Gremengd Nieuws. Italië. trokken post voor het verlagen van de Groenebmg over het Steenschuur, werd in eene sectie gevraagd of eene voldoende doorvaarthoogte en wijdte in het belang der scheepvaart zou kunnen behouden blij ven, welke vraag toestemmend werd beantwoord. Ook in eene andere sectie werd door eenige leden de opmerking gemaakt, dat zij de verlaging van bruggen in het algemeen belemmerend voor de scheepvaart vonden. Een lid wees in verband daar mede op de verlaging der Nooraeindsbrug, ten gevolge waarvan het passeeren der schepen daar vaak met moeilijkheid gepaard gaat. Weder in eene andere sectie werd te kennen gegeven dat men zich niet konde vereenigen met het voor memorie uittrekken van dien post, „in afwachting van de te nemen beslissing aangaande de rijkssubsidiën in zake onderwijs", zooals de memorie van toe lichting zegt. Liever had men die uitdrukking weggelaten gezien, ten einde, in geval de financiën het gedoogden, het voorstel tot verlaging der brug onafhankelijk van de bedoelde subsidiën konde behandeld en bij aanneming daarvan tevens be paald worden op welke wijze in de kosten te voorzien. Na afloop d e r i n a u g u r a ti e v a n de nieuwe leden van het Leidsche studentencorps zal hedenavond met muziek en fakkellicht een op tocht worden gehouden, die den volgenden weg zal nemenvan de Stadszaal langs de Breestraat tot het Steenschuur, het Steenschuur, Rapenburg tot de Breestraat, Breestraat tot de Koornbrugsteeg, Koornbrugsteeg, Viscbmarkt, Aalmarkt, Bloem- markt, Kort Rapenburg, Breestraat tot aan de sociëteit „Minerva", alwaar de stoet zal worden ontbonden. De zoogenaamde „student", die zich eenige dagen geleden ten nadeele van mejuf frouw Van S. alhier aan oplichterij heeft schuldig gemaakt, is thans aangehouden. Hij is kleermaker van beroep en eerst sedert een paar maanden uit de gevangenis ontslagen, alwaar hij mede wegens oplichterij tuchthuisstraf moet hebben ondergaan. Uit Alphen wordt ons gemeld dat Woensdag-avond in een herberg genaamd „'t Groe- neveld" nabij het Goudsche rijpad een bloedige vechtpartij plaats had tusschen Duitsche werklie den van het spoor, die juist doordien hunne werk zaamheden geëindigd waren dien dag zouden ver trekken. Er is proces-verbaal opgemaakteen hunner is naar Den Haag getransporteerd, terwijl de andere ontvlucht is en nu waarschijnlijk in Duitschland zal zitten. Woensdag-avond, tijdens de voorstel ling in den schouwburg te Delft, is door het sprin gen van een petroleum-kooktoestel een begin van brand ontstaan in de woonkamer van den pachter, waarin op dat oogenblik niemand aanwezig was. Gelukkig werd dit ontdekt door J. Van Zuylen, belast met het in ontvangst nemen der entree- kaarten, wien het, in vereeniging met de bewoners van het huis, gelukte het vuur meester te worden voor het zich verder verspreidde. Volgens een plan, door den comman dant der brandweer te Amsterdam ingediend, zullen in de nieuwe wijkeu een aantal brandkranen worden aangebracht, die met de duinwaterleiding in ver binding gesteld worden. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op twee hoteldieveu, met zeer fat soenlijk uiterlijk, waarvan één reeds een gevange nisstraf van vijf jaren achter den rug heeft. Die lieden namen gewoonlijk intrek in een goed hotel en stalen van hunne mede-logés al wat ze machtig konden worden. In den laatsten tijd was Amster dam het terrein hunner operatiën. In eene herberg op den Zeedijk te Amsterdam heeft Woensdag-avond, bij een twist tusschen twee vrouwen, de eene hare tegenpartij bijna het gelieele oor afgebeten en het voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de politie in hechtenis genomen. Men meldt uit Blokzijl dat de rijks- en gemeenteveldwachter van Vollenhove, sedert Woensdag-avond op surveillance, gisteravond is vermoord gevondeiii De jongeling, die in de afgeloopen kermisdagen te Tilburg door messteken werd ge wond, is aan de gevolgen overleden. De vermoe delijke daders zijn reeds in hechtenis. De jager P. Jager, te Terband, is in bewusteloozen toestand op het veld gevonden. Hij had, op welke noodlottige wijze weet men nog niet, zich door de band en den schouder gescho ten. De man verkeert in deerniswaardigen toestand. HetNed. brikschip „Geerdina Afina," van Veendam met eene lading asphalt, van Ancona naar Dantzig bestemd, is bij Kaap Ortegal ge zonken. De equipage is gered. De Cotopaxi, een groote vulkaan in Ecuador, 5753 meters hoog, is weder in werking. Ontzaglijke asch- en rookwolken stijgen er uit op, welke te Guayaquil zichtbaar zijn. De uitbarsting is heviger dan men in jaren gezien heeft en het schijnt opmerkelijk, dat zij samenvalt met die van den Vesuvius. Gewoonlijk werpt de vulkaan, welks krater van eeuwige sneeuw omringd is, slechts eenige lava, puimsteen en water uit. De „Chilian Times" maakt melding van eene onderneming om naar een som van zes millioen dollars te zoeken, welke vele jaren gele den op dc kust van Venezuela met het Spaansche schip „San Pedro de Alcantara" gezonken is. Kapt. Tollingsby van Nieuw-York, de ontwerper der expeditie, heeft met het gouvernement van Vene zuela eene overeenkomst getroffen, waardoor hem voor zes jaren met uitsluiting van alle anderen het recht is gegeven om naar het wrak te zoeken. Daarentegen ontvangt het gouvernement van Vene zuela vijf percent van het te vinden geld. Een schoener, groot honderd ton, is aangekocht en wordt te Nieuw-York voor deze onderneming uitgerust. De prijs van 125,000 fr. in de Parij- sche tentoonstellingsloterij zal bestaan uit een mas sief zilveren tafelservies, geleverd door Odiot. In dien de gelukkige winner het servies niet wil behouden, kan hij de volle waarde daarvoor krij gen, of naar verkiezing een deel daarvan behou den en de rest in specie. Een ontploffing van mijngas had de zer dagen plaats in de mijn Sainte-Barbe te Rive- de-Gier (dep. Loire). Van de 25 mijnwerkers werden drie gedood, 10 zwaar gewond; van deze laatsten zijn reeds twee aan hun wonden overleden. Omtrent de werking van den Vesu vius meldt professor Palmieri van 14 dezer, dat er een hevige beweging van den bodem was waar genomen en de weerschijn van het vuur, dat zich binnen in den krater bevindt, zoo sterk was, dat het heldere maanlicht er door verduisterd werd. Te Brackska in Hongarije was een jong advocaat met een der aanzienlijkste burger dochters verloofd en den 22sten September zouden zij trouwen. De jonkman werd echter vóór dien tijd opgeroepen om onder de wapens te komen en trok als reserve-luitenant Bosnië in. Den strijd voor Serajewo en bij Doboi maakte hij mede en kwam er heelhuids af, doch op den dag waarop hij, ware de oorlog niet tusschenbeide gekomen, zou zijn getrouwd, trof hem een kogel en stierf hij. Des avonds nog telegrapheerde een zijner vrienden het ongeluk aan de ouders der bruid, die toen zij den dood van haren bruidegom vernam een revolver van haren vader greep en zich een kogel door het hart schoot. R e e li t z a li e n. De rechtbank te Haarlem heeft bij vonnis van gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de commissie van toezicht over het gesticht Meerenberg. Aan jhr. Gv*F. Van Tets en zes andere heeren, te zamen uitmakende die commisie, was evenals in eersten aanleg voor het kantongerecht, ten laste gelegd, dat zij verzuimd hadden aan het gemeente bestuur van Bloemendaal opgaaf te doen van hunne namen en betrekkingen, van het gesticht en van den loop der bevolking, en dat zij geen register ter inschrijving van de bevolking van dat gesticht hadden aangelegd en gehouden, waartoe zij, als uitmakende het bestuur van het gesticht, verplicht waren volgens artikelen 1 en 10 van het koninklijk besluit van 23 September 1877 (Staatsblad n°. 185). Evenals in eerste instantie werden ook nu weder, ter buitengewone terechtzitting der recht bank van 5 October, door hunnen verdediger, mr. Aug. Philips, advocaat te Amsterdam, verschillende punten van bezwaar tegen deze aanklacht in het midden gebracht. En evenals door den kanton rechter werd ook, ofschoon op andere gronden, door de rechtbank geoordeeld, dat er noch misdrijf, noch eenige overtreding was gepleegd en werden de beklaagden derhalve van alle rechtsvervolging ontslagen. De kantonrechter had overwogen, dat blijkens het opschrift het koninklijk besluit van 23 Sep tember 1877 slechts was gemaakt tot regeling der inschrijving in registers van personen, samenwo nende in gebouwen of schepen, onder toezicht of bestuur van het „openbaar gezag," en dus slechts bedoeld, te geven administratieve voorschriften, die vallen buiten de kennisneming van de rech terlijke macht; dat het aangehaalde besluit niet is een algemeene maatregel van inwendig bestuur en dus de overtredingen er van niet strafbaar zijn volgens de wet van 3 Maart 1818. De rechtbank overwoog, dat bij de bestaande onzekerheid, wat onder algemeene maatregelen van inwendig bestuur moest worden verstaan, daaron der alleen kunnen gebracht worden die besluiten, waarbij de koning optreedt ter uitvoering van wet ten of krachtens de hem bij de Grondwet ver leende macht; dat dit hier niet het geval was en overtredingen van het besluit van 1877, als zijnde geen algemeene maatregel van inwendig bestuur, ook niet naar de wet van 3 Maart 1818 konden gestraft worden. Frankrij k. De minister van onderwijs heeft 1200 exem plaren van Legouvé's „Art de la lecture" voor de lycea en colleges besteld. In de „Siècle" zegt de heer Cernuschi, dat de minister Léon Say voornemens is de Latijnsche Unie voor zes jaar te vernieuwen, doch dat de Pransche Bank daartegen is, omtrent zij thans meer dan 1 milliard aan zilver in voorraad heeft, waarvan 300 millioen in vreemde munt, die zij zeer gaarne zou kwijtraken. De „Italië" maakt melding van een gerucht, dat de ministers Corti, Brocchetti en Bruzzo zijn afgetreden. Volgens de „Opinione" zou dit van Bruzzo alleen waar zijn. De „Capitale" verzekert echter dat nog geen der ministers zijn ontslag heeft ingediend, maar dat de minister van oorlog het waarschijnlijk doen zal. Het smokkelen aan de Zwitsersche grens bij Como is in den laatsten tijd zoodanig toege nomen, dat de Italiaansche regeering besloten heeft een bataljon infanterie derwaarts te zenden, om de compagnie bersaglieri, thans met de bewaking der grens belast, te versterken. Groot-Britannië. In nadere berichten uit de Kaapstad, loopende tot 24 Septworden enkele bijzonderheden mee gedeeld omtrent kleine schermutselingen met de Kaffers. Volgens een gerucht was in Madoch een opstand uitgebroken en liet hetzelfde zich te Makopan voorzien. Er was een aanval tegen Seco- coeni ondernomen, waarbij de boeren hun hulp hadden verleend. De premier heeft te Queenstown een redevoering gehouden, waarin hij de verdeeling der Kaap-kolonie in provinciën verdedigde. Al de volgelingen van Sandilli en Clula zijn achtereen volgens op terrein achter de Kei-rivier gehuisvest en zijn er tevreden en gelukkig. Op 15 mijlen afstand van Pelgrimsrust moeten eenige groote diamanten zijn ontdekt. Er heeft, zoo wordt uit Simla gemeld, eene opeenhooping van Afghanen te Khyber plaats. Dit veroorzaakt onrust, daar men niet weet wat hunne gezindheid is. De garnizoenen te Peshauer en Ko- hat zijn versterkt. Volgens een gerucht zijn aan zienlijke versterkingen te Ali-Musjid en Candahar aangekomen. Een particulier telegram uit Simla aan de 1 „Globe", uit vertrouwbare bron ontvangen, meldt dat de oorlog met Afghanistan als zeker wordt beschouwd. Het oprukken van eene sterke macht tegen Candahar zou bijna terstond kunnen wor den verwacht. Op den marsch tegen Candahar zag men geringen tegenstand te gemoet.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2