergadering te Apel doorn, bijgewoond door een zestigtal ingezetenen, besloten den Koning bij zijn huwelijk een hulde blijk aan te bieden. Er is eene heeren-commissie benoemd, die zich in verbinding zal stellen met de onlangs benoemde dames-commissie. Ten behoeve vau de Maatsch. van welda digheid is wederom van denzelfden onbekenden gever, die reeds zoo herhaaldelijk de Maatschappij rijkelijk bedacht, f 8000 ten geschenke ontvan gen, bestemd voor de afdoening der annuïteit Rott. hypotheekbank. Met inbegrip dezer som is nu reeds van dien onbekenden weldoener een be drag van f 85,000 ontvangen. Te Rio de Janeiro is door de gevolmach tigden van Nederland en Brazilië den 26sten Juli jl. eene overeenkomst tot wederzijdsche bescher ming van fabrieks- en handelsmerken, en den 27sten September eene overeenkomst tot regeling der rechten, voorrechten en vrijdommen van we derzijdsche consulaire ambtenaren onderteekeud. Volgens nader telegraphisch bericht is van het stoomschip „Torriugtou", van Batavia naar Rotterdam, via Marseille, op 200 mijlen afstand van laatstgenoemde plaats de krukas gebroken tijdelijke reparation werden op zee verricht en het stoomschip is eergisteren te Marseille gearri veerd, zonder assistentie. De majoor K. P. Kempers, van het 6de regimen.t infanterie, is benoemd tot directeur der normaalsCihietschool te 's-Hage. Het stoomschip „Gelderland" vertrok eer gisteren vau .Cadix, na tijdelijke reparation onder gaan te hebbek', naar Middlesbro fer reparatie; de „Overijsel", Jan Rotterdam naar Batavia, is gistervoormiddag tc Southampton gearriveerd. De 1ste luit. Van Hoogstraten, gewezen ordonnance-officier des Konings en onlangs bevor derd tot kapitein, is benoemd tot ridder 4de klasse der orde van den Gouden Leeuw van Nasasu. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. van het Ned.-Ind. leger P. D. W. Wilken voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het Ned. leger hier te lande; den 2den luit. H. A. Du Croo, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Bij een vrouw van 77-jarigen leef tijd, die in een achterbuurt van Parijs, de pas sage Albert, stilletjes leefde van de renten van een opgespaard kapitaaltje en dientengevolge aller aandacht aldaar had getrokken, zijn des nachts te halfdrie vier personen binnengedrongen, die, nadat zij op hun geklop geen antwoord hadden bekomen, de voordeur openbraken. Intusscheu had de bejaarde bewoonster, zoodra zij bemerkte wat er aan de hand was, inderhaast een paar kleedingstukken aangeschoten en trachtte, om hulp roepende, te ontkomen. Dat laatste mocht haar echter niet gelukken, want een der booswichten bracht haar met een hamer een zoo hevigen slag op het hoofd toe, dat zij nederstortte. Toen ging men aan het doorzoeken der woning, doch niet lang was men daarmee bezig, of een aantal buren en twee politiebeambten kwamen op het hulpge roep opdagen, en 't mocht huD gelukken een der vier inbrekers gevangen te nemen, terwijl de drie overigen in de algemeene verwarring wisten te ontkomen. De gearresteerde, niet veel meer dan een jongen van ongeveer achttienjarigen leeftijd, weigert de namen zijner medeplichtigen op te geven. De heer Gréard, directeur-generaal van het lager onderwijs voor de stad Parijs, houdt zich bezig met een ontwerp, waarvan de verwe zenlijking met voldoening door de volksklasse zal worden begroet. Het geldt nl. het plan om gedu rende den winter aan al de kinderen, die de scho len voor lager onderwijs bezoeken, tusschen de beide schooltijden in gratis het tweede ontbijt te ver schaffen. Die maatregel is reeds sedert lang inge voerd op de scholen voor lager onderwijs der Is raëlieten te Parijs, en niet zonder reden. Daar nl. die inrichtingen van onderwijs uit den aard der zaak slechts weinig talrijk zijn, worden zij bezocht door kinderen uit zeer ver afgelegen wijken. Het was dan zeer lastig, soms zelfs geheel ondoenlijk, de kinderen in den winter tusschentijds naar huis te laten gaan, terwijl bovendien velen hunner te huis slechts een sober onthaal vonden. Vandaar het denkbeeld om de kinderen op school te hou den en hun een eenvoudig, maar overvloedig tweede ontbijt te verschaffen op kosten van het comité van weldadigheid. Reeds hebben andere scholen dat voorbeeld nagevolgd en thans wil de adminis tratie het algemeen in toepassing brengen, vertrou wende dat de kosten door de schoolfondsen zul len kunnen gedragen worden en dat, zoo daaraan nog mocht tekortschieten, door particuliere in schrijvingen daarin zou worden voorzien. Sedert eenigen tijd werd de Fran- sche gemeente Fontenay-sous-Bois onveilig gemaakt door een drietal doortrapte dieven van omstreeks 20-jarigen leeftijd, die hun winstgevend nachte lijk handwerk in gemeenschap dreven. Twee hun ner werden gearresteerd, terwijl zij een handwagen met gestolen goederen vervoerden. Ook den chef van het waardige klaverblad, zekeren Freylinger, wist men in handen te krijgen, doch niet dan met hulp van twee militairen en nadat men hem over een afstand van vier kilometer had vervolgd tot aan Nogent-sur-Marne. Doch de man was erg handig: den volgenden nacht wist hij te ontsnap pen uit de gevangenis te Montreuil-sous-Bois, waar men hem voorloopig had opgesloten. De Madurees Pak Kin ah, derdessa Tosari, district Tengger, begaf zich den Ssten September omstreeks vijf uren in den namiddag naar de bron, gelegen niet ver van zijne woning, voorzien van een dikke zware bamboe, goembeng genaamd, waarin dessalieden hun drinkwater gaan halen. Bij de kromming van het pad stond hij eeusklaps voor een gevlekten tijger (matjan toetool), een wijfje van de grootste soort, dat, in het nauw gebracht door de plotselinge verschijning van Pak Kinah, den muil wijd opensperde en den vreeselijken klauw naar den inlander uitstrekte. Deze, zonder zich een oogenblik te bezinnen, hief de goembeng in de hoogte en deed die met zulk eene kracht neerdalen op den kop van het dier, dat hij het met dien éénen slag de hersenpan verbrijzelde. In plaats van met drinkwater, keerde de onver saagde inlander naar zijne woning terug met het kadaver van de tijgerin, wier prachtige huid hij naar Pasaroean bracht, ten einde de premie te ontvangen, op het dooden van tijgers gesteld. Verleden week is in eene loods tegen over het spoorwegstation te Freiburg, Zwitserland, het lijkje van een meisje van omstreeks dertien jaren aan een balk hangende gevonden. Uit de klee ding viel op te maken, dat het kind tot den ge goeden stand behoorde. Ofschoon er maar een gering teeken van geweld aan het lichaam te be speuren viel, was hier blijkbaar aan geen zelfmoord te denken. Het vreemdste is, dat, ofschoon al deze omstandigheden allerwegen in het land zijn be kend gemaakt, omtrent de herkomst van het slacht offer en de redenen tot den moord niet het gering ste bekend is geworden. De in hechten is gen o m en di reet euren van de „City of Glasgow Bank" zijn in de gewone cellen opgesloten. De nieuwe gevangeniswet ver oorlooft hun echter, op hunne kosten eenige meu belen, een beter bed en het voedsel, dat zij mochten verlangen, te verkrijgen. De afzondering wordt stipt gehandhaafd. Réeds geruimen tijd kwamen er klachten in over diefstallen, aan winkeluitstallingen gepleegd te Parijs, toen eindelijk in zekeren nacht twee inspecteurs van politie een drietal personen ontdekten, die aan de helling der brug del'Esta- cade lagen te slapen naast een groote hoeveel heid gestolen koopwaren. Door de politiebeambten gewekt, trokken de booswichten oogenblikkelijk hunne messen, en nu ontstond er een hevige wor steling, waaraan eerst een einde werd gemaakt, toen een der inspecteurs, door drie revolverscho ten in de lucht te lossen, een aantal agenten deed toesnellen. Niet alleen werden nu de drie boos doeners gearresteerd, maar later wist men zich ook nog van een twaalftal anderen meester te maken, die zich naar deze plaats van bijeenkomst hadden begeven. Tot nu toe onbekende dieven, naar het schijnt drie in getal, hebben Maandag in den namiddag eene som van 210,000 fr. uit de succur- saal der Franscbe Bank te Rijsel weten te ont vreemden. De Fransche dagbladen deelen weder eene geheele reeks bedrijven van zakkenrollers en zakkenrolsters te Parijs mede, niet zelden elegant gekleed, dikwerf op heeterdaad betrapt. Eene zeer fraai gekleede dame werd, behalve in het bezit van ettelijke portemonnaies, met 110 fr. in goud in hare kousen verstopt gevonden. In noordoostelijk Nebraska hebben aitgestrekte prairie-branden plaats gehad, waardoor groote schade is aangericht. Zeven personen zijn in de vlammen omgekomen. Volgens de laatste berichten is de gele koorts in Senegal, op enkele gevallen na, als geëindigd te beschouwen. Ter vuarkt te Leiden aangevoerd, 25 en 26 October. Wintertarwe 14 hectoliter 9.50 a 10.Zomer- tarwe 14 hectol. 8.a 8.50 Winterrogge 16 heet. G 25 a ƒ6.50. Zomerrogge 16 hectol./ 5 50 a 6— Zomergerst 15 hectol. 5 50 a 6.— Chevalier-gerst 16 hectol. 7.25 a f 8. Zware Haver J6 hectol. 5. a 5.50. Lichte Haver 16 hectol. 4.a +.25Dui- venboonen 12 hectol. 8.50a 9. Paardenboonen 13 hectol. 8.a /8.50. Ossen 42 stuks/215..a/235.—. Stieren, 30 stuks 62. a/WO.—Veulens3 stuks/105. a 16o-Melkkoeien 220 stuks 210— a ƒ255.—. Kalfkoeien 46 stuks f 220.— a 270.- Varekoeien 152 stuks ƒ125.— a 245.- Vette koeien 260 stuks f 190.a ƒ305. Kalveren 'vette) 48 stuks 42.— a 75Kalveren (magere) 10 stuks 10. a 22. Kalveren (gras) 130 stuks 20.— a ƒ7".—Hamels (magere) stuks/— a Hamels tvette) stuks, a Ooien (magere) 202 stuks ƒ22.— a 26. Ooien (vette) 708 stuks f 32. a 36. Lammeren magere stuks a -. Lam meren (vettejarige) stuks a Varkens (magere) 98 stuks ƒ11.—a 23Varkens (big gen) 356 stuks ƒ3.a ƒ9. Grasboter 8430 kiiogr., lste qnalit. 1 vat/ 71. a 75 Schei- 2de qualit. j vat 63.— a 67.Grasboter lste qual. per kiiogr. 1.774 a 1 874, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.574 a 1.674- Ter markt aangebracht 880 runderen, 58 kalveren en 910 schapen.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2