Gemengd Nieuws. KOLONIËN. Frankrijk. öroot-Britannië. Oostenr.-Horig. Monarchie. Zekere P. v. T.die wegens diefstal van eene jas in voorloopige politiebewaring was gesteld, is hedenmorgen uit zijn bewaarplaats ont snapt. De mogelijkheid daartoe moet worden toe geschreven aan de minder goede inrichting der arrestantenkamers. Hedenmorgen te halftien is J. v. D.J timmerman, werkzaam aan de huizen der Leidsche Bouwyereeniging tusschen de voorm. Mare- en Rijnsburgsche poorten, van een steiger gevallen, waarbij hij een schouderblad gebroken heeft. Hij is naar het acad. ziekenhuis gegaan, waar hij geneeskundig behandeld werd, en keerde vervol gens om twee uren naar zijne woning terug. Dezer dagen stonden voor den krijgs raad in het 1ste militaire arrondissement, stand plaats 's-Gravenhage, terecht de korporaal der mariniers S. en de marinier N., die als geleider van een arrestant van Rotterdam naar Willems oord dezen door onachtzaamheid gelegenheid had den gegeven, tusschen Haarlem en Alkmaar uit den trein te ontsnappen. De gearresteerde, een matroos, behoorende tot de bemanning Zr. Ms. stoomschip „Marnix", die achterblijver van verlof was, had zich intusschen vrijwillig en tijdig ge noeg te Willemsoord aangemeld, om met genoem den bodem nog in zee te kunnen steken en te vertrekken, in welke omstandigheid de krijgsraad aanleiding schijnt te hebben gevonden de op te leggen straf te verzachten, en mitsdien is de korporaal, als hoofdgeleider, slechts tot vijf en de marinier tot vier weken detentie veroordeeld. Gisteravond omstreeks negen uren was de brandweer te Amsterdam op weg naar de Boomstraat aldaar. Toen zij echter aan het bewuste perceel kwam, kon zij onverrichter zake terug- keeren. Er was een ongeval gebeurd. Een kasten maker namelijk had een chiffonnière uit de vierde verdieping van den achtergevel afgelaten, en daarbij stortte onder het hijschen de kast met gevel en al naar beneden op de binnenplaats. Twee perso nen moesten zwaar gekwetst naar het gasthuis gebracht worden. De gewonejaarlijksche paardenmarkt te Woerden had eergisteren onder begunstiging van het schoonste weder plaats. Het getal aange voerde paarden is op ruim 1500 te schatten. Door aanwezigheid van buitenlandsche koopers was de handel vrij levendig, terwijl voor de goede en jongere soorten fiksche prijzen werden besteed. De stadsbrug over de Maas te Rot terdam zal, na heden te zijn beproefd, morgen door de aannemers aan de gemeente afgeleverd en Vrijdag voor het publiek opengesteld worden. Omtrent het ongeluk, Zaterdag te Utrecht voorgevallen, deelt thans het Utr. Dag blad de volgende bijzonderheden medeDe beide dochters van den horlogemaker P., in de Zadel straat, oud 28 en 26 jaar, waren Zaterdag-mid dag bezig de kamer van den bovenwonenden stu dent aan kant te maken. De jongste dochter nam toen een revolver van een wapenrek, niet wetende dat die geladen was, en zeide schertsende tot hare zuster: „willen we eens schieten?" tevens op haar aanleggende. Deze laatste waarschuwde uit vrees voor vuurwapens, zulks niet te doen, doch de revolver weer op te hangen. Het meisje wilde dit doen, maar bij ongeluk ging daarbij een schot af; een revolver-kogel drong boven haar linkeroog door den schedel en zeer diep in de hersenen door. De arts die onmiddellijk bij het ongeval gehaald werd, verklaarde de wond voor doodelijk. De kogel was zoo diep in de hersenen gedrongen, dat aan uithalen daarvan geen den ken was, hetgeen den toestand erger gemaakt en den doodelijkeu afloop verhaast zou hebben. Tot heden echter is het leven nog behouden gebleven. Te Brussel is men eene bende van jeugdige zakkenrollers op het spoor gekonlen, waarvan reeds 14 leden in hechtenis zijn. Deze kleine gauwdieven, wier opperhoofd dertien jaren telt, hebben het in hunne kunst tot eene groote hoogte gebracht en plachten des avonds op eene weide bijeen te komen, wa* zij den buit ver deelden, portemonnaies en beurzen vernielende. Zeer onlangs moet een hunner eene Hollandsche dame 300 fr., benevens een gouden ring met diamant hebben ontfutseld. BATAVIA, 18 September. Op den hoek van de Hospitaalstraat en de Kali- Besar op een der kolommen van het IJs-pakhuis was heden een Chineesch aanplakbiljet aangeplakt, waarin o. a. het volgende voorkomt: „Er zijn geruchten in omloop, dat er op Batavia eerstdaags een belasting zal ingevoerd worden voor de Chineezen, om het gouvernement te bevoor- deelen. Hebben de Chineezen hierover geen ver driet? De Chineezen tellen hier bij duiztenden, en is er dan geen enkele, die de zaak ter harte neemt? Wij leven hier op aarde om eendrachtig te zijn, en eendracht maakt macht. En indien wij binnen een dag de handen kunnen ineenslaan, zal men dan de belasting durven invoeren? Is er iemand, die een beter middel weet waardoor de zaak snel geregeld kan worden dan het houden van een vergadering? Te meer nu, daar hel gou vernement op het oogenblik op Atjeh telkenmale oorlogvoert en verliest; het land staat als een ei dat op de punt van een hoorn balanceert en toch durft het belasting invoeren voor zijn inkom sten, en wil het in de kampongs overal de zaken niet bij het oude laten. Het zou zeer verkeerd zijn, als wij Chineezen ons daarbij neerlegden. Om die reden zullen wij onrnst stoken in de landen van het gouvernement en het in ongelegenheid brengen." Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den voorz. van den lnndr. te Muntok, mr. E. Frieswijk, en aan den hoofdond. aan de openb. derde lagere school te Samarang, K. J. Razellns; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den comm. 3de kl. hij den post- en tel. P. H. Vogelzang. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de lste comm. op het res. kantoor te Soerabaia, G. N. A. Rochel!. Benoemd: Tot ads.-res. van Loemadjang, A. Salmon Vzn.; op het re9.-kantoor te Soerabaia: tot lsten comm., G. David van Franqnemont. Geplaatst: Als hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Cheribon, L. Franken; aan die te Poerwakarta, J. Ros. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. K. W. H. Ligt voet; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ad9ist.-res. van Loemadjang, J. A. Focquin, aan den voorz. van den landr. te Brebes (Tegal), mr. Ch. Samuels, en aan den 2dcn comm. bij de alg. rekenk. G. A. W. Ritsema. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de 2de comm. bij de alg. rekenk. P. Rutgers. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan het lid iu den raad van just, te Padang, mr. A. C. Verwey, en aan den ontvanger der in- en uitvoerr. en acc. te Tandjong-Poera (Oostk. van Sumatra) O. J. A. Munters; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den opz. 3de kl. bij den waterstaat enz. F. H. Wouters. Ontslagen: Eervol, de 3de comm. ter alg. seer. mr. H. W. Andree Wilten9, en de 3de comm. bij de alg. rekenk. H. J. Van Lingeneervol, w. ziekte, de boekh. 3de kl. bij de in- en uitvoerr. en acc. J. P. Neyhoff; bij de kamer van kooph. en nijv. te Soerabaia, eervol, als lid, H. J. E. Everard, onder dankbetuiging. Departement, van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den off. van gez. lste kl. A. N. Erkelens; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. B. H. N. Van Reyn; een tweej. verlof n. Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der iof. A. F. d'Arnand Ger- kens. Benoemd: Tot mil. apoth. 2de klasse bij den mil. gen. dienst, W. De Lange. Bevorderd: Bij de mil. adm., totkapt- kwartierm., H. F. B. Logeman; tot lsten luit.-kwartierm. D. J. Carninha en S. Hissink. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om naar Ned. terug te keeren, wegen9 langd. verblijf in Oost-Indië, aan den luit. ter zee lste kl. W. J. R. Sutherland, de luit. ter zee 2de kl. C. F. De Ruiter de Wildt, O. H. Kuyck, A. G. Ellis; wegens ziekte, aan de luit. ter zee lste kl. C. E. Uhlen- beck, B. M. Van der Weide en de off. van gez. lste kl. G. A. M. Van Ewijk en J. O. Harthoorn; voor eigen rek. aan den kapt. luit. ter zee J. M. Brevet. Verleend: Een tweej. ver lof naar Ned., wegen3 ziekte, aan den ambt. op wacht geld., W. G. Teunissen. Benoemd: Tot ing. 2de. kl. voor het vak van scheepsbouw bij het mariue-etabl. te Soerabaia, H. Van Meerten; bij bet dep der mar. tot ref. P. F. Hondius van Her werden; tot hoofde., K. H. Boers; tot lsten comm., J. P. Dom- hof; tot 2den comm., J. W. Arnold; tot 3deu comm., M. J. B. H. Braakman. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de ref. bij het dep. der mar. J. F. L. Schoonheidt. BUITENLAND. Iu het geheel zijn aan de bekroonden der ver schillende landen toegekend: 571 eere-diploma's, 133 groote prijzen, 2,724 gouden, 6,580 zilve ren en 9,177 bronzen medailles en 9,403 eer volle vermeldingen. De heer Krantz, de commissaris-generaal der Parijsche tentoonstelling, is tot groot-officier van het Legioen van eer benoemd. Duitsctiland. De „Reichs-Anzeiger" en het „Reichs-Gesetz- blatt" zijn gisteren verschenen met de socialis tenwet, die bij deze afkondiging in werking treedt. De „Times" bevat een dépêche uit Darsjelii van 22 dezer, volgens welke de krijgstoerusting, ijverig worden voortgezet. Alle pogingen word: aangewend om de organisatie van de iutendan spoedig te regelen. Naar de eerste linie zijn sn troepen gezonden en er worden ook bijeeugetrol ken om te dienen tot reserve voor de colonne die Afghanistan zullen binnenrukken. Men geloo dat de oorlog zeker is. Generaal Reinlander meldt, dat de bergvestii Kladus in de Kraina den 20sten zonder stri bezet werd. De troepen maakten daarin een vaai del, drie kanonnen en eenige ammunitie buit. De begrooting voor 1879 is bij het Ha van afgevaardigden ingediend. Er wordt voorgt steld eene uitgave van 25 millioen goudrente b voorziening in buitengewone behoeften. Voorts ingekomen eene mededeeling van prins Auerspen dat de keizer het ontslag van het minister! heeft aangenomen. De heeren Kopp c. s. stelle voor, in een adres aan den keizer de ongerust heid der bevolking te kennen te geven met betrekkit, tot het buitenland en hem te verzoeken, het doeldi tegenwoordige buitenlaudsche politiek door c regeering te doen kenbaar maken en elke verderen stap met betrekking tot het Berlijnscl tractaat aan eene grondwettige behandeling onderwerpen. Rusland. Op voorstel van het departement voor zakt van uit-, in- en doorvoer is door den minist van financiën een ontwerp bij den rijksraad ing diend, om te beginnen met Januari 1879 de a de Petersburgsche en Moskousche tolkaiatoi gebruikelijke extra-heffing ad 2 pet. te doenve vallen. Telegrammen. STOK HOLM, 22 October. De vennootscl en commandite Asp. Bergen Co., de groots zaak van tusschenhandel bij den Noordschen hou handel, heeft heden hare betalingen gestaakt. WE ENEN, 23 October. Het deficit van Oostenrijksch budget voor 1879 bedraagt 16 millia LONDEN, 23 October. Verscheidene regiment ontvingen bevel om op te rukken en de lm sclie regimenten ontvangen versterkingen. Aan de „Daily News" wordt uit Simla» meld, dat de Engelsche zendeling te Kaboel go is behandeld en de Russische gezant zich aid: nog bevond toen eerstge melde vertrok. Hij gel» dat de emir er de voorkeur aan zou hebben s geven om noch met Engeland noch met Rusla iets te maken te hebben, doch ten slotte do den aandrang der Russen werd overgehaald o partij te kiezen. Uit Bombay wordt gemeldMen geloo dat het onmogelijk zal zijn om vóór eenigen t op te rukken; ouder de troepen te Jamrood i de koorts toegenomen zijn. KONSTANTINOPEL, 22 October. Te Phil popel maakt men zich tot verzet tegen de co missie voor Rumelië gereed. Tusschen de Rus en de Turken is zekere spanning merkbaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN van 17 tot en met 23 October. BEVALLEN. M. Godefroy geb. Van Bochove Z. - L. Sommeling geb. Van der Klngt D. A. J. C. Meul geb. Plantfeber Z. M. P. Verboom Soiimain geb. Parmei D. C. J. Vissers geb. Bey D. F. H. Van Zejl Blom Z. I. Ouwerkerk geb Seüer Z. E. M. De J geb. De Pree D. J. M. Schouten geb. Kleynhans Z. - C. Bronsgeest geb. Smit Z. J. Barthen geb Kooreiuao B E. D. L. M. Gebhardt geb. Loesener Z. T. Schenk, geb. Van Leyden Z. S. M. Bavelaar, geb Kramer D. - Boehlee geb. Plaisier Z. Z. (tweel.) C. J. Van Kosse Van Erkel Z. A. M. Bergman geb. Verver Z. W C. Schnabel geb. Van Leeuwen Z. J. Sierat geb. But ger Z. P. De Geus geb. Engelbregt Z. J. Hoflte; Neuteboom Z. G. Gouwsntak geb. Van de BoveDkampB H. E. Tronwee geb. Kramer D. J. G. Houtzager geb. der Linden D. E. Lepelaar geb. Van Rossen Z. A Dobbe geb. Lücke D. A. Ankerna geb. Pennenburg D M. J. H. Van der Henst geb. Duchateau D. S. M. Ton geb. Bonnet Z. C. Smit geb. Cebol Z. GEHUWD. C. E. WaDsleben wedr. en M. M. fee: J. H. Wiggers jm. en G. Hamer jd. J. W. F.! gci'8 jm. en J. P. Beyeveld jd. B. Van Leeuwen jo Van der Wilk jd. P. J. Van Helden jm. en M. Ju pi J. Bronsgeest jm. en R. Vielc jd. H. Mieremet jm Larrewijn jd. J. T. E. Van den Bosch jm. en S. W. De

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2