Woensdag N°. 5733. A°. 1878. 23 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- 8TADS-BERICHTEi\. >*- ~N LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 16 regelsf 1-05. Iedere regel meerO.-ITJ. Grootere letters naar plaatsruimte. Inzenders van advertcntiën worden drin gend verzocht die zooveel mogelijk in den voormiddag op te geven. Ter Secretarie dezer gemeente is in druk, tegen betaling vaD f 0.30, verkrijgbaar de memo rie van antwoord van Burgemeester en Wethou ders op het algemeen verslag van het verhan delde in de sectiën van den Gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting der ge - meente Leiden, voor 1879. LEIDEN, 32 October. Daar het tot dusverre gebezigde lokaal aan dan Burg te bekrompen was gebleken voor het steeds aangroeiend aantal leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde, had gister avond de eerste wintervergadering plaats iu de zaal der Loge. Ook thans werden, na de opening, weder een vijftal leden aangenomen, en kon de voorzitter mededeelen dat het ledental reeds tot 102 geklom men is. Na de voorlezing der notulen en inge komen stukkeu werd door den heer L. Kruyff, van Sasseuheim, verslag uitgebracht omtrent de in September alhier gehouden vergadering, waarna door een ander bestuurslid gerapporteerd werd omtrent den terzelfdertijd gehouden wedstrijd tusscheu kweekersknechts en leerlingen, en de daar aan verbonden tentoonstelling, welk rapport gevolgd werd door overlegging van de rekening en ver antwoording. Vervolgens deelde de voorzitter mede welke regelingen het bestuur heeft gemaakt ten opzichte der wintervergaderingen, waaruit bleek dat men geregeld maandelijks een huishoudelijke bijeenkomst wenscht te houden, maar bovendien een drietal avonden wenscht te wijden aan voordrachten over populaire botanie en groententeelt, welke laatste vergaderingen ook voor dames, en voor niet-leden, behoudens nadere door het bestuur te maken be palingen toegankelijk zullen zijn. Deze voorstellen werden door de leden met bijval ontvangen. Daarna gaf de voorzitter het woord aan dr. F. A. Jentink, tot het houden eener door hem toe gezegde bijdrage. Spreker begon met te zeggen dat de vraag welk verschil er is tusschen dier en plant velen een belachelijke schijnt, en dat het toch onmogelijk is tusschen deze beide een scherpe grenslijn te trekken. En inderdaad verklaarde hij achtereenvolgens kortelijk hoe ze in organisatie, scheikundige samenstelling, en in verschillende levensverrichtingen, bij schijnbaar groot verschil, toch in menig geval overeenkomen, zoodat een grenslijn niet te trekken is. Het is natuurlijk niet mogelijk een uitvoeriger overzicht van de lange reeks van daadzaken mede te deelen die spreker opsomdehet medegedeelde is voldoende om te doen blijken dat deze improvisatie uit den aard der zaak zeer leerzaam, dat ze voor velen boeiend tevens was. Eindelijk werd nog door een der leden de vraag tot het bestuur gericht, of het niet nuttig zou zijn te gaan denken aan het aanleggen eener bibliotheek. Deze vraag lokte eenige gedachten- wisseling uit, en had het gevolg dat een com missie van drie leden (waarbij een uit het bestuur) benoemd werd om die zaak te overwegen en dan in de volgende vergadering daaromtrent te rap porteeren. De vergadering was weder druk bezocht en zeer geanimeerdhet schijnt echter dat er nog altijd onder de leden der afdeeling zijn, die meenen dat er voor hen niets aan is; al bestaat er nu ook blijkbaar aan grooter opkomst geen behoefte, toch is het voor dezen zelf jammer dat ze zich daarin vergissen. De bijeenkomsten kenmerken zich door een huishoudelijken en gezelligen toon, die wellicht juist oorzaak is dat elk er wat van meeneemt. De afdeeling zij bij het begin harer wintercampagne een goed succes toegewenscht. Naar ons gemeld wordt zal de Algem. Ned. Vrouwenvereniging „Tesselschade", bescherm vrouw H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, in het laatst van November e. k. te Rotterdam eene verloting houden van voorwerpen, alle door I vrouwen vervaardigd, afkomstig van de tentoon- i stelling te Amsterdam en te Leeuwarden, en door I O j de internationale en nationale jury's te Amsterdam voor het grootste deel bekroond en eervol ver- meld. Tot het welslagen dier loterij wordt de j medewerking vereischt der verschillende afdeelin- j gen, waarom ook namens het bestuur der Leidsche I afdeeling van „Tesselschade'' lijsten zullen wor- den rondgezonden ter inteekening, a f 1 het lot. j Dat de verdiensten van een kundig werk man op prijs gesteld worden, zien wij aan den heer J. Noest, concierge der hoogere burgerschool alhier, bewaarheid, die heden op initiatief van de commissie voor volksbijeenkomsten, bijgestaan door de besturen van het genootschap Mathesis", van de Leidsche afd. van de Maatschappij van nijverheid en van bouwkunde, in de gelegenheid gesteld werd de Parijsche tentoonstelling te bezoeken. Mocht hij indertijd den eersten prijs verwerven, eene zil veren vergulde medaille, op de alhier gehouden tentoonstelling van voorwerpen door den werkmans stand vervaardigd, voor een meesterstuk van zijne hand, wij wenschen hem thans op zijne reis naar de Fransche hoofdstad succes, opdat hij terug- keere met nieuwe indrukkeu ter vermeerdering van zijne kennis en ter verdere aansporing. Aan de gemeente inrichting voor de oplei ding van Oost-Indische ambtenaren alhier zijn thans zeven leerlingen ingeschreven. Gedurende de tweede helft der maand Septem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden Mej. L Kruit, Amsterdam; Koks, Amsterdam R. Feran, Amsterdam; F. Hofvliet, Amsterdam; P. Oomen, Aarlanderveenwed. NieuwenhuiseD, Deventer; T. H. Brinkman, 's-Hage; Van Slog- teren, 's-Hage; mej. I. M. Bogaers, 's-Hage; W. Lamberts, m/Gladbach; Miss Brouwne, Genève; A. Kans, Oude-PekelaH. N. M. Rappard, Utrecht; Albertje Wiegers, Oude-Beerta. Brief kaarten: C. Wulfers, Amsterdam; wed. Bijleveld, Amsterdam; mej. W. Wolters, Amsterdam; G. Loffler, Amsterdam; F. A. Schoomers, Delftmej. Scuido, Leiden. Bij een generaal overzicht vau de lijst der bekroningen door de jury voor de wereldten toonstelling te Parijs toegekend, doet het ons genoegen te kunnen constateeren, dat aan de heeren Van Kempen en Zonen, eigenaars der kon. Ned fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, twee gouden medailles zijn ten deel gevallen, terwijl daarenboven aan de heeren G. W. Van Dokkum, als teekenaar, en J. Baart, als ciseleur en graveur aan hunne fabriek ver bonden, respectievelijk de zilveren en bronzen medewerkers-medaille is toegewezen. Nederland treedt dus vooral op het gebied van het zilver werk met eere uit het inteiyiationale strijdr;erj- daar toch, buiten Frankrijk, slechts yjer Verschil lende rijkenNoord-Amerika, Engeland, Rusland en Japan, het voorrecht eener gouden bekroning voor zilverwerk met Nederland deelen. Bij het legioen van eer zijn benoemdtot groot-officier jhr. Klercktot commandeurs de heeren Hartsen en Coster; tot officier dr. Jonck- bloet, kolonel Van Kerkwijk, Van der Vliet en Israëlstot ridders de heeren Steyn Parvé, Van Oudheusden, C. De Groot, Hartogh, Galesloot, Voute, Burgers, Scholten, Bles, Ten Kate, Ch. Rochussen, Waldeck, Van Kasteel (te Rotterdam), Stortenbeker en Van Kempen. De bekende heer Üllman komt weer een kunstreis doen door Nederland, waarbij Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Utrecht, Arnhem, Den Bosch, Dordrecht, Groningen en Leeuwarden bezocht zullen worden, met de zan geressen Zaré Thalberg en Laura Harris-Zagury, van de Londensche en Parijsche opera's, Thekla Friedlander, die als lieder-zangeres wordt aange kondigd, benevens de violist Paul Viardot. De uitvoeringen moeten duurder zijn dan vroeger, omdat mejuffrouw Thalberg o. a. f 1250 per avond ontvangt. In geen geval echter zullen de prijzen hooger zijn dan f 3 voor den eersten rang. Prins Alexander is gisteravond om halfacht uit Parijs in Den Haag teruggekeerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben ter behandeling in de aanstaande herfstver- gadering van de provinciale staten, een missive doen toekomen, daarbij verzoekende diligent te worden gehouden met het uitbrengen van een praeadvies omtrent een adres van de heeren P. Crans c. som een subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg van een haven te Sche- veningen en een kanaal van Scheveniugen naar Vlaardingen. In eene aankondiging van een nieuw tijd schrift voor kunst, „Die graphischen Künste", te Weenen verschijnende, wordt als medewerker vermeld de heer C. Vosmaer. Gisteren zijn voor het m. o. toegelaten mej. G, Pieper, van Amsterdam, voor Nederl. taal- en letterkunde; en R. M. C. Hoogklimmer, van Leeuwarden, voor Hoogduitsche taal- en letter kunde. Voor de akte in de Fransche taal werden gisteren in Den Haag 9 candidaten geëxamineerd, waarvan 7 werden toegelatenmej. H. Van den Broek, W. B. Van Deventer, E. B. J. W. Dingemans en V. E. Van der Meer v. Kuffeler uit Dordrecht; F. A. R. Gaydou, E. Loba en H. J. Van Wessem uit 's-Hage. De heer J. Tideman verbetert in het Hbl. een ook door ons uit de Amst. Courant overge nomen bericht. De bibliotheek namelijk, die aan de universiteits-bibliotheek te Amsterdam in bruik leen wordt afgestaan, is niet de „bibliotheek van het vroeger aldaar gevestigd RemoDstrantsch semi narium", maar die van de Amsterdamsche Remon- strantsche gemeente, die in 1636 eene bibliotheek begon aan te leggen en deze, zoolang het semi narium bestond, bereidwillig daaraan ten dienste stelde. De handschriften, de pamflettenverzameling en waarsohijnlijk ook de tijdschriften blijven ift de kerkelijke l^galen. De ^aïmrama-Maafschappij is Zaterdag te Amsterdam opgericht, met een kapitaal van f 25,000, grootemjeels geplaatst. Directeuren zijn de heeren 5ónadd, A. Caramelli, W F. Ramann, J. W. II. Schmitz en dr. G. F. WestermanT Het panorama-gebouw wordt opgetrokken op de te dempeu Plantage Muidergracht, door den archi tect I. Gosschalk. Eerst in het begin van 1880

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1