iV. 5726. A". 1878. Dinsdag 15 October. sjra- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 miandeii1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.1 Grootere letters naar plaatsruimte. Wij verzoeken Abonnés die over onge regelde bezorging te klagen hebben daar van aan het Bureel kennis te geven. LEIDEN, 11 October. Zoo is dan eindelijk de gewichtige dag voor Leiden aangebroken, dat het aan 't groote spoor wegnet is aangesloten. Met dit voor deze gemeente zoo belangrijk feit betuigen de ingezetenen hunne ingenomenheid. Allerwegen toch is de vader- landsche driekleur uitgestoken. Vooral de stations weg heeft een feestelijk aanzien. Van de Rijns- burgschepoortsbrug tot die aan het station zijn guirlandes van groen aangebracht, waartusschen men reeds 's morgens de toebereidselen voor de illu minatie kon zien. Hoog in de lucht wapperen daarbij op verschillende afstanden zoowel de Neder- landsche en Oranje- als de Leidsche en Woerdensche vlaggen, alsmede een menigte wimpels. Voor Zomer- zorg bevinden zich de wapens van Leiden en Woer den, door ééne kroon gekroond en sterren geflan keerd. De commissie heeft zich met de middelen waarover zij te beschikken had en met het oog op den tijd op loffelijke wijze van hare taak ge kweten, en ziet wat voor een feest van niet geringe beteekenis is hare pogingen door een allerprachtigsten najaarsdag met helderen zonne schijn begunstigd. Aan den tuin van L. E. Nieu- wenhuizen, buiten de Morschpoort, was tevens op een groot biljet, van de nationale kleuren voorzien, een gelegenheidsgedicht te lezen. Ook op de stad- genooten was het weer van grooten invloed, die nu reeds lang voordat de opening van den nieuwen spoorweg zou plaats hebben zich in groote menigte hetzij op den Singel of den Stationsweg en voor het afgezette piein hetzij elders in den omtrek van het station, waar eveneens vele vlaggen waren geheschen, bevonden. Talrijk was ook de schaar van genoodigden en anderen die zich op het perron en in de wachtka mers der eerste en tweede klasse bevonden en de aan komst van den eersten trein uit Utrecht verbeidden. Eindelijk zag men dien met de in feestdos van groen en vlaggen getooide locomotief voorop aan- stoomen en onmiddellijk deed het muziekcorps der dienstdoende schutterij zijne feest- en jubeltonen hooren. Eenigen tijd te voren had er een niet onaardige vergissing plaats. Toen men name lijk een trein zag aankomen, meende men dat deze de langverwachte was. Alles kwam in bewe ging, de muziek begon te spelen, doch bij de nadering van den trein bleek dat het slechts een gewone personentrein was. Eindelijk was het gewichtig oogenblik aange broken. De feesttrein, waarin zich reeds de ge noodigden der aan de lijn gelegen dorpen en het werkvolk der lijn bevonden, stond voor het station en de voornaamste genoodigden vereenigden zich in de wachtkamer. Onder de aanwezigen, waartoe ook de leden van den gemeenteraad alhier be hoorden, merkten we o. a. op den heer De Bordes, een der beide concessionarisen, den vorigen minister den heer mr. J. Heemskerk Az., den secretaris-ge neraal den heer mr. P. F. Hubrecht, die den minister van binnenlandsche zaken vertegenwoordigde, zoo mede de burgemeesters van Oegstgeest, Zoeterwoude en andere autoriteiten, waarvan eenigen met hunne dames. De ministers Kappeyne en Tak van Poort vliet en de commissaris des konings de heer Fock waren door zaken en vergaderingen verhinderd tegen woordig te zijn. Toen allen zich daar geschaard had den, nam de heer mr. P. Du Rieu, commissaris van de nieuwe spoorwegmaatschappij, namens den Leid- schen gemeenteraad het woord en zeide ongeveer het volgende: Een welkomstgroet, geachte genoodigden, die door uwe tegenwoordigheid op deze plaats blijken geeft van uwe belangstelling in de spoorweglijn Leiden Woerden, de lijn die de welvaart der gemeente Leiden en van de overige gemeenten aan die lijn gelegen meer en meer zal ontwikkelen. En tevens breng ik een woord van dank en erkente lijkheid voor de stoffelijke hulp aan hen, die het tot stand brengen der lijn hebben bevorderd, en in het bijzonder aan de gemeente Leiden, die de verbeterde aansluiting aan het groote spoorwegnet wilde en steunde. Een woord van dank aan de autoriteiten die zooveel zij konden de zaak bevor derden. En dan nog een woord van dank aan de ontwerpers en vervaardigers van den weg, die met groote toewijding en inspanning van alle krachten den weg bouwden, dien wij zoo aanstonds gaan inwijden. Welkom, genoodigdenDank, ont werpers en vervaardigersTen slotte wees spr. op den volhardenden arbeid der laatste dagen, die het werk met reuzenschreden de voleinding deed naderen. Vervolgens verklaarde onze burgemeester, de heer dr. W. C. Van den Brandeler, dat het hem verheugde door den waarnemenden voorzitter der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden in de ge legenheid te zijn gesteld om eer de aanwezigen den feesttrein gingen betreden een kort woord tot hen te mogen richten. „Met mij," zoo zeide hij, „zult gij het betreuren dat een ernsfig ongeval aan den secretaris dier maatschappij overkomen, den grijzen vader terughoudt hier aanwezig te zijn, juist op een oogenblik als dit, waar hij de voltooiing van zijn werk mocht verwezenlijkt zien. Zoo gaarne had ik hem aan deze plek namens de Leidsche burgerij dank gezegd, dat hij als concessionaris met den wakkeren De Bordes een spoorwegver binding ontwierp, die Leiden aan het groote spoor wegnet aansluit. Dat voor handel en nijverheid de zegeningen niet zullen uitblijven, wie zou het durven betwijfelen, en hoe zeer de stad Leiden deze aansluiting waardeert, getuigt de financiëele steun dien zij daarvoor veil had. Hulde en dank breng ik aan de hooge regee- riug, die aan de heeren Sloet en De Bordes de concessie verleende, erkentenis aan de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, die de exploitatie op zich nam, en niet het allerminst warmen dank aan het bestuur van de spoorwegmaatschappij Leiden Woerden, die zich met zooveel krachtsinspanning van zijne hoogst moeielijke taak kweet en die ten einde mocht brengen. Thans nu de feesttrein gereed staat den feest- tocht aan te vangen, wensch ik uit naam van Leidens burgerij den eerewijn aan te bieden aan de directie van deze jeugdige maatschappij en u voor te stellen een dronk te wijden van geluk- wensching met hare volbrachte taak. Moge zij de zelfvoldoening smaken van den bloei van onze nijvere stad en van de welvarende Rijnstreek meer en meer te zien ontwikkelen." Nadat de aanbieding van den eerewijn had plaats gehad, namen de feestgenooten ongeveer te half- twaalf plaats in den trein, die thans voor de eerste maal door de bloeiende en welvarende Rijnstreek van Leiden naar Woerden stoomde. Te Alphen, zoo meldt onze verslaggever van daar per koerier, die in 42 minuten door stoornis van den telegraaf met tilbury den weg van Alphen naar Leiden heeft afgelegd, arriveerde de trein te halfeen en werden de feestgenooten met rijtui gen en de muziek der jagers ingehaald. In „Sl.- Joris" riep de burgemeester, de heer Zaalberg, allen een hartelijk welkom toe en bracht een dronk uit op Z. M. den koning en de koninklijke bruid waarvan per telegram aan Z. M. werd kennis gegeven. Vervolgens ging hij in korte trekken de geschiedenis van den spoorweg na, die ten slotte tot den jubel van Alphens bevolking had geleid. Vele moeilijkheden had de arbeid tot den aanleg ondervonden, niet het minst van het anti- spoorwegbond. Spr. bracht hulde aan den heer Heemskerk en de Rijnspoorweg-maatschappij, dronk op den voorzitter-commissaris den heer Sloet en gaf zijn leedwezen te kennen met het ongeluk aan diens zoon overkomen. Ten slotte stelde hij eeD dronk in op den heer De Bordes en de inge nieurs. De heer De Bordes, hoofd-ingenieur, zeide in zijn toost dat de heer Sloet allen toegezwaaiden lof verdient en dronk op den ingenieur den heer Eussen en het personeel. Ook hij wees op de be teekenis van den weg, in verband met de his torische landstreek en de markten. De oud-minis ter Heemskerk betuigde zijne ingenomenheid met de lijn, zeide dank voor de gulle ontvangst en bracht hulde aan de verschillende technici. Insgelijks bracht de heer Ameshofl' hulde aan de concessiona rissen, zoomede aan de stoffelijke en intellectu- eele ondersteuners van de spoorweglijn. Daarna voerden nog de burgemeesters van Leiden en Zoe terwoude, alsmede de heer J. Herrewijn Jz. het woord. In den namiddag nam de drukte hier ter stede meer en meer toe, niet het minst aan den Stations weg, om de versieringen aldaar te bezichtigen, alsmede in den omtrek van de Korenbeurs, waar het muziekcorps der huzaren uit Haarlem van tweeën tot vieren een uitvoering gaf. 's Avonds zal de opening door muziekuitvoeringen aldaar en op de Beestenmarkt en een concert op Zomerzorg, zoomede door verlichting en afsteken van ben- gaalsch vuur worden gevierd. Uit het verslag van het hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van weldadigheid blijkt dat, kon men er het vorige jaar op wijzen, dat het getal ondersteunden nagenoeggelijk gebleven was, het dit jaar tot 286 klom, verdeeld in 128 eeu- loopende personen en 158 huisgezinnen, aan welke een bedrag van f 4929.43'/2 kon worden verstrekt, waarvan weder f 860 aan ouden van dagen. Hier onder waren verscheidene personen of huisgezinnen die vroeger niet ondersteund werden, doch thans gedrongen waren de hulp der Maatschappij in te roepen. Daarentegen deden zich enkele gevallen voor, dat vroeger ondersteunden uit eigen beweging voor verdere hulp bedankten, aangezien hun toestand zooveel verbeterd was, dat zij zonder verdere hulp in hun eigen levensonderhoud konden voorzien. Ofschoon het voor onderwijs bestede niet aan merkelijk hooger schijnt dan het vorig jaar, werd daarvoor toch betrekkelijk veel uitgegeven, aange zien de hulp minder voor algemeene dan wel voor speciale gevallen werd ingeroepen, zoodat zelfs enkele vrij belangrijke sommen hieraan ten koste werden gelegd, j Het voor tijdelijke hulp uitbetaalde bedrag is j vrij wel op dezelfde hoogte gebleven, niettegen- I staande zij steeds verleend werd wanneer die verlangd I werd en het bleek dat de personen, waarvoor ze gevraagd werd, haar verdienden. Aan de arbeiders- j woningen werden verbeteringen ten uitvoer ge- j bracht, bestaande hoofdzakelijk in het verbeteren j der riolen en het aanbrengen van luchtverversching op de zolders. Daar echter de onkosten hiervan vrij aanzienlijk zijn, konden ze niet in ëén jaar geschieden, maar werden die slechts gedeeltelijk gedaan, terwijl in den loop van dit jaar een ge deelte op gelijke wijze zal worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1