N°. 5734. A". 1878. Donderdag 24 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nnanden.>v.i/.f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels105. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 33 October. Er bestaat gelegenheid tot verzeuding der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op a. s. Vrijdag, des avonds te 10 uren. Met belangstelling heeft de commissie van 'financiën kennis genemeu van het voorstel van burgemeester en wethouders, tot reorganisatie van den dienst der brugwachters, in verband met eene wijziging van de verordening op de heffing en invordering van böt bruggeld. Zonder twijfel zou ook naar het haar voorkomt, bij aanneming van den voorgestelden maatregel, eene belangrijke ver betering worden verkregen van den bestaanden toestand, die zooals in het rapport van burge meester en wethouders duidelijk wordt uiteenge zet in velerlei opzicht te wenschen overlaat, en eene wijziging daarvan schijnt haar dan ook raad zaam. Minder ingenomen is zij evenwel met de voorgestelde belangrijke verhooging van het brug geld, waarvan zij met de Kamer van koophandel en fabrieken, blijkens het door haar ingediend adres, voor handel en scheepvaart minder ge- wenschte gevolgen verwacht. Naar hare over tuiging is het in het belang van de gemeente de lasten aan de scheepvaart opgelegd zooveel moge lijk te verlichten en door deze, zooals wordt voor gesteld, aanmerkelijk te verzwaren, moeten handel en vertier in het algemeen worden benadeeld. De commissie zou mitsdien genegen zijn het bestaande bruggeld te handhaven en tevens de voorgestelde reorganisatie van den dienst der brugwachters in te voeren, zoodra de toestand van de gemeentekas zulks zal gedoogen, daar de uitgaven aan die reorganisatie verbonden belangrijk zijn te noemen. In de eerste plaats toch wordt voor de oprichting van de benoodigde wachthuizen eene uitgave van f C000 vereischt, voor onderhoud daarvan met vuur en licht f 900, terwijl de belooning der brugwachters, thans bedragende f 1910, gebracht zal moeten worden tot op f 8550 en alzoo met 66-40 verhoogd. Zij gelooft, niet dat het tegen woordig oogenhlik geschikt is om de plaatselijke directe belasting in zoodanige mate te verhoogen en geeft daarom in overweging liet voorstel-thans wel in behandeling te nemen, doch te bepalen dat de verordening eerst dn werking zal treden op een later door den gemeenteraad vast te stellen tijdstip en alzoo met wijziging van het laatste artikel van het concept-besluit tot heffing. Uit het vorenstaande blijkt overigens dat naar hare meening art. 1 van bedoeld besluit in dien zin zou moeten worden gewijzigd, dat daarin het bedrag van het bruggeld volgens de bestaande verordening zou moeten wor den gehandhaafd. De commissie van financiën heeft tegen de begrooting voor 1879 der Bank van leening al hier geene aanmerkingen, eoodat zij vrijheid vindt den raad voor te stellen deze goed te keuren. Uit de memorie van toelichting blijkt echter dat een der vroegere verkoophuizen weder geopend is ge worden. De commissie meent hierop de aandacht van liet dagel'ijksch bestuur te moeten vestigen, ten einde die maatregelen kunnen worden geno men, welke in dt«e noodig worden geacht. Door de gelijktijdig invallende ziekte vau twee hunner beambten waren Commissarissen der Bank van leening 'lezen zomer verplicht, ter voorkoming van eenige belemmering in den ge- regelden gang van zaken, onverwijld een vertrouwd werkman in dienst te stellen ten einde het over blijvend personeel bij te staan.'" Aangezien zij, om dien arbeid te kunnen heloonen, de machtiging van den raad behoeven, zoo hebben zij de eer deze vergadering machtiging te vragen bovenbe doelde belooning tot een bedrag van f 52 te voldoen uit den post onvoorziene uitgaven. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen Vrijdag-avond zal de heer Fritz Eliedner, predikant te Madrid, alhier in de Zaal Noordeinde optreden. Sinds jaren met ijver en vrucht werk zaam in Spanje, kent hij dit land door en door, en daar hij een der degelijkste en ijverigste verte genwoordigers van het Protestantisme in het Schiereiland is, zal men van hem volkomen ver trouwbare mededeelingen ontvangen omtrent den toestand der godsdienstvrijheid in Spanje, de vorde ringen van het Protestantisme aldaar en de uit zichten voor de toekomst. Daar de evangelisatie in Spanje menige gift van de Nederlandsche I Gustaaf-Adolf-Vereeniging ontving, wilde de heer Fliedner op zijne terugreis naar zijne standplaats gaarne deze stad bezoeken, om over den stand van het werk eenige inlichtingen te geven. Wij wenschen dat eene talrijke schare van hare be langstelling door hare tegenwoordigheid zal blij ken geven. Het Staatsblad n°. 143 behelst een kon. besluit van den 11 den October jl., tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart, ter be- i veiliging van de beweegbare spoorwegbrug over de Gouwe tussehen Zwammerdam en Alphen en van die over den Rijn te Leiden, heide in den j spoorweg LeidenWoerden. Dit reglement is den j 15den in werking getreden en door bestuurders der betrokken spoorwegdiensten gedrukt in de Nederlandsche en Iloogduitsclie talen verkrijgbaar gesteld bij de brugwachters, tegen betaling van tien cents voor elk exemplaar. Wij vernemen dat de heer Van Kempen, die benoemd is tot ridder van liet Legioen van eer, is de heer L. J. S. Van Kempen, lid der firma J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. Tct predikant bij de Hervormde gemeente te Woudsend c. a. is beroepen ds. J. Van 't Hooft )te Koudekerk, en tot predikant bij de Remon- strantsche gemeenten te Hoorn en te Meppel, dr. W. A. Terwogt te Gude-Wetering. Gisteren zijn voor het m. o. toegelaten mej. K. C. Krueeman, van Haarlem, voor Nederl. taal en letterkunde, en A. G. Stam, van Sneek, voor Engelsche taal- en letterkunde. Voor de akte in de Fransche taal werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 7 candidaten toegelaten mej.E. .T. Hofstede, uit 's-ITage; A. G. W. Sol, uit Rotterdam, en M. I. Van der I Wiel, uit Kralingenvoor de akte als hoofdon derwijzer waren 10 candidaten; toegelaten de heer W. Van Grinsven, uit Rotterdam. Tot leeraar in de wiskunde aan het gymna- siura te Delft is benoemd dr. D. De Boer te Deventer, en tot leeraar in de Nederlandsche taal .en letterkunde de heer W. F. Van Vliet Jr. te Maastricht. Te Velp is door het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde, ver tegenwoordigd ook door de heeren mr. D. Visser van Hazerswoude en C. Glijra de Vos, hf} monde van haren voorzitter, den heer W. A. Viruly Verbrngge, die bij deze gelegenheid een wel ge kozen woord sprak tot de talrijk bezochte verga dering, erkend en bevestigd de afdeeling „Velp" van voornoemde Maatschappij, welke afdeeling zich reedr verblijdt in een 81-fa] leden, terwijl het. zich laat aanzien, dat nog zeer velen zich zullen aansluiten. Bij de afdeeling „Arnhem" der Nederland- sche Maatschappij yoor tuinbouw en plantenkunde bestaat het plan, dezen winter een cursus in de beginselen der plantenkunde te openen voor jonge lieden, die zich op den tuinbouw toeleggen. De heer J. Th. Cattie, leeraar in de wiskunde en de natuurlijke historie aan de hoogere burger school, zal uitgenoodigd worden om zich met het onderwijs te belasteD. Het voorloopig verslag over de Indische begrooting voor 1879 is rondgedeeld. De begroo ting gaf aanleiding tot verschillende beschouwin gen en bedenkingen. De algemeene cijfers, in de stukken tot deze begrooting medegedeeld, gaven algemeen geen gunstigen indruk van den tegen- woordigen financiëelen toestand van Ned. Indiê en van de uitzichten daaromtrent in de naaste toekomst. In eene der afdeelingen, waar men dit ongunstig verschijnsel aan den Atjeh-oorlog weet, werd de weusch herhaald, dat aan dien oorlog zoo mogelijk spoedig een einde mocht worden ge maakt. Over de voor het bereiken van dat doel door de regeering te volgen gedragslijn heerschte echter verschil van gevoelen. Andere leden meenden een gunstiger oordeel over de thans door de regee- i ring in dit opzicht gevolgde gedragslijn te mogen vellen. Men achtte het onraadzaam bij de regee ring op het volgen van een nog krachtiger aan vallend stelsel aan te dringen. De commissie van rapporteurs maakt de opmerking dat het afdeelings- onderzoek plaats had voordat de laatste telegram- i men uit Indië ontvangen waren. Met het oog op den financiëelen toestand hier en in Indië werd het betrachten van matiging aanbevolen met opzicht tot den aanleg van spoorwegen en andere groote openbare werken. Er waren leden die het oogen hlik ongelukkig gekozen achtten om, terugkomende op het tot nu toe gevolgd stelsel, Indië met het verstrekken van eene bepaalde bijdrage te bezwa ren. In beginsel echter vereenigden zich de meeste leden met het voorstel des ministers van koloniën. Er moest geheel gebroken worden met het zooge naamde stelsel der finauciëele eenheid van Neder land en Indië. Tegen de wijze waarop 's ministers gronddenkbeeld in werking zou worden gebracht, had men groot bezwaar. De minister toonde zich gaarne bereid, om het verlangen tot het voors hands wegnemen van den post van 4 millioen van de tegenwoordige begrooting en tot het ontwer pen van eene organieke wet, waarbij het cijfer der jaarlijks te restitueeren som eens vooral gere geld werd, in ernstige overweging te nemen. Zelfs zeide hij toe, een poging te doen om eene regeling in dien geest te helpen tot stand brengen. Ook gaf de minister in antwoord op de daartoe strek kende vraag te kennen dat er geen bezwaar kan bestaan om eventueele Indische overschotten in de perste plaats te bestemmen tot den aanleg van buitengewone openbare werken en in de tweede plaats voor amortisatie van ten behoeve van Indië aangegane schuld. Zeer vele leden verklaarden dat zij zich teleurgesteld hebben gevoeld dat in de begrooting een diep stilzwijgen wordt bewaard met opzicht tot de achterstallige begrontingsrekeningen. Met het stoomschip „Prinses Amalia" zullen naar Indië vertrekken 100 mariniers met '2 ouderofficieren en 18 korporaals, onder bevel van den 2den luit. der mariniers Timmers. Heden werd aan het departement van water staat aanbesteed liet maken, leveren en opstellen van drie waterkranen. Minste inschrijver was de Kon. Ned. grofsmederij te Leiden voor f 3300. Het stoomschip „Stad Amsterdam" is gis teren van Batavia te Marseille aangekomende „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwe- diep, is gistermiddag van Napels vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1