N°. 5735. Vrijdag A0. 1878. 25 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndenf 1.10. Franco per postti *A0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels.....1-05. Iedere regel meern 0.17-J. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. In het te Utrecht verschijnende „Volksblad" leest menVooral de eerste rang van Corty's circus was Dinsdag-avond bijzonder goed bezet, en geen wonderthe great attraction van dien avond was gelegen in een parforce-jacht, waarbij muzenzonen onzer alma mater in het ren- perk zouden treden, om zich te meten met de eerste kunstenaars op het gebied der edele rij kunst. Wij zijn fier op die nazaten onzer edelen in wie de nobele passiën niet zijn ondergegaan, maar als weleer dienstbaar worden gemaakt om een gezonden geest in een krachtvol geoefend lichaam te doen wonen. Dat de heer Corty met deze uitnoodiging een goede gedachte tot werke lijkheid heeft gebracht, getuigde, behalve de aan zienlijke opkomst der élite onzer burgerij, het daverend handgeklap en het staande gezongen „Iö vivat", waarmede de overwinnaars na den afloop werden begroet. De namen van de heeren A. A. baron Van Nagell en H. J. Willet zullen onafscheidelijk aan het succes van den heer Corty te dezer stede verbonden blijven. Zekere vrouw D. te Bodegraven, die, beschuldigd van geld uit een winkellade ontvreemd te hebben, Dinsdag voor de rechtbank moest ver schijnen, heeft zich den nacht te voren in een sloot naast hare woning verdronken. Voor de beproeving der nieuwe Maas brug te Rotterdam, die gisteren plaats had, wer den 10 sleeperswagens gebezigd met 20 paarden. Elke wagen was belast met keisteenen, een ge wicht van 3000 kilo's hebbende, zoodat de vracht, die vervoerd zou worden, behalve de wa gens en de paarden 30,000 kilo bedroeg. Gelijk tijdig ging het eerst twee aan twee en vervolgens drie aan drie en vier aan vier langs de brug heen cn terug, stapvoets en in den draf. De hoogste doorbuiging bleek te zijn aan den eenen kant 4 en aan den anderen kant 6 strepen, zoodat de beproeving geacht moet worden zeer voldoende geslaagd te zijn. De brug is reeds hedenmiddag zonder ceremonieel voor het publiek geopend. Te Ouwerkerk in Duiveland is een knaapje van ruim vier jaar, met de andere kin deren alleen in huis zijnde, terwijl de ouders aan den veldarbeid waren, door het vuur van de kachel in brand geraakt en zoo gewond, dat het aan de gevolgen is overleden. In zake den moord, op de beide veld wachters De Liefde en Bastings te Vollenhove ge pleegd, zijn omstreeks 40 personen door den rechter-commissaris in loco gehoord. Wat uit de verhooren der getuigen is gebleken en in hoever de schuld van de drie voorloopig gearresteerden aan deze dubbele misdaad zal kunnen worden be wezen, zal nader moeten blijken. Het gerucht, dat de horloges der verslagenen teruggevonden waren, is tot nu toe niet bevestigd. Uit Ylissingen wordt gemeld, dat aldaar een ambtenaar van het havenstation is in hechtenis genomen onder verdenking van verduis tering van toevertrouwde gelden en van knevelarij tegenover de werklieden gepleegd, door hen onder bedreiging van ontslag te laten teekenen voor hun volle weekloonen, ofschoon zij inderdaad minder van hem ontvingen. Deze zaak heeft veel sensatie gemaakt, omdat de verdachte zeer gezien was en onbeperkt vertrouwen genoot. De voor eenigen tijd als proef bij een compagnie van het 8ste regiment in gebruik ge nomen nieuw model patroontasschen zullen lang zamerhand bij de infanterie worden ingevoerd, als zijnde veel eenvoudiger en gemakkelijker. Een Urker schuit, bemand met drie personen, is in de vorige week, door het breken der zwaarden en het scheuren van het zeil in de nabijheid van Terschelling, na vier dagen drijvens te Blauwand in Denemarken gestrand. Door den vice-consul te Vorde en de consuls te Hamburg en Bremen werden de visschers van reisgeld voor zien, om naar hunne woonplaats terug te keeren. Omtrent den zei fmoor d door den neef van Bismarck te Venetië deelt de „Italia" de vol gende bijzonderheden mede. Graaf KarlVon Bis- marck-Bohlen was legatieraad en kapitein der cavalerie bij de Duitsche landweer; hij was in 1832 geboren en zeer lijdende. Den 7den October kwam hij uit Duitschland, vergezeld van zijn be diende dokter Richetti schreef hem middelen voor; twee dagen bleef hij thuis en ontving nie mand. Den 15den ging hij te halftien des avonds naar zijn slaapkamer. Den anderen morgen te tien uren kwam de bediende bij hem kloppen, en toen hij niets hoorde, trad hij de kamer binnen. Af grijselijk schouwspel! De graaf lag dood op het bed, badende in zijn bloed, een revolver in de hand. De ongelukkige had, naar het schijnt, zich eerst met een scheermes aan beenen en armen wonden toegebracht en zich daarna met een revol ver voor het hoofd geschoten. Het lijk zal gebal semd naar Duitschland worden vervoerd. Eene som van 2,50 0,000 fr., die uit Genua door de Nationale Bank naar Ancona werd gezonden, is onderweg ontvreemd. Drie beambten van de Bank zijn in hechtenis genomen. Het stoomschip „Stad Vlissingen" is eergisternacht te twee uren in volle zee, op de hoogte van Noord-Voorland, door eene Engelsche barge aangevaren. De barge werd wrak; hare be manning is door de „Stad Vlissingen" gered. Het stoomschip zelf werd geheel ontredderd, het wiel werd gebroken en een gat in het schip geslagen. In dien toestand was het genoodzaakt te ankeren. De „Prinses Marie", die passeerde, werd de nood seinen gewaar en nam de „Stad Vlissingen" op sleeptouw naar Queenboro. Onderweg brak de sleeptros en sloeg een der passagiers op de „Stad Vlissingen" dood. Des namiddags te een uur kwam het stoomschip te Queenboro. Een werkman te Parijs had met zijn zoon, een knaap van 15 jaar, zoo lang in een wijnhuis doorgebracht, dat beiden in beschonken toestand huiswaarts keerden. Onderweg ontstond tusschen hen een hevige woordenwisseling, en de voorbeeldige vader, waarschijnlijk in de meening, dat hij op die wijze de zoo waardig begonnen opvoeding van zijn kind het best zou voltooien, trok zijn mes, toen gelukkig een zijner kameraads tnsschenbeiden kwam en zoo wellicht een vreese- lijke gruweldaad verhinderde. Nu echter keerde zich de woede van den dronkaard tegen den laat ste, die zijn goedwillige tusschenkomst met een gevaarlijken steek in de linkerzijde moest bekoo- pen. De politie maakte een einde aan dat walge lijk tooneel door de twee dronkaards in arrest te nemen. Voor de noodlijdenden door het ver gaan der „Princess Alice" is de aanzienlijke som van 36,300, en voor de nagelaten betrekkingen der mijnwerkers te Abercarne een bedrag van 29,300 pd. st. bijeengebracht. Het opperste gerechtshof te Kopen hagen heeft het vonnis bekrachtigd, waarbij de staatskas wordt veroordeeld, aan prinses Wilhel- mina Maria, hertogin van Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Glücksburg, de som van 126,000 kronen, met bijpassing van 5 pet. intrest van af den dag der dagvaarding, te voldoen. Bedoelde vordering is afkomstig uit den tijd van wijlen koning Frederik VI, toen aan gemelde prinses het paleis te Kiel in vrij gebruik voor levenslang werd afgestaan, onder voorwaarde dat, wanneer zij een ander verblijf wilde betrekken, haar in eens uit de staatskas een bedrag van 100,000 rijksd. moest uitgekeerd worden. In het gebied tusschen den Donau en de Theiss is de wijnoogst in dit jaar zoo overvloedig, als Hongarije dien sedert 1834- niet gekend heeft. De handen ontbreken om het ont zaglijk aantal druiven te lezen, en er zijn geen vaten genoeg om den wijn te bewaren. In de mijn „Rosenhof" bij Klaus thai, in Hannover, is bij het ophalen van werklieden uit de schacht de ketting gebroken, met het ge volg dat elf personen dood vielen en 21 deels zwaar, deels lichter gekwetst werden. De zaak van T'Kint komt den 4den November voor het hof van assises van Brussel. Caraby en Lachaud hebben geweigerd als verdedi gers op te treden. T' Kint heeft nu Picard en Deryckman gekozen; hij erkent 16 millioeu fi. te hebben ontvreemd. Voor eenige dagen meldde zich de commissaris van politie te Argenteuil bij de eigenares van een wijnhuis aldaar aan en vroeg naar hare kinderen, waarop hem een vijftal werd aangewezen, allen even haveloos van voorkomen. Op de vraag naar het oudste, een meisje, kreeg de commissaris ten antwoord, dat zij ondeugend geweest en daarom gestraft was en niemand mocht zien. Eindelijk, na herhaald aandringen, bracht de vrouw hem op zolder, waarhij het zeven jarige meisje, bijna zonder kleeren aan het lijf, op een hoop verrot stroo vond uitgestrekt. Reeds ongeveer een jaar had het arme kind in dien af grijselijken toestand doorgebracht. Op last van den commissaris werd het kind onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht en de vrouw voor loopig ter beschikking der justitie gesteld, dewijl haar toestand niet gedoogde haar naar de gevan genis over te brengen. Twee officieren van de Hongaarsche reserve kwamen bij hun regimenten aan, toen deze reeds op marsch naar Bosnië waren. Zij huurden daarom een wagen, lieten dien goed van eetwaren voorzien en reden hun troep achterna. Des nachts zaten zij elk aan een kant van den wagen met de manden spijs tusschen beiden op een dier man den lag een dier groote stevige worsten, zooals ze in Hongarije worden vervaardigd. Een der officieren, een jong edelman, was in slaap geval len; de ander, een burger uit Pest, vertrouwde de zaak niet en waakte met de revolver in de hand. Plotseling werd het paard door een kerel vastge grepen en klauterde een ander tegen de kar op; de wakende officier sprong op en schoot den aan valler neer. Door het schot gewekt en ziende, dat ook aan zijn kant de wagen werd aangevallen, tastte de jonge Hongaarsche edelman in verwar ring naar een wapenhij greep de worst en bracht daarmede den roover zulk een slag op het hoofd toe, dat deze suizebollend op den grond tuimelde, opsprong en met zijn makker, die het paard vast hield, de vlucht nam.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1