N°. 5731. A0. 1878. 2! October. Maandag Deze Courant wordt dayel'jTrs, met m'tzonderin» van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor 1-eiilcn |>er 3 maanden].]0. f ranco per postB 1.40. Afeoniicriijke Noinmcrsu.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 O regelsf 1.05. ]i-il< re regel meer0.17^. l.idoti ie i iters naar plaatsruimte. I Door de duisternis misleid, viel Woensdag-avond te Rijnsburg een zesenzestigjarig werkman in het water. Het gelukte niet dan na heel veel moeite om den bijna leveulooze tot het be wustzijn terug te brengen. Men schrijft dit onge val aan onvoldoende straatverlichting toe. I Omtrent den te Volljenhove plaats gehad hebbenden dubbelen moord meldtjmenjvan daarSedert Woensdag vermiste men den briga dier-rijksveldwachter Bastink en den gemeente veldwachter De Liefde. Toen ze 's nachts niet te huis gekomen waren, ging men Donderdag zoeken en vond men tegen den avond op De Voorstaan den zeekant bloedplassen, het spoor aanwijzende naar een diepen kuil. In dien kuil, overdekt met riet en sparren, die dichtgetrapt waren, vond men de lijken van de beide vermisten. De brigadier as in het voorhoofd geschoten en den gemeente veldwachter had men den hals afgesneden. Eerst- enoemde was gehuwd en vader van acht kinde en laatstgenoemde zou eergisteren in ondertrouw orden opgenomen. Drie beruchte wildstroopers ijn gearresteerd, als verdacht dezen dubbelen oord gepleegd te hebben. Hunne namen zijn Nieuwenhuis, L. Nieuwenhuis en A. Jonkman, n verband met dezeu moord wordt nog gemeld, at in den laatsten tijd de eigenaars van jacht- elden buitengewoon veel last en nadeel hadden van strooperijen, waarbij het vooral gemunt was p fazanten, die er voor eenige jaren geacclima- iseerd zijn. Om dit stroopen te beletten werden oor belanghebbenden oppassers van de jacht en eldwachters op wacht gezet. Dit is de aanleiding eweest van den gruwelijken moord. De gezagvoerder en drie man van de quipage van het bij Ameland verongelukte schip Patientia" zijn op zee door de stoomboot Alexandria" aangetroffen en te Antwerpen aan land gebracht. Te 's-Bosch is gistermorgen, tus- schen wachtpost 40 en 41, op of nabij de hon derd-metersche brug een trein in aanraking ge komen met eeu os. De trein stopte onmiddellijk; het dier, dat zich onder den tender bevond, werd na veel moeite verwijderd. De volgende trein onder vond nog 37 minuten vertraging. Volgens „le Progrès de Lyon" zijn door een luitenant der gendarmerie 500 kilo dyna miet (eene genoegzame hoeveelheid om half Lyon in de lucht te doen vliegen) bij een groenten- verkooper te dier plaatse in beslag genomen. De kerk van de Duitsche gemeente te Stokholm, het schoonste gebouw van dien aard in geheel Zweden, is door brand totaal vernield. Zij werd in 1618 in dienst gesteld en had een toren, die 222 voeten hoog washet moet een [indrukwekkend gezicht zijn geweest, toen dit ge vaarte één reusachtige vuurzuil was. De oorzaak van den brand is onbekend. (lok het laatst overgeblevene van het vijftal kindereu van den schoenmaker Kay te Liiger- 3orf is overleden. Te Salinas City bracht eeu landbou wer, Shephard, den nacht in een speelhuis door en verloor alles wat hij bezat. Hij kocht daarop trychnine en keerde naar huis terug. Na aan zijn vrouw gelast te hebben om zijn ontbijt gereed te aken, begaf hij zich naar de kamer zijner twin tigjarige dochter en doodde haar met bijlslagen. Toen zijne vrouw en zijn zoon boven kwamen, vonden zij het meisje levenloos en evenzoo Shep hard zelf, die zich had doodgeschoten. De justitie ontdekte dat de kit met water, waaruit het gezin gewoon was te drinken, vergiftigd was. Omstreeks tien uren des avonds wachtte onlangs eene dame teSaiut-André-d'Apchon (Loire) met haar gezin haren echtgenoot, toen zij eensklaps huiten in de nabijheid der woning een schot hoorde vallen, onmiddellijk gevolgd door den kreet: „Hulp! Moord!" Terstond spoedde de vrouw zich naar buiten en ontdekte nu in de duis ternis haren echtgenoot, die zich slechts waggelend voortbewoog. Nadat hij naar zijne woning was overgebracht, bleek het, dat hij in de linkerzijde verscheidene wonden had bekomen, waaruit bloed stroomde. Hij was nog in staat te verhalen, dat hij, na het café Désormières te hebben verlaten, rustig zijn weg vervolgde, toen hij, op het punt zijn huis binnen te treden, door een geweerschot werd getroffen van iemand die hem daar scheen op te wachten. Spoedig daarop gaf de gewonde den geest. De prop, die bij het laden van het ge weer had gediend, heeft de justitie op het spoor gebracht van den vermoedelijkeu dader. Dat voor werp bestond nl. uit een stuk papier, dat juist bleek te passen in een afgescheurd dagblad, in het bezit van zekeren Leverre gevonden. Deze blijft echter hardnekkig ontkennen. In het dorpje Rübezahl in Oost-Prui sen was een deel der bevolking op een begrafenis bijeen. Naar oud gebruik ging men van het kerk hof naar 't sterfhuis, om zich daar te goed te doen. De schaar der treurenden was dan ook 's avonds laat zoo vroolijk, dat men besloot de begrafenisplechtigheid met een dansje te eindigen. Een vijftigjarige vrouw toonde zich boven allen danslustig, en verzocht den eenen jonkman na den anderen met haar eens te walsen. Een der jongelieden weigerde echter, en toen de vrouw hem bij herhaling lastig viel, gaf hij haar een duw, ten gevolge waarvan de danslustige met den rug tegen een kachel viel en op de plaats den geest gaf. Een hooggeplaatst ambtenaar bij het Italiaansche ministerie van eeredienst en justitie, Sarconi, zou half Augustus naar Perticara, niet ver van Potenza gaan, om daar met zijn familie een maand vacantie door te brengen. Zijn familie wachtte hem daar. Gelukkig in het vooruitzicht op een dolce far niente, huurde hij te Potenza een rijtuig. Op zes mijlen afstands daarvan werd hij uit zijn mijmering gewekt door twee ruwe stemmen, die hem verzochten uit te stappen. Hij was niet gewapend, zijn koetsier hem onbekend; Sarconi stapte uit zijn rijtuig, werd gekneveld en van al hetgeen hij bij zich had beroofd. De roovers eischten een losgeld van 12,500 fr., anders zou hij ter dood worden gebracht. Sarconi schreef een brief aan zijn familie om die som te vragen. Het was nacht geworden; de gevangene moest den grond tot rustplaats kiezen en hij kreeg den vol genden dag nauwelijks te eten of te drinken. Vier dagen en vier nachten bleef Sarconi aan de ruw ste behandeling blootgesteld. Eindelijk op den vijfden, toen zijn bewakers na een copieus ontbijt in slaap waren gevallen, slaagde hij er in te ont snappen. Met de nationale loterij, meldt een particulier correspondent uit Parijs, gaat het uit muntend. Reeds zijn bijna 5 millioen loten ver kocht en er zouden er nog veel meer verkocht zijn, als ze maar in geuoegzamen getale te krijgen waren. Zoo worden hier te Parijs dagelijks aan niet meer dan 150 debitanten loten verstrekt en ieder kan er dan maar 300 krijgen. Natuurlijk zijn er eiken dag honderden aanvragers, waarvan dan de meesten onverrichterzake naar huis moeten gaan. Wie het eerst komt, wordt het eerst gehol pen; dit heeft ten gevolge, dat voor het bureau van uitgifte, dat 's morgens om 8 uren geopend wordt, reeds van 's nachts 12 uren queue wordt gemaakt. En als men nu weet, dat de debitanten slechts een korting ontvangen van 5 pet. en de loten 1 fr. kosten, zoodat aan 300 stuks precies 15 fr. verdiend wordt, zal men toestemmen, dat die menschen zich heel wat moeite getroosten om een klein beetje te verdienen. Eerstdaags zal nu worden overgegaan tot uitgifte van het zesde mil lioen, dat tevens het laatste zal wezen. De prijzen zullen, naar men berekent, staan als 2 tot 100. In onze afdeeling is van den heer Van Kempen te Voorschoten een prachtige beker en van de heeren Rijken Co. te 's-Hage een magnifieke pianino als prijs aangekocht, terwijl de firma Wijnand Fockink de door haar tentoongestelde likeuren aan de verlotingscommissie heeft aange boden om tot prijzen te dienen. Inderdaad een vorstelijk aanbod! Trouwens de commissie heeft er van verschillende inzenders meer zoo gekregen.' De heer Jaluzot, de eigenaar van de bekende magazijnen „au Printemps", schonk b. v. 10,000 fr. om prijzen aan te koopen, en de eigenaars der beroemde porseleinfabriek te Doccia in Toscane schonken een geheele vitrine met de kostbaarste voorwerpen, waarvan de waarde stellig niet minder bedraagt. Een Iersche constabel, getrouwd zijnde zonder vergunning, was verplicht zijn ont slag te nemen en begaf zich met zijne jonge vrouw aan boord van eene stoomboot naar de plaats, waar hij zijn ontslag krijgen en tevens toebereidselen maken zou om naar Australië te gaan. Bij het verlaten van de boot viel zijne vrouw in het water. Hij sprong in het water om haar te redden, maar beiden verdronken. Te Sheffield heeft een crockètpartij plaats gehad, die door 30,000 personen werd bij gewoond. De baan was door electrisch licht ver licht en wel door vier lichten die te zamen een lichtvermogen van 8000 kaarsen haddende kosten per uur voor elk licht was 3'/2 d. Het Fransche stoomschip „Junon", dat de reis rondom de wereld maakt, is 17 Sep tember van Marseille te Montevideo aangekomen. Zoudt gij zoo goed willen zijn om onderstaande regelen in uw veelgelezen blad op te nemen. Zooals bekend is, zijn van de duinwaterleiding, die onze stad thans bezit, de pompen in alle buurten geplaatst weggeruimd, doch aan het einde van de Kraaierstraat aan de Binnenvestgracht staat een kast, zoo zal ik het maar noemen, met een filtreer, welke gediend heeft om gezuiverd drink water te leveren. Die staat daar nu geruimen tijd nutteloos en hoogst lastig voor degenen die in den omtrek wonen. Bovendien is daar gewoonlijk des avonds een rendez-vous voor jongens en ook meisjes. Zoude het dus niet goed zijn onder de aandacht der stedelijke regeering te brengen, deze onnoodige hindernis weg te nemen Leiden, 18 October. L.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1