"Weder kon door de afdeeling arbeid gedurende het geheele jaar aan 250 personen geregeld werk worden verschaft, waarvooreene som van ƒ20,883.70 aan arbeidsloon werd uitbetaald, zijnde nog 250 meer dan het vorig jaar. Het is echter te vreezen dat deze tak, die zoo menig gezin in de gelegen heid stelt het noodige te verdienen, in het nu ingetreden boekjaar minder gunstig zal zijn, omdat het nog af te leveren werk niet zeer belangrijk is en er voor het oogenblik nog weinig vooruit zicht bestaat dat er spoedig nieuwe bestellingen ontvangen zullen worden. De hulpbank blijft steeds even nuttig werken. Al bleef het uitgeleende be drag ver beneden dat van het vorig jaar, de toestand kan gunstig genoemd worden en de verminderde aanvragen om geld te leeneu is hoogst waarschijnlijk in de meerdere welvaart der kleine burgerij te zoeken. De toestand der financiën is gunstig te noemen. De opbrengst der afdeeling arbeid is biervan natuurlijk een belangrijke factor. Doch er bestaat voor alsnog weinig voor uitzicht dat deze afdeeling ook dit jaar weder zulke goede resultaten zal opleveren, zoodat, al is de algemeene toestand bevredigend, men met het oog daarop toch eenigszins kariger dan anders het geval is zal moeten zijn, wil men de kas niet te veel voor eventueel dringende gevallen uitputten. Het bestuur onderging geen verandering, dewijl de heeren van Heukelom en Hartevelt, die aan de beurt van aftreding waren, door de algemeene vergadering herbenoemd werden. Van de mede werkers zag de heer E. N. Van der Horn zich verplicht, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag te nemen. Daarentegen verklaarden de heeren J. M. Van Leeuwen van Duivenbode, J. A. Van Dijk en dr. D. Bierens de Haan zich bereid om als medewerkers op te treden, terwijl den heer W. T. Werst, die gedurende eenige jaren een minder dadelijk aandeel in de werkzaamheden nam, op zijn verzoek weder met de verzorging van eenige gezinnen werd belast. Blijkt uit al het bovenstaande dat de Maatschappij ook dit jaar weder onder de gunstige mag rekenen en alzoo aan haar doel beantwoord te hebben, voorzeker is dit resultaat ook grooteudeels verkregen zoo wel door de hulp der medewerkers, als door de belangelooze diensten welke heeren doctoren verleenden. Hedenmorgen kwamen hier van „Bakkers- hagen" in hofrijtuigen aan de kroonprins en kroon prinses van Denemarken in gezelschap van prins en prinses van Wied, om vervolgens met den trein naar Amsterdam te vertrekken ten einde aldaar den dag door te brengen. Maandag 28 dezer, 's morgens te 10 uren, zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 30.00, 15.50, 3.20 en 1.55; de laagste f 30.00, 15.00, 3.00 en f 1.50. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw van Benthuizen is aldaar tot pred. der Ned. herv. gemeente beroepen de heer Van den Bergen, pre dikant te Oostkapelle in Zeeland. Zaterdag werden in Den Haag geëxamineerd voor de akte in de Hoogduitsche taal 7 candida- ten1 trok zich terug, 5 werden afgewezen toegelaten de heer G. C. Hoogewerfl' uit Rotter dam; voor de akte als hulponderwijzer 15 can- didaten; toegelaten de heeren M. J. Hage uit Rotterdam, C. Van Leeuwen uit Lekkerkerk, W. Slinger uit Waddingsveen, J. Stigter uit Delft, J. H. Verkerk uit Gouderak en W. J. Wissenburg uit Delft. Het eerste natuurkundig examen is ver leden week met goed gevolg afgelegd door de heeren: E. Winser, J. Van Gelder, M. E. E. T. Dubois, D. J. Hillinga, P. Versteegh, .T. F. Brust en H. J. Taverne. Den heer G. K. Niemann, hoogleeraar aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, werd onge veer een maand geleden het professoraat aan de universiteit te Amsterdam aangeboden, maar met het oog op de belangen der Delftsche instelling, meende hij daarvoor te moeten bedanken. Van dat besluit in kennis gesteld, vormden de leerlin gen dier instelling het plan om den hoogleeraar een stoffelijk blijk van erkentelijkheid en sympathie aan te bieden, bestaande in een album, rijk met zilver gemonteerd en rustende op een eikenhou ten tafeltje, stijl Louis XVI. In tegenwoordigheid van den hoogleeraar-directeur en al de andere hoogleeraren der inrichting werd hem dit geschenk Zaterdag overhandigd. De „Willem Barendsz.", meldt het Hbl., is gistermiddag te Amsterdam aangekomen, en ligt op het oogenblik weder voor de marinewerf. Eenige bootjes en schuiten waren het schip te gemoet gevaren en hartelijk werd de bemanning toege juicht. De kanarievogel die medeging, en op 80° N.B. midden in de IJszee zong, zingt nu weder te Amsterdam, en even gezond en frisch als dit vogeltje is de bemanning gebleven. Deze proeftocht is zoo goed afgeloopen, en zoo overtuigend is be wezen, dat Hollandsche zeelieden zelf? met een klein schoenertje de ijsvaart kunnen ondernemen, dat wij overtuigd zijn, dat regeering en volk onze marine in staat zullen stellen om later mede te doen met de Europeesche zeemogendheden, ten einde meerdere kennis op te doen niet alleen van de Noordelijke maar vooral van de Zuidelijke IJszee. Het rijks-prentenkabinet te Amsterdam zal van 16 tot 23 October voor het publiek gesloten zijn. Den 4den November a. s. zal het gymnasium te Amsterdam zijn tweehonderdjarig bestaan her denken. Het volgende jaar zal deze gedenkdag worden gevierd, daar het gymnasium alsdan over eenkomstig de nieuwe wet op het hooger onder wijs zal zijn ingericht. Het model eener Groninger boerderij, waar van de heer Geertsema, te Zuidbroek, eigenaar is, vervaardigd door leerlingen der ambachtschool te Groningen en door het genootschap van nijverheid, gevestigd te Onderdendam, op de tentoonstelling te Parijs ingezonden, is door het hoofdbestuur van genoemde vereeniging ten geschenke aangeboden voor het kabinet der rijkslandbouwschool. De na gelaten betrekkingen van wijlen dr. W. C. II. Staring hebben de geheele belangrijke collectie mineraliën en gesteenten, benevens de herbaria, door dien geleerde bijeengebracht, mede aan de rijksland bouwschool geschonken. De cursus 1878/79 der rijkslandbouwschool te Wageningen is met 120 leerlingen aangevangen. De algemeene vergadering van het tooneel- verbond is nogmaals, nu tot Zaterdag 2 Novem ber, uitgesteld. Dezer dagen zal te Apeldoorn een verga dering van dames worden gehouden ter bespreking van een huldeblijk, aan onze aanstaande koningin bij hare komst op het Loo aan te bieden, waar reeds toebereidselen gemaakt wordeno. a. zal de kerk op het paleis gerestaureerd en van een nieuw orgel voorzien worden. In het tijdperk van 8 September tot 5 October zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast: in Gelderland 12, Zuid-Holland 36, Noord-Holland 1, Friesland 3totaal 52 run deren. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 54 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomende „Torrington", van Batavia naar Rotterdam, is Zaterdag-namiddag te Suez gearriveerd; de „Ma dura" vertrok van Batavia naar Nieuwediep den 12den October; de „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde gisteren Kaap Roca; de „Stad Amsterdam", van Batavia naar Marseille, is gis teren van Suez naar Port-Said vertrokken. Z. M. heeft aan den adj.-commies bij het dep. van marine A. P. P. Van Santen, met uit. October a. s. eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld. Gemengd Nieuws. Voor eenigen tijdgingiemand, woon achtig te Noordwijkerhout, naar Leiden, om des avonds met den trein, die te negen uren ongeveer te Piet-Gijzenbrug aankomt, terug te keeren. Hij stapt des avonds te Leiden in den trein, doch toen hem naar zijn kaartje gevraagd werd, kon bij dit, hoe hij ook zocht, niet vinden. Op raad van den conducteur vliegt hij naar het loket om een tweede kaartje te halen, waarmede hij korten tijd daarna terugkeert, het kaartje zegevierend omhoog houdende. Het was echter een korte vreugd, want juist was hij op het perron, toen de trein wegreed, Daar stond hij nu, niet wetende wat te zullen doen. Na lang beraadslagen besloot hij echter maar de reis te voet te doen en wilde zich, alvorens op marsch te gaan, met zijn zakdoek nog eens het zweet van het voorhoofd vegen, toen, tot over maat van smart, ook het eerste kaartje uit zijn zak viel. Een ingezetene der hoofdstad ver- miste reeds sedert eenigen tijd verschillende zaken van geringe waarde, waarvan hij een jeugdig dienst meisje verdacht, en niet ten onrechte zooals bleek. Hij onderhield haar eens ernstig, en in de hoop dat zij zich verbeteren zou hield hij haar in dienst. Verleden week ontwaarde hij echter tot zijn ont steltenis, dat zijne secretaire geopend was en een kistje met bankpapier, dat daarin stond, met ge weld was geopend. Aan bankpapier bleek hem ƒ200 te zijn ontstolen. Nu stelde hij de politie in ken nis met het geval en het meisje werd gearres teerd. Na eenigen tijd werd de jonge dienstbode echter ontslageD, omdat er geen termen voor ge vangenhouding aanwezig schenen. Den dag na hare invrijheidstelling bevond zij zich weder in dienst van haren meester. Deze nam haar nog eens ernstig onderhanden, en wat bleek nu Het meisje beleed den diefstal wel gepleegd te hebben, maar uit vrees voor ontdekking had zij de bankbiljetten in een petroïeum-kooktoestel geworpen, waarin dan ook bij onderzoek nog eenige verkoolde stukken van het kostbaar papier werden gevonden. Met een sleutel, die in haar bezit was, had zij de secretaire geopend en het geldkistje verder met een schroevendraaier opengebroken. Na deze be kentenis werd zij opnieuw, maar thans voorgoed, gearresteerd. Vóór eenige dagenzonk in het Boter- diep plotseling de marktschuit van Groningen op Onderdendam. Met de rijke lading gingen mede de schippers in de diepte. Een van hen greep gelukkig de staarten van twee varkens, die tot de lading behoorden, en de varkens sleepten hem behouden aan wal. Prof. Rosier, die te Rostock de staat huishoudkunde onderwijst, is benoemd tot hoofd ambtenaar aan het depart, van buitenlandsche zaken in Japan. De keizer heeft hem voor zes jaren naar Tokio beroepen, tegen 16,200 'sjaars. De regeering van het Dnitsche rijk schijnt voor de goede betaling in te staan. In het „hotel Liégeois" te Brussel heeft een jonge dame zelfmoord met een revolver gepleegd, omdat haar verloofde verleden week dezelfde misdaad had begaan. Vóór haar verschrik kelijk voornemen uit te voeren had zij zeven brieven aan verschillende personen geschreven en een groot portret, waarop beide verloofden zijn afgebeeld, naar den vader van den jongeling ge zonden. Gelukkig zijn hare wonden niet gevaarlijk en legt zij nu de grootste blijdschap aan den dag, dat de zelfmoord geen ernstiger gevolgen had. BUITENLAND. Frankrijk. Dufaure, ter wiens beschikking de Kamer tijdens de tentoonstelling 100,000 fr. had gesteld, heeft daarvan slechts 25,000 fr. uitgegeven, die hij onder de weldadigheidsgenootschappen te Parijs heeft verdeeld; de resteerende 75,000 fr. zal hij, naar men zegt, aan de schatkist teruggeven. Een over Sydney ontvangen telegram van den gouverneur van Nieuw-Caledonië meldt, dat de opstand aldaar nog slechts in het arrondisse ment Bourail voortduurt, waar de inboorlingen verscheidene kolonisten omgebracht en etablissemen ten aangevallen hebben. Zij zijn met groote ver liezen teruggeslagen. Overal elders in de kolonie heerscht rust. De gouverneur hoopt, dat de ver wachte versterkingen voldoende zullen zijn om de orde geheel te herstellen. Al de personen, wegens deelneming aan het mislukte socialistische werklieden-congres gevan gengenomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. De hun toegeschreven betrekkingen tot de Inter nationale zijn niet bewezen kunnen worden, zoo dat er geene termen waren om hen verder te vervolgen. Mgr. Dupanloup, bisschop van Orleans, is onverwachts te Lancey overleden. Hij was den 3den Januari 1S02 te Saint-Félix, in Savooie,

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2