A°. 1878. Vrijdag r/* 25 October. Dit Nommer Ibestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad STADS-BERICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke !\omuiers0.05. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 11 van bet Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad N°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Angustus 1859 (Staatsblad N°. 80), op den 26sten November aanstaande, 's middags te twaalf uren, op het raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal wor den gehouden om de plaatsen aan te vullen van de Heeren: J. C. ZAALBERG, H. C. HARTEVELT, J. VAN HEUKELOM Je. en D. A. SCHRETLEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koop handel en fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw benoembaar zijn; dat de lij9t van kiesgerechtigden, waartegen bezwaren kunneu worden ingebracht, ter inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dat de inle vering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 24 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24L October. Naar wij vernemen worden er pogingen aan gewend om aan de Remonstrantsche gemeente alhier een zangkoor van dames en heeren te ver binden, en zijn die pogingen tot nog toe met een gunstigen uitslag bekroond geworden. Het zang koor zou onder leiding staan van onzen verdien stelijken muziekdirecteur den heer A. J. Wetrens. Het Staatsblad n°. 144 bevat het konink lijk besluit van den 15den October 1S78, tot vernietiging der besluiten van de gemeenteraden van Utrecht en Leiden, van 21 Juni en 27 Sep tember 1877, betrekkelijk de opheffing eener over eenkomst tot het maken en voortdurend onder houden van een jaagpad langs den Rijn tusschen genoemde gemeenten. Dat besluit berust op de overwegingen dat art. 121 der gemeentewet be paalt, dat besturen van twee of meer gemeenten gemeenschappelijke belangen, met inachtneming der daarbij gegeven voorschriften, kunnen regelen dat het woord regelen in dat artikel eene alge- meene beteekenis heeft en niet alleen het oprich ten van hetgeen nog niet bestaat, maar ook het wijzigen en ophefien van eene bestaande regeling van gemeenschappelijke belangen omvatdat even wel de gemeenteraad van Utrecht bij zijn besluit van 21 Juni 1877 besloten heeft de genoemde overeenkomst van 1663 tegen 1 Januari 1878 op te zeggen, met bijvoeging, dat de gemeente na dien dag niet meer zou bijdragen in de krachtens die overeenkomst gedane uitgavendat de gemeen teraad van Leiden daarop bij besluit van 27 De cember 1877, in verband met de door de gemeente Utrecht gedane opzegging der meergemelde over eenkomst, besloten heeft zich na 1 Januari 1878 niet verder met het onderhoud van het jaagpad te belasten en dit aan zijn lot over te laten; dat deze besluiten derhalve in strijd zijn met art. 121 der gemeentewet. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen zal eene gewone vergadering hou den op Zaterdag a. s., 's middags te twaalf uren, in het gebouw der academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Door den raad der gemeente Katwijk is ter sprake gebracht om bij verordening hel ge bruiken van henden als trekdieren te verbieden. In de eerstvolgende vergadering zal hieromtrent eeue beslissing worden genomen. TRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grnnlerc letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17*. Ds. J. De Jong, van IJselmonde, heeft voor het beroep naar Katwijk-buiten, en ds. K. W. Vethake, van Katwijk-binnen, voor dat naar Was- senaar bedankt. De laatste is tevens beroepen naar Leeuwarden. Thans zien ook de 10de, 11de en 12de aflevering van „Zie daar!" het licht, waarmede deze bundel en tevens het vijfde der gezamenlijke werken van Alexander V. II. voltooid is. De thans complete bundel bevat„Vier boeken in het leven," „De Visch en de Mensch" en „Het geweten," waarin de dichter-teekeuaar niet minder dan in de vorige bundels het duidelijkste bewijs heeft gele verd „thuis te zijn op elk gebied dat hij betreedt; dat hij met open oog en open zin, met een ge voelig en ontvankelijk gemoed en met een helderen en nadenkenden geest de wereld om zich heen aan schouwt en in iederen vorm de gedachte weet na te sporen en voor iedere gedachte den passenden vorm weet te kiezen." Zooals reeds gemeld werd zal het volgende jaar weder een deel, het zesde, verschijnen, naar een serie geheel nieuwe, onuit gegeven teekeningen. Van het derde zevental onderofficieren, die in Den Haag het mondeling examen voor tweeden luitenant der infanterie hebben afgelegd, zijn ge slaagd uit 's-Bosch de heeren Houbolt, Hollen- bach, Pieters, De Vries en Schreineruit Kampen de heer Koolhoven. Aan het voorloopig verslag der Indische be grooting is nog het volgende ontleendOpnieuw werd door eenige leden opgekomen tegen het stel sel van gedeeltelijke assurantie der hierheen ver voerde gouvernementsproducten, dat de regeering steeds blijft handhaven. Vrij algemeen was men van oordeel dat het kon. besl. van 12 Mei 1878 in strijd is met den geest van art. 92 der wet op het hooger onderwijs, in zoover volgens art. 10 van dat besluit alleen als Indisch ambtenaar beschikbaar worden gesteld zij, die hier te lande voor eene Staatscommissie een voldoend examen in Indische talen en wetenschappen hebben afge legd, zoodat zij, die zich op de universiteit zelve met goed gevolg voor den Indische» dienst hebben voorbereid, op eigen kosten naar Indië moeten gaan om daar de kans af te wachten al of niet benoemd te worden. Tegen die achterstelling werd opgekomen. De verhooging van den post voor wetenschappelijke opleiding van officieren van het Indisch leger hier te lande gaf tot ernstige critiek aanleiding. Men drong er op aan dien post weg te nemen. Kwam eene nieuwe regeling tot stand, dan kon in de geldelijke gevolgen bij suppletoire begrooting worden voorzien. Gisteren zijn voor het m. o. toegelaten mej. L. E. Freem, van Arnhem, voor Ncderl. taal- en letterkunde, en mej. S. E. Spengler, van Wissem- burg (Elzas), voor Eransche taal- en letterkunde. Voor de akte in de wiskunde zijn gisteren in Den Haag van de 8 candidaten toegelaten de hee ren A. Van Eek, L. Van Rees en Ch. W. Valken, uit 's-Hage. Door wijlen mr. S. E. Nijkerk is aan het Ned. Israëlietisch armbestuur te Amsterdam ver maakt een nominaal kapitaal van f 10,000 inschrij ving op het Grootboek der 4 pet. Nationale Schuld. Men schrijft aan het Hbl. uit IJmuiden, dat bij peilingen (na de laatste stormen in het begin dezer maand) gedaan op de zandbank, door de storting van gebaggerd zand ontstaan, is ge bleken, dat het talud van die bank alweder aan merkelijk vlakker is geworden en dat er op de plaats zelve weder ongeveer twee decimeter meer diepte is gevonden. Hieruit volgt dus, dat er thans ongeveer negen meter water op dit droogst ge deelte van de zoo druk besproken „bank" staat en dat er alle uitzicht bestaat op geheele opruiming van het gestorte zand door de natuurkracht zelve. Te Amsterdam waren gisteravond in het Amstelhotel 82 personen aan den disch vereenigd, om, onder leiding van den burgemeester, hulde te brengen aan de wakkere Noordpoolvaarders van de „Willem Barendsz." Hij sprak bij den eersten dronk een kort, gevoelvol woord van dank aan die onverschrokken mannen, die Neerlands driekleur weder bij de Noordpooleilanden hadden doen wap peren. Daarop deed de heer Versteegh namens het aardrijkskundig genootschap een beroep op den alouden vaderlaudschen ondernemingsgeest, wekte de jongelieden op tot navolging en allen tot steun van grootsche ondernemingen naar ver schillende deelen der wereld. Daarop werd het woord gevoerd door den kolonel Jansen, lid van den raad van state, namens het comité voor deze expeditie. Hij bracht den wakkeren zeelieden een woord van dank voor hetgeen zij hebben nagelaten, van hulde voor hetgeen zij hebben gedaan. De dank betrof hun thuiskomst en hun niet-overwin- teren, de hulde de waarlijk uitstekende resultaten van hun tocht, die niet slechts hier te lande maar ook in het buitenland goedkeuring zullen verwerven. Aan de haven van IJmuiden worden op metingen gedaan tot het bonwen van fortificatiën. De heer G. Van Nouhuys, genees-, heel- en verloskundige te Lobith, is gesteld ter be schikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië, tot vervulling van eene der beschikbare plaatsen van burgerlijk geneeskundige aldaar. Het vertrek der Eransche pakketbooten van St.-Nazaire naar Colon Aspinwall zal, te rekenen van de maand November a. s., een dag vroeger dan thans, namelijk den 6den van elke maand, plaats vinden. De verzending der brievenmalen uit Nederland voor Paramaribo over Frankrijk, en verder met de bovenbedoelde pakketbooten, wordt dientengevolge mede één dag vervroegd. De regeering heeft een wetsontwerp aange boden tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname. Zij wil de bezwaren uit den weg ruimen welke immigratie belemmeren en de gebreken van het tegenwoordig stelsel wegne men, en daardoor de welvaart dezer vruchtbare kolonie bevorderen. Er wordt een immigratiefonds opgericht, zeer ten voordeele der planters en arbeids- aanmoediging. Prins en prinses Hendrik zijn hedenmid dag van Soestdijk in de residentie teruggekeerd. Zij zullen er tot Zondag vertoeven en zich alsdan naar Luxemburg begeven. Prinses Marianne heeft zich hedenochtend naar Wiesbaden begeven. Het stoomschip „Overijsel" is gisteren van Maassluis naar Batavia vertrokken. In de memorie van antwoord op het alge meen sectiën-verslag der gemeentebegrooting zeg gen B. en Ws. dat. een voorstel tot wijziging van enkele bepalingen der bestaande belasting aanhangig is. Aan de vernieuwing van ond plantsoen op de Garenmarkt en het Rapenburg zijn velerlei bezwaren verbondener moet een geschikte gele- i genheid om jonge hoornen te bekomen worden afgewacht. Daar de Indische inrichting thans zeven leerlingen telt, kan de opbrengst daarvan nu op f 300 worden geraamd. Het beweiden van het schutters- veld is thans aan J. H. H. Borgerding verpacht voor f 600 per jaar. De verhooging der bezoldiging van den con-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1