Oostenr.-Hong. Monarchie. Turkije. Gemeenteraad. cierge van het museum in de Lakenhal blijven zij noodig achten. De besproeiing der straten kan thans met duinwater geschiedende kosten worden geraamd: f 480 voor den arbeid en f 520 voor het water. Het voornemen bestaat om bij enkele urinoirs proeven te nemen met de doorspoeling door middel van duinwater, ten einde de kosten te weten. Een plan tot verbetering der rioleering in de buurt van de Binnenvestgracht is gereedmen wacht daarmee op een beslissing omtrent de riolee ring van het ziekenhuis. Het wetenschappelijk onderzoek van het duinwater heeft de meest ge- wenschte resultaten opgeleverd. Dat door conces sionarissen de voorwaarden niet werden nageleefd, is nooit ter kennis van B. en Ws. gebracht. Mocht de raad besluiten 2 straatvegers meer aan te stellen, dan zouden daarvoor f 600 a f 700 meer noodig zijn. Yoor een verhooging der jaarwedde van den adjunct-marktmeester bestaan geen termen. De som van f 1325 wegens kosten voor het opmaken der kohieren kan met f 325 worden verminderd. Een commissie uit de burgerij voor toezicht zou niet van invloed zijn geweest op de uitgaven. Er wordt voorgesteld om de jaarwedden der inspecteurs van politie vast te stellen als volgt: 1ste insp./"HOO, 2de f 1000, 3de f 900, waardoor een verhooging van f 400 ontstaat, aan het hoofd der gemeente politie de plaatsing in de onderscheidene rangen overlatende. Een verhooging der jaarwedde van de agenten 1ste en 2de kl. komt hun niet noodig voor. Zij wenschen bepaald te zien dat in het vervolg die der 3de kl. op het maximum van f 500 worden aangesteld. Zij geven in overweging de jaarwedde van den derden leeraar in de wiskunde vast te stellen op 1800 en die van de beide onderwijzeressen in de handwerken met f 50 te verhoogen, doch zijn tegen een verhooging van die van den leeraar in het teekenen. B. en Ws. blijven de verhooging van het traktement van den oudsten opziener der gemeentewerken verdedigen. De scheiding der eigendommen aan de Haarlemmertrekvaart wacht nog alleen op den uitslag der opmetingen door den landmeter van de zijde der gemeente Haarlem. Van deze gemeente zijn die opmetingen reeds geruimen tijd geschied. B. en Ws. zullen opnieuw een schrijven tot hunne ambtgenooten te Haarlem richten, ten einde de afdoening der zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. BUITENLAND. Duitsclilünd- Vier vereenigingen alhier zijn door de politie op grond van de socialistenwet ontbonden. Het aantal politie-agenten is te Berlijn op 2500 gebracht en men spreekt nog van vermeer dering. Het huwelijk van gravin Marie Von Bis marck met graaf Rantzau zal 6 November worden voltrokken. De rijkskanselier komt voor die plech tigheid naar Berlijn en vertrekt daarna voor lan gen tijd naar Varzin. De hoogleeraar in de theologie te Würz- burg, dr. Stein, is door den koning van Beieren benoemd tot bisschop van Würzburg. De „Reichsanzeiger" maakt bekend, dat door het hoofd der politie, krachtens de socia listenwet, 34 sedert 1871 niet periodiek ver schijnende drukwerken verboden zijn. Bij besluit van het hoofd der politie is voorts de verdere verschijning van de Berlijnsche „Ereie Presse" verboden. Spanje. Ten gevolge van de krachtige vertoogeu van Spanje hebben de autoriteiten in Marokko, in tegenwoordigheid van den Spaanschen consul een gestrenge straf toegepast op de schildwachten, die belast waren met de bewaking van het lazaret op den dag van den moord, op den Spaanschen onderdaan Liano door de Marokkanen gepleegd. Groot-Britannië. De „Bombay Gazette" bericht dat het op rukken van het Britsch-Indisch leger naar Ka boel tot het volgende jaar is uitgesteld, om den emir op meer afdoende wijze te kunnen dwingen, door tegen hem eene onweerstaanbare en goed georganiseerde strijdmacht af te zenden. Dinsdag-middag had ten huize van den minister van financiën een talrijk bezochte vergadering plaats van de invloedrijkste leden van beide huizen van het parlement. De minister opende de verga dering met de mededeeling, dat de keizer hem op droeg een kabinet te vormen. Alvorens dit man daat te aanvaarden, wilde hij van de instemming der gTondwetspartij met zijn programma verzekerd zijn. Dit betrof hoofdzakelijk vier punten. In de quaestie der bezetting van de Turksche provinciën wenschte hij die bezetting zooveel mogelijk be perkt te ziende kosten van het bestuur dezer provinciën zou in 1879 het rijk nog moeten dra gen, maar te beginnen met 1880 zullen die ten laste vallen van het bezette gebied. De bezetting zou blijven totdat de rust volkomen hersteld en de kosten vergoed zouden zijn. Het tweede punt betreft de wet op de levende strijdkrachten. Deze wet wenschte hij voor een jaar te verlengen met het oog op den tijdelijken militairen toestand en ook omdat het mandaat der tegenwoordige Kamer in het volgende jaar afloopt. Ten aanzien van het derde punt: de begrooting, zeide hij, dat zoo de verwachting niet vervuld zou worden dat zij nog in dit jaar zou worden afgedaan, hij de toestemming der Kamer verlangde tot een voorloopige begrooting voor drie maanden. Om trent het vierde punt, de hervorming van het belastingstelsel, koesterde hij wel niet de hoop dat deze in 1878 nog tot stand gebracht zou kunnen worden, maar dan toch wel dat dit parle ment ze nog geheel zou afdoen, in welk geval hij echter de wet tot invoering der nieuwe belas tingwet bij de nieuwe Kamer in behandeling zou wenschen te brengen. Ten slotte verzocht de minister, dat de verscheidene parlementaire clubs hem zoo spoedig mogelijk hare besluiten ten aan zien van dit programma kenbaar zouden maken. Indien het programma goedgekeurd werd, zou hij het mandaat tot vorming van een nieuw kabinet aanvaarden. JE£utsla.ncl. De „Golos" mag op straat niet meer verkocht worden. De „Times" bericht, dat generaal Ignatieff, vroeger Russisch gezant te Konstantinopel, door de Bulgaarsche notabiliteiten is aangezocht, de waardigheid en den titel van vorst van Bulgarije aan te nemen. De „Polit. Corr." heeft een bericht uit Kon stantinopel ontvangen, volgens hetwelk de rustver storingen in Macedonië van ernstiger aard zijn dan aanvankelijk werd vermoed. Alles duidt aan dat men met een welgeordenden nieuwen Bulgaar- schen opstand heeft te doen. Prins Labanoff heeft den grootvizier te ken nen gegeven, dat de Russen de thans nog door hen bezette posities niet zullen ontruimen, voor dat maatregelen genomen zijn ten behoeve van de Christelijke vluchtelingen, die het Russische leger volgden. Bewegingen van grooten omvang worden door de Russische troepen in zuidelijke richting uitgevoerd; reeds zijn er 80,000 man zuidelijk van den Balkan, terwijl weinige in Bul garije blijven. Telegrammen. ROME, 23 October. De „Nazione" meldt, dat de koning in zijn jongste onderhoud met Cairoli hem geluk heeft gewenscht met de door hem te Pavia gehouden rede. Gisteravond zijn de uitbarstingen van den Vesu vius in hevigheid toegenomen. LONDEN, 23 October. De Bank van Engeland heeft heden 120,000 p. st. ontvangen en 100,000 p. st. voor Turkije uitbetaald. De khan van Khetat heeft vriendschappelijk aan de naar Quetta bestemde Engelsche strijd krachten den doortocht vergund. Hij heeft ook de levering van levensmiddelen aangeboden. De voornaamste hoofden der Seikhs van Pundjab en Nawath Bahawalpur hebben contingenten aan geboden. LONDEN, 24 October. De ministerraad is morgen bijeengeroepen. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Parijs gemeld, dat met het huis Rothschild schikkingen zijn getroffen over het sluiten eener leening van 6 millioen p. st. ten behoeve van Egypte, onder verband der daira. De „Morning Post" verneemt uit St.-Peters burg, dat de regeering van Rumenië de voor stellen van Rusland, om een militairen weg door Rumenië te behouden, heeft verworpen. De „Times" deelt het faillissement mede van de firma Matthew Buchanan Co. met een passief van 1,250,000 p. s. KOPENHAGEN, 24 October. De regeering heeft per telegraaf bericht ontvangen, dat de gele koorts zich op St.-Thomas heeft geopenbaard. Vier soldaten waren er door aangetast. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Eremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Juta, Suringar, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Obreen, d'Aumerie, Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van Wensen. Van den heer Wisse te 's-Hage is een adres ingekomen houdende verzoek om concessie voor aanleg en exploitatie van electrische verlichting binnen deze gemeente. Door mej. Werner-Drechsler is per adres ontslag verzocht als onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste kl., terwijl mej. Gordon verzocht om in de open te vallen plaats te wor den aangesteld, met opgave van de redenen waarop zij naar recht en billijkheid op die betrekking meent aanspraak te hebben. De bewoners aan de oost zijde van de Middelstegracht hebben per missive het verzoek ingediend dat aan de Vleerensteeg aldaar weder een brug worde gelegd. Voorts deelde de voorzitter mede dat het overleg met concessiona rissen der lijn LeidenWoerden tot de uitkomst had geleid dat de gemeente met 1 November a. s. 4','ï pCt. van de ton zou betalen, uittekeeren aan de Rijnspoorwegmaatschappij, zoodat voor- loopig niet tot een geldleening zal behoeven te worden overgegaan. Van Steenhuyzen is een adres ingekomen waarin hij zijn verzoek intrekt om aan de Marepoort een getimmerte te mogen plaatsen, daar bij nu op zijn eigen erf heeft verkregen wat hij verlangde en dat buiten zijn schuld tot zooveel onaangenaamheden in den Raad had aanleiding gegeven. Het voorstel tot overplaatsing van mej. A. M. J. Perrin, thans hulponderwijzeres aan de openbare lagere school N°. 1 voor minvermogenden, naar de openbare meisjesschool der 1ste klasse, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de voordracht tot wijziging van de veror dening op het braudwezen ontstond voornamelijk tusschen den heer De Kanter als hoofd der brand weer en den heer Scheltema als hoofd der schut terij een uitvoerige gedachtenwisseling. De eerste stelde op den voorgrond dat het hem alleen te doen was om een goed kader bij de brandweer te krijgen, niet om de schutterij te benadeelen. De tweede bleef de vrees koesteren dat wanneer de nieuwe regeling in haar geheel werd toegepast, zij nadeelig op de schutterij zou werken, waarom hij bij zijn voorstel bleef „dat schutters in werkelij- ken dienst, tot den lsten ban behoorende, niet kunnen aangesteld worden tot brandmeester, ad junct-brandmeester of spuitgast." In den loop der discussie werd door den heer Goudsmit de vraag gedaan of 't dan, ten einde de moeilijkheden uit den weg te ruimen, niet mogelijk was in de ver ordening de bepaling op te nemen dat bij het aanstellen tot de brandweer overleg met den com mandant der schutterij plaats hebbe. De heer Scheltema verklaarde hierop dat die toestand fei telijk reeds bestaat hij gelooft tevens dat zijn eigen voorstel echter meer jin 't belang van de brandweer is en er zullen wel geen moeilijk heden uit voortkomen. De heer De Kanter daar entegen gaf ten slotte meer aan het voorstel van den heer Goudsmit de voorkeur. Weer andere leden vreesden dat de schutterij bij de brandweer zou achtergesteld worden. In stemming gebracht werd het voorstel van den heer Scheltema verworpen met 14 tegen 7 stemmen en dat van den heer Goudsmit om aan de door het hoofd der brandweer voorgestelde drie artikelen een

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2